SME

Vizita: Čo môže za tehotenskú nevoľnosť a prečo si netreba robiť z hypochondra žarty

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Čo môže za tehotenskú nevoľnosť a prečo si netreba robiť z hypochondra žarty
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 64. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Je tu január. Mesiac, keď vás zahlcujú reklamy a výpredaje, no aj čas novoročných predsavzatí, nových cieľov a začiatkov.

Práve v januári sa mnohí ľudia odhodlajú meniť svoj životný štýl, začať športovať alebo vyskúšať nový typ cvičenia.

Pred Vianocami som sa trénera Šimona Klimčíka pýtala, ako by si mali začiatočníci vybrať ideálnu pohybovú aktivitu. Odporučil, aby na začiatku vyhľadali odborníka, ktorý im poradí.

SkryťVypnúť reklamu

„Šport je super vec, keď je dávkovaný v správnom čase a množstve. A tak, ako si vieme športovou aktivitou veľmi pomôcť, keď zvolíme správnu intenzitu, objem a druh športu, vieme si ňou aj uškodiť v prípade, že to nezvládneme,“ vysvetľuje v podcaste Vizita.

„Beriem to tak, že človek je laik, ktorý tomu až tak nerozumie, a je dobre, keď ho niekto z odbornej komunity usmerní a navedie na správnu cestu. Môže potom z daného športu naplno čerpať benefity a odstrániť riziká,“ dodáva.

Neobľubujem bilancovania, ani novoročné predsavzatia, no každý rok si vytýčim pár cieľov: ktoré miesta by som chcela vidieť, čo nové by som sa chcela naučiť, alebo o koľko sekúnd dlhšie by som sa chcela udržať na hrazde.

Pravidelne si však pripomínam, že to netreba prepáliť hneď v úvode roka.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň v newsletteri Vizita pripomeniem prínosy a riziká rôznych športových aktivít, pozrieme sa na novú štúdiu o tom, prečo ženy trpia tehotenskou nevoľnosťou a nahliadneme aj do sveta skúmania antidepresív.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo tehotné ženy trpia nevoľnosťou?

Nechutenstvo, nutkanie na vracanie alebo dávenie, telesná slabosť, únava či psychická vyčerpanosť, patria k hlavným príznakom tehotenskej nevoľnosti, ktorú odborníci volajú aj hyperemesis gravidarum.

Ide o pomerne bežný stav. Odborníci predpokladajú, že v určitom období tehotenstva postihuje sedem z desiatich žien. Napriek tomu sa dlho vedelo len veľmi málo o tom, prečo vzniká.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno však vyšla v prestížnom časopise Nature štúdia, v ktorej vedecký tím z univerzity v Cambridgei predostrel teóriu o tom, čo sa v ženskom tele deje.

Spúšťačom nevoľnosti a vracania v tehotenstve je podľa nich hormón, ktorý produkuje plod.

Viac sa dočítate v texte s názvom: Prečo tehotné ženy trpia nevoľnosťou? Vedci hovoria, že majú odpoveď.

Hypochondri trpia a neveria lekárom. Nová štúdia ukázala, že zomierajú skôr

O vymýšľaní rôznych chorôb alebo ich zveličovaní existuje veľa vtipov. Slovo hypochonder preto získalo výsmešný až pejoratívny nádych.

Stačia totiž aj náznaky miernej nádchy a takého človeka okamžite pohltia obavy, ktoré sa končia tými najčernejšími scenármi. No dôvod na posmešky to nie je, ide totiž o závažnú poruchu.

Hypochondria fascinuje vedcov aj dnes. So zaujímavou štúdiou, ktorú uverejnil odborný časopis JAMA Psychiatry, prišli nedávno experti zo Švédska.

SkryťVypnúť reklamu

Z ich zistení vyplýva, že ľudia, ktorí ňou trpia, sa nedožívajú vyššieho veku. A to napriek tomu, že sa často až prehnane starajú o svoje zdravie. Naopak, majú tendenciu zomierať skôr.

Ako je to možné? Odpoveď na túto otázku hľadal v texte na portáli The Conversation Stephen Hughes, lektor medicíny z Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.

Viac sa dočítate v texte s názvom: Hypochondri trpia a neveria lekárom. Nová štúdia ukázala, že zomierajú skôr.

Skúma antidepresíva: Kamarátovi s depresiou nekúpte zájazd, ale odporučte návštevu odborníka

Depresia je porucha, ktorá postihne takmer každého štvrtého človeka, uvádza Liga za duševné zdravie. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, ale aj pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

„Mám pocit, že mnohí ľudia, ktorí by si zaslúžili pomoc a aj by im to pomohlo, tak neurobia. A to najmä z predstavy, že ak niekto ide k psychiatrovi alebo k psychológovi, určite je narušený,“ hovorí pre SME farmakologička Daniela Ježová z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Venuje sa skúmaniu mechanizmov fungovania antidepresív.

„Pritom to nie je pravda. Keď ľudí bolí koleno, idú k lekárovi. No keď ich bolí duša, boja sa zájsť za špecialistom. Preto ich k tomu povzbudzujem,“ dodáva.

V rozhovore s názvom: Skúma antidepresíva: Kamarátovi s depresiou nekúpte zájazd, ale odporučte návštevu odborníka sa dočítate, prečo je dôležité stále skúmať mechanizmy fungovania antidepresív, ako fungujú benzodiazepíny, či antidepresíva vyvolávajú závislosť a aké je spojenie úzkosti a stresu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Blízkemu s depresiou nekupujte zájazd. Radšej mu odporučte odbornú pomoc
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Hlučné hračky môžu poškodiť deťom sluch

Z pestrofarebnej knižky sa ozýva rev leva, z plastového mobilu cinkanie, autíčka trúbia a vláčiky húkajú, hrniec rozpráva a spieva, až z toho človeka môže rozbolieť hlava. Veselé zvukové hračky, ktoré dokážu byť aj otravné, však môžu dlhodobo poškodiť sluch.

American Academy of Audiology (AAA) upozorňuje na to, že obzvlášť drobné uši detí sú náchylné na poškodenie sluchu. Vnútorné ucho obsahuje jemné vláskové bunky, ktoré sa neobnovujú, čo vedie k trvalej strate sluchu v prípade poškodenia hlukom. A deti si zvyknú držať hračky pri tvári či pri ušiach.

Prezident AAA Bopanna Ballachanda radí pred nákupom skontrolovať hladinu hluku hračky.

„Mnohí rodičia si neuvedomujú, aké trvalé poškodenie sluchu dieťaťa môže spôsobiť obyčajná hračka. Keď ho neochránime, výsledkom môže byť nezvratná strata sluchu,“ hovorí Ballachanda.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tejto téme sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Autíčka trúbia, vláčiky húkajú, lev reve. Hlučné hračky môžu poškodiť deťom sluch.

Podcast Vizita: Liek je titul, ktorý si treba zaslúžiť. Za ich dnešnú bezpečnosť vďačíme tragédiám

Medicína a farmácia sú plné príbehov. Aj tie formovali svet, v ktorom dnes žijeme. Mnohé z nich sú verejnosti neznáme a pomaly zapadajú prachom. Lekárka Lívia Hlavačková sa ich rozhodla oprášiť vo svojej novej vedecko-popularizačnej knihe Od elixírov po lieky.

Pravidlá na to, čo všetko musí spĺňať liek pred uvedením na trh, platia len relatívne krátko. V minulosti na ich účinky ľudia prichádzali na základe vlastnej skúsenosti, ktorá so sebou často prinášala aj smrť.

Jedným z liekov, ktoré boli varovným znamením a privolali potrebu určitých regulácií, bol talidomid.

SkryťVypnúť reklamu

„Liek bol určený na rannú nevoľnosť, a keďže si všetci mysleli, že je veľmi bezpečný, dávali ho aj tehotným ženám. Lekári sa totiž domnievali, že talidomid telo neabsorbuje tak, ako vtedy používané barbituráty. A preto vraj nehrozilo riziko predávkovania sa,“ vysvetľuje v podcaste Vizita Lívia Hlavačková.

„Až po niekoľkých rokoch sa zistilo, že keď sa podáva počas tehotenstva, spôsobuje vývojové chyby. Konkrétne chorobu, ktorá sa nazýva fokomélia. Skrátia sa pri nej dlhé kosti končatín natoľko, že to vyzerá, akoby dieťaťu rástla dlaň priamo z ramena či chodidlo z panvy.“

V podcaste sa dozviete aj to, prečo antibiotikum v malinovom sirupe v roku 1937 zabilo stovky detí, alebo ako dlho dnes vedcom trvá, kým vyvinú liek.

Načítavam... Liek je titul, ktorý si treba zaslúžiť. Za ich dnešnú bezpečnosť vďačíme tragédiám
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Skúsili ste to vypnúť a zapnúť? Voyager 1 má problémy

Už opustila slnečnú sústavu a je najvzdialenejším strojom, aký ľudstvo poslalo na vesmírnu púť. Sonda Voyager 1 má však problémy, začala totiž vysielať nezmyselné správy. A nepomohlo ani univerzálne technologické riešenie: inžinieri sa ju pokúsili vypnúť a zapnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na ťažkosti kozmickej sondy, dozvieme sa, prečo sú vianočné perníky vlastne celkom zdravé a vyberieme sa aj za dávno zaniknutou americkou civilizáciou Huariov.

Načítavam... Skúsili ste to vypnúť a zapnúť? Voyager 1 má problémy
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Odporúčanie: Rozhovor so Šimonom Klimčíkom

Tréner Šimon Klimčík nedávno spojil svoje sily so športovým redaktorom Jurajom Berzedim a vytvorili knihu Nerev.

Približujú v nej okrem iného aj to, aký by mal byť správny rozvoj dieťaťa zo športovej stránky v konkrétnom veku, na čo si majú dať rekreační športovci pozor a akých chýb sa často dopúšťajú.

V predvianočnom rozhovore s názvom: Tréner Vlhovej: Keď vidím, akí ľudia bežia okolo mňa na hrádzi, len krútim hlavou , sme sa rozprávali aj o tom, aké sú výhody a riziká behu, plávania, cyklistiky alebo lyžovania.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Na lyžovanie by mal byť človek pripravený. Najčastejšími zraneniami sú zlomeniny a roztrhnutie väzu
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 917
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 335
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 806
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 068
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 210
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 173
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 783
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 449
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu