Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Dátum uverejnenia článku: 19. marec 2008
„Mojej ročnej dcérke trochu zabieha pravé oko. Jedna lekárka mi povedala, že si to nemám všímať a prejde to, druhá vraví, že to treba riešiť. Ktorá z nich má pravdu?,“ pýta sa naša čitateľka Mária. Škúlenie (odborne strabizmus) postihuje asi 7 percent všetkých detí. Trikrát častejšie sa vyskytuje u predčasne narodených detí. 30 percent prípadov škúlenia vzniká v prvom roku života, ostatné sa vyvinú neskôr. Riešiť ho však určite treba.
Škúlenie totiž nie je len kozmetická chyba, ale je sprevádzané aj závažnou poruchou zraku. U zdravého človeka je postavenie očí pri pohľade do diaľky rovnobežné. Ak sa pre nejakú príčinu jedno oko odchyľuje od tohto postavenia, takéto nesymetrické postavenie znemožňuje správnu spoluprácu očí a vzniká tupozrakosť škúliaceho oka. Škúliace oko zaostane vo vývoji. U zdravého oka sa obraz vytvára v centrálnej jamke sietnice. U škúliaceho oka sa však obraz vytvára na inom mieste a preto je menej kvalitný. Mozog, aby sa vyhol dvojitému videniu, tento obraz potláča a vznikne tzv. tupozrakosť.
Priebeh neliečeného škúlenia je nepriaznivý. Zraková ostrosť škúliaceho oka je nízka, preto má dieťa obmedzený výber povolania a môže sa cítiť menejcenné. Je dôležité začať liečenie už v útlom veku a zistiť príčinu škúlenia. Pri dioptrickej chybe je potrebné nosiť okuliare trvale. Nevyhnutné je zabrániť vzniku tupozrakosti – zakrývaním neškúliaceho oka okluzorom. Tým nútime dieťa, aby sa pozeralo slabším okom. Čím viac je škúliace oko zrakovo namáhané, tým je väčší predpoklad úpravy zrakovej funkcie. Veľmi dôležitá je spolupráca rodičov a vyžaduje si to veľa trpezlivosti. Na cvičenie tupozrakosti nadväzuje nácvik správneho postavenia a spolupráce oboch očí. Na takéto cvičenie je zamerané špeciálne pracovisko – ortoptika, ktoré máme i na našom oddelení. Je vybavené rôznymi prístrojmi, pomocou ktorých cvičíme spoluprácu oboch očí.
Všetky spomínané metódy sú neoperačné. Ak s nimi nemáme dostatočný úspech, najmä ak je úchylka škúlenia veľká, je potrebná chirurgická liečba. Operáciou sa zmenší veľkosť úchylky, ale nemožno ňou odstrániť tupozrakosť. No zlepšia sa podmienky pre jej liečbu. Na operáciu preto nadväzuje ortopticko – pleoptická liečba (zakrývanie oka).
Škúlením sa netreba znepokojovať, iba ak sa jedná o deti do troch mesiacov. V tomto veku ešte deťom očká často zabiehajú, pretože sa ešte nenaučili správne zaostrovať zrak. Preto sa nemusíte znepokojovať. Po troch mesiacoch môže byť škúlenie dôsledkom nevyváženej funkcie očných svalov alebo vzniká z preťaženosti oka, ktoré takto kompenzuje ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť druhého oka. Bez liečby sa zrak ďalej zhoršuje. Škuľavosť sa zriedkavo zjavuje aj neskôr v detstve, a to pri chorobe (napr. pri osýpkach), ktorá poruší schopnosť kompenzovať poruchu zraku zdravým okom.
Príbuzné články: