Vitajte,
začínate čítať 83. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Druhý júnový piatok každoročne patrí ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami. Nedokážu chodiť, obrátiť sa na bok, napiť sa sami z pohára a niektorí ani dýchať.
Aj tento rok bude v piatok v uliciach prebiehať zbierka Belasý motýľ, za ktorou stojí Organizácia muskulárnych dystrofikov. Výťažok venujú na rôzne pomôcky pre ľudí s nerovosvalovými ochoreniami.
Zbierku môžete podporiť aj online, podrobné informácie nájdete na stránke Belasý motýľ.
Tento týždeň sa v newsletteri Vizita sa pozrieme na to, prečo sa problém s kliešťami zhoršuje, akú súvislosť našli vedci medzi tetovaním a rakovinou krvi. A dostanete aj odpoveď na otázku, prečo niektoré krémy stoja desať a iné 100 eur.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Problém s kliešťami sa zhoršuje, šíria sa do nových oblastí
Klimatické zmeny so sebou prinášajú mnohé výzvy týkajúce sa verejného zdravia. Patrí k nim aj nárast ochorení, ktoré prenášajú kliešte.
Počet prípadov kliešťovej encefalitídy u ľudí sa vo všetkých endemických regiónoch Európy za uplynulých 30 rokov zvýšil takmer o 400 percent. Rozšírili sa tiež rizikové oblasti a objavili sa nové ohniská, uvádza Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Lymská borelióza patrí medzi bežné ochorenia v Európe, no počet prípadov neustále rastie. Za predchádzajúce dve desaťročia bolo hlásených viac ako 360-tisíc prípadov.
Nárast oboch ochorení hlási tento rok napríklad susedné Česko. Dáta zo Štátneho zdravotného ústavu (SZU) zozbierané za prvé štyri mesiace hovoria, že na lymskú boreliózu zatiaľ ochorelo 506 ľudí, čo je o 20 percent viac ako vlani v rovnakom období.
Ešte výraznejší nárast počtu nakazených je pri kliešťovej encefalitíde. Zatiaľ čo minulý rok sa za prvé štyri mesiace nakazilo štrnásť ľudí, tento rok ich je už 26.
Počet prípadov stúpa aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva SR denníku SME potvrdil, že eviduje dlhodobo stúpajúci trend výskytu ochorení prenášaných kliešťom.
Za prvé štyri mesiace roku 2024 bolo do Epidemiologického informačného systému (EPIS) hlásených 349 prípadov lymskej boreliózy. To je takmer o štvrtinu viac ako vlani.
Nárast nastal aj v počte prípadov kliešťovej encefalitídy. Za prvé štyri mesiace úrad eviduje osem prípadov, čo je nárast o 12,5 percenta.
Viac sa dozviete v texte s názvom: Problém s kliešťami sa zhoršuje, šíria sa do nových oblastí.

Čo by ste mali vedieť o ochoreniach, ktoré prenášajú kliešte?
Pekné teplé počasie znamená útek do príjemne chladných lesov a parkov. Ich návštevníci by však mali rátať s tým, že po návrate sa musia poriadne skontrolovať.
Dôvodom sú kliešte – prenášače kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy.
Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pre SME potvrdzuje, že počty prípadov ochorení sú vyššie.
V porovnaní s vlaňajškom je od začiatku roka do polovice mája 2024 pri kliešťovej encefalitíde počet vyšší o viac ako polovicu a pri lymskej borelióze počet stúpol o viac ako jednu tretinu.
V nasledujúcom texte s názvom Encefalitída môže človeka aj zabiť. Čo by ste mali vedieť o ochoreniach, ktoré prenášajú kliešte? spoločne s ďalšími odborníkmi, Danou Zubrikovou z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), Radkom Šímom z Biologického centra Českej akadémie vied a Martinom Novotným, zástupcom prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, odpovedajú na najčastejšie otázky týkajúce sa ochorení šírených kliešťom.

Tetovací atrament končí v lymfatických uzlinách. Môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krvi
Malý grafický prvok, meno milovanej osoby, ale aj celý rukáv či chrbát pokrytý masívnym motívom. Tetovanie je staré ako ľudstvo samo.
Ľudia sa dávajú tetovať, aby vyjadrili svoju identitu, ale aj pri príležitosti oslavy rôznych míľnikov v živote. Staré mamy pri pohľade na ozdobenú kožu len nechápavo zavrtia hlavou, no členovia komunity vyjadrujú uznanie.
A potom sú tu zdravotní experti. Tí upozorňujú, že napriek popularite tetovania, vieme stále len veľmi málo o tom, aký má vplyv na zdravie.
V uplynulých rokoch mnohé vedecké tímy v Európe upriamili pozornosť na atrament, ktorý sa používa pri tetovaní. Experimenty napríklad ukázali, že atrament, ktorý je počas tetovania vstreknutý do kože, v nej nezostáva.
„Telo vníma tetovací atrament ako niečo cudzie, čo musí odstrániť. Preto tetovanie spôsobuje imunitnú odpoveď, ktorá má za následok, že veľká časť častíc atramentu končí v lymfatických uzlinách,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation vedkyňa Christel Nielsen z univerzity vo švédskom Lunde.
Odborníkom však chýbajú viaceré kúsky skladačky. Nezodpovedaná zostáva aj otázka, ako tetovací atrament, ktorý sa usadí v lymfatických uzlinách, ovplyvňuje zdravie.
Švédski vedci boli odhodlaní nájsť aspoň čiastočnú odpoveď.
V rozsiahlej štúdii sa zamerali na to, či môže tetovanie zvýšiť riziko malígneho lymfómu. Ide o vzácnu formu rakoviny, ktorá postihuje biele krvinky (lymfocyty, pozn. red.).
Ich výsledky nedávno uverejnil odborný časopis eClinicalMedicine.
Viac sa dočítate v texte s názvom: Tetovací atrament končí v lymfatických uzlinách. Môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krvi.

Pyco: Bolo ťažké chovať prasiatko, a potom ho vidieť krvavé na háku
„Treba si variť. Pre zdravie. Pre lásku k jedlu a svojmu okoliu. Dôvodov, prečo si treba variť, je neúrekom pre každého z nás,“ píše na svojom blogu Martin Pyco Rausch.
Mnohí ho poznajú najmä ako moderátora, no niekoľko rokov sa už venuje najmä foodblogovaniu, vymýšľaniu nových receptov a tvorbe kuchárskych kníh, v ktorých nájdete rozmanité vegetariánske jedlá. Napriek tomu nemá rád, ak ho niekto onálepkuje ako influencera.
„Influencer je len človek, čo sa doma postaví pred kameru a zatancuje, má veľa sledovateľov a vďaka tomu predáva všelijaké produkty. A zároveň je influencer aj človek, ktorý týždeň pracuje na niečom, čo má nejakú hodnotu. Dva odlišné prípady, ktoré majú rovnaké pomenovanie. Pritom jeden môže byť kriminálnik a druhý vedec,“ hovorí pre SME.
„Vo väčšine prípadov je slovo influencer vnímané veľmi negatívne. Pre mnohých ľudí je to človek, ktorý nič nerobí a berie za to peniaze,“ dodáva.
Viac sa dočítate v rozhovore s názvom: Pyco: Bolo ťažké chovať prasiatko, a potom ho vidieť krvavé na háku.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Podcast Zoom: Objavili planétu, na ktorej by mohol byť život
Nie je príliš ďaleko, nachádza sa v správnej vzdialenosti a mohla by tam tiecť voda. Astronómovia narazili na ďalšiu exoplanétu, ktorá by mohla byť dobrým kandidátom na pátranie po mimozemskom živote.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do vesmíru za planétou Gliese 12b, pozrieme sa na súvislosť medzi ejakuláciou a rakovinou prostaty a zistíme, prečo sa u nás zhoršujú problémy s kliešťami.
Podcast Rutina: Ako je možné, že jeden krém stojí 10 eur a ďalší 100?
Stojíš v parfumérii a porovnávaš dva hydratačné krémy. Jeden má cenovku desať eur a druhý sto. Aký je medzi nimi rozdiel a čo robí kozmetiku drahou?
V trinástej epizóde podcastu Rutina na tieto otázky odpovedá kozmetická chemička Katarína Balabánová, ktorá má skúsenosti aj s výrobou kozmetiky pre slovenské značky. Otvorene hovorí o tom, čo ovplyvňuje finálnu cenu kozmetických produktov a kde by si už kozmetiku nekúpila.
Odporúčanie: Hlasujte za Vizitu v súťaži podcast roka
Podcast Vizita je tento rok nominovaný v súťaži podcast roka – v kategórii Balans o najlepší podcast o zdraví na Slovensku.
Prosím, ak sa vám naša práca páči, pošlite nám svoj hlas. Vyplnenie formulára vám zaberie niekoľko sekúnd a potešíte mňa, Simču, ale aj celý tím, vďaka ktorému podcast Vizita vychádza každý týždeň.
Hlasovací formulár nájdete tu.
Ďakujeme!
