BRATISLAVA. Prikrývať si ústa pri kašli a kýchaní nestačí, svoje okolie stále môžete nakaziť chrípkou.
Podľa štúdie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences sa totiž vírus dokáže šíriť aj bežným dýchaním.
„Ľudia s chrípkou vytvárajú infekčné aerosóly. Malé kvapôčky sa vo vzduchu udržiavajú dlhší čas, obzvlášť v prvých dňoch ochorenia,“ vysvetľuje Donald Milton z Marylandskej univerzity.
Ľudia, ktorí pociťujú prvé príznaky chrípky, by sa mali okamžite odobrať domov. Nepomôže ani ohľaduplné kašľanie, ani dezinfekcia povrchov. Ak sa budú zdržiavať v práci či v škole, zbytočne ohrozujú svoje okolie už len tým, že dýchajú.
Dych je viac, než kašeľ
Vedci skúmali vzorky 218 študentov s potvrdenou diagnózou chrípky. Od študentov získali výter z hrdla, prípadne nosa, a odobrali aj vzorku vydychovaného vzduchu.
Účastníci mali pri odbere 30 minút pokojne dýchať. V piatej, pätnástej a dvadsiatej piatej minúte odberu mali vyhláskovať abecedu.
Z 23 jemných aerosolových vzoriek, ktoré sa podarilo zozbierať pri pokojnom dýchaní bez kašľa, sa v polovice prípadov našli stopy vírusovej RNA, menšia časť obsahovala priamo vírus chrípky.
Pokus potvrdil, že šíreniu chrípky prispieva obyčajné pokojné dýchanie nakazených. Vedci zároveň zistili, že kýchanie a kašľanie významne neprispelo k aerosolizácii vírusu chrípky, a preto ani k infekčnosti vzduchu okolo nakazených.
Ako sa brániť proti chrípke
Keďže chrípka môže mať aj mierny priebeh, mnohí vírus podceňujú. Mýlia si chrípku s prechladnutím, alebo ochorenie prechodia.

Ročne však zomrie na chrípku a jej komplikácie šesťsto až tisíc obyvateľov Slovenska. Spolu s pridruženými ochoreniami ohrozuje najmä deti, seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami.
Riziko nákazy rastie všade, kde sa zhromažďuje viac ľudí, napríklad v obchodných centrách, kinách, na úradoch či v školách. Chrípková sezóna trvá od októbra do konca apríla a zvyčajne vrcholí vo februári.
V čase, keď už epidémia chrípky vrcholí, je na preventívne očkovanie neskoro. Jediné, čo môže človek na svoju ochranu urobiť, je dodržiavať zvýšenú hygienu, ale aj posilniť imunitu vyváženou stravou, pohybom a pitným režimom.
A ako dokázal aj nový výskum, zásadnú úlohu v prevencii zohráva aj dôsledné a časté vetranie zaľudnených miestností, prípadne nosenie rúšky.