Budúce matky by sa nemali nechať zlákať prázdnym marketingom, tvrdí štúdia zverejnená v časopise Drug and Therapeutics Bulletin.
U žien ktoré dodržiavajú zásady správnej výživy sa nepreukázal sa žiaden vplyv doplnkov na zdravie matky ani dieťaťa. Balenie s mesačnou dávkou tabletiek pritom môže stáť 15 až 25 eur.
„Pre väčšinu žien ktoré plánujú tehotenstvo, alebo sú tehotné, sú propagované preparáty nepotrebné a sú zbytočným výdavkom,“ píše sa v záveroch štúdie.

Vitamíny kupujú zo strachu
Matky úplne prirodzene chcú svojmu potomkovi vytvoriť čo najlepšie podmienky na život aj bez ohľadu na cenu. Reklama multivitamínov využíva nepodložené argumenty a je cielená na citlivú skupinu zákazníkov.
Ženy vitamíny berú zo strachu pred preeklampsiou, obmedzeným rastom plodu, defektov nervovej sústavy, deformácie kostí deformity a nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa.
Výživové doplnky pre tehotné zvyčajne obsahujú viac než 20 vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K, kyselinu listovú, jód, horčík, železo, meď, zinok a selén.
„Argumenty v prospech multivitamínových doplnkov pre tehotné prinášajú štúdie ktoré boli vykonané v rozvojových krajinách," uvádza štúdia s tým, že pravdepodobnosť podvýživy matiek je v týchto krajinách omnoho vyššia než v západnom svete.

Čo potrebujú tehotné ženy?
Štúdia tvrdí, že pri štandardnom priebehu tehotenstva si ženy vystačia s kyselinou listovou a vitamínom D, ktoré ženám gynekológovia a pôrodníci odporúčajú roky a stoja zlomok ceny multivitamínov.
Kyselina listová preukázateľne znižuje riziko porúch nervovej trubice, napríklad anacefáliu, ktoré ohrozujú mozog a miechu. Denná odporúčaná dávka je päť miligramov do 12. týždňa tehotenstva.
Vitamínu D zas napomáha tvorbe kostí a zubov a schopnosti vstrebávať vápnik. Lekári odporúčajú ženám, ktoré plánujú otehotnieť, tehotným aj dojčiacim matkám.
Dávka by mala mať približne 5 mikrogramov, čo je množstvo ktoré obsahuje napríklad 200 gramov ryby.