BRATISLAVA. Máloktorá kuchynská korenina zažíva takú slávu ako kurkuma. Na internete sa môžete dočítať, že dokáže liečiť v princípe hociktoré ochorenie, od alergie až po depresiu.

Kurkuma bola pôvodne typickou súčasťou juhoázijskej kuchyne. Výrazne žltooranžový prášok dodáva typickú farbu a chuť jedlám v štýle karí a používa sa napríklad v obľúbenom recepte na tikka massala.
Liečivé účinky kurkumy (domnelé aj skutočné) spôsobili, že si ľudia začali prášok sypať nielen do varených jedál, ale aj do čaju, mlieka či dezertov.
Nechali sa ľudia oblafnúť predavačmi korenín a výživových doplnkov alebo môže kurkuma skutočne prospievať zdraviu? Odpoveď naznačuje viac než 15-tisíc vedeckých článkov a štúdií.
Kurkuma a protirakovinové účinky
Aktívnou zložkou kurkumy je prírodné farbivo kurkumín. V literatúre sa označuje za antioxidant - chemikáliu, ktorá bráni telo pred poškodením voľnými radikálmi. Radikály vznikajú v dôsledku metabolizmu, poškodzujú bunky a spôsobujú starnutie.
Starší prehľad štúdií v časopise The British journal of nutrition kurkumínu priznáva protizápalové, antibakteriálne a dokonca aj protirakovinové vlastnosti.
Látka vraj dokonca povzbudzuje smrť buniek, ktoré síce nie sú nebezpečné, no telo ich nepotrebuje.
Viaceré z týchto tvrdení sú však, mierne povedané, zveličené.