SME

Herpes – nepríjemný, aj nebezpečný

Herpesové vírusy má takmer každý. Pri oslabení imunity sa prejavujú ako bolestivé opary.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Mnohí to poznáte: napuchnutá pera, pálenie, svrbenie, ktoré neskôr vystriedajú bolestivé mokvajúce pľuzgiere a chrasty. Nepríjemný opar na pere – herpes simplex. Iný typ herpetického vírusu spôsobuje zasa pásový opar – herpes zoster, väčšinou spojený s veľkými bolesťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznáme viac ako sto druhov herpesových vírusov. Sú prítomné v organizme a čakajú iba na vhodnú príležitosť, aby sa prejavili ako bolestivé a nepríjemné opary.

„Vo veku do 25 rokov sa ich nositeľmi stane viac ako 90 percent ľudí. U väčšiny nevyvolávajú nijaké ťažšie príznaky, no približne 40 percent z počtu nositeľov postihne opar niekoľkokrát do roka. Výskyt ochorenia i jeho frekvencia s vekom klesá,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Tatiana Lacová.

SkryťVypnúť reklamu

Herpesu sa nezbavíte

Herpetickým vírusom sa človek obyčajne nakazí v ranom detstve, napríklad pri bozkávaní s infikovanou osobou. Vírus preniká kožou alebo sliznicami a pozdĺž nervov sa prenáša do centra nervových buniek. Ak sa raz vírusom nakazíte, už sa ho nezbavíte. Po prvej prekonanej infekcii a po zahojení sa vírusy zahniezdia u hostiteľa, a čakajú až do chvíle, kým ich nejaký podnet neaktivuje.

Herpes môže kedykoľvek vzplanúť s lokálnym prejavom nielen na perách, koži, na sliznici, ale aj páse, pohlavných či iných orgánoch. Herpetické vírusy kontroluje imunitný systém, bráni ich rozmnožovaniu. Nevie ich však úplne zlikvidovať, preto ochorenie môže kedykoľvek vypuknúť. Ak máme oslabený organizmus, prežívame záťažové stresové situácie, vírus opäť zaútočí. Doteraz sa nepodarilo zistiť, prečo sa u niekoho vírus po celý život neprejaví ani raz a u iných vyvoláva frekvenciu oparov pravidelne.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh herpesu

U každej herpetickej infekcie je priebeh charakteristický pre jednotlivé formy ochorenia. Prvá infekcia má väčšinou odlišný priebeh od nasledujúcich. Prvá infekcia herpesu na pere prebieha väčšinou v detskom veku a prejavuje sa ako zápal v ústnej dutine. Menej často sú prítomné bolestivé vodnaté vyrážky na pere. „Ďalšie infekcie sa prejavujú výsevom vodnatých vyrážok, ktoré neskôr zasychajú. Každý ďalší výsev má ťažší priebeh, často so zvýšenou teplotou a zväčšenými lymfatickými uzlinami pod sánkou a na krku,“ tvrdí lekárka.

Dodáva, že pri genitálnom herpese (na pohlavných orgánoch) po inkubačnom čase, ktorý trvá 2 – 7 dní, dochádza k výsevu vriedkov alebo vodnatých vyrážok na pohlavnom úde, v pošve a jej okolí, alebo aj v konečníku a jeho okolí. Pridruží sa bolesť pri močení. Ak je zasiahnutý aj konečník, môžu nastať problémy pri vyprázdňovaní. Hojenie prvej infekcie môže trvať až niekoľko týždňov. Ďalšie infekcie mávajú vážnejší klinický priebeh. Pri nedodržiavaní hygieny sa infekcia môže šíriť aj na iné časti tela.

SkryťVypnúť reklamu

Pásový opar – herpes zoster

Postihuje tých, čo prekonali ovčie kiahne – bežné detské ochorenie, ktoré sa prejavuje vodnatými vyrážkami po celom tele, na slizniciach i vo vlasatej časti hlavy. Malé deti ochorenie znášajú pomerne dobre, u dospelých však môže mať aj závažnejší priebeh. Vírus sa po prekonaní prvotnej infekcie „uloží“ do nervových buniek a aktivuje sa len zriedka, no o to nepríjemnejšia a závažnejšia je jeho aktivácia.

Pásový opar postihuje zväčša jeden nerv, ktorý je zapálený zvnútra. Výsev vyrážok nezriedka sprevádzajú ukrutné bolesti. Ak sa pásový opar včas a správne nelieči, vyrážky síce zmiznú, ale bolesť môže dlhodobo pretrvávať. Komplikácie vznikajú najmä u pacientov s vrodeným alebo získaným defektom imunity.

Herpes ohrozuje oči i mozog

Herpetická infekcia oka je takmer vždy spojená s vážnymi komplikáciami. Okrem viečok a spojoviek bývajú najčastejším terčom útokov vírusu rohovka a dúhovka. Herpes na očiach si vyžaduje okamžitú a dôslednú liečbu u špecialistu, inak hrozí poškodenie rohovky a oslepnutie. Najzávažnejší je herpetický zápal mozgu, ktorý zvyčajne postihuje dospievajúcich. Je to pomerne ťažké, našťastie zriedkavé ochorenie. Mimoriadne vážne bývajú herpetické infekcie u HIV pozitívnych pacientov. Vyžadujú si špeciálnu liečbu.

Šírenie herpesu

Najčastejšie je kvapôčkovou infekciou alebo priamym kontaktom. Herpesom častejšie trpia ľudia s oslabenou imunitou, vírus môže „aktivovať“ aj horúčka, chrípka, stres, nádcha, vyčerpanie a fyzická námaha, menštruácia, nadmerné slnenie, pobyt vo fitnescentrách a pod.

„Neliečená infekcia prebieha 1 až 2 týždne. Liečbou sa priebeh ochorenia skracuje o niekoľko dní. V súčasnosti sa herpes lieči prípravkami s účinnou zložkou aciklovír, ktorá preniká do napadnutých vrstiev kože a bráni ďalšiemu množeniu vírusu. Liečbu treba začať bezprostredne po objavení sa prvých príznakov – pri pálení či svrbení. Inak hrozí predĺženie akútneho štádia alebo recidíva. Najlepšie je vysušovať opar liehovými roztokmi, nie však tekutým púdrom, a potierať virostatickým krémom, ktorý kúpite v lekárni. Pacientom s ťažkým priebehom infekcie môže lekár predpísať virostatikum. Ak sa ochorenie často opakuje, je vhodné začať s liečbou na podporu imunity,“ vysvetľuje doktorka Lacová.

Prevencia herpesu

  • Používajte liečebný prípravok a dodržujte pokyn výrobcu i lekára.
  • Opary sú infekčné. Ak sa ich dotýkate, vždy si umyte ruky. Vyvarujte sa dotyku očí pri nanášaní a odstraňovaní mejkapu.
  • Chrasty a pľuzgiere nestrhávajte a nepichajte do nich.
  • Nedotýkajte sa ani pohlavných orgánov, ktorých sliznice sú veľmi citlivé na vírusy tohto druhu.
  • Vyhnite sa bozkávaniu, nepoužívajte spoločný riad ani uterák.
  • Bojovať proti herpesu môžete zvýšenými dávkami vitamínu C, komplexom vitamínov skupiny B, prípravkami s obsahom stopových prvkov selénu a zinku.
  • Dodržiavajte odporúčania na posilnenie imunity – dbajte na vyváženú stravu bohatú na vitamíny, zdravú životosprávu a dostatok spánku.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 785
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 837
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 049
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 694
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 114
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu