Väčšina ľudí obetuje svojmu zamestnaniu okolo osem hodín denne, päť dní v týždni. Avšak, ak ide o vlastné zdravie, často sa objavuje fráza „nemám čas“.
Zdravší životný štýl pritom možno dosiahnuť aj malými a nenáročnými zmenami. Na začiatok pomôže, ak si cez deň nájdete osem minút - za každú hodinu práce si v priebehu dňa doprajte aspoň jednu minútu, počas ktorej urobíte niečo pre svoje zdravie.
Ako postupovať? Vedci vytvorili jednoduchý návod: tu je osem bodov, ako byť zdravším s relatívne malou námahou.
1. Začnite deň plankom
Pri športovaní môže minúta znieť zanedbateľne, no udržať telo v polohe dosky si žiada silu a vytrvalosť. Takzvaný plank naraz spevňuje svalstvo trupu, ramien a zadku.
Hoci telo nie je v pohybe, svalstvo je v neustálom napätí. Na pohľad jednoduchý cvik je prekvapivo vyčerpávajúci a mnoho ľudí zo začiatku nevydrží plankovať dlhšie, než pol minúty.
Postup je jednoduchý: ľahnite si na podlahu tvárou k zemi, lakte v pravom uhle sú zarovno s ramenami. Hmotnosť tela preneste na predlaktie. Panvu držte mierne podsadenú tak, aby ste mali rovný chrbát, telo musí byť v priamej línii od hlavy až po päty.

2. Doprajte si pohár vody
Skôr, než si doprajete rannú kávu, vypite pollitrový pohár vody. Doplníte tak tekutiny, ktoré ste stratili v priebehu noci.
Aby mozog optimálne pracoval, potrebuje dodávku kyslíka a živín. Ale na to, aby sa kyslík a živiny dostali do mozgu, musí mať krv správnu hustotu. Príliš hustá krv nepretečie v dostatočnom množstve do najtenších mozgových vlásočníc.
Znižuje sa tým účinnosť práce nervových buniek v mozgu, ktoré zodpovedajú za pohotové myslenie, koncentráciu, pamäť, spracovanie vnemov a odolnosť voči stresu.
Napite sa aj vtedy, keď necítite smäd. Zdravé obličky zaťaží nadbytok vody rozhodne menej, ako keď musia do malého objemu moču skoncentrovať všetky odpadové produkty z látkovej premeny.