Plody datlí sa na Blízkom východe používajú ako základná potravina už tisíce rokov. Konzumujú sa čerstvé, ale aj rôzne tepelne spracované.
Rastú vo veľkých zhlukoch, ktoré visia na vrchole palmových stromov, a keď dozrievajú, ich šupka hnedne a vráskavie, pretože ovocie stráca čoraz viac vlhkosti. Zvyčajne sa zbierajú ručne a už vtedy pripomínajú veľké scvrknuté hrozienka.
Vďaka ich polomäkkej dužine, ktorá je textúrou a chuťou podobná lahodnému žuvaciemu karamelu, sa zvykli označovať za prírodné cukríky. Energeticky ide o veľmi bohaté občerstvenie, ktoré možno v rozumnej miere konzumovať denne.
Ich prirodzená sladkosť a bohatá chuť síce nemusí vyhovovať každému, no existuje niekoľko výskumov, ktoré podporujú ich zdravotné prínosy pre organizmus.

Znižujú riziko rakoviny hrubého čreva
Datle a ich zložky vykazujú významnú úlohu v prevencii rôznych chorôb najmä vďaka výraznej antioxidačnej, protizápalovej a antibakteriálnej aktivite.
Okrem vynikajúceho nutričného profilu majú vysoký obsah vlákniny, ktorá je dôležitá pre celkové zdravie. Tráviacemu traktu prospievajú aj tým, že podporujú pravidelné vyprázdňovanie a zabraňujú zápcham.
Malá štúdia z roku 2015 pozorovala, ako a či sa pri konzumácii datlí mení aj črevná mikroflóra.