Vitajte,
začínate čítať 41. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Vždy keď sa hovorí o črevnom mikrobióme, spomeniem si na prirovnanie lekára Ladislava Kuželu.
„Mikróby fungujú ako továreň, ktorá má svoje oddelenia. Každá časť má svoju funkciu, každý mikrób má svoju úlohu. Na to, aby dobré mikróby vyprodukovali všetko, čo potrebujeme, je potrebná dobre fungujúca továreň. Preto je dôležité, aby bol mikrobióm v našich črevách rozmanitý,“ vysvetľoval v staršom rozhovore.
Veda o mikrobióme stále napreduje. V posledných rokoch bol črevný mikrobióm spojený s množstvom chorôb, napríklad s cukrovkou, obezitou alebo úzkosťou. Odborníci tiež zistili, že môže ovplyvniť aj to, ako pacienti reagujú na lieky.
V tele máme 39 triliónov mikróbov. A každý ďalší výskum ukazuje, že sú omnoho dôležitejšie, než sme si mysleli.
Nedávna štúdia, ktorú uverejnil odborný časopis Science Translational Medicine, že mikroorganizmy v našich črevách by nás dokonca mohli varovať pred rozvinutím Alzheimerovej choroby, a to skôr než nastúpia prvé príznaky.
Tento týždeň sa opäť ponoríme do tajov ekosystému v našich črevách, priblížime, ako vzniká posttraumatická stresová porucha a pozrieme sa aj na to, či môžu fungovať výstredné techniky sľubujúce omladnutie.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newsletteru Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Minulosť zmeniť nevieme. No môžeme zmeniť reakciu človeka na traumatickú udalosť
Opakujúce sa živé spomienky, nočné mory aj úzkosť. Aj tieto prejavy trápia ľudí, u ktorých sa rozvinula posttraumatická stresová porucha.
Asi najviac ju poznáme z amerických seriálov, v ktorých ňou trpia najmä bývalí vojaci. Odštartovať ju môžu aj iné udalosti.
„Môžu ňou trpieť aj ľudia, ktorí podstúpili nejaký zdravotný zákrok, najmä v detstve. Počas operácie nastali komplikácie alebo boli dlho odlúčení od rodičov. Medzi moje klientky patria aj ženy, u ktorých sa rozvinula posttraumatická stresová porucha po tom, čo prežili zložitejší pôrod,“ hovorí pre SME klinický psychológ Tomáš Holcner.
V súkromnej praxi sa venuje najmä takzvanej EMDR terapii, teda desenzitizácii (zníženiu citlivosti, pozn. red.) pomocou očných pohybov, ktorá aktuálne patrí k najsľubnejším novým terapeutickým prístupom.
V rozhovore s názvom: Psychológ: Minulosť zmeniť nevieme. No môžeme zmeniť reakciu človeka na traumatickú udalosť sa dočítate, či platí, že každý človek má nejakú traumu, kedy sa môže u človeka rozvinúť posttraumatická stresová porucha, aké sú jej príznaky, alebo ako prebieha jej liečba pomocou EMDR terapie.

Črevné mikróby môžu varovať pred alzheimerom skôr ako sa objavia prvé príznaky
Odborníci dlho považovali mikróby v črevách za niečo, čo nám len pomáha tráviť potravu. Výskum však ukazuje, že črevný mikrobióm dokáže o zdraví povedať oveľa viac.
Čo ak by dokázal odhaliť aj to, či sa u nás rozvinie Alzheimerova choroba?
Hoci to znie ako úryvok zo scifi knihy, nedávny výskum ukázal, že určité mikróby sú bežnejšie u ľudí s veľmi skorými príznakmi neurodegeneratívneho ochorenia.
Štúdiu uverejnil prestížny odborný časopis Science Translational Medicine.
Viac sa o nej dozviete v texte: Črevné mikróby môžu varovať pred alzheimerom skôr ako sa objavia prvé príznaky.

Miliardár má 45 rokov, ale chce telo 18-ročného
Snaha vyzerať zdravo a atraktívne nie je len záležitosťou súčasnosti. Už starovekí Gréci a Rimania používali na rozjasnenie pleti masky z krokodílieho trusu. V Ríme sa na minimalizáciu vrások používalo aj oslie mlieko či labutí tuk.
Po objavení rádia, no predtým než sa vedelo o jeho nebezpečenstvách, si ním ľudia na noc krémovali tvár, aby mala ich pleť zdravý jas.
Dnes športovci, napríklad 38-ročný futbalista Cristiano Ronaldo, používajú kryoterapiu, pri ktorej sa vystavujú extrémne nízkym teplotám, na dve až štyri minúty, aby znížili známky starnutia, urýchlili regeneráciu a zlepšili si celkové zdravie. Hrozia však pri nej zlomeniny, omrzliny, poškodenie nervov, krvácanie, kŕče, opuchy či kožné infekcie.
K mnohým celebritám a podnikateľom, ktorí sa pokúšajú zvrátiť proces starnutia, sa pridal aj 45-ročný americký technologický miliardár Bryan Johnson. Jeho cieľom je dosiahnuť telo 18-ročného.
Má svoj tím lekárov a na cieľ vynakladá ročne v priemere takmer dva milióny eur. Tvrdí, že vďaka nastavenému režimu starne pomalšie ako priemerné desaťročné dieťa.
Rachael Jefferson-Buchananová z austrálskej Univerzity Charlesa Sturta v texte na odbornom portáli The Conversation hodnotí, že mnohé z jeho metód sú sporné, riskantné a majú aj známe vedľajšie účinky.
Napriek tomu konštatuje, že miliardárom sa možno v niečom aj inšpirovať.
„Aj keď proces starnutia a postupný úpadok tela nemožno zastaviť, existujú spôsoby, ktoré môže využiť každý – a zadarmo – aby si udržal zdravie aj v starobe,“ hovorí.
V texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Miliardár má 45 rokov, ale chce telo 18-ročného sa dozviete, či funguje na mladnutie pôst, aký vplyv na starnutie má mladá krv, alebo ako sa dá mladnúť aj bez investovania množstva peňazí.

Podcast Vizita: Migréna je často začarovaný kruh
Ľudia si ju často zamieňajú s bolesťou hlavy a nevenujú jej dostatočnú pozornosť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne ovplyvňujú náš život.
Často k nám na ambulanciu prichádzajú pacienti a tvrdia, že majú migrénu. Vždy ich vyzvem, aby mi bolesť hlavy opísali. Migrénová bolesť hlavy je pulzujúca, väčšinou jednostranná, čiže bolí polovica hlavy, je sprevádzaná pocitom na zvracanie. Stíši sa a zmierni sa v tichej tmavej miestnosti a zase naopak zvýrazní sa pri bežnej dennej aktivite, ako je napríklad chôdza do schodov," hovorí v podcaste Vizita neurologička Anetta Kováčiková z Nemocnice Ružinov.
"Bežná bolesť hlavy je naopak rozptýlená tlaková, nie je taká intenzívna ako migrénová a často ju zmierni prechádzka na čerstvom vzduchu," dodáva.
V novej epizóde sa redaktorkou Denisou Koleničovou rozprávali o tom, čo sa v našom mozgu deje, keď nás trápi migréna, aké sú jej spúšťače, koľko Slovákov ňou trpí alebo, aká je jej skúsenosť s biologickou liečbou.
Podcast Zoom: Ako je možné, že arašidové maslo je tekutina?
Hovorí sa, že sa týka len žien, no nie je to pravda. Popôrodná depresia v skutočnosti postihuje mužov rovnako ako ženy a tiež jej príčinou nemusia byť hormóny. V skutočnosti je to celé zložitejšie a jej spúšťačom môže byť množstvo previazaných faktorov.
Tento týždeň si v podcaste Zoom vysvetlíme, ako to je naozaj s takzvanou popôrodnou depresiou. Dozvieme sa tiež, ako môže byť arašidové maslo tekutina a pozrieme sa aj na riziká pri práci v záhrade.
Z Archívu: Rozhovor s Ladislavom Kuželom
„Mikróby fungujú ako továreň, ktorá má svoje oddelenia. Každá časť má svoju funkciu, každý mikrób má svoju úlohu. Na to, aby dobré mikróby vyprodukovali všetko, čo potrebujeme, je potrebná dobre fungujúca továreň. Preto je dôležité, aby bol mikrobióm v našich črevách rozmanitý,“ hovorí pre SME gastroenterológ Ladislav Kužela.
Napísal aj dve úspešné knihy o tom, ako strava ovplyvňuje naše zdravie.
V staršom rozhovore s názvom: Gastroenterológ Kužela: Črevné mikróby ovplyvňujú aj výber partnera sme sa rozprávali o tom, či je pre náš tráviaci systém prirodzené, aby väčšinu tvorila rastlinná strava. Prečo by sme sa mali starať o mikróby v našich črevách, alebo ako môžeme podporiť rast prospešných mikróbov.

Odporúčanie: Kniha Chirurg
Hynek Grábl je chirurg, ktorý pre problémy s alkoholom prišiel o prácu na prestížnej klinike. Skončí v malej nemocnici blízko nemeckých hraníc, kde bojuje s nekončiacimi povinnosťami, nízkym platom, ale aj svojou večne nespokojnou ženou.
A hoci sa urputne snaží utiecť sám pred sebou a svojou minulosťou, nedarí sa mu to. Stále ho doháňa.
Grábl je taká podivná postava. Občas by ste mu dali facku, inokedy vám ho je zase ľúto. S mnohými jeho názormi sa okamžite stotožníte, pri iných si hovoríte, že to nemôže myslieť vážne.
A je to dobre. Pretože máte pocit, že čítate o skutočnom človeku, ktorý neexistuje len v knihe, ale je z mäsa a kostí a možno ho stretávate každý deň cestou do práce.
Občas mu drukujete, inokedy by ste ho nakopali do zadku. Stále mu však držíte palce.
Tvorbu Petry Dvořákovej delím na obdobie predtým, než napísala knihu Vrány, a potom. Chirurg bol predtým. A Vránam sa nevyrovná. No opis nemocničného prostredia a úskalia chirurgie opísala autorka bravúrne.
