Mozgová príhoda
Pri mozgovej príhode (býva označená aj ako porážka, mŕtvica) dochádza k zablokovaniu alebo prasknutiu cievy v mozgu, následkom čoho mozgové tkanivo prestáva byť zásobované krvou a mozgové bunky odumierajú. Človek, ktorý bol schopný sa o seba postarať, chodiť, hovoriť, myslieť, zo sekundy na sekundu ostane ochrnutý, závislý na druhých, má problémy s prehĺtaním či rozprávaním.
Príznaky a prvá pomoc pri mozgovej príhode.
Ako hovoriť s človekom po mozgovej príhode.
Pri ischemickej mozgovej príhode (porážke, mŕtvici) krvná zrazenina upchá niektorú z ciev a mozog stratí prísun krvi. Bez živín a kyslíka bunky nedokážu fungovať a v prebehu minút začnú odumierať. Pri prvom podozrení treba okamžite volať záchranárov, pacient potrebuje okamžitú odbornú pomoc. Rýchly zásah môže rozhodnúť o živote a smrti, ale aj o rozsah a závažnosť škôd, ktoré vzniknú na mozgu.
Približne štvrtinu prípadov mozgovej príhody spôsobuje hemorágia, prasknutie niektorej cievy a následné krvácanie do mozgu. Tento typ mozgovej príhody máva horšiu prognózu a môže znamenať rýchlu smrť. Vyliatu krv je v niektorých prípadoch možné chirurgicky odsať.
Porážka neohrozuje iba starších ľudí. Viac než štvrtina prípadov sa objavuje u ľudí do 40 rokov a objaviť sa môže dokonca aj u novorodencov, detí a dospievajúcich.