BRATISLAVA. Ak svaly bojujú s preťažením, únavou alebo bolesťou, začnú sa brániť. Jednou z reflexívnych odpovedí tela sú spazmy.
Aktívnym športovcom signalizujú, že podcenili rozcvičku alebo telo nedostatočne zásobovali tekutinami a živinami. Ľudí so stereotypným a sedavým zamestnaním zas upozornia na nevhodné držanie a zlé zaťaženie tela.
Čo je svalový spazmus, ako vzniká a ako ho liečiť?
Čo sú svalové spazmy?
Spazmy označujú citlivé až bolestivé miesta vo svaloch. Na dotyk môžu pripomínať uzlíky, alebo majú podobu stvrdnutých pruhov.

Svaly sú v týchto miestach chrbtice stiahnuté v nepríjemnom mimovoľnom kŕči.
Spazmy sa môžu objavovať buď lokálne v mieste funkčnej poruchy, alebo postihujú väčšie svalové skupiny.
Funkčné poruchy vznikajú pri preťažení pohybovej sústavy v dôsledku prudkých pohybov, neprirodzených polôh alebo zlých pohybových návykov.
Postupne pri nich ku dochádza skráteniu a oslabeniu niektorých svalov, lokálnemu preťaženiu a ku vzniku blokád. Poruchy sa bez vhodnej liečby reťazia a telo trpí čoraz viac.
Najčastejšie príčiny vzniku spazmov
Vzniku spazmov často predchádza úraz alebo zápal. Príčin však môže byť omnoho viac, napríklad:
- nerovnomerné zaťaženie svalov a zlé držanie tela,
- nedostatok pohybu a sedavý životný štýl,
- preťaženie svalov nie len pri cvičení,
- poškodenie nervov,
- poškodenie platničky,
- stres a úzkosť,
- artritída,
- fibromyalgia,
- hormonálne problémy,
- nedostatok vitamínov a minerálov.
Ako prebieha diagnostika
Lekár nemá veľa možností, ktorými by mohol kriticky posúdiť poruchu vo funkcii svalov. Ako prvé sleduje charakter zakrivenia chrbtice a rozsah jej pohyblivosti.
Cviky na chrbát (fotonávody)
Pohmatom môže objaviť blokádu v určitej časti svalstva alebo na niektorom z úsekov chrbtice, prípadne zistí zvýšené svalové napätie.
Hmatom možno nájsť body, ktoré sú zdrojom bolesti. Najčastejšie sa nachádzajú v mieste prechodu svalu do šľachy.
Pri hľadaní príčiny spazmov prichádza do úvahy aj elektromyografia, špeciálne vyšetrenie zachytávajúce elektrickú aktivitu svalov.
Vrámci diferenciálnej diagnostiky sa lekár snaží odhaliť prípadné poškodenie nervových štruktúr, alebo iné závažné ochorenia.
Pri hľadaní skutočnej príčiny bolesti sa pacient môže ocitnúť aj v ambulancii špecializovaných lekárov, napríklad u neurológa, ortopéda či dokonca imunológa. Bolestivé svalové spazmy sa totiž objavujú aj u pacientov s niektorými autoimunitnými ochoreniami.
Liečba svalových spazmov
Škodlivo zvýšené svalové napätie, ktoré spôsobuje bolesť, je možné ovplyvniť pomocou
- fyzikálnej terapie,
- cvičenia,
- prostredníctvom liekov.
Niektoré typy spazmov sa vyriešia odpočinkom, hydratáciou a miernym natiahnutím svalstva. Po uvoľnení spazmov, chrbát začne znova fungovať ako jeden celok.
Aby sa predišlo opakovaným spazmom, po preliečení by mala nasledovať dlhodobá rehabilitácia, ktorá bráni opakovanému vzniku bolestivých svalových uzlíkov.
Škála liečivých postupov je pomerne rozsiahla a patrí do kompetencie fyziatra. V rámci rehabilitácie prichádza do úvahy možnosť fyzikálnej liečby či liečebnej telesnej výchovy.
Lieky na bolesť neužívajte dlhodobo
Ľudia pri bolesti chrbta (a teda aj spazmoch) spravidla najskôr siahajú po analgetikách, ktoré prinášajú rýchlu úľavu od bolesti. Lekár môže pacientom predpísať aj lieky na uvoľnenie svalov.

V oboch prípadoch však ide iba o krátkodobé riešenie, ktoré neodstraňuje skutočnú príčinu bolesti.
Dlhodobým užívaním vzniká začarovaný kruh: spazmus spôsobí bolesť, človek preň obmedzí pohyb a zmení držanie tela, tým sa prehĺbi nerovnomerné zaťaženie svalov, ktoré vedie k vzniku ďalších spazmov.
Vážnym rizikom pri nadužívaní niektorých liekov proti bolesti aj vznik závislosti.
Platí, že najlepšou terapiou je prevencia. To znamená správne držanie tela a dostatok pohybu. Pred výkonom je vhodné sa poriadne rozcvičiť, po skončení zas uvoľniť svalstvo pomocou strečingu.
Súčasťou prevencie je aj vyvážená strava a dostatok tekutín.