SME

Vizita: Prečo epileptici nemajú radi spln a prečo môže byť majetok pacientov s parkinsonom v ohrození

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

začínate čítať 28. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Náhoda chcela, že uverejnenie tohto newslettera pripadlo na dátum, keď si celý svet pripomína svetový deň epilepsie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dáta Národného portálu zdravia hovoria, že epilepsiou trpí na Slovensku približne jedno percento populácie. Najčastejšie sa prejavuje u detí a seniorov.

Príznaky epileptického záchvatu sú rôznorodé: od minimálnych prejavov, akými sú zahľadenie sa, zaseknutie reči či myknutie končatinami, až po záchvaty celého tela končiace bezvedomím.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca neplatí ani to, že spúšťačom musí byť vždy blikajúce svetlo.

Za jednu z najväčších výhod svojej práce považujem to, že môžem robiť rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Jedným z nich bol aj detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera, s ktorým sme sa v podcaste Vizita rozprávali o epilepsii u detských pacientov.

Okrem toho sa v aktuálnom newsletteri pozrieme aj na to, prečo je spánok nevyhnutnou súčasťou tréningovej rutiny, kedy prináša cumlík viac škody ako úžitku, alebo čo hovorí nová štúdia o tom, ako môže stredomorská strava znížiť riziko demencie.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Ak dieťa v škole nahlas počíta, urobí pauzu a opäť pokračuje, malo epileptický záchvat

Keď mal šesť rokov, videl prvýkrát epileptický záchvat. Dostal ho jeho otec počas spoločného sledovania televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes pomáha v martinskej Univerzitnej nemocnici liečiť detských pacientov, ktorí trpia rôznymi neurologickými ochoreniami, pričom sa zameriava práve na epilepsiu.

"Niekedy je to boj. Spomínam si na jednu detskú pacientku. Bol to zvláštny prípad. Záchvaty mala už ako trojmesačné dieťa. Keď už bola schopná to vnímať, hovorila, že vždy cítila predzvesť, že záchvat príde, že bude vedieť, čo sa stane, mala čudný pocit v žalúdku a mľaskala," hovorí pre SME detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera.

"Navyše, patrila do skupiny farmakorezistentných pacientov. Nálezy na vyšetreniach boli nevýrazné, a tak bola v jej prípade spochybnená diagnóza epilepsie. Opakovane skončila na psychiatrii. Záchvaty u nej pretrvávali, mávala ich každý deň. Zistili sme, že vychádzajú z jednej konkrétnej časti v mozgu. Išla do Brna, lekári vyhodnotili, že je vhodná na podstúpenie chirurgického zákroku. Po ňom prestala mať záchvaty. To už mala 18 rokov."

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s názvom: Detský neurológ: Ak dieťa v škole nahlas počíta, urobí pauzu a opäť pokračuje, malo epileptický záchvat, sme sa rozprávali o tom, čo sa deje v mozgu pacientov a pacientiek s epilepsiou, aké sú typické prejavy epileptického záchvatu, alebo či lekár musí pacientovi vždy nasadiť antiepileptiká.

Ak uprednostňujete zvukový záznam, rozhovor si môžete aj vypočuť ako podcast:

Načítavam... Spúšťačom epilepsie môžu byť zvýšená teplota, stres, ale aj čítanie alebo spln"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Nevyhnutná súčasť tréningovej rutiny? Dôležitý je kvalitný spánok

Keď premýšľame nad tým, prečo sú niektorí športovci skutočne výnimoční, málokedy nám napadne, že dôležitú úlohu v ich príprave na výkon zohráva spánok.

Tí najlepší tvrdia, že práve ten je nevyhnutnou súčasťou tréningovej rutiny. A tiež kľúčom k tomu, aby mohli podávať dobré výkony.

Bývalá tenistka Serena Williamsová sa snažila každú noc spať osem hodín. LeBron James, hviezda NBA, má cieľ spať v noci osem až desať hodín, zatiaľ čo Tom Brady, legenda NFL, hovorí, že chodí spať skoro a spí aspoň deväť hodín.

„Niet sa čomu čudovať, keďže spánok hrá významnú úlohu v metabolizme, raste a oprave tkanív (ako sú naše svaly) a zabezpečuje, že naša pamäť, reakčný čas a rozhodovanie fungujú optimálne. Všetky tieto procesy ovplyvňujú športový výkon,“ komentujú postup športovcov v texte na portáli The Conversation Emma Sweeneyová, odborníčka v oblasti cvičenia, výživy a zdravia z Nottingham Trent University, a Ian Walshe, expert na zdravie a cvičenie z Northumbria University.

Odborníci upozorňujú, že ťažiť z dobrého spánku nemusia len profesionálni, ale aj rekreační športovci. V texte preto zhrnuli niekoľko aktuálnych vedeckých štúdií, ktoré hovoria, ako môže kvalitný spánok zlepšiť vašu kondíciu.

Viac o tejto téme sa dočítate v článku: Nevyhnutná súčasť tréningovej rutiny? Dôležitý je kvalitný spánok, hovoria odborníci.

Obávate sa demencie? Riziko jej vzniku môže znížiť konzumácia stredomorskej stravy

Veľké množstvo zeleniny, ovocia, orechov, strukovín, byliniek, ale aj rýb a morských plodov. A naopak umiernené jedenie hydiny, vajíčok a ojedinelá konzumácia červeného mäsa. To všetko je typické pre stredomorskú kuchyňu.

Jej zdravotné prínosy už ukázali viaceré vedecké štúdie. Podľa výskumov môže pravidelná stredomorská strava znížiť riziko srdcového infarktu, mŕtvice, cukrovky druhého typu, ako aj predčasného úmrtia.

Nová štúdia, ktorú nedávno uverejnil odborný časopis BMC Medicine, prichádza aj s ďalším benefitom. Z jej výsledkov vyplýva, že populárna diéta môže mať aj priaznivé účinky pri znižovaní rizika vzniku demencie.

Ak vás táto téma zaujala, viac sa o nej môžete dočítať v texte: Obávate sa demencie? Riziko jej vzniku môže znížiť jedenie stredomorskej stravy, ukázal výskum.

Cumlík dieťa upokojí, no tiež zvyšuje riziko problémov so zhryzom či prehĺtaním

Čerství rodičia takmer denne stoja pred rozhodovaním, ako dieťaťu poskytnúť to najlepšie. Spanie v samostatnej postieľke či v spoločnej posteli s rodičmi, dojčiť alebo nie, kedy začať s príkrmami? Jednou z častých otázok je aj to, či dať nepokojnému potomkovi cumlík.

V niektorých rodinách príde s riešením samo dieťa. Tak to bolo aj v prípade Márie Svítok Majerčákovej, ktorá svojmu bábätku cumlík nedáva, pretože akýkoľvek jeho tvar odmieta.

"Niekedy si vravím, že je to škoda, lebo musím hľadať iné spôsoby, ako ho upokojiť. Na druhej strane, od iných počúvam, že by som vlastne mala byť rada, pretože pri odúčaní od cumľov prežívali galeje," približuje matka dvojmesačného chlapčeka.

Rozália Hubeňáková do štvrtého mesiaca dcére cumlík neponúkala. Hovorí, že zrejme to nevyskúšali, pretože v noci dobre spala. No keď sa začali ozývať zúbky, ponúkli jej aj cumlík. Dnes, keď má dievčatko takmer rok, je väčšinu času bez neho a máva ho, iba keď je naozaj unavená alebo nervózna.

Odborníčky sa v odpovediach zhodujú, že ak rodičia nemusia, nemali by siahať po cumlíku.

Detská lekárka Kristína Visolajská zdôrazňuje, že nie sú dáta o tom, že by boli cumle vyslovene nebezpečné, majú svoje pozitíva aj negatíva. Za najlepší spôsob, ako upokojiť dieťa, považuje dojčenie.

Psychologička Mária Balážová hovorí, že ľudia skúsenosťami prišli na to, že sanie okrem toho, že slúži dieťaťu na prežitie, aj upokojuje. Aj keď z psychologického pohľadu sa nedá cumlík vnímať ako vhodný či nevhodný, odporúča skúšať aj iné druhy upokojovania. Pripomína, že plač dieťaťa nemusí nutne vždy znamenať diskomfort.

"Dieťa si môže plačom prirodzene vyplavovať nahromadené napätie a je to úplne prirodzený mechanizmus, iný deti vlastne ani nemajú k dispozícii," vysvetľuje.

V texte s názvom: Cumlík dieťa upokojí, no tiež zvyšuje riziko problémov so zhryzom či prehĺtaním, ktorý napísala kolegyňa Michaela Džomeková, sa dozviete, kedy by dieťa už nemalo mať cumeľ, ako vplýva na vývoj úst a zubov, alebo či má jeho používanie aj nejaké výhody.

Podcast Zoom: Prečo by ste sa mali občas ohlásiť kamarátom

Aspoň ja si tak predstavujem žijúcu nočnú moru. Vyhlásia vás za mŕtveho, pošlú na pitvu či pochovajú... akurát, že ktosi sa pomýlil a vy nie ste vôbec mŕtvy. Bohužiaľ, ono sa to výnimočne naozaj stáva a takéto prípady nepatria len do trilerov či detektívok.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako sa niekto môže zdať mŕtvy, aj keď nie je, preskúmame skrytú dutinu v Chufuovej pyramíde a dozvieme sa, prečo by ste sa mali občas ozvať kamarátom.

Načítavam... Prečo by ste sa mali občas ozvať kamarátom"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Vizita: Pacientov s parkinsonom netrápi len trasenie

Tras, pomalé pohyby, pocity stuhnutosti či šuchtavá chôdza, ale aj zápcha a depresia. Väčšina týchto príznakov sa objavuje v počiatočných štádiách Parkinsonovej choroby.

Pacienti majú tendenciu padať, robia malé cupkavé krôčiky a ich nohy akoby boli pri pohybe oneskorené za ťažiskom tela.

Národný portál zdravia upozorňuje, že hoci si ľudia Parkinsonovu chorobu spájajú s trasením, nie je to pravidlom. Približne 30 percent pacientov trasením vôbec netrpí.

„Pri rôznych typoch demencií mám pocit, že človek na sklonku života prichádza sám o seba, a o to je to strašnejšie. Často si napríklad neuvedomujeme, ako veľmi potrebujeme fungujúcu pamäť. Parkinsonovu chorobu majú ľudia spojenú najmä s poruchou motorických prejavov, ale pacienti trpia rôznymi inými bočnými efektmi, či už v dôsledku choroby, alebo jej liečby, o ktorých mnohí ani netušia. Často sú vážnejšie ako samotné trasenie,“ vysvetľuje v podcaste Vizita neurovedkyňa Dominika Fričová, ktorá pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied.

„U pacientov s Parkinsonovou chorobou sa často objavuje depresia, jedným z vážnych príznakov je aj zápcha, ktorá výrazne ovplyvňuje ich život. Jedným z veľmi vážnych dôsledkov najtypickejšieho lieku, ktorý sa používa na liečbu Parkinsonovej choroby, je to, že daní ľudia sa stanú gamblermi. Zrazu sa stane, že prehrajú aj celý majetok.“

V novej epizóde sme sa rozprávali o tom, čo sa deje v mozgu pacientov s Parkinsonovou chorobou, ako vyzerá liečba tohto ochorenia, či ňou môže trpieť aj mladý človek a prečo ešte nemáme účinný liek na jej liečbu.

Načítavam... Pacientov s parkinsonom netrápi len trasenie. Vedľajším účinkom liečby môže byť aj gamblovanie"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Odporúčanie: Kniha Patchwork v bielej

"Mesiac je asi žena. Raz má bielu tvár, potom fialkastú, oranžovú, žltú ako od žltačky. Nosí ženské závoje. Ale možno je Mesiac iná Zem," píše v knihe Patchwork v bielej slovenská spisovateľka Jana Bodnárová.

V našej domácnosti sme si povedali, že v roku 2023 chceme čítať viac súčasnej slovenskej literatúry, a tak sa mi dostala do rúk práve táto kniha.

Zošité útržky hovoria príbeh manželov, lekárov, ktorí si adoptujú dvojičky trpiace albinizmom.

Ak máte chuť čítať niečo hlboké a čudne krásne, určite po tejto knihe siahnite.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu