BRATISLAVA. Kostrč pozostáva z pätice zrastených stavcov, ktoré sú prepojené dvoma koreňmi miechy.

Približne do pätnásteho roku života sú stavce spojené chrupavkou, ktorá sa neskôr premieňa na kosť. Kostrč tým stráca svoju ohybnosť a je citlivejšia na zranenie.
Keďže ženy zvyčajne mávajú kostrč o niečo dlhšiu ako muži, majú väčšiu predispozíciu k bolestiam.
Bolesť kostrče môže byť lokalizovaná v jej mieste, teda na konci chrbtice nad zadkom. Kostrč však často súvisí aj s bolesťami v oblasti drieku, bedrových kĺbov, prípadne v svaloch a väzoch na nohách.
Príčina bolesti kostrče
Bolesť v oblasti kostrče sa prejavuje najmä pri sedení, vstávaní alebo počas dlhšieho státia.

Najčastejšie vzniká po úraze sedacej oblasti, napríklad pri páde na korčuliach, nárazom po odsunutí stoličky, po kopnutí s prípadnou zlomeninou či pri pôrode.
Bolesti môžu vzniknúť aj poškodením väziva v spojení s krížovou kosťou či v dôsledku degeneratívnych zmien kĺbov.
Ak cítite dlhodobé bolesti, informujte o nich svojho lekára.
Kostrč totiž môže ovplyvniť činnosť orgánov v panvovej oblasti. Problémy s kostrčou tak môžu vplývať na správne fungovanie pohlavných orgánov, močovú sústavu, ale aj nervový systém.
Bolesť kostrče pri sedení
Za bolesti kostrče môže nezdravý životný štýl. Spočiatku sa prejavuje ako brnenie v oblasti malej panvy, pod pomyselnou hranicou krížov.
Dlhé sedenie, obzvlášť na tvrdom povrchu môže tlačiť na kostrč a nervy a spôsobiť nepríjemnú ostrú bolesť.
Problém je o to výraznejší, ak človek nemá dostatočne silné svaly sedacej časti. Pri sedení sa totiž ochabnuté svalstvo rozostúpi a človek prakticky sedí priamo na kostiach vrátane kostrče.
Po prekonaní akútnej bolesti sa preto pri bolestiach zo sedenia snažte upriamiť na prevenciu.
Pomocou tancu či cvikov z jogy alebo pilatesu sa snažte primerane posilňovať svalstvo chrbta a sedacej časti. Kegelovými cvikmi si zas posilníte panvové dno.
Bolesť kostrče v tehotenstve
Tehotenstvo mení spôsob, akým sú zaťažené svaly a kĺby, respektíve celý pohybový aparát. Dôsledkom môže byť bolesť, ktorá vystreľuje napríklad aj do krížov a kostrče.

Bolesť kostrče však má aj iné vysvetlenie. Boľavá kostrč sa môže objaviť v ktoromkoľvek trimestri, no vo všeobecnosti ju spôsobujú hormonálne zmeny, najmä hormón relaxín.
Relaxín telo pripravuje na tehotenstvo a má uľahčiť pôrod. Uvoľňuje šľachy a kĺby, v dôsledku čoho sa rozšíri panvový otvor a zmenia sa aj iné časti tela. Premenu podstupuje aj kostrč, ktorá sa musí zo svojho zahnutého tvaru čiastočne vyrovnať.
Proces je bolestivý, no je súčasťou prípravy pôrodných ciest. Bolesť možno zmierniť pomocou cvikov a polôh, ktoré tehotným poradí lekár.
Prvá pomoc pri boľavej kostrči
Zdravotníci z prestížnej americkej siete nemocníc Mayo Clinic odporúčajú bojovať s bolesťou nasledovne:
- Pri sadaní sa nahnite dopredu,
- posaďte sa na vankúš v tvare šišky alebo V,
- na postihnuté miesto aplikujte teplé, v prípade opuchu chladivé obklady,
- lieky proti bolesti užívajte iba krátkodobo.
Ak sa neviete zbaviť bolesti alebo obmedzený pohyb chrbtice trvá dlhšie než dva týždne, vyhľadajte lekársku pomoc. Kostrči sa venuje časť ortopédov, rehabilitační lekári a algeziológovia.
Vyšetrenie bolestivej kostrče
Lekár musí v prvom rade zistiť, či bolesť skutočne vychádza z oblasti kostrče. Základom je preto klinické vyšetrenie pohmatom cez konečník.
Diagnóza sa môže následne spresňovať pomocou röntgenu alebo vyšetrením magnetickou rezonanciou.
Touto cestou môže napríklad lekár odhaliť skrytú príčinu bolesti, napríklad zlomeninu, poškodenie platničky, degeneratívne zmeny chrbtice alebo (naozaj ojedinele) nádor.
Liečba bolesti kostrče
Ak bolesť kostrče neustupuje a stáva sa chronickou, pacient má niekoľko možností ako postupovať pri liečbe:
- Fyzioterapia. Fyzioterapeut vám môže ukázať relaxačné techniky panvového dna, napríklad hlboké dýchanie a úplné uvoľnenie panvového dna.
- Masáž. Bolesť môže zmierniť masírovanie svalov pripojených ku kostrči. Masáž a náprava kostrče sa zvyčajne vykonáva cez konečník. Často trvá iba pár desiatok sekúnd a bolesť po nej účinne ustúpi.
- Lieky. Bolesť kostrče môže po vpichnutí lokálneho anestetika ustúpiť aj na niekoľko týždňov. Účinkovať môžu aj niektoré antidepresíva a antiepileptiká. Lieky však nepredstavujú dlhodobo bezpečné riešenie a ich užívanie je nevyhnutné vopred prekonzultovať s lekárom.
- Operácia. V prípade, že všetky ostatné metódy nefungujú, lekár môže odporučiť operáciu či dokonca úplné chirurgické odstránenie kostrče.
Pozrite si návody na precvičenie chrbta:
- Cviky pre začiatočníkov: Ako si spevniť chrbát (video)
- Cvičte pre zdravý chrbát I.: Krčné a medzilopatkové svalstvo (foto)
- Cvičte pre zdravý chrbát II.: Cviky cez pracovnú prestávku (foto)
- Cvičte pre zdravý chrbát III.: Cviky na uvoľnenie chrbta (foto)
- Cvičte pre zdravý chrbát IV.: Posilňovanie hrudnej chrbtice (foto)
- Cvičte pre zdravý chrbát V.: Posilnenie chrbtového svalstva (foto)