BRATISLAVA. Vedieť ako funguje tehotenský test sa oplatí ohľadu na to, či si tehotenstvo želáte, alebo by vás zaskočilo. Nasledujúci text ponúka odpovede na najčastejšie otázky ktoré si o tehotenských testoch kladú ženy a ich partneri.
- Aké sú druhy tehotenských testov?
- Kde sa dá kúpiť a koľko stojí tehotenský test?
- Kedy si urobiť tehotenský test?
- Ako používať tehotenský test?
- Čo znamenajú výsledky?
- Aká je presnosť tehotenských testov?
Druhy tehotenských testov
Existujú dva relevantné typy testov. Rozšírenejšie sú testy na báze moču, no v klinickej praxi sa objavujú aj krvné testy. Oba typy majú odhaliť prítomnosť choriogonádotropínu (hCG), takzvaného tehotenského hormónu.
Hormón hCG sa v ženskom tele začína tvoriť od chvíle, kedy sa oplodnené vajíčko zachytí na výstelke maternice. Vajíčko sa zahniezdi zvyčajne 6 dní po oplodnení a hCG napomáha rastu a vývoju maternice a plodu.
Následne sa hladina hormónu každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Množstvo nCG vrcholí v 8 až 11 týždni tehotenstva a neskôr postupne klesá.
Hladiny hormónu v moči a krvi sa líšia. V moči je hormónu menej, keďže ním z tela iba vylučuje. Začínajúce tehotenstvo preto možno zachytiť skôr pomocou krvného testu, než ako z domáceho tehotenského testu.
Tehotenské testy, ktoré využívajú moč, dokážu odhaliť prítomnosť hCG približne 12 až 14 dní po počatí.
Na trhu sú tiež na výber testy s označením 10 IU/ml a 25 IU/ml. Čísla ukazujú akú hodnotu hormónu hCG v moči dokáže test zachytiť.
Testy 10 IU/ml sú citlivejšie a dokážu odhaliť tehotenstvo skôr, no je pri nich väčšie riziko falošného výsledku. Najspoľahlivejší je test 25 IU/ml, ktorý si urobíte po vynechaní menštruácie.

Kde sa dá kúpiť a koľko stojí tehotenský test
Testy na báze moču sa dajú zakúpiť v lekárni, drogérii, v supermarketoch, ako aj cez internet.
Cena závisí od výrobcu a pohybuje sa zhruba od 1,50 až 10 eur. Medzi najlacnejšie patria testy v podobe prúžku, testovacia kazeta je zas drahšia, no býva presnejšia a spoľahlivejšia. Podobne je na tom aj digitálny test.
Praktické sú najmä balenia, ktoré obsahujú hneď dva kusy. Každý test je totiž určený iba na jedno použitie.
Kedy si urobiť tehotenský test
Test je vhodný pre každú ženu v plodnom veku, obzvlášť po nechránenom sexe a spozorovaní príznakov tehotenstva. Medzi ranné príznaky patrí:
- Vynechanie menštruácie,
- zväčšené, citlivé alebo opuchnuté poprsie,
- únava,
- časté močenie,
- nevoľnosť,
- zvracanie.
Ako používať tehotenský test
Každý tehotenský test obsahuje časť, ktorá je určená na zachytenie vzorky moču, a časť, ktorá ukáže výsledok.
Rozdiel medzi testami spočíva v citlivosti testov na hCG alebo v spôsobe odobratia vzorky moču. Niektoré sa vkladajú priamo do prúdu pri močení, iné ponárajú do nádobky s močom, prípadne sa na ne moč nanáša pipetou. Moč má byť čerstvý a neriedený.
Takmer všetky testy sú celodenné a preto ich možno používať kedykoľvek v priebehu dňa. Napriek tomu lekári odporúčajú uprednostniť ranný moč, keďže obsahuje najvyššiu koncentráciu hCG.
Vždy postupujte podľa priloženého návodu, postup sa môže líšiť v závislosti od druhu testu.

Čo znamenajú výsledky testu
Ak sa v moči nachádza hCG, v testovacej časti sa vytvorí farebný pásik, respektíve dva pásiky. Jeden z nich je kontrolný a dokazuje, že bol test vykonaný správne.
Dva farebné pásiky (jeden sa môže odtieňom líšiť a byť svetlejší) znamenajú pozitívny výsledok - tehotenstvo.
Ak sa objaví jeden farebný pásik v kontrolnej oblasti, výsledok je negatívny. Buď žena nie je tehotná, alebo si urobila test príliš skoro. Test je preto dobré zopakovať aspoň s dvojdňovým odstupom.
V prípade, že sa neobjaví žiadny pásik, test zrejme prebehol nesprávne a treba hu urobiť nanovo s novým testerom.
Niektoré druhy testov využívajú symboliku ako napríklad plus a mínus. Digitálne testy zas môžu zobrazovať odpoveď v podobe textu a prezradiť aj dĺžku tehotenstva.

Presnosť tehotenských testov
Domáce testy uvádzajú presnosť v 97 až 99 percentách prípadov, klinické sú ešte spoľahlivejšie.
Hoci niektoré komerčne dostupné testy uvádzajú schopnosť zachytiť tehotenstvo už šesť až osem dní po ovulácii, iba malá
časť žien zaznamená pozitívny výsledok tak skoro.
Väčšine žien sa tehotenstvo potvrdí 10 a viac dní po ovulácii. Pre najspoľahlivejší výsledok je dobré počkať na deň, kedy by mala nastať menštruácia a hCG hladina by mala postačovať.
Test neodčítavajte po uplynutí viac ako 10 minút. Hoci pozitívny výsledok sa nemusí zmeniť ani po niekoľkých dňoch, negatívny výsledok sa pri nekvalitných testoch môže premeniť na falošne pozitívny už niekoľko minút po testovaní.
Falošne pozitívny výsledok je veľmi ojedinelý, no môže sa na tehotenskom teste môže objaviť pri výskyte cýst na vaječníkoch, niektorých typoch nádoroch, pri užívaní liekov, ktoré obsahujú hCG, pri testoch po dátume spotreby ako aj v prípade potratu v rannom štádiu tehotenstva.
V prípade, že aj napriek výsledku testu zažívate ranné príznaky tehotenstva, test zopakujte alebo sa obráťte na lekára.