ELCHE, BRATISLAVA. Nepríjemné záchvaty migrény, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní, postihujú ženy až trikrát častejšie než mužov.
Hoci sa predpokladá, že za rozličný výskyt migrény u jednotlivých pohlaviach môžu hladiny pohlavných hormónov, presný mechanizmus nie je známy.
Možné vysvetlenie, prečo migrény postihujú najmä ženy, prináša nová štúdia v časopise Frontiers in Molecular Biosciences.
Hormóny menia citlivosť buniek
Španielski vedci vytvoril prehľad vedeckej literatúry, ktorá sa za posledné desaťročia zaoberala pohlavnými hormónmi, citlivosťou na migrénu a reakciami buniek na spúšťače migrény.

Na základe zozbieraných údajov vytvorili experimentálny model migrény, ktorý im pomohol pozorovať rozdiely medzi mužmi a ženami.
„Hoci ide o zložitý proces, veríme, že dôležitú rolu zohráva modulácia trigeminovaskulárneho systému pohlavnými hormónmi. Nevenuje sa jej však dostatok pozornosti,“ hovorí v tlačovej správe profesor Antonio Ferrer-Montiel.
Trigeminovaskulárny systém tvoria neuróny, ktoré sa nachádzajú v hlavových nervoch. S mechanizmami migrény ho spájajú mnohé štúdie, ktoré skúmajú vznik a priebeh tohto typu bolesti.
Molekulárny biológ Ferrer-Montiel tvrdí, že špecifické pohlavné hormóny pôsobia na systém tak, že sa jeho nervové bunky stanú na citlivejšími na spúšťače migrény.
Kľúčová úloha estrogénu
Čo je migréna
Bolesť je mimoriadne intenzívna a často ju sprevádza aj nevoľnosť, rozmazané videnie alebo precitlivelosť na pachy, svetlo, alebo zvuky.
Pulzujúci pocit silnej bolesti môže trvať približne štyri hodiny, ale aj tri dni.
Medzi spúšťače patrí stres, nepravidelné a extrémne stravovanie, zmeny tlaku, alkohol, aromatické potraviny, zrelé syry a nevhodná dĺžka spánku.
Kým hormóny ako testosterón pôsobia ochranne, iné hormóny ako prolaktín podľa vedcov zrejme závažnosť migrény zhoršujú.
Hormóny totiž vzájomne pôsobia s iónovými kanálmi buniek. Ide o typ membránového proteínu, ktorý umožňuje, aby ióny (nabité častice) prechádzali a ovplyvňovali citlivosť buniek na rôzne podnety.
Nová štúdia potvrdzuje predpoklad, že kľúčovú úlohu v rozvoji migrény zohráva estrogén. Ide o primárny ženský pohlavný hormón, ktorý sa v malej miere vyskytuje aj u mužov.
Estrogén súvisel s vyšším výskytom migrén u žien s menštruáciou, pričom niektoré typy migrény súviseli so zmenami hladín hormónov okolo menštruácie.
Vedci spozorovali, že zmeny v hladinách estrogénu spôsobili, že sa nervové bunky mohli stať citlivejšími na vonkajšie podnety a spôsobiť epizódy migrény.