BRATISLAVA. Jedenie stravy bohatej na celozrnné potraviny môže pomôcť pri chudnutí. V minulosti už výskumy preukázali, že celozrnná strava a vysoký príjem vlákniny pomáhajú lepšie regulovať hladiny cukru v krvi a citlivosť na inzulín.
Nová štúdia, ktorú publikoval American Journal of Clinical Nutrition, ukázala, že celozrnné potraviny dokážu znížiť množstvo kalórií, ktoré si telo uloží pri trávení. Zároveň celkovo zrýchľujú metabolizmus. V dôsledku toho môžu celozrnné potraviny pomôcť pri chudnutí.

Spracovanie ničí vlákninu
Medzi zrná vo všeobecnosti radí ryža, ovos, pšenica a jačmeň. Celozrnné potraviny sa pozostávajú z celistvých zŕn hnedej ryže, ovsených vločiek či celozrnnej múky.
Od rafinovaných potravín sa celozrnné dajú na prvý pohľad odlíšiť tým, že majú tmavšiu farbu a obsahujú kúsky zŕn.
Rafinované obilniny prešli spracovaním, napríklad mletím, pri ktorom sa zo zŕn odstránia otruby a klíčky. Trvanlivosť potravín sa vďaka tomu predĺži. Medzi rafinované potraviny patrí napríklad biela ryža, biely chlieb a biela múka.
Pri mletí zrná prichádzajú o vlákninu, železo a vitamíny B. Aj keď železo a vitamíny možno do múky navrátiť, vláknina sa už pridávať nezvykne.
Výskum vedcov americkej Tufts University v Massachusetts prebiehal osem týždňov na vzorke 80 ľudí vo veku 40 až 65 rokov. Účastníci mohli jesť iba jedlo, ktoré im ponúkli výskumníci. Čo nezjedli, museli vedcom vrátiť a mali dodržiavať svoju obvyklú úroveň fyzickej aktivity.
Prvé dva týždne jedli všetci účastníci rovnaké jedlo, vďaka čomu vedci odhadli kalorické potreby jednotlivcov.
Potom dobrovoľníkov rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala celozrnné, druhá rafinované obilniny. Strava sa líšila jedine v obsahu zŕn a vlákniny, všetky ostatné parametre ako druh potravín, štruktúra jedla a obsah energie a makroživín sa zhodovali.

Ako svižná chôdza
Vedci následne porovnávali vplyv celozrnných výrobkov a rafinovaných obilnín na rýchlosť metabolizmu a fekálne energetické straty (čiže množstvo energie, ktoré telo počas trávenia nevstrebalo a vylúčilo ju vo výkaloch).
Zaznamenávali sa pritom dáta o hmotnosti, rýchlosti metabolizmu, hladiny cukru v krvi, fekálnych kalóriách, hlade a sýtosti dobrovoľníkov.
Ukázalo sa, že celozrnné potraviny dokázali zvýšiť bazálny metabolizmus (množstvo energie, ktoré telo spotrebuje v pokojnom stave) a zvýšili aj fekálne energetické straty. K zvýšeným stratám nedošlo kvôli väčšiemu obsahu vlákniny ako takej, ale kvôli účinku vlákniny na stráviteľnosť iných potravinových kalórií.
Vďaka celozrnnej strave sa podarilo účastníkom denne stratiť 100 kalórií viac než skupine so spracovanými obilninami. Množstvo kalórií je porovnateľné so svižnou 30-minútovou chôdzou, alebo, premenené na stravu, sa kalórie rovnajú veľmi malej sušienke. Pozitívne je aj to, že pocit hladu a sýtosti sa medzi testovanými diétami výrazne nelíšil.
Zistenia vedcov by mohli pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť a mať pod kontrolou hladiny cukru. Keďže pri výskume použili komerčne dostupné produkty, ktoré obsahovali celozrnnú múku, rovnaké výsledky možno dosiahnuť aj mimo laboratória.