Horúci vzduch, nadmerná vlhkosť, slané more alebo kúpanie v bazéne. Vlasy v lete krehnú a strácajú prirodzenú vlhkosť. Silu im vrátite pomocou stravy a jednoduchých kúr.
1. Úprava by mala byť citlivejšia
Na poškodenie a lámavosť vlasov vplýva mnoho faktorov. „Nadmerná vlhkosť otvára kutikuly a póry, čiže vystavuje vlasovú kôru potenciálnemu poškodeniu a strate prirodzenej vlhkosti,“ vysvetľuje dermatologička Nadežda Suchá.
Poškodeným vlasom je vhodné dopriať oddych a aspoň na pár týždňov sa vzdať fénu, kulmy či žehličiek na vyrovnávanie. Ďalšia úprava prostredníctvom vysokej teploty vaše vlasy ešte viac vysuší a len veľmi ťažko sa budú regenerovať.
Kedy je vypadaných vlasov priveľa?Čítajte
2. Končeky treba podstrihnúť
Rozštiepené končeky sú nepriateľom zdravých vlasov. Aj pár centimetrov výrazne pomôže urýchliť ich regeneráciu a podporiť ich rast. Pri návšteve kaderníckeho salónu je lepšie odolať pokušeniu ihneď obnovovať farbu vlasov.
„Farbené vlasy v lete rýchlo blednú a strácajú lesk, no pred opätovným farbením je lepšie ich nechať najprv zotaviť,“ kaderníčka Darina Simončíková. Farbenie zdravých vlasov v úplnom závere leta podľa nej vydrží dlhšie.
4. Vlasy dôsledne hydratujte
Ako prvá pomoc poslúži špeciálny zábal alebo viackrát aplikovaná vyživovacia kúra. Rýchlejšiemu zotaveniu prospejú aj hydratačné masky.
„Najlepšie je masku aplikovať každý týždeň po dlhšiu dobu, kým sa vlasy úplne nevrátia do pôvodného stavu,“ radí kaderníčka. Maska vlas ošetrí, obalí, zacelí a uchráni pred nepriaznivými vplyvmi okolia.
5. Pokožku hlavy premasírujte
Pružnosť vlasu závisí aj od zdravia a pevnosti pokožky. Ak je vystavená priveľkej záťaži, vlasy začnú „plihnúť“.
Pokožku prekrví každodenná jemná masáž, ktorá urýchli vstrebávanie kúr s lipidmi, keratínmi, proteínmi a aminokyselinami.
Atopický ekzém sa v 90 percentách dá vyliečiťČítajte
6. Vlasy vyživujte stravou
Vlasy sa skladajú z množstva chemických prvkov a organických zlúčenín, napríklad z uhlíka, kyslíka, dusíka, železa, zinku, jódu, aminokyselín, proteínov, lipidov a vody.
Vitamín A pomáha vlasy vyživovať a podporuje rast. Dobrým zdrojom sú napríklad zemiaky, mrkvy či špenát. Vitamín B obmedzuje vypadávanie vlasov, tvorbu lupín, zabraňuje svrbeniu, a hlavne poskytuje ochranu pred UV žiarením.
Nachádza sa v ryži, vaječnom žĺtku či obilninách. „Zinok vlasy posilňuje a bráni ich vysúšaniu. Nájdete ho vo vajciach, fazuli, orechoch či tekvicových semienkach,“ radí dermatologička.