SME

Vizita: Ako sa s vekom menia narcisti a aké vlastnosti rozvíjate hrou na klavíri

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Ako sa s vekom menia narcisti a aké vlastnosti rozvíjate hrou na klavíri
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 89. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Viaceré vedecké štúdie hovoria, že ľudia, ktorí sa venujú hre na klavíri, majú tendenciu pociťovať menšiu úzkosť a osamelosť. Výskumy tiež ukázali, že hudba znižuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak, ale aj frekvenciu dýchania.

Navyše učí aj zodpovednosti, pretože dieťa sa musí na hodiny pripraviť, chodiť pravidelne a raz či dvakrát za týždeň predviesť nejaký výkon.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvíja aj ďalšie zručnosti. "Môže to byť tiež koordinácia, schopnosť cvičiť alebo rozvoj hemisfér," hovorí v podcaste Vizita Peter Slamečka zo skupiny Gladiátor, ktorý v súkromnej základnej umeleckej škole ARS studio v Nitre učí hrať na klavíri deti aj dospelých.

Tento týždeň sa v newslettri Vizita pozriem do sveta hudby, priblížime si novú štúdiu, v ktorej vedci hľadali gén dôvery a odborníčka vysvetlí aj to, či môžu byť olovo a arzén nájdené v tampónoch nebezpečné.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Učí hrať na klavíri: Nikdy nehovorím žiakom, že niečo zahrali zle, ale že zahrali iný tón

V jeho rodine nikto nehral na klavíri. Napriek tomu o stretnutí s hudobným nástrojom hovorí ako o láske na prvý pohľad. Ako päťročný totiž počas jednej návštevy uvidel klavírne krídlo a v okamihu vedel, že sa na ňom chce naučiť hrať.

SkryťVypnúť reklamu

„Dokonca som maminu neustále urgoval, aby ma prihlásila do základnej umeleckej školy, pretože v prvom ročníku na základnej škole na to zabudla. A tak som do ZUŠ nastúpil až od druhého ročníka,“ hovorí pre SME Peter Slamečka, klavirista zo skupiny Gladiátor.

„Vždy som to chcel sám, bez akéhokoľvek prispenia okolia. Vizuálne stretnutie s klavírom vo mne vytvoril takúto silnú túžbu. Dodnes ten zážitok vyhodnocujem ako zaujímavú vec.“

V súkromnej umeleckej škole ARS Studio v Nitre dnes učí hrať na klavíri deti aj dospelých. Za najväčší prínos tejto aktivity považuje to, že sa vďaka nej deti učia zodpovednosti, rozvíjajú koordináciu, schopnosť cvičiť a zlepšujú aj rozvoj hemisfér.

„Mám aj žiaka s autizmom a silne slabozrakú žiačku. Práve u nich ide o to, že rozvíjame schopnosť, ktorá priaznivo vplýva na činnosť ich mozgu. U žiaka s autizmom sme s mamičkou presne konzultovali, ako budú naše hodiny vyzerať. Po prvom roku musím povedať, že je to úžasné dobrodružstvo, pre neho aj pre mňa,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Viac prezradí v rozhovore s názvom: Učí hrať na klavíri: Nikdy nehovorím žiakom, že niečo zahrali zle, ale že zahrali iný tón.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Dlhé prsty na klavír netreba, dá sa to oklamať
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Dôvera je viac ako len sociálny konštrukt

Predstavte si, že čakáte na autobusovej zastávke a zrazu k vám príde utrápený človek. Poprosí vás, či by ste mu požičali mobilný telefón. Vyhoveli by ste mu?

A čo, ak by potreboval požičať päť eur, pretože pri sebe nemá hotovosť a v horúčave by si chcel kúpiť vodu? Samozrejme, ubezpečuje vás, že peniaze vám vráti alebo pošle na bankový účet.

V dnešnom svete sa zdá, že dôvera je nepolapiteľná a rozdiely medzi ľuďmi sú v tomto smere naozaj veľké. Mnohí len ťažko dôverujú človeku, ktorého nepoznajú, ale je len iný ako oni.

Otázku, prečo to tak je, si položili aj vedci z Lund University vo Švédsku. Rozhodli sa, že preskúmajú, či dôvera má pôvod v našich génoch.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky ich bádania nedávno uverejnil odborný časopis Scientific reports.

Viac sa dozviete v texte: Dôvera? Je to viac ako len sociálny konštrukt, môže byť súčasťou DNA.

Vedci našli v tampónoch olovo aj arzén

V menštruačných tampónoch predávaných v USA a Európe objavili ťažké kovy. O záveroch výskumu univerzity v Berkeley informovali niektoré médiá aj používatelia sociálnych sietí s výkričníkmi.

Testy totiž odhalili olovo vo všetkých skúmaných tampónoch, ktoré boli kúpené od veľkých online predajcov a v obchodoch v USA, Spojenom kráľovstve a Grécku. Koncentrácie olova boli vyššie v tampónoch z neorganickej bavlny, arzénu zas v organických tampónoch.

Je to dôvod, aby sa okamžite prestali používať?

Patologička Barbora Šebeš, ktorá v profile na instagrame vyvracia medicínske mýty hovorí, že nie.

SkryťVypnúť reklamu

„Štúdia ukázala, že za určitých podmienok je možné detegovať nízke koncentrácie ťažkých kovov v tampónoch. Tie však nereprezentujú bežné vaginálne prostredie,“ vysvetľuje lekárka pre SME.

Pri tejto, ale aj pri ďalších štúdiách, ktoré vychádzajú, radí vždy počkať, emóciu spracovať a pozrieť sa, ako ich komentujú odborníci.

„Počúvanie influenceriek na instagrame bez vedeckého vzdelania len zbytočne šíri paniku. Sú však virálne a zbierajú lajky. Nenesú za svoje tvrdenia žiadnu zodpovednosť a ak sa zmýlia, neuverejňujú opravy,“ vysvetľuje Šebeš.

Vedecký tím, ktorý stojí za novou štúdiou, tvrdí, že je potrebný ďalší výskum. Ten by mal preveriť, koľko zo zistených kovov sa môže z tampónov vyplavovať do tela a koľko ich telo prijme.

Viac sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Vedci našli v tampónoch olovo aj arzén. Nevedia, či sa dostávajú aj do tela.

SkryťVypnúť reklamu

Narcisti sa s vekom menia. Ale len trošku

To je teda narcis!, povzdychol si už nejeden z nás pri pomyslení na konkrétneho človeka, ktorého správanie sa nám nepáčilo.

Pritom to, ktorá vlastnosť nám nesedela, mohla byť pre každého odlišná. Definície pri narcistickej poruche sa totiž môžu líšiť, no ľudí, ktorí ňou trpia, spája neochvejné presvedčenie, že sú lepší alebo si zaslúžia viac ako iní. To je zvyčajne opísané ako arogancia či sebectvo.

Nový výskum však tvrdí, že narcisti sa s pribúdajúcim vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší.

Práca uverejnená v časopise Psychological Bulletin vychádza z údajov 51 predchádzajúcich štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 37-tisíc účastníkov vo veku od osem do 77 rokov. Išlo prevažne o ľudí zo Severnej Ameriky, z Európy a Nového Zélandu.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci výskumníci zistili, že narcizmus v priemere postupne s vekom klesá, hlavný autor štúdie Ulrich Orth poukazuje na to, že výsledky ukazujú, že pokles nie je až taký veľký.

„Tieto zistenia majú význam vzhľadom na to, že vysoká miera narcizmu ovplyvňuje životy ľudí mnohými spôsobmi. Možno ešte viac ako životov samotných narcistických jedincov, sa to týka ich rodín a priateľov,“ konštatuje profesor vývojovej psychológie na univerzite vo švajčiarskom Berne.

Viac sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej: Narcisti sa s vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší. Ale len o trošku.

Podcast Zoom: Kampane proti fajčeniu nefungujú, mieria na zlú emóciu

Náš boj proti fajčeniu sme možno uchopili z úplne zlého konca. Kampane proti cigaretám totiž podľa vedcov používajú nesprávne emócie a výsledkom je, že príliš nefungujú. Rozhodli sa preto zverejniť nové odporúčania.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, čo by fungovalo proti fajčeniu, dozvieme sa, prečo je sršeň ázijský taký nebezpečný, a preveríme aj niektoré mýty o jedle v lete.

Načítavam... Kampane proti fajčeniu nefungujú, mieria na zlú emóciu
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: Všetko, čo potrebuješ vedieť o facelifte

Facelift mi pomohol vyzerať tak, ako sa cítim, vraví Gabriela Hojsíková v podcaste o kráse Rutina. Spolu s lekárkou, ktorej sa zverila do rúk, prišla porozprávať o tom, ako facelift prebieha, čo viedlo k tomu, že sa preň rozhodla a ako vníma výsledky s odstupom času.

Jej plastickou chirurgičkou bola Barbora Brezová, ktorá v rozhovore s moderátorkou Tímeou Krauszovou otvorene hovorí o tom, ako sa mení vnímanie plastických operácií v spoločnosti. Vysvetľuje aj, pre koho je facelift vhodný a pre koho nie a čo sú realistické očakávania od toho, že si „ľahneš pod nôž“.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Všetko, čo potrebuješ vedieť o face lifte, z úst plastickej chirurgičky a jej klientky po zotavení
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Z archívu: Čo je kolonoskopia? Aká je príprava pacienta a ako prebieha vyšetrenie

Jednoduchý test na skryté krvácanie vám môže zachrániť život. Ak však patríte medzi pacientov so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, nečakajte na výsledky testu zo stolice.

Prísnejšiu prevenciu by ste mali podstúpiť obzvlášť v prípade, ak bola rakovina hrubého čreva či konečníka potvrdená u vášho pokrvného príbuzného.

Ľudia, ktorých rodič, súrodenec či dieťa mali rakovinu alebo črevné polypy, totiž majú jednoznačne vyššie riziko ochorenia než zvyšok populácie.

Zvýšené riziko ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku týka zhruba pol milióna ľudí.

A hoci sa ochorenie pripisuje zvyčajne najmä mužom, obe pohlavia sú ohrozené rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

Viac sa dozviete v staršom texte Renáty Zelnej a Zuzany Matkovskej: Čo je kolonoskopia? Aká je príprava pacienta a ako prebieha vyšetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 408
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 094
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 743
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 427
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 138
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 872
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu