Pôvodný text z roku 2017 sme aktualizovali a rozšírili v roku 2025.
Súčasné možnosti modernej medicíny umožňujú zistiť tehotenstvo ešte skôr, než žena spozoruje prvé príznaky. Vedieť, ako funguje tehotenský test, sa oplatí bez ohľadu na to, či si tehotenstvo želáte, alebo vás zaskočilo.
Aké spoľahlivé sú súčasné tehotenské testy a ako odčítať ich výsledky?
Ako zistiť, že ste tehotná?
Existujú dva relevantné typy tehotenských testov. Rozšírenejšie sú tie, pri ktorých je vzorkou moč, no v klinickej praxi sa objavujú aj krvné testy. Oba typy majú odhaliť prítomnosť choriogonadotropínu (hCG), takzvaného tehotenského hormónu.
Vytvára ho placenta po uhniezdení oplodneného vajíčka v maternici. K uhniezdeniu dochádza niekedy medzi 5. a 10. dňom po oplodnení. Hormón podporuje rast a vývoj maternice a plodu.
Následne sa hladina hormónu každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Množstvo hCG vrcholí v 8. až 11. týždni tehotenstva a neskôr postupne klesá.
1. Zistenie tehotenstva z moču
Bežne dostupné voľnopredajné domáce tehotenské testy fungujú na rovnakom princípe ako tie, ktoré využívajú lekári pri laboratórnom vyšetrení – teda merajú prítomnosť hormónu hCG v moči. Kúpiť sa dajú v lekárňach či drogériách, supermarketoch aj na internete.
Cena závisí od výrobcu a pohybuje sa zhruba od 1,50 do 10 eur. Medzi najlacnejšie patria testy v podobe prúžka, testovacia kazeta je drahšia, no býva presnejšia a spoľahlivejšia. Podobne je na tom aj digitálny test.
Praktické sú najmä balenia, ktoré obsahujú hneď dva kusy. Každý test je totiž určený iba na jedno použitie.
2. Zistenie tehotenstva z krvi
Hladiny hormónu v moči a krvi sa líšia, v moči je hormónu menej. Začínajúce tehotenstvo preto možno zachytiť skôr pomocou krvného testu, než z domáceho tehotenského testu.
Na krvný test sa dá objednať v niektorom zo špecializovaných laboratórií, výsledky sú k dispozícii zväčša do dvoch dní. Na kvantitatívne stanovenie hCG v krvi sa používa napríklad laboratórny ELISA test (použiteľný od 24. dňa cyklu.), ktorý nemá prakticky žiadnu falošnú pozitivitu, uvádza publikácia Sprievodca tehotenstvom.
Môžete si zakúpiť aj domáci krvný test, ktorý sa dá urobiť kedykoľvek počas dňa, vzorka krvi sa odoberá vpichom do prsta, ceny sa pohybujú od 10 do 20 eur.
Ak je tehotenstvo vylúčené, zvýšená hladina hormónu hCG v krvi môže poukazovať na rôzne nádorové ochorenia (napr. trofoblastickú chorobu).
Kedy si spraviť tehotenský test?
Skúste si všímať, či nepozorujete príznaky tehotenstva, a až potom sa testovať. Príznaky sa totiž môžu vyskytnúť ešte pred tým, než sa omešká menštruácia.
„Typické príznaky tehotenstva sú spojené s vysokou hladinou hormónu progesterónu. Ten začína stúpať v podstate už od ovulácie a netehotná žena vníma často toto navýšenie ako predmenštruačný syndróm – napríklad naliatie prsníkov, celkovo pocit zadržiavania vody v tele, únava,“ vysvetľuje gynekologička Eliška Lacková z kliniky GYN-FIV.
Ešte pred termínom očakávanej menštruácie sa preto môže vyskytovať intenzívnejšie, znásobené prežívanie týchto pocitov, dodáva.
Keďže v rannom moči je hormón hCG koncentrovanejší, odporúča sa spraviť si tehotenský test ráno po prebudení, aby bol výsledok čo najspoľahlivejší a najpresnejší.
Všetko o tehotenstve
Tehotenstvo týždeň po týždni:
Strava v tehotenstve:
- Ranná nevoľnosť
- Základy stravy v tehotenstve. Pozrite si päť základných živín pre matku a dieťa
- Vhodné a nevhodné potraviny pre tehotné ženy
Cvičenie v tehotenstve:
Zdravie matky a dieťaťa:
Kalkulačky:
Veľa testov udáva 99-percentnú presnosť už v prvý deň meškania menštruačného krvácania, no väčšinou sa odporúča počkať ešte niekoľko dní a test opakovať, aby ste mali absolútnu istotu.
„Supersenzitívne testy dokážu tento hormón odhaliť už pár dní pred očakávaným termínom menštruácie,“ dodáva Lacková.
Ako si spraviť tehotenský test?
Pred samotným testovaním si prečítajte príbalový leták, pokyny sa môžu líšiť v závislosti od druhu tehotenského testu. Každý test potrebuje dostatočné množstvo vzorky moču na to, aby spoľahlivo fungoval.
Niektoré testy sa robia v prúde moču, v iných sa odoberá vzorka moču do suchej a čistej nádobky, do ktorej sa až následne ponorí absorpčná sonda. Potom test položte na nesavý čistý povrch a počkajte, kým sa zobrazia výsledky.
Test neodčítavajte po uplynutí viac ako 10 minút. Hoci pozitívny výsledok sa nemusí zmeniť ani po niekoľkých dňoch, negatívny výsledok sa pri nekvalitných testoch môže premeniť na falošne pozitívny už niekoľko minút po testovaní.
Ako interpretovať výsledok testu?
Domáce testy uvádzajú presnosť v 97 až 99 percentách prípadov, klinické sú ešte spoľahlivejšie. Hoci niektoré komerčne dostupné testy uvádzajú schopnosť zachytiť tehotenstvo už šesť až osem dní po ovulácii, iba malá časť žien zaznamená pozitívny výsledok tak skoro.
Väčšine žien sa tehotenstvo potvrdí 10 a viac dní po ovulácii. Pre najspoľahlivejší výsledok je dobré počkať aspoň na prvý deň očakávanej menštruácie.
1. Pozitívny tehotenský test
Ak sa v moči nachádza hCG a jeho hladina je dostatočne vysoká na to, aby ju test zaregistroval, v testovacej časti sa vytvoria dva pásiky (prípadne symbol +). Jeden z nich je kontrolný a dokazuje, že bol test vykonaný správne.
Dva farebné pásiky (jeden sa môže odtieňom líšiť a byť o niečo svetlejší) znamenajú pozitívny výsledok – tehotenstvo. Môže sa však stať, že druhý pásik je viditeľný len veľmi slabo, je to tzv. duch. V tom prípade je test dobré zopakovať, pretože môže ísť o falošne pozitívny výsledok.
Ten sa môže na tehotenskom teste objaviť aj pri výskyte cýst na vaječníkoch, niektorých typoch nádorov či pri užívaní liekov, ktoré obsahujú hCG.
Hladina hCG
- táto hladina sa bežne označuje ako citlivosť testu, môže sa pri rôznych testoch líšiť,
- klasický tehotenský test má citlivosť okolo 100 mIU/ml,
- krvný hCG test sa považuje za pozitívny v prípade, keď je koncentrácia hormónu vyššia ako 25 mIU/ml.
Stáva sa, že žena dostane menštruáciu aj vtedy, ak jej test ukáže pozitívny výsledok, hovorí Lacková.
„Vtedy hovoríme o biochemickej tehotnosti – ide o stav, keď došlo k oplodneniu vajíčka spermiou, vývoju embrya a začiatkom uhniezďovania v sliznici maternice. Takáto tehotnosť však, žiaľ, z rôznych dôvodov, nepokračuje ďalej,“ dodáva.
2. Negatívny tehotenský test
Ak sa objaví jeden farebný pásik (prípadne symbol -) v kontrolnej oblasti, výsledok je negatívny. Buď žena nie je tehotná, alebo si urobila test príliš skoro a môže ho zopakovať s odstupom jedného či dvoch dní.
Lacková hovorí, že žena môže byť tehotná aj vtedy, ak test ukáže negatívny výsledok. Môže sa to stať najmä v prípade, ak je test chybný, nesprávne skladovaný alebo po exspirácii.
„Tiež sa to môže stať, ak si žena test urobí príliš skoro a hladina hCG ešte nie je dostatočná na zachytenie,“ dodáva gynekologička.
V prípade, že sa neobjaví žiadny pásik, test zrejme prebehol nesprávne a treba ho urobiť nanovo s novým testerom.

Čo robiť, ak je test pozitívny?
Po pozitívnom teste by sa mala žena objednať na vyšetrenie k svojmu gynekológovi, ktorý potvrdí tehotenstvo.
„Ideálne okolo 6. týždňa tehotenstva, pričom za 1. deň tehotenstva sa považuje 1. deň posledného menštruačného krvácania pred otehotnením. Inými slovami, asi dva týždne po vynechaní menštruácie,“ hovorí Lacková o tom, kedy má prvé vyšetrenie gynekológom zmysel.
Tehotenstvo je aj dôvodom na prehodnotenie životného štýlu a prináša zvýšené nároky na kvalitu a kvantitu prijímanej potravy. Dôležité je obmedziť rizikové faktory ako fajčenie, alkohol či nadmerný stres, dbať na pravidelný pohyb a zároveň začať s užívaním kyseliny listovej a ďalších odporúčaných výživových doplnkov.