Vitajte,
začínate čítať 60. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Keby ste sa ma pred piatimi rokmi opýtali na pole dance, asi by som patrila k mnohým ľuďom, ktorí majú o tomto športe veľmi skreslenú predstavu. Veď je to len akési točenie sa okolo tyče.
Odkedy som však začala cvičiť s vlastnou hmotnosťou, pozerám sa na pole dancerov s rešpektom. Za každým prvkom, ktorý vyzerá ladne, sa totiž skrýva náročný tréning. Zároveň je to komplexný šport, zapájate pri ňom mnohé svaly, o niektorých možno ani neviete, že ich máte.
„Mnohí si možno neuvedomujú, že pole dance štípe. Často sa držím na koži, stehnách, pod kolenom alebo na lakti,“ hovorí pre SME Slavomír Michňák.
Na majstrovstvách sveta World Pole and Aerial Championship získal tento rok spolu so svojou manželkou Michaelou Michňákovou zlatú medailu.
Rozprávať sa s ľuďmi, pre ktorých je najväčšou motiváciou prekonávanie vlastných limitov a zároveň úspech ich študentov, je vždy inšpiratívne.
V newsletteri Vizita nájdete tento týždeň veľký rozhovor s majstrami sveta v pole dance. Predstavíme vám aj kuchársku knihu Bašavel v kuchyni, ktorú vytvorili deti zo Základnej školy na Šťastného ulici v Dražovciach a reč bude aj o ľudskej DNA.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Majstri sveta v pole dance: Po dvoch minútach chce človek zomrieť
Niekto by povedal, že je to tanec pri tyči. A mnohí si pri tom predstavujú iba lascívne pohyby v striptízových kluboch. Za uplynulých 20 rokov však prešiel pole dance obrovský kus cesty. Z niekdajšieho tanca plodnosti je od konca roku 2017 oficiálne uznaný šport.
„Práve to je podľa mňa na pole dance pekné a zaujímavé: spája v sebe športovú aj estetickú stránku,“ tvrdí Michaela Michňáková, ktorá vedie aj kurzy pre verejnosť. „Ľudia sú vždy na prvej hodine prekvapení, že to nie je také jednoduché. Najčastejšie ich prekvapí to, že tyč sa šmýka. Na prvej hodine im často chýba aj sila. Preto sa často vyhovárajú na to, že sa im potia ruky.“
Tomuto športu sa venuje aj s manželom, ktorý bol v minulosti elitným gymnastom. „Skvelého pole dancera spoznáš nie podľa toho, že nejaký prvok urobí, ale najmä podľa toho, ako ho urobí,“ hovorí bývalý skvelý gymnasta Slavomír Michňák.
Úspešná dvojica získala v tomto roku na majstrovstvách sveta World Pole and Aerial Championship zlatú medailu.
V rozhovore s názvom: Majstri sveta v pole dance: Po dvoch minútach chce človek zomrieť. Posledná je kritická sa dočítate, ako sa manželia Michňákovci dostali k pole dance, či je to pre nich viac tanec alebo šport, ale aj to, čo je ich najväčšou motiváciou.
Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Rómske deti pritiahla naspäť do školy. A spolu vytvorili Bašavel v kuchyni
Hrubá, so zlatými nápismi a receptami, ktoré sami vymysleli a varia.
Takú kuchársku knihu si vysnívala žiačka na krúžku varenia, ktorý vedie Diana Brocka Jakubíková v Základnej škole na Ščasného ulici v Dražovciach.
„Šak my sme cigáni, dig, my nepíšeme knihy, na to nemáme,“ zareagoval jeden zo spolužiakov. K chlapcovi sa pridali ďalší a nápad potopili: „Veď takú knihu by nikto nechcel.“
Spontánna reakcia sa však učiteľky dotkla. Uvedomila si, že deti si okolo seba postavili múr a o mnohých veciach si nedovolia ani snívať.
„Veľmi ma to zabolelo. Mrzelo ma, že sa nedokázali ani zasnívať. Chcela by som, aby každý z mojich žiakov a žiačok zažil aspoň raz úspech, aby si uverili,“ hovorí Brocka Jakubíková pre SME.
Na ďalší deň s nimi začala spisovať recepty. Knihu nazvali Bašavel v kuchyni a nájdete v nej viac ako 70 receptov z rôznych kútov sveta, ale aj to, kedy je dobré veci odložiť a ako veľmi príprava jedla zrkadlí život.
Viac sa dočítate v texte: Rómske deti pritiahla naspäť do školy. A spolu vytvorili Bašavel v kuchyni.

V Číne sa šíria zápaly pľúc u detí, WHO žiada o informácie
Na severe Číny objavili lekári zvláštne ohniská zápalov pľúc. Pacientmi sú najmä deti a niektoré zdroje hovoria o preplnených nemocniciach. Krajina zatiaľ neinformuje o nových či nezvyčajných patogénoch, ktoré by sa týkali respiračných ochorení.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však požiadala Čínu, aby poskytla ďalšie informácie o preťažení zdravotníckej siete.
Prudký nárast chorôb podobných chrípke, ktorý v krajine nastal túto zimu, pripisujú čínske úrady zrušeniu covidových opatrení. WHO už vyzýva krajinu, aby prijali opatrenia na zníženie prenosu ochorení.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte s názvom: V Číne sa šíria zápaly pľúc u detí, WHO žiada o informácie.

Majú pamäť ako rybička Dory, ale nie sú odsúdené na neúspech
Na modrú rybku Dory z viac ako dvadsať rokov starého obľúbeného animovaného filmu Hľadá sa Nemo, ktorá si pamätá iba svoje meno a adresu zubného lekára v Sydney, zabudol málokto.
Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale jej problémy s pamäťou nie sú len výplodom fantázie autorov, aby posunuli vpred dej filmu. Ide totiž o zriedkavý stav, ktorý sa môže týkať aj detí.
Vývojová či anterográdna amnézia im spôsobuje, že zabúdajú na veci takmer hneď, ako sa stali.
Kognitívna neurologička Rachael Elwardová z London South Bank University vysvetľuje, že rovnako ako Dory, ani ony si nedokážu spomenúť na predchádzajúce rozhovory alebo udalosti. Dokonca ani na tie významné, ako je napríklad skvelá narodeninová oslava. Tento stav ich môže ovplyvniť aj v dospelosti.
Elwardovej výskum však možno odhalil nový spôsob, ako podporiť také deti a ako čo najlepšie využiť ich pamäť. Štúdiu, na ktorej pracovala s kolegami, uverejnili v odbornom žurnále Neuropsychological Rehabilitation.
„Problémy s pamäťou sú celoživotné a môžu byť veľmi invalidizujúce – to znamená, že deti budú po zvyšok života potrebovať podporu,“ upozorňuje v texte na odbornom portáli The Conversation.
V súčasnosti nie je známe, aká bežná je vývojová amnézia. U detí, ktoré ju majú, sa totiž na prvý pohľad nezdá, že by mali problém. Majú dobré jazykové, motorické aj kognitívne schopnosti.
Podľa Elwardovej môžu lekári prehliadnuť ich problémy s pamäťou a deti sa tak nedostanú k špecialistovi. Niektorým namiesto toho nesprávne diagnostikujú problémy s pozornosťou.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Majú pamäť ako rybička Dory, ale nie sú odsúdené na neúspech. Potrebujú len iný prístup.

Rodičia by nemali veriť všetkému, čo vidia na obaloch
Bábätko pokojne spí na bruchu či na boku. V jeho blízkosti sú rôzne plyšové hračky, vankúšiky a nariasená posteľná bielizeň. Rozkošné. No vhodné iba na štylizovanú fotografiu do rodinného fotoalbumu. Pre malé dieťa totiž takéto prostredie pri spánku predstavuje riziko syndrómu neočakávaného úmrtia dojčiat (SIDS), udusenia či uškrtenia.
Preto môže byť problém, ak sa takto bábätká zobrazujú na obaloch produktov, ktoré sú pre nich.
„V behaviorálnych vedách a lekárskej literatúre je dobre známe, že obrázky majú silu ovplyvniť spotrebiteľské návyky od alkoholu až po dojčenie. Vieme tiež, že hoci reklamné obrázky boli v minulosti dôležitým nástrojom presviedčania, boli tiež pre spotrebiteľov rovnako dôležitým zdrojom informácií,“ vysvetľuje výskumníčka Anne-Laure Sellierová v texte na odbornom portáli The Conversation.
Docentka marketingu na európskej obchodnej škole HEC Paris je súčasťou výskumného tímu, ktorý sa pokúšal zistiť, koľko ilustračných obrázkov na detských plienkach odporuje európskym odporúčaniam pre bezpečný spánok.
Nová štúdia uverejnená v odbornom časopise The Journal of Pediatrics ukázala, že takmer 80 percent obalov na plienky so spiacim dojčaťom ho zobrazuje v polohe, ktorá je jednoznačne identifikovaná ako hlavný rizikový faktor náhleho úmrtia dojčiat.
SIDS je neočakávané úmrtie dieťaťa mladšieho ako rok, ktoré aj po úplnom vyšetrení zostáva neobjasnené.
Na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR priemerne ročne takto zomrie sedemnásť dojčiat, v Českej republike SIDS podľahne viac než dvadsať detí a v Spojených štátoch je to približne 1400 detí.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Štylizované, rozkošné a nebezpečné. Rodičia by nemali veriť všetkému, čo vidia na obaloch.

Podcast Zoom: Saturnove prstence neuvidíte, na chvíľu zmiznú
Saturn príde o svoje prstence. Teda, nie naozaj, aspoň nie zatiaľ, ale z nášho pohľadu nebudú vidieť. Pretože aj Saturn má svoje ročné obdobia.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme do vesmíru. Zistíme, či môže soľ spôsobovať cukrovku a dozvieme sa, ako je to s deťmi a časom stráveným pred obrazovkami.
Podcast Vizita: Existujú gény, ktoré súvisia so závislosťou od alkoholu aj s temperamentom
Genetika je vedná disciplína, ktorá skúma dedičnosť a premenlivosť. Jej zakladateľom je Johann Gregor Mendel, ktorý v roku 1865 vyslovil prvé pravidlá o dedení znakov a vlastností.
Odvtedy sa genetika rozvíjala a odborníci našli jej využitie nielen v poľnohospodárstve a biotechnológiách, ale aj v medicíne.
Tento týždeň bude hostkou v podcaste Vizita genetička Zdena Bartošová, ktorá sa venuje nutrično-genetickému poradenstvu.
Rozprávali sme sa o tom, čo sú gény, ako je možné, že sa môžu vypínať alebo zapínať, do akej miery ich môže ovplyvňovať prostredie a na čo by sme si mali dávať pozor pri výbere komerčných DNA testov.
Odporúčanie: Pomaly sa k nám prikráda zimný čas, teda obdobie ideálne na pozeranie filmov a čítanie kníh. Mojím odporúčaním je preto kniha Hodiny chémie, ktorú napísala americká spisovateľka Bonnie Garmus.
Ocitnete sa v šesťdesiatych rokoch 20. storočia a hlavným miestom deja bude najmä vedecké laboratórium. Chemička Elizabeht Zottová sa v ňom kolegom snaží dokázať, že nie je priemernou vedkyňou, ale ani priemernou ľudskou bytosťou.
Zvratom životných udalostí sa z nej však stane slobodná matka a vyhodia ju z práce. Keď už všetko vyzerá beznádejne, dostane pracovnú ponuku, aby sa stala hlavnou moderátorkou kuchárskej relácie Večera o šiestej.
A hoci produkcia mala záujem o krásnu ženu v tesných šatách, ktorá v jednej ruke drží vysávač, v druhej dieťa a nohou zatvára rúru na pečenie, dostane niečo úplne iné. Vedkyňu, ktorá volá kuchynskú soľ chlorid sodný.
Elizabeth každý večer o šiestej učí ženy nielen to, že varenie aj život sú chémia, ale aj ako si vážiť seba samých.
Je to svet verzus Elizabeth Zottová, ale som si istá, že hlavnej postave budete držať palce aj na nohách. Pod rovnakým názvom nájdete na Apple TV aj seriál.
Odporúčanie: The Morning show
Mnohí si mysleli, že vrchol kariéry dosiahla Jennifer Aniston v seriáli Priatelia. Hoci neskôr hrala vo viacerých romantických alebo rodinných komédiách, nebolo to nič prevratné.
A potom Apple TV priniesla The Morning show. Seriál, v ktorom sa rozoberá nielen zákulisie televízneho prostredia, ale aj dôležité témy súčasnosti.
Keď je prvá séria nejakého seriálu skvelá, ste nadšení. Ak aj druhá, nastáva pocit uspokojenia. Pri tretej sérii už čakáte, že kvalita bude postupne klesať, no The Morning show sa to zatiaľ nestalo.
V nových častiach sa ešte viac ponoríte do biznisového zákulisia veľkého televízneho prostredia.
Tvorcovia otvorili tému morálnej integrity v žurnalistike, práva ísť na potrat, no aj toho, prečo potrebujeme kvalitné médiá, a prečo by sme mali bojovať za to, aby ich nenahradili twitter, instagram alebo tik tok.
