SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Prirýchlo bijúce srdce môže signalizovať závažný problém

Bije vám srdce príliš rýchlo, ak ste v pokoji? Zvlášť nebezpečné je to v prípade, že trpíte nejakým ochorením srdca, vysoká tepová frekvencia zvyšuje aj riziko úmrtia.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Na srdcovo-cievne ochorenia umierame najčastejšie, na celom svete je to každý rok viac ako 17 miliónov ľudí. Odborníci odhadujú, že toto číslo sa do roku 2030 vyšplhá až na 23 miliónov. Ľudia sa často obávajú najmä infarktu či cievnej mozgovej príhody, avšak závažným zdravotným problémom z veľkej rodiny srdcovo-cievnych ochorení je aj chronické zlyhávanie srdca, ktoré je konečným štádiom všetkých kardiovaskulárnych ochorení.

Že s vaším srdcom nie je niečo v poriadku, signalizuje najmä dýchavica, pokles výkonnosti, únava a opúchanie okolo členkov. Častá je aj vysoká tepová frekvencia.

Ťažkosti nepodceňujte

Jane tiahne na päťdesiatku a ako prekladateľka denne presedí pri počítači dlhé hodiny. Pohyb v jej živote nie je zrovna dominantnou „položkou“, práve naopak, hoci raz za čas skočí na plaváreň alebo si dopraje aspoň prechádzku v svižnejšom tempe.

Pred časom začala mať rôzne ťažkosti, neraz sa zadýchala aj pri miernej námahe, srdce jej bilo prirýchlo a keďže vedela, že počet úderov srdca za minútu je dôležitý signál, začala si merať pokojovú tepovú frekvenciu. Jej srdce neudrie menej ako 90-krát za minútu ani vtedy, keď je v úplnom pokoji a nič nerobí, len trebárs leží.

V noci sa často budí na búšenie srdca a občas sa jej ako divé rozbúcha aj počas dňa, bez toho, že by vyvíjala nejakú nadmernú fyzickú aktivitu alebo bola v strese. Niekedy sa pridružia aj chvíľkové ťažkosti s dýchaním. Janino podozrenie, že asi nebude všetko v poriadku narastalo, a tak sa rozhodla navštíviť kardiológa.

Treba ho spomaliť

Kardiologička Katarína Hatalová z kardiologickej ambulancie Cardioconsult a z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave hovorí, že „toto je pomerne typický obraz pacienta navštevujúceho kardiologickú ambulanciu – náš „denný chlebík“.

Spôsob liečby, ktorý budeme takémuto pacientovi odporúčať (nefarmakologický versus farmakologický) závisí od jeho celkového rizikového profilu a prítomnosti, respektíve neprítomnosti tzv. štrukturálneho ochorenia srdca.“ Lekárka ďalej vysvetľuje, že ak má pacient nízke kardiovaskulárne riziko a nemá známky štrukturálneho ochorenia srdca – čo znamená, že má zdravé srdce, lekári sú menej prísni a odporúčajú v prvej línii len úpravu životosprávy, ktorou sa dá pri jej dodržiavaní docieliť zlepšenie stavu aj bez liekov.

Žite zdravšie

Pokiaľ ide o úpravu životosprávy, neponúkame žiadne nové či prevratné odporúčania, sú však nesmierne dôležité pre zdravie srdca a, samozrejme, pre celkové zdravie. Odborníci kladú dôraz na pravidelný aeróbny fyzický tréning. Ak trpíte nadváhou, mali by ste schudnúť, a tiež by ste sa mali vyhýbať stresu a nadmernej konzumácii alkoholu.

„Tieto zdanlivo jednoduché, zdravé, avšak pre sedavého človeka často ťažko realizovateľné opatrenia sú veľmi účinné a dobre fungujú, ak ich pacienti naozaj vedia dodržať,“ hovorí lekárka. Dodáva, že v prípade prítomnosti známok štrukturálneho ochorenia srdca, ovplyvňujú lekári zvýšenú srdcovú frekvenciu liekmi, ktoré srdce spomaľujú. Samozrejme, ako príčinu zvýšeného pulzu treba vylúčiť iné, nekardiálne príčiny (napr. horúčka, anémia, štítna žľaza).

Ako možno zistiť tepovú frekvenciu
Pulz si ľahko nahmatáte napríklad na ľavom zápästí. Odrátajte si počet úderov za 15 sekúnd a vynásobte štyrmi Dostanete tak počet úderov srdca za minútu.

Čo všetko naň vplýva

Ak má teda človek zdravé srdce, jeho optimálna pokojová pulzová frekvencia by nemala byť vyššia ako 60 – 70 úderov za minútu. Kardiologička zdôrazňuje, že táto pokojová frekvencia je optimálna pre zdravých dospelých ľudí, ale osobitný význam má u chorých s kardiovaskulárnymi chorobami – ischemickou chorobou srdca a srdcovým zlyhávaním, kde je pulz okolo 60 úderov za minútu dokonca terapeutickým cieľom.

U zdravých ľudí pulzovú frekvenciu ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným je napríklad vek – srdce bije rýchlejšie deťom a mladistvým, potom pohlavie – vyššiu tepovú frekvenciu majú ženy, a rolu zohráva aj genetická dispozícia. Tepovú frekvenciu ovplyvňuje aj fyzická kondícia – u trénovaných ľudí sa znižuje.

Vplyv má aj stres, horúčka či rôzne nekardiálne ochorenia. Ak ste zdraví a namerali ste si v pokoji pulz viac ako 100 úderov za minútu viac dní po sebe, mali by ste sa podľa kardiologičky obrátiť na svojho praktického lekára.

Keď srdce zlyháva

Srdcový sval teda môžu poškodiť nielen ochorenia srdcových ciev - ischemická choroba srdca a infarkt , ale aj hypertenzia, porucha srdcových chlopní, či samotné nejasne vznikajúce poškodenie srdcového svalu. Môžu to byť aj endokrinné ochorenia, cukrovka, ochorenia obličiek, sarkoidóza, HIV a rôzne iné ochorenia, ktoré môžu obmedziť jeho schopnosť normálne fungovať a nakoniec spôsobujú chronické srdcové zlyhávanie (CHSZ).

CHSZ je konečným štádiom viacerých ochorení srdca a patrí vôbec k najzávažnejším chorobám s najvyššou úmrtnosťou. Každý siedmy pacient s CHSZ umiera do pol roka. Nie vždy však lekári vedia odhaliť príčinu. Podľa odborníkov máme na Slovensku asi 100 000 pacientov, ktorí trpia týmto závažným ochorením, v Európe je ich 15 miliónov.

Čo sa deje v srdci

Tento zložitý syndróm môže mať teda rôzne príčiny, ale aj prejavy a prognózu. Srdcové zlyhávanie, žiaľ, nemožno vyliečiť, je však možné ho liečiť. Je to dlhodobé ochorenie, počas ktorého sa srdce postupne vyčerpáva a slabne. Oslabené nedokáže prečerpávať dostatok krvi a oslabuje sa tak jeho základná funkcia – rozvádzať krv do všetkých orgánov a celého tela a zásobovať ho tak kyslíkom a živinami. Aby srdce splnilo svoju úlohu, usiluje sa biť rýchlejšie, čo ho však ešte viac oslabuje. Preto je rýchlosť, akou bije, závažný rizikový faktor aj signál.

Kontrolujte si aj tep

Často sa stáva, že aj na bežných preventívnych prehliadkach vám lekár síce nechá „natočiť“ EKG, avšak zvýšenej tepovej frekvencii sa nie vždy venuje pozornosť, pričom práve tá môže byť veľkým rizikovým faktorom. Pacient s CHSZ však vôbec nemusí mať zvýšenú pulzovú frekvenciu, preto sa nedá paušalizovať, že ak má človek pri preventívnej prehliadke zvýšený pulz, má možno aj CHSZ.

Na druhej strane by si však pacienti s CHSZ určite mali popri tlaku pravidelne merať aj pokojovú tepovú frekvenciu a pri jej zvýšených hodnotách môže kardiológ predpísať účinnú liečbu. Využívajú sa na to farmaká, a u niektorých pacientov aj liečba špeciálnymi kardiostimulátormi.

Aj u chorých s CHSZ majú význam už spomínané režimové opatrenia – pravidelná fyzická aktivita a špeciálne záťažové tréningy. Pokiaľ ide o lieky, obvykle sa využíva kombinovaná liečba, ktorej základom sú tzv. betablokátory, a od 1. júla majú pacienti so srdcovým zlyhávaním k dispozícii aj novú účinnú látku ivabradín, ktorá pomáha veľmi účinne a bezpečne znižovať srdcovú frekvenciu.

Príznaky sa nemusia objaviť hneď

Chronické srdcové zlyhávanie je podľa lekárky syndróm, ktorý má komplex príznakov, pričom hlavný z nich je ponámahová dýchavica. Nie vždy sa však príznaky musia hneď objaviť, niekedy je to aj po dlhšom čase.

„Pacient s CHSZ vôbec nemusí mať zvýšenú pulzovú frekvenciu, preto sa nedá paušalizovať, že ak má pri preventívnej prehliadke zvýšený pulz, má možno aj CHSZ. Ak pacient s CHSZ má zvýšený pulz, dosiahnutie frekvencie okolo 60 úderov za minútu je dôležitý terapeutický cieľ, aby oslabené srdce pracovalo pokojnejšie a efektívnejšie,“ hovorí kardiologička.

Bezpríznakovosť CHSZ môže podľa nej vo veľmi výnimočných prípadoch trvať dlho (mesiace až roky), ale spravidla sa CHSZ u väčšiny pacientov ohlási markantným poklesom výkonnosti pri záťaži, ktorú pacient dovtedy zvládal bez problémov.

Prejavy chronického srdcového zlyhávania:

  • objektívne znaky srdcovej nedostatočnosti (podľa echokardiografického vyšetrenia, počítačovej tomografie, magnetickej rezonancie...),
  • dýchavičnosť – spočiatku len po námahe, v pokročilejších štádiách aj v pokoji, únava,
  • nechutenstvo,
  • znížená tolerancia alebo úplná neschopnosť fyzickej aktivity,
  • svalová slabosť,
  • zadržiavanie tekutín (môžu sa hromadiť v pľúcach a/alebo sa prejaviť opuchom dolných končatín),
  • zvýšená potreba močenia počas noci,
  • nafukovanie a pocit plnosti,
  • zápcha,
  • zmätenosť, závraty, poruchy pamäti.

Môžeme „naučiť“ srdce biť pomalšie aj bez liekov?

Je to možné, a dokonca veľmi efektívne. Poradíme vám, ako na to

Kardiologička odporúča pravidelný pohyb aspoň 40 minút tri- až štyrikrát týždenne. „Je to vynikajúci nástroj nielen na zníženie pulzovej frekvencie, ale aj na pozitívne ovplyvnenie kardiovaskulárneho a celkového zdravia,“ hovorí lekárka.

Netrénovaným, ktorí s pohybom začínajú, odporúča začať rýchlou chôdzou takým tempom, aby sa prípadne ešte vládali rozprávať so súpútnikom. Kondícia veľmi rýchlo stúpa a tempo sa dá postupne zvyšovať. Vynikajúci je aj beh, bicykel, plávanie. Ideálne je športovať vonku na čerstvom vzduchu.

S počtom úderov sa rodíme

Človek dostane „do vienka“ určitý počet úderov srdca, ktoré keď vyčerpá, tak umrie. Ak teda dokážeme srdce napríklad zdravou životosprávou „spomaliť“, môžeme si predĺžiť život? Kardiologička Katarína Hatalová hovorí, že „správnou životosprávou, ktorej výsledkom pri pravidelnom tréningu je aj spomalenie pulzovej frekvencie, si určite dokážeme zlepšiť zdravie, a tým predĺžiť život.“

Zdôrazňuje však, že výsledkom správnej životosprávy je nielen pulz, ale aj celý komplex pozitívnych efektov – normálna hmotnosť, normálny krvný tlak, normálna hladina krvných tukov, nezaťažovanie pľúc fajčením a organizmu nadmerným príjmom alkoholu atď. „Ak si tieto návyky osvojíme v mladosti a naučíme sa slušne správať k svojmu telu, tak sa nám to určite vráti v kvalite, aj v kvantite života.“

Ako by malo biť správne

  • U zdravého človeka sa tepová frekvencia prirodzene mení podľa záťaže.
  • V pokoji dosahuje okolo 60 úderov za minútu, pri fyzickej aktivite môže vzrásť aj na 100 a viac úderov.
  • Podľa odborníkov len 14 % pacientov so srdcovým zlyhávaním dosahuje optimálnu pokojovú frekvenciu 60 úderov za minútu, pritom jej zvýšenie nad 70 úderov za minútu zhoršuje ich prežívanie i kvalitu života.

Koľko je optimum pri záťaži

Už sme spomínali, aká by mala byť tepová frekvencia, keď sme v pokoji. Pri záťaži však počet úderov za minútu stúpa. Čo je zdravé optimum a ako si môžeme vyrátať optimálnu záťažovú pulzovú frekvenciu? Podľa rady kardiologičky na výpočet možno použiť jednoduchý vzorec: od čísla 220 odrátajte svoj vek a z výsledku vypočítajte 85 percent.

Takže napríklad u päťdesiatročného človeka je to: 220 – 50 = 170, a z toho 85 % je 144 pulzov/min. „Výhodná je však aj frekvencia už okolo 120/min. Pri dlhšie trvajúcej záťaži netreba, aby pulz presahoval hodnotu 160/min,“ hovorí lekárka.

Bojíte sa infarktu?

Infarkt myokardu patrí asi k najväčším strašiakom. Veľa sa o ňom hovorí, ale napriek tomu mnohí jeho príznaky často podceňujú. Dôsledky však môžu byť aj fatálne.

Čo sa deje pri infarkte? Treba upresniť, že infarkt nie je výsostne „srdcová záležitosť“. Postihnúť môže aj iné orgány, nielen srdce. Vzniká v dôsledku prerušenia zásobovania krvou určitej časti srdca alebo napríklad mozgu (vtedy hovoríme o cievnej mozgovej príhode), obličky a pod., v dôsledku náhleho upchatia cievy, najčastejšie krvnou zrazeninou.

K infarktu myokardu dochádza, ak sa náhle uzavrie koronárna tepna, ktorá zásobuje srdcový sval a preruší sa tak prívod krvi. Dôsledkom je poškodenie srdcového svalu v dôsledku ischémie – nedokrvenia, v ťažkých prípadoch vývoj akútneho srdcového zlyhávania – kardiogénneho šoku, smrtiaca arytmia a tým zastavenie obehu krvi, ale infarkt môže spôsobiť neskôr aj chronické zlyhávanie srdca.

Rizikové faktory

Riziko infarktu myokardu výrazne stúpa, ak sú u vás prítomné určité rizikové faktory. Je to napríklad vek nad 50 rokov, rolu zohráva aj pohlavie – muži bývajú postihnutí častejšie, ale ženy zasa častejšie na infarkt umierajú a riziko u nich stúpa s nástupom menopauzy.

K rizikám patrí aj vysoký tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi a infarkt viac ohrozuje fajčiarov. Obozretní buďte v prípade, že sa u vás v rodine už infarkt vyskytol a zvýšené riziko hrozí aj tým, čo trpia obezitou a cukrovkou.

Ako ho spoznáte

Ľudia nezriedka príznaky infarktu podceňujú a podobne ako v prípade mozgovej príhody je veľmi dôležité, aby postihnutý čo najskôr dostal odbornú lekársku pomoc. A vždy platí, radšej choďte k lekárovi „zbytočne“, ako by ste na ľahkomyseľnosť mali doplatiť tým najkrutejším spôsobom.

Že ide o infarkt, môžete rozoznať podľa nasledovných príznakov:

  • typicky hlboká, zvieravá bolesť na prednej stene hrudníka,
  • silná bolesť, ktorá nepoľavuje a trvá dlhšie ako 20 minút,
  • bolesť môže často vyžarovať do krku, sánky, ľavého ramena, ľavej ruky,
  • zvýšené potenie,
  • úzkosť,
  • dýchavica,
  • bolesť chrbta,
  • bolesť sa nemení ani vtedy, ak pacient zmení polohu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 938
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 683
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 8 193
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 013
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 941
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 085
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 998
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 729
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte.

Parlamentné voľby prebiehajú bez problémov.


a 7 ďalší 12 h
Vo voľbách rozhodujeme, kto krajinu povedie.

Exit poll po zatvorení volebných miestností v sobotu zverejnia televízia Markíza a RTVS.


28. sep
Ilustračné foto

Historicky najnižšiu účasť namerali na Slovensku v júni 2006.


22 h
Prípravy na otvorenie volebnej miestnosti počas predčasných volieb do Národnej rady SR 2023.

Pri sčítavaní volebných hlasov sa robí niekoľko kontrol.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu