SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava

Osýpky zastaví iba očkovanie. Aké sú prejavy ochorenia?

Aké sú príznaky, prevencia a liečba osýpok.

Ako jedno z opatrení nariadili hygienici v michalovskom okrese očkovanie proti osýpkam všetkých obyvateľov postihnutých komunít, počnúc od deviateho mesiaca života. (Ilustračné foto). Ako jedno z opatrení nariadili hygienici v michalovskom okrese očkovanie proti osýpkam všetkých obyvateľov postihnutých komunít, počnúc od deviateho mesiaca života. (Ilustračné foto). (Zdroj: Flickr/cc/Dave Haygarth)

Osýpky sú vírusové infekčné ochorenie, ktoré sprevádzajú charakteristické vyrážky. Pôvodcom ochorenia je vírus osýpok, ktorého prirodzeným hostiteľom je výhradne človek.

Nákaza sa šíri vzdušnou cestou, kvapôčkami.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých a nebezpečných komplikáciách. Sprevádzajú ich zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Vo vyspelých západných krajinách vedú osýpky ku komplikáciám u 10 až 20 percent chorých. Nemožno ich podceňovať, pretože sú nie len časté, ale aj potenciálne smrteľné.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pred osýpkami sa dá chrániť ochranným očkovaním.

Všeobecné informácie o osýpkach

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie ročne na následky osýpok milión ľudí. V rozvojových krajinách zároveň patria osýpky k najčastejším príčinám oslepnutí.

WHO si preto stanovilo za cieľ natrvalo odstrániť osýpky pomocou očkovania. Zámer však komplikujú významné rozdiely v zaočkonvanosti obyvateľstva.

Negatívny príklad na následky odmietnutia očkovania bol pozorovaný napríklad v roku 1999 v jednej veľmi náboženskej oblasti v okolí Utrechtu v Holandsku. Tam žijúci Kalvinisti odmietali a odmietajú každý spôsob očkovania. Pri jednej epidémii osýpok ochorelo 2960 ľudí, 510 z nich malo komplikácie. U 5 pacientov sa vyskytla osýpková encefalitída a 3 deti zomreli.

Posledná kontrola zaočkovanosti detskej populácie bola podľa Úradu verejného zdravotníctva na Slovensku vykonaná k 31.8. 2017.

Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 percent s výnimkou základného očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR) – ročník narodenia 2015, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla 94,8 percent.

V posledných rokoch značne zosilnela diskusia o využívaní a rizikách očkovania u detí. Odhaduje sa, že asi na 100 000 očkovaní dochádza k jednému takzvanému vakcinačnému poškodeniu.

Do tohto počtu sú zahrnuté aj náhodné prípady bez trvalých následkov, ako je horúčka alebo sčervenenie kože na mieste vpichu po injekcii.

Pri počte 200 000 očkovaní treba počítať s jedným prípadom s trvalými následkami a pri 500 000 očkovaniach sa predpokladá jeden smrteľný prípad.

Kvôli často sa vyskytujúcim komplikáciám ochorenia na osýpky sa však musí poznamenať, že pravdepodobnosť trvalých poškodení spôsobených osýpkami je významne vyššia ako pri očkovaní.

Príčiny a prenos osýpok

Pôvodcom ochorenia je vírus osýpok. Prevažne napáda bunky imunitného a nervového systému.

Pritom okrem iného vznikajú obrovské bunky, ktoré sú dokázateľné v nosovom sekréte už v rannom štádiu ochorenia.

Vírus osýpok sa prenáša kvapôčkovou infekciou - kašľom, kýchaním alebo pri rozprávaní. Vstupnými bránami do tela sú sliznice dýchacích ciest a spojovka oka.

Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam. Index prejavu ochorenia je veľmi vysoký, až 99 percent. To znamená, že zo 100 infikovaných osôb ochorie 99 ľudí.

Nebezpečenstvo nákazy pri ochorení je najväčšie v prodromálnom štádiu a znižuje sa až do tretieho dňa štádia vyrážok.

Dojčatá matiek, ktoré sú imúnne, čiže matky, ktoré ochorenie na osýpky buď prekonali, alebo boli proti nemu zaočkované, sú až do 6. mesiaca života pred infekciou chránené protilátkami prenášanými cez maternicu.

Inkubačná doba osýpok

Inkubačná doba od nakazenia po prvé príznaky ochorenia je osem až jedenásť dní, príležitostne aj dva týždne.

Príznaky osýpok

Možno rozlišovať dve za sebou nasledujúce štádiá ochorenia:

 • Prodromálne štádium: objavia sa príznaky podobné chrípke
 • Štádium exantém: objavia sa typické kožné zmeny.

Ochorenie sprevádza horúčka, ktorej priebeh má dva vrcholy. Prvý vrchol je počas prodromálneho štádia, druhý na začiatku štádia exantém.

Prodromálne štádium

Počas prodromálneho štádia sa objavujú všeobecné symptómy ako malátnosť, únava, bolesti hlavy a brucha. Toto počiatočné štádium trvá prvé tri dni.

Pacienti majú napuchnutú tvár. V dôsledku infekcie spojovky oka je nakazený človek svetloplachý a výrazne slzí.

Často sa objavuje suchý, štekavý kašeľ a nádcha.

Pre ochorenie sú charakteristické zmeny na sliznici ústnej dutiny - Koplikove škvrny.

Druhý až tretí deň od ochorenia sa na sliznici líc objavujú belavé, pevne prichytené povlaky podobné škvrnám od vápna, ktoré sú obklopené červeným dvorcom.

Na tretí deň deň ochorenia sa objavuje exantém, čiže sčervenanie, zvyšnej sliznice ústnej dutiny a hltana. V tomto čase je aj prvý vrchol krivky horúčky.

Prodromálne štádium trvá štyri až päť dní. Na konci tohto štádia klesne teplota tela na normálne hodnoty.

Štádium vyrážok (exantém)

Štádium exantém začína druhým prudkým stúpnutím horúčky. Symptómy prodromálneho štádia sa zosilňujú.

Dodatočne sa objavujú tmavočervené, škvrnité, nerovnomerne rozmiestnené kožné vyrážky, ktoré začínajú za ušami, a potom sa rozšíria na tvár a krk. V nasledujúcich troch dňoch pokrývajú už aj trup a končatiny.

Kožné vyrážky vznikajú následkom poškodenia krvných ciev, v ktorých vírus zvýšil priepustnosť.

Keď vyrážky na štvrtý deň dosiahnu chodidlá, začne sa horúčka znižovať. Ak sa znižovanie horúčky oneskoruje, treba počítať s výskytom komplikácií.

Pri nekomplikovanom priebehu osýpok nasleduje po štádiu extém uzdravenie.

Kožné vyrážky zblednú, pričom sa koža šúpe. Ostatné symptómy sa tiež pomaly strácajú.

Fáza uzdravovania trvá približne dva týždne. Príležitostne sa vyskytujú osobité, zvláštne formy osýpok. K nim patria tak abortívne osýpky, ako aj fudroyantné osýpky.

 • Abortívne osýpky - oslabené osýpky sa vyskytujú v prípade, keď nie je v dostatočnej forme k dispozícii pasívna ochrana, čiže protilátky proti vírusu. Je to tak u dojčiat od 7. mesiaca. V zriedkavých prípadoch sa objaví aj u zaočkovaných detí pri oneskorenomj podaní alebo podaní menšej dávky protilátok. Táto nezvyčajná forma osýpok je charakteristická predĺženou inkubačnou dobou, ako aj slabšími symptómami. Celkové trvanie ochorenia je skrátené. Niekedy sa táto forma označuje ako mitigačné osýpky.
 • Fudroyantné osýpky - náhle sa objavujúce osýpky sú pravým opakom abortívnej formy. Sú pozorované u pacientov s oslabenou imunitou a vyskytujú sa zriedkavo. Inkubačná doba je skrátená a symptómy sú mimoriadne ťažké. K nim patria dlhšie pretrvávajúce stúpanie horúčky nad 40 stupňov Celzia, kŕče, krvácanie z kože a slizníc, a aj náhle zblednuté kožné vyrážky v dôsledku krvného šoku a smrť.

Diagnóza osýpok

Diagnóza sa stanovuje na základe typického chorobného priebehu s dvojvrcholovou krivkou horúčky a charakteristickými vyrážkami.

V rannom štádiu ochorenia môžu byť v nosovom sekréte dokázané obrovské bunky.

Približne od druhého dňa vyrážok môžu byť po dobu štyroch až šiestich týždňov dokázané špecifické protilátky lg-M.

Ďalšia možnosť pozostáva z dôkazu stúpnutia množstva protilátok, takzvaného stúpnutia titeru.

Liečba osýpok

Tak ako pri väčšine vírusových ochorení nie je doteraz k dispozícii nijaký špecifický liek, ako sú napríklad antibiotiká pri bakteriálnych ochoreniach.

Preto terapia nastáva symptomaticky. V popredí stoja ošetrovateľské opatrenia a pokoj na lôžku.

Pri infekcii spojovky oka, ktorá je spojená so svetloplachosťou, by mali byť pacienti umiestnení v tmavých miestnostiach.

Ak sa vyskytnú komplikácie, treba ich liečiť cielene.

Pri neimúnnych ľuďoch, teda pri ľuďoch, ktorí nie sú proti osýpkam očkovaní, možno podaním gamaglubínu, čiže protilátok, zabrániť prepuknutiu ochorenia až do štvrtého dňa po nakazení.

Po prekonaní osýpok je človek voči ochoreniu trvale imúnny.

Komplikácie osýpok

Komplikácie sú v závislosti od pomerov časté. Predpokladá sa, že sa objavia u každého piateho pacienta.

Pritom možno rozlišovať komplikácie podmienené vírusom osýpok, a také, čo sú podmienené dodatočnými bakteriálnymi infekciami.

Ďalšie nebezpečenstvo pre komplikácie vyplýva z predchádazajúceho oslabenia imunitnej obrany.

Komplikácie spôsobené vírusom osýpok

Postihnuté môžu byť dýchacie cesty, orgány brušnej dutiny, ako aj mozog.

Pretože tieto komplikácie nie sú spôsobované priamo vírusom osýpok, a proti tomuto vírusu neexistuje žiadny liek, pozostáva terapia len z liečenia symptómov, poprípade z operácie.

Na dýchacích cestách môže dôjsť k bronchitíde, ako aj osýpkovej pneumónii, čiže k zápalu pľúc, ktoré je v rozvojových krajinách zodpovedné za až štvrtinu smrteľných prípadov.

V brušnej dutine sa často pozoruje opuchnutie lymfatických uzlín, ktoré je spojené so silnými bolesťami brucha. Závažnou komplikáciou je apendicitída, čiže zápal slepého čreva, ktorá si často vyžaduje operačný zásah.

Mimoriadne obávanou komplikáciou je osýpková encefalitída, čiže zápal mozgu. Dochádza k nej približne tri až desať dní po objavení vyrážky.

Objavuje sa približne u jedného z tisíc pacientov a spôsobuje poruchy vedomia, kŕče až epileptické záchvaty, ako aj ochrnutia.

Odhadom každý tretí pacient s osýpkovou encefalitídou musí počítať s trvalými následkami - od ochrnutí až po duševené postihnutia. Úmrtnosť na osýpkovú encefalitídu je vysoká, asi 25 percent.

Komplikácie spôsobené bakteriálnou superinfekciou

Náznak bakteriálnej superinfekcie vzniká, keď počas štádia exantému nedôjde k zníženiu horúčky, prípadne horúčka dosiahne tretí vrchol.

O bakteriálnej superinfekcii hovoríme, keď popri infekcii vírusom osýpok dôjde k infekcii rôznymi baktériami.

Postihnuté sú predovšetkým ďasná, a to stomatitídou ulcerosa, oko keratitídou, ktorá môže viesť k oslepnutiu, ako aj stredné ucho otitídou media.

V závislosti od druhu baktérie je možná liečba antibiotikami.

Komplikácie spôsobené oslabením imunity

V dôsledku osýpkovej infekcie dochádza k dočasnému oslabeniu imunity. Táto forma komplikácií je obzvlášť významná v rozvojových krajinách.

U osôb, ktoré majú kvôli nedostatočnej výžive oslabenú obranyschopnosť organizmu, a ktoré práve trpia na iné ochorenie, môže dôjsť k zhoršeniu sprievodného ochorenia.

Treba spomenúť najmä infekcie spôsobené parazitmi alebo tuberkulózu. U pacietnov s tuberkulózou môže dôjsť ku generalizácii ochorenia, čiže k rozšíreniu do celého tela, ktoré často vedie k smrti.

Letalita, úmrtnosť na osýpky

Nekomplikované osýpkové ochorenie neprebieha v rozvinutých krajinách smrteľne.

Ak sa však vyskytnú komplikácie, vedú k náhlemu stúpnutiu úmrtnosti (letality).

Obzvlášť treba spomenúť osýpkovú pneumómiu a aj osýpkovú encefalitídu s úmrtnosťou 25 percent.

Prevencia osýpok

Ochoreniu možno zabrániť, prípadne možno oslabiť jeho priebeh, očkovaním proti osýpkam. Vďaka nemu sa neobjavia nijaké komplikácie.

Očkovanie MMR vakcínou je v prevencii osýpok vysoko účinné. Dve dávky MMR vakcíny zabezpečia približne 97-percentnú účinnosť, jedna vakcína približne 93-percentnú účinnosť v prevencii osýpok.

Prvé očkovanie by malo nastať vo veku 13 až 15 mesiacov, po zmiznutí materských protilátok. V súčasnosti sa na Slovensku používa trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu (MMR).

Povolené očkovacie látky poskytujú u viac ako 90 percent ľudí, ktorí boli zaočkovaní raz, dostatočnú ochranu očkovaním.

U približne 5 percent očkovaných sa vytvárajú – väčšinou v 2. týždni po očkovaní – takzvané očkovacie osýpky, ktoré sú spojené so značnou horúčkou, povrchovým exantémom a chorobnými symptómami v oblasti dýchacích ciest.

Imunitná reakcia vyvolaná očkovaním je dokázateľná po približne štyroch až šiestich týždňoch.

Odporúčané druhé očkovanie sa podáva v 11. roku života.

V druhom priebehu dopomôcť napokon k ochrane deťom, ktoré z nejakých dôvodov nevyvinuli pri prvom očkovaní žiadnu alebo dostatočnú imunitu.

Nejedná sa teda o preočkovanie, ale o druhú šancu pri primárnom zlyhaní očkovania. Pravdepodobnosť výskytu vakcinačných poškodení je v porovnaní s pravdepodobnosťou výskytu komplikácií pri ochorení nízka.

V dospelosti už nie je preočkovanie nutné.

Nezaočkované deti by sa mali vyhýbať kontaktu s chorými osobami, aby sa vyhli nákaze.

Pre tehotné ženy je infekcia osýpkami nebezpečná a mpôže ublížiť matke ako aj poškodiť plod. Podanie očkovacej látky MMR tehotným ženám je však kontraindikované a po dobu troch mesiacov po očkovaní sa odporúča neotehotnieť.

U nezaočkovaných osôb, ktoré však majú zdravú imunitu, môže byť prepuknutie ochorenia účinne potlačené včasným postexpozičným (uskutočneným po kontakte s vírusom) očkovaním.

U osôb s oslabenou imunitou a u chronicky chorých osôb je možná dodatočná profylaxia vo forme pasívnej imunizácie podaním špecifických protilátok (ľudské gamaglobulíny) v priebehu dvoch až troch dní po kontakte.

Čo môžu robiť doma rodičia:

 • Izolujte svoje dieťa, aby nenakazilo iných.
 • Postarajte sa o pokoj na lôžku, pokiaľ toho je dieťa schopné.
 • Pri horúčke by malo Vaše dieťa piť čo najviac. Podľa potreby môžete dávať aj obklady na lýtka alebo po dohode s lekárom podať čípok proti horúčke.
 • Počas osýpkového ochorenia reagujú niektoré deti veľmi citlivo na svetlo. Najlepšie sa cítia v ľahko zatemnených miestnostiach. V každom prípade by sa malo zabrániť priamemu dopadu svetla.
 • Pri silnom dráždení na kašeľ môžu byť – po dohode s lekárom – podávané lieky utišujúce kašeľ. Účinný môže byť v noci aj vlhký vzduch v miestnosti. Môžete napríklad zavesiť do izby vlhké uteráky.
 • Pri nasledovných symptómoch by ste mali ihneď vyhľadať lekára: neprestávajúca vysoká horúčka, bolesti uší, skrátený dych alebo dýchavičnosť, silné bolesti hlavy, stuhnutý krk, bolesti šije, páliace oči citlivé na svetlo.
 • Pošlite Vaše dieťa po prvom až druhom týždni po chorobe opäť do materskej škôlky alebo do školy, aby sa mohla zotaviť jeho obranyschopnosť. Priame nebezpečenstvo nákazy trvá až do odznenia symptómov.

Prognóza

Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, prognóza je dobrá.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vy strácate gastráče? S kartou CALLIO BONSY je tomu koniec
 2. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 3. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 4. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 5. Darujte od srdca pre rozum
 6. Vysoké školy: Ako poslať prihlášku a koľko za ňu zaplatíte?
 7. Oplatí sa investovať do lepších svetiel?
 8. Získajte výnos až 15 % ročne
 9. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili
 10. Kvízová hra o Gorile :) volebnú noc osvieži, po voľbách nesklame
 1. Móda roku 2020: Ktoré kúsky ostávajú in?
 2. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 3. Liptov in wintertime
 4. Gambrinus skončil s výrobou piva v plastových fľašiach
 5. Ako môže prežiť umenie v Žiline?
 6. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 7. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 8. Ani úrazy zubov neohrozia prípravy na ples, svadbu či rokovanie
 9. Poklepanie základného kameňa viacúčelovej športovej haly na EUBA
 10. EXIMBANKA SR prináša ďalšie možnosti pre Vaše rozvojové projekty
 1. Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte 18 500
 2. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 14 740
 3. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 8 888
 4. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 8 346
 5. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 8 071
 6. SME proti extrémizmu na školách 6 521
 7. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 6 293
 8. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 6 242
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 6 116
 10. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 6 046

Téma: Imunita

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Vírusy a vírusové ochorenia, Očkovanie, Osýpky, Mikroorganizmy, Kožné choroby

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Jozef Vajda.
Komentár Petra Schutza

Matovič ešte nie je premiérom

Premiérom môže byť napokon aj "parašutista" z demokraticko-opozičného dvora.

Peter Schutz.

Je to ako manželstvo. Vlhovci sa dohodli s Magonim

Slovenka povedala, že ho potrebuje.

Petra Vlhová s Liviom Magonim.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Krvná pomsta v Ingušsku: Ako poškvrnená česť stála krásnu Elizavetu život

Mladý Inguš ubodal sestru a šiel sa udať.

Ženy majú v Ingušsku dodnes „osobitné“ postavenie.