SME

Vizita: Lieky sú bezpečné ako nikdy a dobrá správa pre ženy s polycystickými vaječníkmi

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Lieky sú bezpečné ako nikdy a dobrá správa pre ženy s polycystickými vaječníkmi
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 59. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Nedávno som robila rozhovor s lekárkou Líviou Hlavačkovou. Naučila ma nové slovné spojenie, ktoré som sa rozhodla zapísať do svojho slovníka: dôkaz úporným tvrdením.

Často si myslíme, že konšpirácie a dezinformácie prišli až so sociálnymi sieťami. No hoci tieto platformy sú užitočnými prostriedkami, vďaka ktorým sa môžu ľahko šíriť, pravda je taká, že ľudia aj v minulosti tvrdili kadečo.

SkryťVypnúť reklamu

"Len preto, že niekto niečo tvrdí s obrovskou istotou, hoc aj 500 rokov, neznamená to, že hovorí fakty, ktoré súhlasia s realitou," vysvetľuje Hlavačková.

Platí to aj pre lieky. Predtým než prišli presné pravidlá, ktoré musia humánne lieky spĺňať, považovali ľudia za liek čokoľvek, čím sa liečilo. A teda aj tabakový dym či prostriedok na vyvolanie pľuzgierov, ktorý natreli na oholenú hlavu.

Tento týždeň sa v newsletteri ponoríme do histórie vývoja liekov, pozrieme sa na dilemu vedcov, či soľ môže spôsobiť cukrovku a s gynekologičkou rozoberieme syndróm polycystických vaječníkov.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže aj soľ spôsobiť cukrovku?

Aká prvá potravina by vám napadla pri diagnóze cukrovka druhého typu?

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z opýtaných by asi odpovedala - cukor. Niektorí by sa pri tejto otázke možno tvárili podozrievavo a pred vyslovením odpovede by premýšľali, či nejde o nejaký chyták.

A neboli by ďaleko od pravdy, pretože štúdia, ktorú nedávno uverejnili americkí vedci, ukazuje prstom na úplne inú surovinu. Je ňou soľ.

Vo výskume, ktorý uverejnil odborný časopis Mayo Clinic Proceedings, preskúmali výskumníci z Tulane University v New Orleanse údaje približne 400-tisíc dospelých ľudí, ktoré prevzali z britskej Biobanky.

Účastníkov sledovali takmer 12 rokov. V tom čase ochorelo na cukrovku druhého typu asi 13-tisíc ľudí.

"Už vieme, že obmedzenie soli môže znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení a vysokého krvného tlaku. Ale táto štúdia po prvý raz ukazuje, že stiahnutie soľničky zo stola môže pomôcť predchádzať aj cukrovke druhého typu," uvádza v tlačovej správe Tulane University profesor Lu Qi, hlavný autor štúdie.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci to znie ako nevinné tvrdenie, viacerí vedci upozorňujú, že môže ísť o nebezpečnú interpretáciu výsledkov výskumu.

Prečo? Odpoveď na túto otázku objasňuje v texte na portáli The Conversation Duane Mellor, odborník z Aston University vo Veľkej Británii.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte s názvom: Môže soľ spôsobiť cukrovku? Vedcom chýbajú presnejšie údaje.

Keď niečo tvrdíte hoc aj 500 rokov, ešte to neznamená, že ide o fakt

Medicína a farmácia sú plné príbehov. Aj tie formovali svet, v ktorom dnes žijeme. Mnohé z nich sú verejnosti neznáme a pomaly zapadajú prachom. Lekárka Lívia Hlavačková sa ich rozhodla oprášiť v novej vedecko-popularizačnej knihe Od elixírov po lieky.

Pravidlá na to, čo všetko musí spĺňať liek pred uvedením na trh, platia len relatívne krátko. V minulosti na ich účinky ľudia prichádzali na základe vlastnej skúsenosti, ktorá so sebou často prinášala aj smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z liekov, ktoré boli varovným znamením a privolali potrebu určitých regulácií, bol talidomid.

„Liek bol určený na rannú nevoľnosť, a keďže si všetci mysleli, že je veľmi bezpečný, dávali ho aj tehotným ženám. Lekári sa totiž domnievali, že talidomid telo neabsorbuje tak ako vtedy používané barbituráty. A preto vraj nehrozilo riziko predávkovania sa,“ vysvetľuje Hlaváčková.

„Až po niekoľkých rokoch sa zistilo, že keď sa podáva počas tehotenstva, spôsobuje vývojové chyby. Konkrétne chorobu, ktorá sa nazýva fokomélia. Skrátia sa pri nej dlhé kosti končatín natoľko, že to vyzerá, akoby dieťaťu rástla dlaň priamo z ramena či chodidlo z panvy.“

Každý humánny liek, ktorý je dnes dostupný v lekárňach, podlieha riadnym klinickým testom a zdĺhavej administrácii.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s názvom: Lekárka: Keď niečo tvrdíte 500 rokov, ešte to neznamená, že je to fakt sa dočítate, kedy nastal zlom a začali sa vyžadovať testy liekov, ktoré preukazujú ich bezpečnosť a účinnosť, na čo sa používal liek talidomid, a ako prispel k tomu, že dnes máme prísnejšiu reguláciu liekov alebo prečo antibiotikum v malinovom sirupe v roku 1937 zabilo stovky detí.

Na neplodnosť pri syndróme polycystických vaječníkov už máme páky

Syndróm polycystických vaječníkov trápi počas reprodukčného veku približne osem až trinásť percent žien, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

"Platí tiež, že pri tejto diagnóze je veľmi veľa takzvaných čiernych čísel. Znamená to, že mnohé ženy sú nesprávne diagnostikované. Napriek tomu, že syndróm polycystických vaječníkov majú, prepadávajú sitom a lekár im nestanoví diagnózu," hovorí pre SME gynekologička Lenka Lapides z reprodukčnej kliniky Reprofit.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s názvom: Gynekologička: Na neplodnosť pri syndróme polycystických vaječníkov už máme páky, ako lekári diagnostikujú syndróm polycystických vaječníkov, čo pre ženy táto diagnóza znamená, alebo či je pri nej vždy nutné nasadiť antikoncepciu.

Majstrami sveta v pole dance sa stali Slováci

Laicky sa dá povedať, že pole dance je kombináciou akrobacie a tanca okolo vertikálnej tyče. Na prvý pohľad jednoduché a ladné pohyby však testujú vytrvalosť, flexibilitu aj kreativitu.

Niektoré zdroje uvádzajú, že jeho história siaha do 12. storočia. V tom období vznikla v Indii tradičná športová disciplína Mallakhamb, pri ktorej akrobati využívajú drevenú tyč. Iné štúdie ho zase spájajú s čínskymi tancami pri tyči alebo africkými kmeňovými tancami plodnosti.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci si aj dnes mnohí myslia, že ide iba o erotické pohyby v striptízových kluboch, isté je, že za uplynulých 20 rokov prešiel tento šport obrovský kus cesty.

Koncom roka 2017 bol dokonca uznaný za oficiálnu športovú disciplínu.

Tento týždeň zavítajú do nášho štúdia manželia Slavomír a Michaela Michňákovci, ktorí na tohtoročných majstrovstvách sveta World Pole and Aerial Championship získali zlatú medailu.

Rozprávali sme sa o tom, ako sa k tomuto športu dostali, čo pre nich znamená, alebo ako sa cítia po dvoch minútach náročnej štvorminútovej zostavy.

Načítavam... Z tanca plodnosti je dnes seriózny šport. Majstrami sveta v pole dance sa stali Slováci
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Odporúčanie: A na záver ešte tradičné odporúčanie. Naše podcastové štúdio už v minulosti navštívili dve akrobatky. Prvou bola Kristína Janíková z Acrobatixu, s ktorou sme sa rozprávali o akrobacii na šále a kruhu. Druhou Monika Šichmák Bočová, zakladateľka Centra vzdušnej akrobacie, ktorá hovorila o tom, aké náročné bolo pre ňu bojovať s diastázou po pôrode. Oba rozhovory určite stoja za vypočutie.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast Zoom: Veľká Sfinga vznikla inak, ako sme sa domnievali

Je to jeden zo symbolov starovekého sveta, symbol dávneho Egypta. A i keď v porovnaní s pyramídami pôsobí Veľká Sfinga drobno, fascinuje ľudstvo po tisícročia.

Teraz vedci prišli s novým vysvetlením, ako a prečo asi mohla vzniknúť.

Načítavam... Veľká Sfinga vznikla inak, ako sme sa domnievali
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do starovekého Egypta, zistíme, ako sa dnes z lietadiel a satelitov objavujú dávne stavby a pozrieme sa na náš biologický vek, a prečo je možno dôležitejší, ako kalendárny.

Odporúčanie: Od elixírov po lieky

História vývoja liekov do podoby ako ich poznáme dnes je pretkaná množstvom vedeckých experimentov a kvapkou šťastia.

Jej súčasťou sú aj príbehy. Niekedy humorné, no často tragické.

Lekárka Lívia Hlavačková v novej knihe Od elixírov po lieky približuje posun liečebných postupov od antického Grécka až po moderné prípravky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu