SME

Vizita: Čo by ste mali vedieť o výrobe športového oblečenia, ejakulácii a InBody diagnostike

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Čo by ste mali vedieť o výrobe športového oblečenia, ejakulácii a InBody diagnostike
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 82. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Niektoré týždne sa pomaly vlečú, počas iných zase ani neviete, kde sa všetky dni podeli. Tento týždeň sme usilovne pracovali na špeciálnych epizódach Vizity, ktoré nájdete v aplikácii Toldo.

V prvých dvoch dieloch sme sa s nutričnou špecialistkou Nikoletou Šimonovou rozprávali o InBody diagnostike, ale aj rozličných diétach a ich účinkoch na našej zdravie.

V tretej epizóde, ktorá vychádza na Tolde už túto sobotu, sa dozviete viac o nafukovaní: prečo nás často trápi, čo sa vtedy v našom tele deje a kedy je čas navštíviť lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám naša podcastová práca páči, podporte Vizitu aj v hlasovaní súťaže Podcast roka v kategórii Balans. Za každý hlas vám budeme vďační.

Tento týždeň sa v newslettri Vizita pozrieme na to, aké úskalia má výroba športového oblečenia na Slovensku, či častejšia ejakulácia môže fungovať ako prevencia proti rakovine prostaty, a tiež na to, čo by ste mali vedieť o InBody diagnostike.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Vyrábajú športové oblečenie na Slovensku: Zohnať správnu látku nám trvalo takmer dva roky

Vybrať si pohodlné a funkčné športové oblečenie nie je vôbec jednoduché. No ešte náročnejšie je ho správne navrhnúť a ušiť.

„Ideálne športové oblečenie musí mať určitú funkčnosť, odvádzať pot, byť dostatočne elastické, pružné, aby vám nebránilo v pohybe, pretože to je základ,“ hovorí Monika Šichmák Bočová, majiteľka Centra vzdušnej akrobacie v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

„Navyše, žena sa musí v športovom oblečení cítiť dobre. Vtedy sa jej lepšie cvičí a môže ju to aj motivovať. V ideálnom prípade by oblečenie malo mať aj nejaký vzhľad: dobrý strih a pekne tvarovať postavu. Tak sme si predstavovali naše oblečenie,“ dodáva.

Pred niekoľkými rokmi sa s kamarátkou Nikolou Hílekoou rozhodli, že vytvoria vlastnú značku. Dnes Aeree vyrába oblečenie nielen pre dospelých, ale aj pre deti. A šijú na Slovensku.

Celý rozhovor nájdete pod názvom: Vyrábajú športové oblečenie na Slovensku: Zohnať správnu látku nám trvalo takmer dva roky.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Vyrábajú športové oblečenie na Slovensku: Nájsť správnu látku nám trvalo takmer dva roky
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Ejakulácia má pozitívne účinky na zdravie. Či znižuje aj riziko rakoviny prostaty, je otázne

Pokiaľ ide o zdravotné problémy mužov, rakovina prostaty je druhé najčastejšie diagnostikované onkologické ochorenie. V rebríčku sa nachádza len veľmi tesne za rakovinou pľúc.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže prostata je reprodukčný orgán, ktorého hlavnou úlohou je pomáhať pri tvorbe spermy – teda tekutiny, ktorá prenáša spermie v ejakuláte, vedci si kladú otázku, či ejakulácia môže chrániť mužov pred rizikom rakoviny prostaty.

Daniel Kelly, lektor biochémie na Sheffield Hallam University vo Veľkej Británii, sa rozhodol v texte na portáli The Conversation bližšie pozrieť na to, čo o tejto teórii hovoria vedecké štúdie.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Ejakulácia má pozitívne účinky na zdravie. Či znižuje aj riziko rakoviny prostaty, je otázne.

Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o InBody diagnostike

Jednoduché a rýchle meranie, ktoré vám prezradí veľa o vašom tele. Aj tak by sme mohli v skratke opísať, čo je to InBody diagnostika.

„Dôležité je, aby ľudia pochopili význam a vplyv zloženia svojho tela na zdravie. A tiež to, že pravidelné merania môžu viesť k lepšiemu pochopeniu a riadeniu ich fyzickej kondície a zdravia,“ hovorí nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje však, že „je to dobrý sluha, ale zlý pán“.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o InBody diagnostike (otázky a odpovede).

Dermatovenerologička: Rizikové znamienka odporúčame odstrániť už v ranom veku dieťaťa

Slnečné lúče nám pomáhajú so syntézou vitamínu D, zlepšujú náladu a používajú sa aj na liečbu niektorých kožných ochorení.

No na druhej strane, opakované a intenzívne slnenie môže viesť k spáleniu a starnutiu kože. Celková celoživotná dávka žiarenia dopadajúca na kožu významne zvyšuje riziko rakoviny.

Dermatovenerologička Elena Šustrová hovorí, že aspoň u mladšej generácie sa povedomie o ochrane kože zlepšuje.

„Pacienti by si mali okrem toho, že prídu raz do roka na kontrolu, aj sami raz za dva-tri mesiace skontrolovať znamienka metódou ABCDE. Miesta, na ktoré si nevidia, si môžu preveriť pomocou zrkadiel alebo niekoho blízkeho,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny v znamienkach je potrebné si všímať aj u bábätiek a detí. Ak je nerovnomerné, iné v porovnaní so všetkými a v krátkom čase sa prudko mení, rodič by mal navštíviť odborníka.

Viac o tejto téme sa dozviete v rozhovore kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Dermatovenerologička: Rizikové znamienka odporúčame odstrániť už v ranom veku dieťaťa.

Psychológ o strachu z lietania: Alkoholom ho neodbúrate. A vynechajte aj kofeín

Monika Morová s lietaním nemala problém, až kým ju pred takmer 15 rokmi nezastihla pri pristávaní v Brne búrka.

„Vždy, keď nastupujem do lietadla, na to myslím. Už pri malých turbulenciách mám strach, že prerastú do väčších a zlá skúsenosť sa zopakuje,“ hovorí o svojom strachu.

Pri turbulenciách jej prekáža pocit pádu, keďže pri tých veľkých lietadlo klesne, a vedomie, že pod nohami nič nemá. Obavy a úzkosť síce vplývajú na prežívanie letu, no nezastavili ju pred cestovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Počas letov však zvykne sedávať na sedadlách, ktoré sú ďalej od okna a pred odletom informuje personál lietadla o svojej nervozite.

Uvedomuje si, že štatisticky je lietanie bezpečné, vyskúšala si aj simuláciu a rozprávala sa o tom aj s pilotmi v rámci prednášky British Airways. Napriek tomu pri turbulenciách využíva dychové cvičenie a mantru, že sa nachádza v aute.

Psychológ Martin Polák radí expozičnú terapiu spolu s kognitívno-behaviorálnou terapiou medzi najefektívnejšie liečby fóbií.

„Expozičná terapia pracuje s postupným vystavovaním tomu, čo v človeku vyvoláva strach ,a snaží sa ho privyknúť na danú situáciu či objekt. My ľudia si vieme zvyknúť na všetko,“ tvrdí v rozhovore o zvládnutí strachu z lietania.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Psychológ o strachu z lietania: Alkoholom ho neodbúrate. A vynechajte aj kofeín.

SkryťVypnúť reklamu

Je lepšie si počítať kroky alebo merať čas tréningu? Veda pozná odpoveď

Jeden zo štyroch dospelých nespĺňa odporúčanú úroveň fyzickej aktivity. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že nedostatočne aktívni ľudia majú o 20 až 30 percent vyššie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí majú dostatok aktivity.

WHO dospelým radí, aby počas týždňa venovali 150 až 300 minút aeróbnej fyzickej aktivite so strednou intenzitou, akou sú rýchlejšia chôdza či pomalé bicyklovanie a aspoň 75 až 150 minút cvičeniu s vysokou intenzitou, pri ktorom by mali problém viesť konverzáciu.

Dnes už má takmer každý inteligentné zariadenia ako hodinky či telefón, ktoré dokážu aj počítať kroky. Ešte nedávno sa pre zdravie odporúčalo urobiť denne 10-tisíc krokov, avšak súčasné usmernenia zamerané na fyzickú aktivitu sa o počte krokov nezmieňujú.

SkryťVypnúť reklamu

Máme na ne preto zabudnúť a radšej rátať minúty, ktoré strávime aktivitou?

Odpoveď nájdete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Je lepšie si počítať kroky alebo merať čas tréningu? Veda pozná odpoveď.

Podcast Vizita: Uvažujete, ako byť v práci šťastnejší?

Bežný človek strávi v práci viac ako štyridsať hodín každý týždeň. Zatiaľ čo niektoré profesie sú náročné fyzicky, iné zase psychicky. Dá sa vôbec bojovať s pocitom vyhorenia a nízkou motiváciou?

Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení, formálne rozhovory s odborníkmi vystrieda priateľská debata. Budem sa v nej totiž bude rozprávať s kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarzovou, ktorú možno poznáte aj z podcastu Dve baby aj o vede.

V novej epizóde sme sa rozprávali o piatich spôsoboch, ako byť šťastnejší v práci.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie: Sima vám odporúča podcast doktorky Laurie Santosovej: The Hapiness Lab a knihu Slow productivity od Cala Newporta.

Načítavam... Uvažujete, ako byť v práci šťastnejší? Americká psychologička má pre vás päť tipov
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Neverte všetkému, odpovede storočných môžu zavádzať

Stretnete sa s tým v bulvári: fajčil, pil, nedával si pozor na životosprávu a dožil sa sto rokov.

Alebo presný opak, celý život sa postil a výsledkom je vysoký vek. Akurát, že tieto odporúčania neznamenajú nič – a už vôbec nič nehovoria o šanciach na dlhovekosť.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za ľuďmi s vysokým vekom, dozvieme sa, čo bude robiť otepľujúca sa planéta s našimi mozgami a zistíme, aký vplyv mala ruská invázia na Ukrajinu na letové trasy orlov.

Načítavam... Neverte všetkému, odpovede storočných môžu zavádzať
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: Petra opisuje, ako sa stará o svoju extra citlivú pleť

Viete, čo je rosacea?

SkryťVypnúť reklamu

Ide o chronické kožné ochorenie, ktoré sprevádza výrazné začervenanie, vyrážky, bolesť, pálenie či svrbenie. Roky ňou trpí aj blogerka Petra Švábiková, ktorá o nej začala blogovať, pretože jej podobný obsah v slovenčine chýbal. Napokon otázky, ktoré riešila najviac, spísala aj do knihy s názvom S kožou na trh.

Ako vraví v podcaste Rutina, aj ľudia s týmto ochorením radi skúšajú kozmetiku, radi sa páčia a chcú sa dobre cítiť vo svojej pleti. No dosiahnuť to môže byť zložité a vyžaduje si aj pomoc v kožnej ambulancii. Sama sa venuje skúšaniu kozmetiky a v epizóde vysvetľuje, čo jej pomáha udržiavať prejavy rosacey pod kontrolou.

Rady, ktoré Petra zdieľa, môžu pomôcť aj vám.

Načítavam... Keď ti horí koža: Petra má rosaceu a opisuje, ako vyzerá jej skincare rutina
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Prosba

Dnešné odporúčanie samovoľne zmodifikovalo na prosbu. Podcast Vizita je totiž tento rok nominovaný v súťaži podcast roka – v kategórii Balans o najlepší podcast o zdraví na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Prosím, ak sa vám naša práca páči, pošlite nám svoj hlas. Vyplnenie formulára vám zaberie niekoľko sekúnd a potešíte mňa, Simču, ale aj celý tím, vďaka ktorému podcast Vizita vychádza každý týždeň.

Hlasovací formulár nájdete tu.

Ďakujeme!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu