SME

Vizita: Prečo sú fajčiari náchylnejší na rôzne ochorenia

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Prečo sú fajčiari náchylnejší na rôzne ochorenia
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 58. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Vždy, keď príde jeseň, vnímam, že chorí sú okamžite nielen rodičia, ktorých deti chodia do škôlky, ale aj fajčiari.

Na to, prečo to tak je, som sa v podcaste Vizita pýtala pneumológa Štefana Laššána.

"Cigaretový dym a ďalšie škodliviny pôsobia výrazne toxicky. Prvou štruktúrou, ktorá je vystavená zhubnému účinku, je epitel dýchacích ciest. To je výstelka, ktorá sa nachádza v dýchacích cestách a zabraňuje, aby sa do nášho organizmu dostali baktérie alebo iné škodlivé častice," vysvetľuje pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Epitel je tvorený vrstvou buniek, ktoré majú drobné riasinky. Práve tie im pomáhajú hnať celý obsah dýchacích ciest (aj s hlienom alebo s cudzorodými časticami) do priedušnice a hrtana, odkiaľ ich dokážeme vykašľať.

"Fajčenie kompletne naruší normálnu štruktúru dýchacích ciest. Riasinkový epitel nahrádza menej funkčným epitelom, dochádza k ďalším zmenám v sliznici a pribúdajú hlienové žliazky. Preto fajčiari vykašliavajú veľké množstvo hlienu. Súčasne v dýchacích cestách, a prenesene v celom tele, vzniká zápal a chronicky sa udržuje," hovorí pneumológ.

Dodáva, že celý proces prispieva k tomu, že fajčiari sú náchylní na rôzne ochorenia. Ich dýchacie cesty sú poškodené, majú menšiu obranyschopnosť aj proti akejkoľvek inej infekcii, ktorá môže prísť. Podľa Laššána je to jedna z tých najnespochybniteľnejších negatívnych stránok fajčenia.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň nájdete v newsletteri Vizita veľký rozhovor s pneumológom Štefanom Laššánom o pneumokokoch, fajčení aj o bakteriálnych infekciách.

Okrem toho sa dozviete, ako správne cvičiť po infarkte, a pozrieme sa aj na novú štúdiu, ktorá zdôrazňuje, prečo je vek v občianskom preukaze naozaj iba číslom, a že dôležitejší je ten biologický.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biologický vek je dôležitejší než číslo v občianskom preukaze

Hovorí sa, že vek je iba číslo. Starnutie však so sebou prináša aj vyššie riziko vzniku chronických chorôb a neurologických porúch. Kým však všetci starneme chronologicky rovnakým tempom, vedci upozorňujú, že biologicky môžu naše hodiny tikať rýchlejšie alebo pomalšie.

SkryťVypnúť reklamu

„Spoliehať sa výlučne na chronologický vek, teda počet rokov od narodenia, nestačí na meranie vnútorného biologického veku tela,“ hovoria v texte na portáli The Conversation Jonathan Ka Long Mak a Sara Häggová, ktorí pôsobia na Karolinska Institutet vo Švédsku.

Tento rozpor prinútil vedcov nájsť spôsoby, ako určiť biologický vek človeka, a tak vznikli rôzne prístupy. Jedným spôsobom je pozrieť sa na takzvané „epigenetické hodiny“. Tie berú do úvahy chemické zmeny, ktoré nastávajú v našej DNA počas starnutia.

Ďalší prístup zase využíva informácie z lekárskych testov: krvný tlak, hladinu cholesterolu a iné fyziologické merania. Pomocou týchto „biomarkerov“ výskumníci zistili, že keď biologický vek prekročí chronologický vek človeka, často to znamená zrýchlené starnutie buniek a vyššiu náchylnosť na choroby súvisiace s vekom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vedcov z prestížneho švédskeho inštitútu, ktorý uverejnil odborný časopis Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, je biologický vek dôležitejší než ten, ktorý máte zapísaný v občianskom preukaze. A dokonca môže v budúcnosti predpovedať riziko demencie a mŕtvice.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Biologický vek je dôležitejší než číslo v občianskom preukaze. Môže predpovedať demenciu.

Pneumológ: Infekcie dnešným antibiotikám odolávajú. A žiadne zázračné vo výhľade nemáme

Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom. Globálne patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí.

Štatistiky hovoria, že ani z dlhodobého hľadiska sa za uplynulých 20 rokov úmrtnosť na toto ochorenie zásadne nemení a dosahuje okolo osem percent. Naopak, rastie závažnosť priebehu ochorenia. Pacienti vyžadujú intenzívnu starostlivosť a rôzne formy ventilačnej podpory.

SkryťVypnúť reklamu

„Veľmi zaujímavé je, že tento rok sa nám nahromadili ľudia v strednom veku bez vážneho predchádzajúceho predchorobia s ťažkými zápalmi pľúc, ktoré postihovali minimálne jeden pľúcny lalok, často aj s prítomnosťou baktérií v krvi,“ hovorí pre SME pneumológ Štefan Laššán, prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

V rozhovore s názvom: Pneumológ: Infekcie dnešným antibiotikám odolávajú. A žiadne zázračné vo výhľade nemáme sa dočítate, ako sa pneumokoky dostávajú do nášho tela, prečo sú fajčiari častejšie chorí, či je počas jesene naozaj viac chorôb, alebo prečo je antimikrobiálna rezistencia problémom.

Fyzioterapeutka: Správny tréning kardiaka? Výdrž, silové prvky, cievna a dýchacia gymnastika

Stres a životospráva. To sú v súčasnosti podľa expertky dva hlavné rizikové faktory, ktoré spôsobujú infarkt. Vekový parameter už nehrá až takú veľkú rolu.

SkryťVypnúť reklamu

Preto by mal pacient pristupovať k svojmu životu inak. „Štatistiky ukazujú, že často po prvom infarkte, ak nič nezmenia, príde druhý,“ tvrdí vedúca fyzioterapeutka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Katarína Melicherčíková.

Dodáva, že je potrebné, aby ľudia pochopili, že vzniku infarktu niečo predchádzalo. Niektoré negatívne faktory totiž zvyšujú jeho riziko. Cestou je práve aktívny prístup pacientov. Jedným z nich je aj pohyb.

V texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Fyzioterapeutka: Správny tréning kardiaka? Výdrž, silové prvky, cievna a dýchacia gymnastika sa dozviete, či sa pacienti po infarkte boja ísť cvičiť, ako veľmi po ňom môžu zaťažovať srdce, a ako by malo v tomto prípade cvičenie vyzerať.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast Vizita: Pneumokoková infekcia môže viesť aj k smrti

Tento týždeň zavítal do nášho štúdia pneumológ Štefan Laššán, prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Rozprávali sme sa o tom, čo sú pneumokoky, koho pneumokokové infekcie najviac ohrozujú a ako sa pred nimi účinne chrániť.

Načítavam... Pneumokoková infekcia môže viesť aj k smrti. Antibiotiká prestávajú fungovať
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Odporúčanie: Jeseň je začiatkom chrípkovej sezóny. Ak sa chcete o chrípke dozvedieť viac, určite si vypočujte starší diel podcastu Vizita s názvom: Vírus chrípky podceňujeme. Môže poškodiť srdcový sval aj viesť k demencii, v ktorom bola hostkou virologička Tatiana Betáková.

Načítavam... Vírus chrípky podceňujeme. Môže poškodiť srdcový sval aj viesť k demencii
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Párili sme sa s denisovanmi, aj preto dnes máme duševné problémy

Často tu hovorievame, že dejiny nášho druhu sú zložité, spletité a vzrušujúce. A niekedy boli vzrušujúce doslova: až tak, že dôsledky v sebe nosíme dodnes. Zdá sa totiž, že párenie s denisovanmi nám pomohlo nielen lepšie znášať chlad, no zanechalo dôsledky aj na našom duševnom zdraví.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom dozviete o dôsledkoch vzťahov medzi moderným človekom a denisovanmi, pozrieme sa na mužskú menopauzu a zistíme, ako je to s naším ranným vstávaním a neustálym posúvaním budíka.

Načítavam... Párili sme sa s denisovanmi, a dodnes máme duševné problémy
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Odporúčanie: Kniha Pláňata

Obyčajná rodina v obyčajnej dedine na vidieku v Čechách. To je hlavné dejisko novej knihy Petry Dvořákovej Pláňata.

Hlavnou postavou je mladá Pavlína, ktorá postupne začína chápať, že mnohé veci, ktoré vo svojej rodine považuje za prirodzené, sa v skutočnosti vymykajú "normálu" a nemajú s ním nič spoločné.

Budete cítiť Pavlínin hnev, nespravodlivosť, ale aj veľké zhnusenie. Petra Dvořáková opäť skvele zvláda psychológiu postáv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 922
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 929
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 001
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 821
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu