BRATISLAVA. Väčšina ľudí, ktorým sa podarí schudnúť nakoniec začne kilá naberať späť. V skutočnosti sa takzvaný jo-jo efekt vyhne menej než štvrtine ľudí, ktorí mali nadváhu. Väčšina začne po čase opäť priberať.
Zhodené kilá sa zvyčajne vracajú kvôli nerealistickým očakávaniam a pocitom sklamania. Mnohé diéty sú príliš obmedzujúce a je náročné dlhodobo dodržiavať ich pravidlá. Problémy môže spôsobiť aj to, že ľudia začnú chudnúť v nevhodnom duševnom rozpoložení a s nedostatočnou motiváciou.
Napriek tomu netreba na chudnutie rezignovať. Spravili sme prehľad zistení jedenástich vedeckých štúdií o chudnutí, ktoré skúmali, ako si váhu udržať.
1. Neprestávajte sa hýbať
Pravidelný pohyb je dôležitou súčasťou udržiavania hmotnosti. Pomáha spáliť nadbytočné kalórie a povzbudzuje metabolizmus, vďaka čomu sa darí docieliť energetickú rovnováhu.

Energetická rovnováha v princípe znamená, že človek spáli toľko kalórií, koľko príjme. Za takýchto podmienok sa zvyšuje šanca, že hmotnosť prestane zbytočne kolísať.
Podľa viacerých štúdií (1, 2, 3) možno rovnováhu docieliť stredne náročným cvičením v rozsahu dvesto minút týždenne. V prepočte to znamená polhodinu denne.
Prehľad v The American Journal of Clinical Nutrition posúva hranicu ešte o niečo vyššie a z dlhodobého hľadiska odporúča hýbať sa hodinu denne. Keďže chudnutie znižuje objem svalovej hmoty, súčasťou cvičenia by malo byť aj posilňovanie.
Cvičenie však samo o sebe nestačí. Natrvalo treba zmeniť aj stravovacie návyky.
2. Vnímajte svoje jedlo
Jedlo si zaslúži plnú pozornosť a kilá, ktoré sa stratia počas krátkej drastickej diéty, ešte nič neznamenajú.