SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Cvičenie v tehotenstve. Ktoré cviky sú vhodné?

Ako by mala cvičiť tehotná žena a ktorým športom je dobré sa vyhnúť?

Športu sa pri štandardnom tehotenstve netreba báť.Športu sa pri štandardnom tehotenstve netreba báť. (Zdroj: Fotolia)

Zákaz cvičenia v tehotenstve je podobný prežitok, ako povestné stravovanie za dvoch. Tehotenstvo sa môže zdať ako ideálny čas na oddych a relax, no spravidla ho sprevádza únava, nadbytočné kilá a s nimi spojená bolesť chrbta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak je tehotenstvo bez komplikácií, pasívny životný štýl skôr žene a dieťaťu uškodí, ako pomôže. Čím je žena aktívnejšia, tým ľahšie sa jej telo vyrovnáva s tehotenskými zmenami, pôrodom a návratom k pôvodnej hmotnosti.

Ženy by mali bez obáv pokračovať vo svojej obľúbenej rutine (cvičenie, beh, joga, tanec, chôdza) tak dlho, kým sa budú cítiť pohodlne. Žena môže po porade s lekárom cvičiť prakticky až do pôrodu. Záťaž však musí prispôsobiť štádiu tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Rastúce bruško v kombinácii a zmena životného štýlu môže motivovať k pohybu aj ženy, ktoré pred otehotnením nezvykli športovať. Nielenže je cvičenie pre dieťa bezpečné, no zároveň existujú dôkazy, že pôrod aktívnych žien zvykne prebiehať rýchlejšie a plynulejšie.

Aké má byť cvičenie v tehotenstve?

Tehotná žena by sa nemala vyčerpávať intenzívnym cvičením. Vo všeobecnosti by cvičenie v tehotenstve malo prebiehať tempom, popri ktorom žena dokáže viesť rozhovor. Ak nestačí s dychom, tempo je prirýchle.

Ženy, ktoré neboli pred otehotnením aktívne a začínajú s aeróbnym cvičením (beh, plávanie, cyklistika, chôdza, aerobik), by mali cvičiť nepretržite 15 minút, trikrát týždenne. Postupne môžu dĺžku cvičenia predlžovať na 30 minút. Na to, aby bolo cvičenie účinné, nemusí byť namáhavé.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by mali tehotné ženy cvičiť:

  • Pred cvičením treba telo zahriať rozcvičkou a po cvičení nechať uvoľniť strečingom alebo pomalou chôdzou.
  • Kondíciu pomáha udržať aj každodenná polhodinová prechádzka.
  • Treba sa vyhýbať namáhavému cvičeniu v horúcom a vlhkom počasí.
  • Mali by si ustrážiť dostatočný prísun tekutín.
  • Nie je dobré športovať skôr ako hodinu po jedle.
  • Neodporúča sa dlhšie zadržiavať dych.
  • Ak žena cvičí s trénerom, mal by byť kvalifikovaný a oboznámený so štádiom tehotenstva.

Cviky nevhodné v tehotenstve

Niektoré zdravotné problémy môžu cvičeniu brániť. Platí to pre astmu, srdcové ochorenia a cukrovku. Obzvlášť opatrné by mali byť aj ženy s nízko uloženou placentou, slabým krčkom maternice, s rizikovým tehotenstvom alebo s históriou predčasných pôrodov, pri špinení alebo krvácaní. Cvičebné plány by mali vopred prekonzultovať s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti nie sú vhodné športy, pri ktorých hrozí pád a silné otrasy - napríklad jazda na koni, lyžovanie, hokej či gymnastika. Tehotné by sa mali vyhnúť aj kontaktným športom, kde hrozia zrážky s inými hráčmi (volejbal, kickbox, džudo, squash).

Tehotná žena je zraniteľnejšia aj preto, že počas gravidity sa v tele ženy uvoľňuje hormón, vďaka ktorému povolia šľachy a kĺby. Mala by sa vyhýbať prudkým pohybom, otáčaniu pásom v stoji.

Po 16 týždni je lepšie vyhnúť sa cvikom, pri ktorých treba dlhšie ležať na chrbte. Cvičenie v ľahu by malo byť v poriadku, ak netrvá dlhšie ako 5 až 10 minút. Žena môže mať pocit na odpadnutie, pretože dieťa svojou váhou môže pritlačiť na tepnu, ktorá odvádza krv späť do srdca.

Tehotným ženám sa neodporúča hĺbkové potápanie, keďže dieťa sa nedokáže brániť pred dekompresnou chorobou a plynovou embóliou, čiže vznikom bublín v krvnom riečisku.

Tehotné ženy by nemali cvičiť vo výške nad 2500 metrov nad morom bez toho, aby sa telo stihlo aklimatizovať. Inak matku aj plod ohrozuje výšková choroba.

Vhodné cvičenie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je vhodným obdobím na chudnutie. Správne cvičenie počas tehotenstva však vytvorí lepší základ na zhadzovanie tehotenských kíl po pôrode.

Cvičenie by sa malo stať súčasťou dennej rutiny. Pomôže posilniť svalstvo, aby dokázalo niesť nabrané kilogramy, posilní kĺby, zlepší krvný obeh a zmierni bolesti chrbta.

Medzi najvhodnejšie cviky patrí napríklad, aerobik, tanec, gravid joga alebo špeciálne pilatesové cviky. Obzvlášť vhodné sú takzvané kegelove cviky, ktoré sa slúžia na posilňovanie panvového dna. Počas pôrodu sú totiž najviac zapojené práve pošvové a brušné svaly.

Cviky na posilnenie brucha v tehotenstve

Pevné brušné svalstvo pomáha tehotným ženám uvoľniť časť napätia, ktoré dolieha na chrbát a spôsobuje bolesti. Ako dieťa rastie, brušné svaly povoľujú a slabnú.

  • Pri najzákladnejšom cviku začnite v pozícii na štyroch. Kolená sú zarovno s bokmi, ruky s plecami, prsty rúk smerujú pred seba.
  • Za pomoci brušného svalstva je chrbát najprv v rovine, následne ho vytlačíme smerom nahor. Lakte by nemali byť zapreté. Chrbát by sa mal pri východzej pozícii vždy vrátiť do roviny, nemal by byť prehnutý. Cvik je dobré rytmicky zopakovať 10-krát.

Nie každé cviky z jogy alebo pilatesu sú vhodné aj pre tehotné ženy. Cviky môže odporučiť lekár alebo kvalifikovaný tréner. Najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako posilniť nielen brušné svalstvo, je plávanie.

Cviky na panvové dno pre tehotné

Cvičenie panvového dna pomáha posilňovať svaly, ktoré v tehotenstve a pri pôrode čelia veľkej záťaži. Že sú svaly panvového dna slabé, možno zistiť ak pri kašľaní, kýchnutí alebo fyzickej námahe uniká moč. Stresová inkontinencia je častý problém, ktorý sa zvykne objavovať aj po pôrode.

Cviky panvového dna pomôžu nielen proti úniku moču. Trénované svaly môžu uľahčiť pôrod, ale tiež zvýšiť sexuálny pôžitok oboch partnerov.

Začiatočníčky by na začiatku cvičenia mali rozpoznať svaly, ktoré budú zapájať:

  • Zvieracie svaly stiahnite k sebe, akoby ste chceli zadržať moč,
  • pokiaľ ste stiahli správne svaly, ucítite pod panvou pohyb svalstva – akoby smerom hore,
  • žiadne iné svaly (sedacie, brušné, ani stehenné) nesmiete mať zatiahnuté.

Základné cvičenie panvového dna:

  • Zaťahujte svaly pomaly, ako najpevnejšie môžete, pritom nechajte voľné ostatné partie. Opakujte desaťkrát.
  • Vydržte so stiahnutím vždy 6-8 sekúnd.
  • Cviky opakujte trikrát denne v rozsahu päť až desať opakovaní.
  • Pri intenzívnom cvičení stiahnite svaly aspoň na osem sekúnd. Na konci cviku ešte raz opakovane, trikrát až štyrikrát svalstvo rýchlo stiahnite.

Beh, drepy a brušáky v tehotenstve

Ak žena pravidelne behávala už pred tehotenstvom, nemusí s behom úplne skoncovať. Beh však musí prebiehať v miernejšom tempe a na kratšiu vzdialenosť, nesmie byť vyčerpávajúci a povrch aj obuv by mali byť pre kĺby čo najšetrnejšie. Ak žena pred tehotenstvom nebehávala, nie je najvhodnejší čas začať.

Vo všeobecnosti, či už pri behu, alebo bicyklovaní, s blížiacim termínom pôrodu by mala klesať náročnosť a množstvo aktivity.

Medzi najzákladnejšie cviky patria „brušáky“ alebo skracovačky. Počas prvého trimestra sa ich zvyčajne nie je nutné vzdať, no neskôr už nie sú vhodné. S rastúcim bruškom sú nepraktické a ležanie na chrbte môže zbytočne vyvolať nevoľnosť a závrat.

Naopak drepy môžu v tehotenstve významne pomôcť. Drepovať možno v priebehu celého tehotenstva. Cviky otvárajú panvu a v závere môžu pomôcť dieťaťu zostúpiť smerom k pôrodným cestám. Ak žena robí drepy správne, napomáhajú dobrému držaniu tela, prinášajú úľavu krížom, spevňujú zadok a panvové dno.

Ak chcete urobiť správny drep, postavte sa s nohami na šírku ramien, klesajte pomaly a s rovným chrbtom. Päty by mali ostať na podlahe a kolená by nemali vyčnievať pred chodidlá. V drepe je dobré ostať 10 až 30 sekúnd, ruky môžu byť položené na kolenách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 473
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 968
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 953
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 579
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 573
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 049
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 005
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 773
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujeme dianie v štábe Smeru minútu po minúte (parlamentné voľby 2023).

Priebeh hlasovania je zatiaľ pokojný, predčasné parlamentné voľby 2023 sledujeme minútu po minúte.


a 7 ďalší 21 h
Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra 2023.

Sledujte priebežné výsledky predčasných parlamentných volieb 2023. Ktorá strana zatiaľ vyhráva voľby?


SME.SK 5 h
Výsledky volieb 2023: Priebežný zoznam zvolených poslancov

Sledujte priebežný zoznam zvolených poslancov do NR SR v parlamentných voľbách 2023. Ako dopadnú voľby a kto sa prekrúžkuje do parlamentu?


a 1 ďalší 4 h

Situáciu v štábe Smeru sme sledovali minútu po minúte.


a 3 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu