SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Aké sú možnosti liečby histamínovej intolerancie?

Ako znížiť histamín v tele? Okrem liekov zaberá aj správne nastavená strava či vhodne zvolený šport.

Pri histamínovej intolerancii pomôžu lieky, výživové doplnky i alternatívna liečba.Pri histamínovej intolerancii pomôžu lieky, výživové doplnky i alternatívna liečba. (Zdroj: Unsplash / Nastya Dulhiier)

Ak vám bola diagnostikovaná histamínová intolerancia, najistejším spôsobom, ktorý sa výrazne podpíše pod zlepšenie vášho zdravotného stavu, je dodržiavanie nízkohistamínovej diéty.

Keďže je pri histamínovej intolerancii príčina ťažkostí známa, existuje viacero ďalších riešení, ktoré vám môžu pomôcť nielen v stravovaní, ale aj v samotnej liečbe.

Lieky a doplnky na histamínovú intoleranciu

Histaminici zvyknú užívať ako doplnok ku svojej diéte Daosin, a to najmä vtedy, keď vedia, že budú jesť potraviny s obsahom histamínu, ktoré by im mohli vyvolať zdravotné problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

Daosin nie je klasický liek. Ide o výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakt z bravčovej bielkoviny bohatý na prírodný enzým diamínooxidáza (DAO). Tento enzým sa prirodzene nachádza v tenkom čreve a je kľúčový pre správne odbúravanie histamínu z potravy. Osoby s histamínovou intoleranciu trpia jeho nedostatkom, prípadne jeho zníženou funkčnosťou.

Užívanie Daosinu zvyšuje hladinu DAO enzýmu v tenkom čreve, vďaka čomu dochádza k rýchlejšiemu spracúvaniu histamínu z potravy. Maximálna odporúčaná dávka sú tri kapsule denne. Každá by sa mala užívať 15 minút pred jedlom.

Alkohol a niektoré lieky môžu podstatne spomaľovať účinnosť DAO enzýmu.

Výhody užívania Daosinu:

 • keďže sa nedostáva do krvného obehu, ale pôsobí len lokálne - v črevách, mal by byť bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy (avšak neexistujú štúdie, ktoré by jednoznačne potvrdili jeho bezpečnosť u týchto skupín)
 • nemá nežiadúce účinky, keďže je jeho základom enzým, ktorý je pre ľudské telo prirodzený,
 • môže sa užívať aj dlhodobejšie,
 • neovplyvňuje účinnosť iných liekov,
 • môžu ho užívať aj pacienti s inými ochoreniami - celiakia, cukrovka
 • je bezpečný pre deti od 3 rokov
 • v lekárni ho kúpite aj bez receptu (cena Daosinu sa pohybuje okolo 10 eur za 10-kapsulové balenie, 25 eur za 30-kapsulové balenie a 40 eur za 60-kapsulové balenie)

Ak plánujete začať s užívaním Daosinu, najprv sa o tom poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

Skryť Vypnúť reklamu

Liečba antihistaminikami

V prípade silných alebo neustupujúcich príznakov vám lekár môže predpísať pri histamínovej liečbe antihistaminiká. Ide o lieky, ktoré sa zväčša používajú na potlačenie alergických reakcií.

Antihistaminiká určené na liečbu histamínovej intolerancie neriešia jej príčinu, len dôsledky. Lieky totiž nezabraňujú tvorbe histamínu v tele, len mu bránia viazať sa na niektoré z receptorov.

Konkrétne bránia väzbe na H1 a H2 receptory, čím pomáhajú zabrániť nepríjemným prejavom alergie, zažívacím ťažkostiam a sťaženému dýchaniu.

V praxi to znamená, že keď ich histaminik užije, bude sa po nich cítiť lepšie. No histamín sa u neho bude aj naďalej hromadiť a bude sa tak môcť viazať na histamínové receptory H3 a H4, ktoré zas ovplyvňujú centrálny nervový systém a imunitu človeka. To je dôvodom, prečo osoby užívajúce antihistaminiká môžu spozorovať zmeny vo svojej psychike. Častejšie u nich dochádza k výkyvom nálad, trápia ich pocity nepokoja, úzkosti a depresie. U niektorých sa môže prejaviť dokonca aj sociálna fóbia.

Skryť Vypnúť reklamu

Užívanie antihistaminík navyše môže viesť k nekontrolovateľnému hladu. Antihistaminiká totiž blokujú receptory súvisiace s pocitmi hladu a sýtosti u človeka. Mozog ich vplyvom nedostáva signál, že je najedený a telo prestáva efektívne spaľovať kalórie. Osoby s histamínovou intoleranciou, ktoré v rámci liečby užívajú antihistaminiká tak častejšie môžu trpieť nadváhou, ba až obezitou.

Zároveň užívanie antihistaminík súvisí aj so zvýšenou únavou, dôsledkom čoho sa pacient stáva neraz menej aktívnym, na čo môže veľmi ľahko nadväzovať priberanie.

Ak ste teda na sebe zaznamenali kilá navyše a zvýšenú chuť do jedla, v snahe schudnúť by vám možno postačilo vysadiť antihistaminiká. Aj toto rozhodnutie by ste mali najprv prediskutovať so svojím lekárom.

Prírodné "antihistaminiká"

Ak hľadáte alternatívnu liečbu ku klasickým antihistaminikám, ktorá dokáže príznaky vašej histamínovej intolerancii zmierniť, no nespájajú sa s ňou nežiadúce vedľajšie účinky, skúste zaradiť do svojej stravy:

 • Vitamín C - ide o silný antioxidant s protizápalovými účinkami. Jeho pravidelné užívanie v dvojgramových dávkach znížilo hladinu histamínu v tele o 38 percent, preukázala štúdia. Ako histaminik ho môžete získavať konzumáciou papriky, brokolice, karfiolu alebo žltého melónu. Prípadne ho môžete užívať formou výživových doplnkov.
 • Vitamín B6 - už 1,2 miligramu denne zvyšuje aktivitu DAO enzýmu v čreve, čo podporuje odbúravanie histamínu z potravy; nachádza sa napríklad v mrkve, orechoch, zemiakoch, bravčovom mäse či vajciach.
 • Probiotiká - keďže fermentované potraviny, ktoré sú prirodzeným zdrojom probiotík, histaminici zväčša netolerujú, náhrada v podobe probiotických doplnkov stravy môže byť jedným z riešení, ako zmierniť príznaky histamínovej intolerancie. Pri ich výbere by mal byť pacient obozretný, keďže niektoré z nich produkujú histamín. Medzi prospešné probiotiká, ktoré histamín v tele odbúravajú, patrí napríklad Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus lactis, Bifidobacterium infantis či Bifidobacterium longum.
 • Kvercetín– je flavonoid s antioxidačnými účinkami, ktorý sa nachádza napríklad v jablkách, brokolici, hrozne, paprike, červenej cibuli či v zelenom čaji.
 • Kurkumín - nachádza sa v kurkume a pôsobí protizápalovo.
 • Luteolín - je flavonoid, ktorý potláča uvoľňovanie histamínu; obsahuje ho napríklad zeler, brokolica, petržlen, mrkva, perila, olivový olej a tiež bylinky, ako je rozmarín, oregano, tymian, rozmarín či mäta.
 • Reishi - ide o hubu, ktorá znižuje vylučovanie histamínu v tele a zmierňuje prejavy alergie.

Pri predchádzaní príznakov histamínovej intolerancie tiež pomáha ľanový olej, olej z hroznových jadier, zázvor, galgant, čierna rasca, granátové jablko, mangostána či datle.

Škodlivé lieky pri histamínovej intolerancii

Ak trpíte histamínovou intoleranciou, niektorým voľnopredajným liekom by ste sa mali vyhnúť. Niektoré z nich totiž podporujú uvoľňovanie histamínu v tele, iné zas tlmia aktivitu DAO enzýmu. Najčastejšie ide o lieky proti bolesti, kašľu, prípadne lieky používané na liečbu srdcovo-cievnych ochorení či v zubnom lekárstve.

Pri histamínovej intolerancii by ste nemali užívať:

 • lieky proti kŕčom a bolestiam s obsahom metamizolu - Algifen, Novalgin či Quarelin
 • protizápalové lieky - Ibuprofen, Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin
 • niektoré antibiotiká - amoxicilín (s obsahom kyseliny klavulovej), cefuroxím (Zinnat, Axetin, Xorimax)
 • lieky na zníženie krvného tlaku (s účinnou látkou verapamil) - Amicloton a TARKA
 • lieky na depresiu - Cymbalta či Alventa, ale aj Diazepam
 • lieky podporujúce obranyschopnosť - Humira a Plaquenil
 • lieky na vykašliavanie a zlepšenie dýchania (s obsahom acetylcysteínu, ambroxolu či aminofylínu) - ACC Long, Ambrobene, Solmucol či Ambrosan
 • lieky na liečbu žalúdočného dyskomfortu - Degan
 • lieky proti malárii (chlorokvín)
 • lieky proti tuberkulóze (izoniazid)

Histamínová intolerancia a tehotenstvo

Ženy trpiace histamínovou intoleranciou zvyknú pociťovať v tehotenstve úľavu od jej príznakov, a to vďaka placente, ktorá produkuje veľké množstvo DAO enzýmu, ktorý štiepi histamín. Aj preto môžu tehotné ženy neraz konzumovať potraviny, ktoré predtým netolerovali. Nanešťastie, sa príznaky zvyknú po pôrode vrátiť.

Žiaden výskum doposiaľ presvedčivo nepotvrdil, že by histamínová intolerancia mohla zvýšiť riziko potratu. Štúdia na zvieratách však preukázala, že nadmerné užívanie antihistaminík môže mať za následok zníženú pohyblivosť, ako aj počet spermií u mužov. Definitívne to potvrdia až výskumy na ľuďoch.

Histamínová intolerancia a šport

Histamín hrá pri cvičení dôležitú úlohu. Pri dlhej a fyzickej náročnej aktivite dochádza k zvýšeniu produkcie histamínu v tele, pretože ho organizmu využíva na zvýšenie výkonu a oddialenie únavy.

Viaceré štúdie potvrdili, že veľmi intenzívne alebo dynamické formy cvičenia, ako je napríklad beh, cross-fit alebo aerobik vyvolávajú v tele oxidačný stres, ktorý zvyšuje uvoľňovanie histamínu. Dôsledkom toho môže tento typ fyzickej aktivity vyvolať u histaminika zápalové procesy.

Medzi vhodné druhy športu patria tie, pri ktorých sa tep pohybuje na nižšej frekvencii. Môže ísť napríklad o posilňovanie, pilates či jogu.

Odporúčané knihy, blogy a články

 • hitjezdravozit.sk - slovenský blog o histamínovej intolerancii doplnený chutnými receptami
 • maryhorse.com - slovenský blog nielen o histamínovej intolernacii, ale aj celiakii a laktózovej intolerancii. Nechýbajú ani tipy na recepty.
 • zhravo.sk - slovenský blog nielen o potravinových intoleranciách, ale najmä zdravej výžive
 • aspoonofhistamine.com - český blog o histamínovej intolerancii obohatený o množstvo užitočných informácií a receptov
 • zdravovek.eu - slovenský magazín o zdraví a životospráve s detailne spracovanou časťou o histamínovej intolerancii napísanou farmaceutmi
 • healinghistamine.com - blog o histamínovej intolerancii v anglickom jazyku
 • Kniha HIT je zdravo žiť - všetko o histamínovej intolerancii spolu s 83 nízkohistamínovými receptami v slovenskom jazyku

DOI: 10.1080/07315724.1992.12098241

DOI: 10.1248/bpb.35.91

DOI: 10.1042/bst0300280

DOI: 10.1113/expphysiol.2012.06660

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 6. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 7. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 8. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 9. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 10. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 1. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 450
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 980
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 755
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 138
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 881
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 178
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 065
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 700
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 013
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 808
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu