Možno patríte medzi ľudí, ktorí si nedokážu predstaviť začiatok dňa bez šálky kávy. Cítite sa vďaka nej bdelejší, získate potrebnú energiu a možno, že sa vám zlepší aj nálada.

Kofeín však nemá iba pozitíva.
Väčšina ľudí už zažila aj odvrátenú stránku tejto psychoaktívnej látky - nepríjemné pocity, ktoré sa dostavia, ak si nemôžete dopriať svoju obvyklú dávku kávy. Najčastejšie ide o bolesť hlavy, únavu či mrzutosť.
Výskumníci z Western University of Healh Sciences sa preto rozhodli otestovať, či možno kávu nahradiť niečím, čo by malo rovnako povzbudivý efekt, no bez vedľajších účinkov.
Zistili, že aeróbne cvičenie môže na myseľ účinkovať rovnako ako porcia kávy. Podrobnosti o výskume približuje štúdia v časopise Scientific Reports.
Efekt svižnej chôdze
Výskumníci testovali, nakoľko dokážu káva alebo aeróbne cvičenie povzbudiť činnosť takzvanej pracovnej pamäte.
Ktoré cvičenie je aeróbne?
Aeróbne cvičenie sa zvykne označovať aj ako "kardio" tréning. Zjednodušene povedané, patria medzi ne športy, pri ktorých sa človek zadýcha a rozbúši sa mu srdce.
Kardio je viac o celkovej výdrži ako o krátkodobom výkone jednotlivých skupín svalov. Medzi aeróbne aktivity patrí:
- Rýchlejšia chôdza,
- beh,
- bežkovanie,
- bicyklovanie,
- korčuľovanie,
- aerobik,
- plávanie.
Pracovná pamäť označuje schopnosť dočasne uskladniť a pracovať s informáciami, ktoré sú potrebné na dokončenie konkrétnej úlohy.
Môže ísť napríklad o schopnosť vybaviť si adresu hotela, v ktorom ste ubytovaní popritom, ako počúvate inštrukcie, podľa ktorých sa doň máte dosať. Alebo môže ísť o schopnosť sledovať sled udalostí v príbehu a zároveň si uvedomovať, aký je ich efekt.
Pracovnú pamäť ľudia používajú v každodennom živote a jej výkon ovplyvňuje, nakoľko sú ľudia úspešní v zamestnaní alebo v škole.
V rámci experimentov sa vedci rozhodli sledovať, ako ovplyvní pracovnú pamäť dospelých 20-minútová svižná chôdza na bežiacom páse v porovnaní s účinkami, ktoré má na myseľ kofeín, ktorého množstvo je ekvivalentom malej šálky kávy.
Výsledky testov naznačujú, že stredne intenzívne aeróbne cvičenie môže zlepšovať pracovnú pamäť v podobnej miere ako dávka kofeínu.
Bez abstinenčných príznakov
Cvičenie navyše dokáže potlačiť aj abstinenčné príznaky, ktoré ľudia zvyknú cítiť v prípade, ak nedostanú svoju pravidelnú porciu kávy. U ľudí, ktorí strávili pol dňa bez kofeínu, dokázal pohyb potlačiť únavu a depresívnu náladu.

Ak však ľudia trpeli v dôsledku nedostatku kofeínu, káva ich pracovnú pamäť nezlepšila.
Priaznivé účinky cvičenia sú zrejeme dôsledkom zvýšeného prietoku krvi do mozgu, ale aj zvýšenej tvorby proteínov, ktoré - zjednodušene povedané - slúžia ako potrava mozgových buniek.
Priaznivo by malo pôsobiť aj uvoľňovanie hormónov, ako je dopamín a epinefrín, ktoré súvisia s náladou a prílevom energie.
A až budete nabudúce bojovať s popoludňajším útlmom, skúste vymeniť svoju tradičnú šálku za svižnú prechádzku. Zdá sa, že je účinnou alternatívou, ktorá povzbudí mozog a zároveň preruší škodlivý maratón celodenného sedenia.