Ovulácia je zásadný moment ženského menštruačného cyklu. Je to okamih, keď sa z vaječníka uvoľní zrelé vajíčko pripravené na oplodnenie. Tento proces nastáva, keď telo uvoľní luteinizačný hormón, ktorý spustí prasknutie dominantného folikulu vo vaječníku.
Znie to možno zložito, ale pre ženy, ktoré chcú lepšie rozumieť svojmu telu – či už z dôvodu plánovania tehotenstva, prirodzenej antikoncepcie, alebo sledovania vlastného zdravia – je práve pochopenie ovulácie úplným základom. Samotné vajíčko je po uvoľnení životaschopné len zhruba 16 hodín.
Aké sú príznaky ovulácie a ako si najlepšie vypočítať plodné dni?
Najčastejšie príznaky ovulácie
K ovulácii spravidla dochádza uprostred menštruačného cyklu, medzi 12. až 14. dňom.
„Zriedkavo, ak je krvácanie z nejakého dôvodu predĺžené, môže ovulácia prebehnúť aj hneď po skončení menštruácie,“ hovorí pre SME gynekologička Mária Kubalová. Celý menštruačný cyklus ovplyvňuje množstvo vonkajších faktorov (napríklad aj stres alebo choroba), preto môže mať každý mesiac o niečo dlhšie či kratšie trvanie.
Ovulácia je riadená hormónmi hypofýzy, v tomto období sa zvyšuje koncentrácia estrogénu. Keď ovulácia prebehne, stúpa zas koncentrácia progesterónu a sliznica maternice začne hrubnúť. Medzi najčastejšie príznaky ovulácie patria:
- zmena bazálnej teploty,
- zmena hustoty hlienu,
- ovulačné bolesti - bolesť v podbrušku (približne v strede cyklu),
- špinenie alebo ľahké zakrvácanie,
- nadúvanie,
- citlivé prsníky,
- zvýšená sexuálna túžba,
- zmeny nálady,
- zmeny chuti do jedla.
Bazálna teplota
Bazálna teplota je najnižšia telesná teplota počas pokoja, teda po nočnom spánku. V zdravom cykle ženy krivka bazálnej teploty prebieha dvojfázovo:
Prvá fáza (folikulárna) – pred ovuláciou. Teplota je nižšia, obvykle medzi 36,2 – 36,6 stupňa Celzia.
Druhá fáza (luteálna) – po ovulácii. Po prasknutí folikulu a uvoľnení vajíčka sa začne tvoriť hormón progesterón, ktorý spôsobí mierny nárast teploty, zvyčajne o 0,2 až 0,5 stupňa. Táto vyššia teplota pretrváva až do menštruácie alebo do začiatku tehotenstva.
Cervikálny hlien
V zdravom cykle ženy hlien mení svoj charakter a množstvo podľa predvídateľného pravidelného vzorca špecifického pre každú ženu. Krátko po skončení menštruácie môže byť hustý, ťažký a bieložltý, neskôr krémovitý.
Počas ovulácie je vplyvom estrogénu výtok ženy - cervikálny hlien - redší, klzký a priehľadný, aby uľahčil priechod spermií k vajíčku a predĺžil ich životnosť. Svojou konzistenciou pripomína vaječný bielok.
V niektorých prípadoch ženy zaznamenávajú len pocit „mokra“ bez prítomnosti hlienu.
Ovulačné bolesti
Niektoré ženy pociťujú počas ovulácie mierne pobolievanie v podbrušku, zvyčajne na jednej strane – tam, kde práve dozrieva vajíčko. Tento diskomfort je bežný a väčšinou neznamená nič vážne. „Normálna je mierna, zriedkavo aj výraznejšia bolesť,“ vysvetľuje gynekologička.
Zbystriť pozornosť by mali ženy, ktoré počas ovulácie zažívajú ostré, bodavé bolesti sprevádzané vracaním, hnačkou alebo dokonca kolapsom, hovorí Kubalová.
V takom prípade môže ísť o závažnejší problém (napríklad prasknutie cysty) a treba vyhľadať lekársku pomoc.

Spôsoby výpočtu ovulácie a plodných dní
Mnohé ženy sa pri snahe otehotnieť alebo naopak pri prirodzenej forme antikoncepcie spoliehajú na rôzne metódy výpočtu ovulácie.
„Za najviac nespoľahlivé považujem mobilné aplikácie,“ hovorí gynekologička.
Výpočet plodných dní by mal vychádzať najmä z fyziologických znakov, a nielen z predpokladaného priemeru cyklu, ktorý môže najmä v prípade nepravidelnej menštruácie kolísať.
Meranie bazálnej teploty
Bazálna teplota sa meria každé ráno predtým, než žena vstane z postele. Keďže je to teplota vnútra tela, možnosťou je meranie v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve. Existujú teplomery, ktoré sú priamo určené na meranie bazálnej teploty. Počas jedného cyklu by sa mala teplota merať v rovnakom čase, na rovnakom mieste a rovnakým teplomerom.
Po ovulácii dôjde vplyvom progesterónu k miernemu zvýšeniu teploty. Potvrdenie vzostupu teploty nastáva, ak nameraná hodnota tri dni po sebe dosiahne minimálne o 0,2 stupňa viac, ako je línia nižších teplôt.
Táto metóda spätne potvrdzuje, že ovulácia prebehla, no nedokáže ju predpovedať dopredu. Vyžaduje si dôslednosť a trpezlivosť pri zaznamenávaní hodnôt.
Ovulačné testy
Ovulačné testy z lekárne (prúžkové či digitálne) sledujú peak LH v moči, teda prudký vzostup luteinizačného hormónu, ktorý výrazne stúpa približne 24 až 36 hodín pred ovuláciou. Sú praktickým domácim pomocníkom, no ich interpretácia môže byť zavádzajúca.
„Opakovane sa stretávam v ambulancii s tým, že 'pozitívny ovulačný test' je považovaný za prebehnutú ovuláciu, ale nie je to tak. Po pozitívnom teste ovulácia príde približne o 24 hodín,“ vysvetľuje gynekologička Mária Kubalová.
S testovaním treba začať 5 až 7 dní pred očakávanou ovuláciou, niektoré testy majú priloženú tabuľku pre ľahšiu orientáciu, v ktorý deň v závislosti od dĺžky menštruačného cyklu treba začať s testovaním.
Výsledky sa odčítavajú podobným spôsobom ako pri tehotenskom teste. Dva prúžky (pozitívny výsledok) naznačujú blížiacu sa ovuláciu, jeden prúžok (alebo dva, z ktorých je ten druhý veľmi slabý a nevýrazný) znamená, že ovulácia ešte neprichádza a ak sa na teste neobjaví žiadny prúžok, výsledok je neplatný.

STM - Symptotermálna metóda
STM kombinuje viacero prirodzených znakov plodnosti: meranie bazálnej teploty, pozorovanie cervikálneho hlienu a niekedy aj zmeny krčka maternice, ktoré žena kontroluje samovyšetrením.
Výhodou tejto metódy je vyššia presnosť pri dlhodobom sledovaní a vhodná je nielen na určenie plodných dní, ale aj ako súčasť prirodzenej antikoncepcie.
Folikulometria u lekára
Najpresnejšou metódou sledovania ovulácie je folikulometria, teda vaginálne ultrazvukové vyšetrenie u gynekológa. Sleduje rast folikulov vo vaječníkoch, a tým určuje, či a kedy pravdepodobne dôjde k ovulácii.
Zároveň vie lekár posúdiť kvalitu sliznice maternice a celkový priebeh cyklu. Táto metóda sa často využíva pri liečbe neplodnosti alebo plánovaní tehotenstva.
Kalkulačka na výpočet plodných dní
Ako podporiť ovuláciu
Kubalová odporúča najmä zdravý spánok, z doplnkov výživy vitamín D, myoinozitol (je hlavnou súčasťou bunkových membrán) či kyselinu listovú.
„Najlepšie je poradiť sa so svojou gynekologičkou. V prípade stavov, keď ovulácia neprebieha (syndróm polycystických vaječníkov), vieme ovuláciu vyvolať liekmi. Záleží však aj na veku ženy,“ hovorí s dodatkom, že ženy v perimenopauze majú nepravidelné cykly práve z dôvodu vynechávania ovulácie.
„Takéto prípady už často vyžadujú pomoc reprodukčného špecialistu,“ dodáva.
Ako často mať pohlavný styk pre otehotnenie
Podľa gynekologičky je v období okolo ovulácie pri snahe splodiť potomka ideálne mať pohlavný styk každé dva dni.
Najvyššia pravdepodobnosť oplodnenia je v prvej polovici menštruačného cyklu, teda v dňoch po skončení menštruačného krvácania. Vajíčko po uvoľnení veľmi rýchlo stráca možnosť oplodnenia.
„Bez ovulácie nie je možné otehotnieť. Spermie však majú schopnosť určitý čas prežiť v ženskom tele, preto ak ovulácia prebieha, je možné otehotnieť aj mimo nej, hovoríme o okne približne dva dni okolo ovulácie,“ hovorí Kubalová.
Maximálna pravdepodobnosť oplodnenia je preto vtedy, keď sú v čase ovulácie vo vajíčkovode pripravené spermie. Preto by sa podstatná časť sexuálnych aktivít mala sústreďovať na obdobie v rozmedzí 10. až 14. dňa od prvého dňa poslednej menštruácie.