SME

Ako vyzerá svet ak sa naň pozeráte cez choré oči?

Pozrite si názorné príklady problémov, ktoré majú ľudia pri rôznych ochoreniach očí.

K očnému lekárovi sa má chodiť aspoň raz ročne.K očnému lekárovi sa má chodiť aspoň raz ročne. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

O zrak sa zväčša prichádza postupne a ak pacient podcení príznaky, tak aj natrvalo. Pozrite si názorné príklady častých porúch a ochorení očí.

Včasná diagnostika dokáže zachrániť život, v tomto prípade najmä zrak. Ak vám ilustrácie, ktoré pre SME poskytla Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, prídu povedomé, urýchlene navštívte svojho lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katarta - šedý zákal

katarakta.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Šedým zákalom sa vo všeobecnosti nazýva akákoľvek forma zníženej priehľadnosti či zakalenia očnej šošovky. Ide o pomalý a postupujúci proces, pacient ju začne vnímať často až v neskorom štádiu.

Okolie sa mu javí neostro a matne, zahmlene a skreslene. Kontrasty strácajú na ostrosti, farby sú menej žiarivé. Indikátorom môže byť aj zvyšujúca sa krátkozrakosť a potreba častej zmeny dioptrických okuliarov.

Niektorí pacienti sa spočiatku sťažujú na zlú znášanlivosť svetla, napríklad pri intenzívnom slnku alebo reflektoroch protiidúceho auta

Kataraktu možno liečiť jedine chirurgicky, odstránením poškodenej šošovky a voperovaním umelej náhrady. Šedý zákal sa po operácii nemôže vrátiť, ak sa objavia podobné problémy, aké mal pacient pred operáciou, sú vyvolané iným očným ochorením.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o šedom zákale sa dočítate tu.

Vekom podmienená degenerácia makuly

degeneracia-zltej-skvrny.jpg

Pri degenerácii makuly dochádza k poškodeniu žltej škvrny - časti sietnice, kde je najviac čapíkov a preto je miestom najostrejšieho videnia.

Pri nástupe ochorenia, ktoré má tendenciu sa zhoršovať, človek prestáva vidieť detaily v mieste na ktoré sa pozerá. Rozmazávajú sa tváre osôb a kontúry predmetov, pričom periférne videnie zostáva zväčša zachované, ale je zvlnené. Priamky sú zaoblené, písmená zas poprehýbané.

Jednoduché samovyšetrenie sa dá urobiť aj doma. Zakryte si jedno z očí a druhým okom pozerajte na kachličky. Ak sú línie medzi kachličkami zvlnené alebo v strede vidíte len rozmazaný fľak, mali by ste neodkladne navštíviť svojho očného lekára.

Nebezpečenstvo ochorenia spočíva v tom, že ak sa neskoro diagnostikuje a zanedbá sa liečba, môže vyústiť do straty centrálnej zrakovej ostrosti až slepote.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o degenerácii makuly sa dočítate tu.

Pigmentová retinopatia - tunelové videnie

tunelove-videnie.jpg

Pigmentová retinopatia je súhrnné označenie dedičných, postupne sa zhoršujúcich ochorení sietnice. Na sietnici sa vytvárajú pigmentové tmavé ložiská a postupne zužujú zorné pole. Pacient má problém rozhližovať výšku a vzdialenosť.

Pigmentová retinopatia vykazuje pri klinickom vyšetrení veľkú variabilitu aj medzi príslušníkmi jednej rodiny. Pri niektorých typoch tohto ochorenia je postihnutie tyčiniek a čapíkov oka rovnomerné. Pokiaľ dochádza primárne k odumieraniu čapíkov, ochorenie je vyčlenené samostatne ako čapíková dystrofia.

Za typický znak sa pri vyšetrení očného pozadia považuje spomínaný nález zhlukov pigmentu, ktoré pripomínajú kostné bunky. Objavuje sa aj zúženie tepien na sietnici, atrofia terču zrakového nervu, zákaly škošovky a zmeny pri ERG vyšetrení.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie zvyčajne sprevádza krátkozrakosť, či zakalenie zraku. Spôsobuje stratu periférneho videnia, svetloplachosť a napokon tunelové videnie.

O pigmentovej retinopatii sa môžete viac dočítať tu.

Hemianopsia

hemianopsia.jpg

Hemianopsia je porucha v zornom poli očí, ktorá môže vzniknúť v dôsledku úrazu hlavy, cievnej mozgovej príhody alebo nádoru na mozgu. Spôsobuje obmedzené videnie očí, ktoré môže byť polovičné či štvrtinové.

Liečba je možná jedine odstránením príčiny poruchy, aj to len v prípade, že je možné ju zvrátiť. Pacient zvyčajne absolvuje röntgen či CT mozgu a na základe výsledkov vyšetrení lekár určí ďalší postup ako napríklad odstránenie nádoru či abscesu.

Diabetická retinopatia

diabeticka-retinopatia.jpg

Diabetická retinopatia označuje patologické zmeny sietnice a jej ciev, ktoré vznikajú dôsledkom cukrovky. Postihnuté sú predovšetkým sietnicové vlásočnice (kapiláry). Trpí ním väčšina ľudí, ktorí s cukrovkou bojujú viac nešpostihuje drvivú väčšinu diabetikov, ktorí dlhšie ako 15 rokov trpia cukrovkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o poškodenie sietnice, ktoré má na svedomí dlhodobá hyperglykémia. Veľmi dôležitá je prevencia – udržiavanie optimálnej hladiny cukru v krvi, hladiny cholesterolu, zlepšenie tlaku krvi, zníženie nadváhy, či vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu.

Postihnutie sa môže prejaviť malými vydutinami na drobných cievach sietnice (mikroaneuryzmy), prípadne drobnými krvácaniami do sietnice (hemorágiami), ktoré vznikajú následkom prasknutia spomínaných malých vydutín.

Poškodené cievy môžu presakovať a v sietnici vzniká opuch, takzvaný edém. Neskôr môže na sietnici dôjsť k zvýšenej novotvorbe ciev a zmnoženiu väziva a stav môže vyústiť až do úplnej slepoty.

Diabetická retinopatia spôsobuje kolísavú zrakovú ostrosť, znížené vnímanie farieb a poškodené zrakové pole – výpadky, škvrny, pavučiny.

SkryťVypnúť reklamu

Glaukóm - zelený zákal

zeleny-zakal-glaukom.jpg

Zelený zákal nie je "zákal" v pravom slova zmysle. Ide o závažné očné ochorenie ktoré je spôsobené zvýšeným vnútroočným tlakom, čiže tlakom tekutiny vo vnútri oka. Sprevádzajú ho trvalé zmeny na zrakovom nerve.

Poškodenie vlákien nervu vedie k výpadkom v zornom poli, spôsobuje kolísavé videnie, periférne obmedzenia zorného poľa a v pokročilom štádiu tunelové videnie.

Keďže ochorenie sa prejavuje až v pokročilom štádiu, jedinou šancou ako ho včas odhaliť sú pravidelné prehliadky u očného lekára. V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť zelený zákal náhle ako záchvat. Postihnutý má kruté bolesti oka, ktoré vystreľujú do celého tela, zvracia a vidí ako v hmle alebo vôbec, má začervenané oči a očné viečka.

Aj keď vzniknuté poškodenie sa napriek intenzívnej terapii nedá odstrániť, pacient by nemal zanevrieť na jeho liečbu. Neliečený zelený zákal totiž môže viesť k nezvratnej strate zraku. Pacienti majú zvyčajne predpísané očné kvapky, ktoré vnútroočný tlak znižujú. Ak nepomôžu, nasleduje operácia.

Viac o zelenom zákale sa dočítate tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 31 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 644
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 405
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 431
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 373
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu