BRATISLAVA. Otvoríte oči a prvé myšlienky smerujete k preplnenému diáru, do toho vyzváňa telefón a váš pohľad vzápätí zaujme tucet emailov čakajúcich na odpoveď. Zastavte sa. Ráno predsa možno začať príjemnejšie. Jogou.
O jej zdravotných benefitoch sa rozpráva už roky a so stúpajúcim záujmom verejnosti pribúdali aj štúdie, ktoré sa pokúšali príjemné pocity z cvičenia podložiť i vedecky.
Množstvo spálených kalórií za hodinu:
- Beh 880 kalórií
- Bicyklovanie 580 kalórií
- Plávanie 560 kalórií
- Aerobik 440 kalórií
- Jóga 300 kalórií
- Chôdza 230 kalórií
Prvá vyšla ešte v 70. rokoch v magazíne The Lancet a tvrdí, že joga je pri znižovaní vysokého krvného tlaku účinnejšia než meditácia.
Mnoho zistení v prospech jogy však pre nevhodnú metodiku vedcov neznie úplne dôveryhodne. Môže za to napríklad nízky počet účastníkov, chýbajúca kontrolná skupina alebo vypustenie porovnania s iným typom pohybu.
Ľudia s chronickou bolesťou krížov sa však môžu oprieť o metaštúdiu, ktorá vychádza z približne 150 vedeckých článkov. Vyplýva z nej, že pri tomto type rehabilitácie prinesie úľavu prakticky ktorákoľvek zostava cvikov.

Atléti a vzpierači
Zvyčajne cvičenie zahŕňa kombináciu postojov (asán), regulovaného dýchania (pranayám) a meditácie (samyán).
Štýly a techniky sa líšia, pri niektorých zostavách strávite minúty v statických pózach, iné z vás vyžmýkajú aj poslednú kvapku potu.
Od atletickej ashtanga jogy, cez pokojnejšiu hatha jogu, až po bikram jogu.