Patríte k tým, čo sa málo hýbu a veľa, navyše nesprávne sedia či v práci stoja? Potom zrejme viete, čo sú bolesti v krížoch. Podľa odborníkov sú po prechladnutí či chrípke druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti.
Maja už roky v rámci pracovných povinností presedí denne dlhé hodiny pri počítači, do práce i z práce chodí autom. Pohybu ozaj veľa nemá, iba občas si nájde cez víkend čas na plávanie alebo bicykel.

Jej kamarátka Viera má zasa malý obchodík s potravinami, v ktorom aj predáva. Už vyše pätnásť rokov stojí počas práce zhrbená za pultom, v linoleu na dlážke má dokonca vytlačené stupaje od vlastných nôh. Jedna i druhá si sťažujú na bolesti v krížoch.
Ak by sme sa opýtali odborníka, určite by potvrdil, že obraz spôsobu života týchto dvoch žien a nesprávne pohybové vzorce pri práci z nich robia priam učebnicový príklad veľmi častých príčin bolesti chrbta.
Nedostatok pohybu má totiž nepriaznivý vplyv na svalový korzet trupu a bolesti v chrbte často súvisia práve s ním.
Za mnohé si môžeme sami
Čo škodí chrbtici
1. Jednostranná záťaž a námaha
Zotrvávanie v jednej polohe je takisto nebezpečné ako namáhavá fyzická práca. Môže to byť dlhodobé sedenie alebo pravidelná manuálna práca v predklone. Príkladom je práca pri počítači, predavačka, ktorá sedí za pokladňou a otáča sa stále na jednu stranu, nosenie kabelky na jednom pleci či nákupnej tašky v jednej ruke a pod.
2. Nečinnosť a nárazová záťaž
Ak sa po dlhodobom ničnerobení odrazu s vervou vrhnete na cvičenie alebo aj fyzicky ťažkú prácu, riskujete zdravotné ťažkosti s chrbticou. Zo športov sú pre zdravie chrbtice podľa rehabilitačného lekára okrem plávania a rýchlej chôdze rizikové všetky.
3. Nadváha a obezita
Chrbtici škodí aj obezita – kilá navyše zaťažujú nielen váhonosné kĺby, ale aj chrbticu.
4. Prudké otočenie
Pri prudkých rotačných pohyboch sa môžu zaseknúť drobné medzistavcové kĺbiky.
Odborníci varujú, že takmer 90 percent Slovákov trpí bolesťami chrbta, pričom prevažujú príčiny ako nedostatok pohybu, zlé držanie tela, alebo nesprávne sedenie.
Ide o nešpecifické bolesti chrbta podmienené akútnym alebo chronickým preťažením chrbtice na svalovo-väzivovej alebo kĺbovej úrovni. Bolesti chrbtice má na svedomí viacero faktorov.
K najčastejším príčinám bolestí v krížoch patria podľa Kataríny Pracharovej, rehabilitačnej lekárky FRO, UNB Ružinov poškodenia a degenerácie medzistavcovej platničky, kam zaraďujeme aj vysunutie platničky (hernia disku).
Lekárka vysvetľuje, že platnička sa pod vplyvom preťaženia opotrebúva, degeneruje, stráca vodu a tým aj výšku a objem, poškodzujú sa jej fixačné mechanizmy a chrupavkovitý okraj. Platnička tak opúšťa svoje miesto.
Odborníčka popisuje, že pri záťaži trupu pôsobí tlak na obsah platničky a tá sa vyklenie dozadu alebo šikmo dozadu na jednu stranu, kde sa nachádza miechový kanál, a tiež miesta pre výstup miechových nervov. Práve tu môže posunutá platnička pritlačiť nerv,“ hovorí lekárka.
Najčastejšie trpí platnička medzi 4. a 5. driekovým stavcom a medzi 5. driekovým stavcom a krížovou kosťou. V týchto častiach je totiž chrbtica najviac namáhaná.
Ďalšie príčiny bolesti
Posun platničky však nie je podľa lekárky jediné ochorenie chrbtice. Vekom sa pridáva aj zhrubnutie medzistavcových kĺbov – na zadnom oblúku stavca sú dva kĺbiky, ktoré degenerujú podobne ako iné kĺby. Tiež sa mení tvar samotného tela stavca. V nestabilných a preťažených miestach chrbtice vznikajú výrastky – osteofyty, ktoré tiež prispievajú k ťažkostiam a obmedzeniu pohyblivosti.
Najčastejšie však podľa odborníčky akútne bolestivé stavy spôsobuje funkčná blokáda – najčastejšie v spomínaných medzistavcových kĺboch na oblúkoch stavcov. Vysvetľuje, že tento problém sa často opakuje u ľudí, ktorí trpia hypermobilitou, čo znamená, že ich kĺby majú veľkú pohyblivosť – „vôľu“ a ľahko sa dostanú do polohy, ktorá kĺb zablokuje.
Prudké pohyby i prievan
Blokády sa však môžu vyskytnúť u každého, nielen u toho, kto trpí spomínanou hypermobilitou. Spôsobí ju náhle preťaženie. Je to podľa lekárky napríklad neobvyklý, nadmerný až neprimeraný pohyb, alebo neprimeraný výkon a preťaženie, príkladom sú športové hry vo firme, sťahovanie nábytku, práca v záhrade.

Blokáda môže vzniknúť aj po podchladení, ktoré môže vzniknúť pre prievan, pôsobenie klimatizácie, zmoknutie v chlade, kúpanie v studenej vode a pod.
„To všetko môže dekompenzovať funkčný stav a prejaviť sa blokádami. Potom ráno nemôžeme otočiť hlavou, alebo sa nevieme postaviť z postele, hovorí lekárka.
Vysvetľuje, že všetky tieto zmeny sa postupne zvýrazňujú pri oslabení stabilizačných mechanizmov chrbtice – nesprávnym používaním „brušného lisu“, čo je hlboký stabilizačný systém chrbtice (HSS). Patrí k nemu brušná stena, bránica, panvové dno a najhlbšie svaly chrbtice.
„Práve provokáciou správneho zapojenia HSS máme väčšie možnosti ovplyvniť chronické aj akútne ťažkosti chrbtice s dobrým efektom,“ dodáva Katarína Pracharová.
Ako postupovať pri samoliečbe
- neriešte svoj problém návštevou ľudových liečiteľov, masážami a naprávaním chrbtice,
- nájdite si úľavovú polohu,
- preteplite si bolestivé miesto suchým teplom (elektrický vankúš),
- užívajte bežné analgetiká a ak sa stav nezlepší, navštívte lekára,
- ak bolesť ostáva iba v oblasti chrbtice (či už krčnej, alebo driekovej), obmedzuje sa pohyblivosť, no bolesť nevyžaruje do končatiny, možno pár dní s návštevou lekára počkať,
- môžete užiť nesteroidné antireumatiká vo forme náplastí, gélov, alebo ich užijeme vo forme tabliet,
- bolestivé miesto môžete vystužiť v stoji bedrovým pásom alebo molitanovým golierom v krčnej oblasti. Blokády zvyknú pri tomto režime odznieť do 14 dní.
Kedy k lekárovi?
Všeobecne platí, že bolesti, ktoré sa nezhoršujú, treba podľa Pracharovej aspoň tri mesiace skúsiť liečiť konzervatívne. Využiť možno aj medikamentóznu liečbu formou infúzií, obstrekov (aj pod kontrolou CT), aplikáciu fyzikálnej terapie, teploliečbu a hlavne špecializované cvičenia a aktiváciu hlbokého stabilizačného systému a osvojiť si treba šetriaci režim.
Lekárka upozorňuje, že ak bolesť z krčnej oblasti vyžaruje do hlavy alebo hornej končatiny, alebo z driekovej oblasti do dolnej končatiny v pruhoch, oslabuje sa citlivosť končatiny, svalová sila na končatine a bolesť sa zvýrazňuje napríklad kašľom, tak návštevu lekára, najlepšie neurológa, netreba odkladať.
Pozor na lieky
Pri bolestiach chrbtice sa najčastejšie predpisujú nesteroidné analgetiká – lieky, ktoré však majú najmä pri dlhodobejšom užívaní nežiaduce vedľajšie účinky.
„Liekové kontrolné úrady, či už slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), alebo Európska lieková agentúra (EMA) varujú pred vážnymi rizikami, spojenými s užívaním nesteroidných analgetík.

Ide najmä o príznaky zo strany tráviaceho systému, ako sú pocity na vracanie, bolesti brucha, nechutenstvo a v najhoršom prípade vznik žalúdočných vredov.
Tak isto sa odporúča opatrnosť u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, prípadne u tých, ktorí majú rizikové faktory týchto ochorení, napríklad vysoký tlak krvi, zvýšenú hladinu cholesterolu, diabetes alebo sú fajčiarmi,“ povedal Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS.
Odborníci odporúčajú, aby nesteroidné analgetiká pacienti užívali čo najkratší čas, v najnižšej možnej dávke.
„Okrem zmeny životosprávy a jej dôsledným dodržiavaním môžu pacienti pomôcť svojmu chrbtu aj dostatočne vysokými liečebnými dávkami vitamínov skupiny B, hlavne B1, B6 a B12. Vitamíny skupiny B spolu s liekmi proti bolesti prinášajú lekárom a ich pacientom možnosť rýchlejšieho nástupu účinku, čo prinesie celkové skrátenie liečby,“ povedal Makara.
Kedy treba operovať
Niekedy sa pri bolestiach krížov dostáva k slovu chirurg.
„Keď hovoríme len o posune platničky a diagnóza bola potvrdená zobrazovacími technikami (CT, MRI), neurologickým vyšetrením, stav sa zhoršuje, bolesti sú silné a nereagujú na terapiu, oslabuje sa svalová sila na končatine aj dotyková citlivosť a vyčerpali sa všetky možnosti konzervatívnej liečby, pristupuje sa k operačnému riešeniu,“ hovorí Katarína Pracharová.
Žiaľ, nie všetkým pacientom sa po operácii polepší. U mnohých pretrváva určitý stupeň bolesti, obmedzenie pohyblivosti a rôzne iné ťažkosti.
Kedy operovať nemožno
Lekárka zdôrazňuje, že ak si pacient po operácii neosvojí určitý pohybový aj pracovný režim, tak operácia často nič nevyrieši a ťažkosti sa vrátia. Vo výnimočných prípadoch je nutná liečba bolesti v ambulancii pre chronickú bolesť u algeziológa.
Jednoznačne treba pacienta operovať, ak sa popri silných bolestiach objavia poruchy ovládania močenia alebo citlivosti v oblasti genitálií.
A kedy operácia nie je možná? Podľa Pracharovej je to vtedy, ak pacient trpí internými ochoreniami, pre ktoré by nemohol byť operovaný. Kontraindikáciou operačného zákroku je aj viacúrovňové postihnutie chrbtice s kombinovanými poškodeniami platničiek, kĺbikov alebo v kombinácii s osteoporotickými zlomeninami.
Chronická bolesť
Bolesť nie je len jedna. Môže jej byť viacero typov, napríklad z hľadiska dĺžky trvania odborníci odlišujú bolesť akútnu a chronickú.
Akútna bolesť je odpoveď na aktuálne poškodenie napríklad pri úraze alebo môže súvisieť s nejakým konkrétnym ochorením. Ak však vaša bolesť zhruba po troch mesiacoch liečby neustúpi, lekári ju považujú za chronickú. V takom prípade je často určenie objektívnej príčiny problematické. Neznamená to však, že pri každej bolesti treba čakať tri mesiace a až potom ísť k lekárovi. Ak nepoznáte príčinu bolesti, bolesť vás obťažuje, neváhajte a vyhľadajte lekára.
Upresnenie diagnózy
Algeziologička Ľubomíra Nemčíková z Národného onkologického ústavu v najnovšom čísle Neuromagazínu vysvetľuje, že včasnou diagnózou možno predísť ťažkému poškodeniu.
„Môže ísť o zápal alebo úraz, ktorý sa nám sprvoti nezdal byť nebezpečný, prípadne o nádorové ochorenie. Ak bolesť pretrváva a nedarí sa nám nájsť takúto príčinu, treba vyhľadať špecialistu. Ak si ten nevie rady, pokladá ochorenie za kontrolované alebo dokonca vyliečené a u pacienta bolesť aj tak pretrváva, potom je vhodné poslať pacienta k algeziológovi,“ uvádza v časopise lekárka.
Ten okrem liečby môže aj pomôcť upresniť diagnózu. Príkladom je pacient s bolesťami chrbtice.
Najčastejšie sa zisťuje, či nejde o vysunutú platničku, pacient však podľa Nemčíkovej môže bolesť pociťovať na rôznych úrovniach: Sčasti z vysunutej platničky, sčasti z výrastkov, ktoré tlačia do miešneho kanála alebo do otvoru, ktorým nerv vychádza.
Pri nedostatočnej diagnostike sa môže stať, že pacient podstúpi operáciu, ale bolesť pretrvá. Práve algeziológ môže pomocou tzv. regionálnej blokády presne určiť, v ktorej oblasti je problém. Používa aj pomocné vyšetrenia ako magnetická rezonancia, CT, elektromyografia a stanoví optimálne riešenie.
Nové možnosti liečby
V liečbe chronickej bolesti algeziológovia nesiahajú len po liekoch. Pomôcť môže napríklad aj elektrina.
- Jednou z novších možností je implantácia kovovej elektródy do epidurálneho priestoru v blízkosti miechy. Elektrické pole ovplyvňuje vedenie bolestivých impulzov miešnymi dráhami, čím sa bolesť pacienta zmierni. Tento spôsob liečby však nie je pre každého, využíva sa najmä u tých pacientov, ktorí trpia komplikovanými bolesťami, vyžarujúcimi do dolných končatín a nezaberajú u nich iné terapeutické spôsoby, dokonca ani operačné.
- Každý však môže skúsiť elektroliečbu vďaka zdravotníckej pomôcke, ktorú môžete používať aj bez odporúčania lekára. Kúpite ju vo vybraných lekárňach alebo na internete. Pozostáva z dvoch samolepiacich silikónových elektród prepojených káblikom so zabudovaným zdrojom mikroprúdu. Ak si nalepíte náplasti po oboch stranách bolestivého miesta, nastane prepojenie elektrického obvodu a medzi elektródami začne pretekať prúd. Tlmí bolesť a aktivuje aj samoliečiace procesy v tele, pomáha urýchliť hojenie a regeneráciu.
Správne držanie tela
Pre prevenciu bolestí a ťažkostí treba cvičiť hlboký svalový systém, jeho oslabenie podľa rehabilitačného lekára Júliusa Kazimíra priamo súvisí s držaním tela.

„Rozoklané svaly chrbta a priečny sval brucha tvoria základ stability a ich perfektná funkcia zabezpečuje antigravitačnú silu, schopnú vzpriamene držať chrbticu,“ hovorí lekár.
Podľa akých znakov si však môže laik bežne kontrolovať správne držanie tela? Lekár hovorí, že podľa postavenia hlavy, ramien, nastavenia lopatiek, neutrálnej pozície panvy a polohy brušnej steny.
Pre prevenciu bolestí v krížoch lekár odporúča používať dynamické opierky, ktoré sa pripevnia na operadlo stoličky.