BRATISLAVA. Približne tretina ľudí, ktorí trpia cukrovkou 2. typu, o ochorení nevie. Kým sa cukrovku podarí odhaliť z krvi, môže sa v tele rozvíjať až desať rokov.
Problémy, ktoré vyplývajú z neliečenej cukrovky, nie sú malicherné. Môžu mať smrteľné následky alebo významne zhoršiť kvalitu života.

Nekontrolovane vysoké hladiny cukru v krvi totiž môžu spôsobiť srdcové ochorenia, mŕtvicu, poškodenie nervov, poruchu obličiek, ktorá si môže vyžiadať pravidelnú dialýzu, amputáciu dolných končatín, poruchu a stratu zraku, ale aj sexuálne poruchy.
Rozvíjajúca sa cukrovka 2. typu na seba môže v ranom štádiu upozorniť deviatimi hlavnými viac či menej nápadnými príznakmi.
Človek, ktorý symptómy spozoruje včas, môže úpravou svojho životného štýlu či liečbou znížiť riziko vážnych zdravotných komplikácií.
1. Časté močenie
Vysoké hladiny cukru v krvi sa obličky pokúšajú riešiť tým, že cukor odfiltrujú. Človek preto môže pociťovať častú potrebu močiť.
V priebehu dňa možno vzhľadom na pitný režim tento príznak prehliadnuť. Časté nočné močenie však môže byť príznakom cukrovky 2. typu.
2. Zvýšený pocit smädu
Časté močenie, ktorým sa telo snaží zbaviť nadbytočného cukru, spôsobuje stratu tekutín.
Postupne môže dochádzať k dehydratácii, ktorá na seba upozorňuje nadpriemerným a častým pocitom smädu.
Čo zvyšuje riziko cukrovky 2. typu
- vek nad 45 rokov,
- sedavý životný štýl,
- nadváha a obezita,
- nezdravé stravovanie,
- výskyt ochorenia v rodine,
- syndróm polycystických vaječníkov,
- výskyt gestačného diabetestu, ochorenia srdca či mŕtvice.
3. Neustály pocit hladu
Ľudia s cukrovkou nedokážu efektívne využívať energiu z jedla.
Tráviaci systém totiž rozkladá potravu na jednoduchý cukor nazývaný glukóza, ktorú telo používa ako palivo. U cukrovkárov glukóza nedokáže z krvi v dostatočnom množstve preniknúť do buniek.
Výsledkom je, že ľudia s cukrovkou 2. typu sa zvyčajne cítia hladní, aj keď jedli iba nedávno.
4. Silný pocit únavy
Pocit únavy súvisí s celkovou životosprávou človeka a nemusí byť nevyhnutne prejavom cukrovky. Môže súvisieť aj so stresom a nedostatkom spánku.
Časté pocity únavy bez zjavnej príčiny, obzvlášť po konkrétnych jedlách, však patria medzi najčastejšie príznaky cukrovky 2. typu. Ide o signál, že bunky nedokážu získať na svoje fungovanie dostatok glukózy.
5. Rozmazané videnie
Nadbytok cukru v krvi môže poškodiť drobné krvné cievy v očiach a spôsobiť spôsobiť rozmazané videnie.
Hmlisté videnie môže postihnúť jedno alebo obe oči. Zmiznúť dokáže rovnako náhle, ako sa objaví. Bez liečby však môže dôjsť k trvalému poškodeniu ciev, ktoré spôsobí stratu zraku.
6. Pomalé hojenie rán
Pri rezných ranách či iných poraneniach sa rýchlosť liečenia do veľkej miery odvíja od toho, či sa miesto darí zásobovať krvou.

Vysoké hladiny cukru v krvi však môžu poškodiť nervy a cievy, čím sa naruší krvný obeh. Telu sa nedarí k miestu zranenia dopraviť potrebné živiny a zhoršuje sa aj imunitná reakcia bielych krviniek.
Výsledkom je, že aj malé ranky sa hoja týždne až mesiace a významne stúpa riziko infekcie.
7. Brnenie, necitlivosť či bolesť v rukách alebo nohách
Narušený krvný obeh a poškodenie nervov sa môže prejavovať ako bolesť, pocit mravčenia alebo necitlivosti v rukách a nohách.
Stav sa označuje ako neuropatia. Časom sa môže zhoršovať a viesť k závažnejším komplikáciám.
8. Tmavé škvrny na koži
Zvýšené riziko cukrovky značia aj tmavé škvrny na koži, acanthosis nigricans. Objavujú sa na záhyboch krku, pod pazuchami alebo v oblasti slabín.
Zmena textúry a farby kože sa deje postupne a dochádza k nej predovšetkým u obéznych diabetikov.
9. Svrbenie a kvasinkové infekcie
Nadbytočný cukor v krvi a moči slúži ako potrava pre kvasinky. Ich premnoženie môže spôsobiť infekcie.

Kvasinkové infekcie postihujú teplé vlhké miesta pokožky, ako sú ústa, genitálna oblasť a podpazušie. Zasiahnuté oblasti zvyčajne svrbia, no objaviť sa môže aj pálenie, začervenanie a bolesť.
Svrbenie môže vznikať aj pre poruchy obličiek a pečene alebo v štádiu pred poškodením nervových zakončení v dôsledku cukrovky. Dochádza k nemu pre zvýšené hladiny zápalových látok.