SME

Vizita: Všetko, čo ste chceli vedieť o alergii na včelu, osu alebo sršňa

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Všetko, čo ste chceli vedieť o alergii na včelu, osu alebo sršňa
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 92. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Objavia sa v priebehu niekoľkých minút až hodín po bodnutí. Prvé alergické reakcie môžu byť rozličné: mierne, výrazne lokálne, ale aj väčšie ako desať centimetrov. A napokon sa môžu dostaviť takzvané systémové reakcie.

"Tie sa objavujú na inom mieste než na tom, kde nás niečo bodlo. Môže to byť žihľavka na celom tele, opuch tváre, sťažené dýchanie, bolesť brucha. Pri týchto príznakoch však už hovoríme o reakcii, ktorú označujeme ako anafylaktický šok," hovorí pre SME imunológ Miloš Jeseňák.

SkryťVypnúť reklamu

"Prejavy môžu byť veľmi variabilné aj v závislosti od ročného obdobia, roku, dokonca aj sily jedu. Ak niekoho bodne včela v zime, nemusí takmer vôbec reagovať. Dôvodom je, že zloženie jedu je trochu iné ako v lete," dodáva.

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita podrobne pozrieme na alergie na bodnutie včelou, sršňom a osou, povieme si viac o cestovateľskej hnačke a priblížime si šesť spôsobov, ako znížiť riziko demencie.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekárka o cestovateľskej hnačke: Nedám dopustiť na čierne uhlie

Takmer nič nevie znepríjemniť dovolenku tak, ako žalúdočné kŕče a bublanie v črevách, ktoré signalizujú, že treba zrýchliť krok a vyhľadať toaletu.

SkryťVypnúť reklamu

"Štatistiky hovoria, že cestovateľskú hnačku dostane päťdesiat až šesťdesiat percent cestovateľov do zahraničia. Týka sa to najmä tých, ktorí navštívia exotické krajiny," hovorí pre SME gastroenterologička a hepatologička ALEXANDRA DANNINGEROVÁ MOLNÁROVÁ z polikliniky Váš lekár.

Asi 90 percent ľudí má ľahší priebeh cestovateľskej hnačky. V týchto prípadoch trvá približne tri, maximálne päť dní.

"Vo zvyšných desiatich percentách môže ísť o hnačku zapríčinenú baktériami, ktorá má dlhší priebeh. Ide väčšinou o hnačky s prímesou krvi alebo hlienu. Vtedy už treba vyhľadať lekára, nestačí samoliečiteľstvo ani liečenie príznakov," vysvetľuje odborníčka.

V rozhovore s názvom: Lekárka o cestovateľskej hnačke: Nedám dopustiť na čierne uhlie sa dočítate, čo najčastejšie zapríčiňuje cestovateľskú hnačku, koľko dní s ňou človek bojuje a či vieme zabrániť tomu, aby nás potrápila.

SkryťVypnúť reklamu

Šesť spôsobov, ako znížiť riziko demencie: Začať treba už v mladosti

Demencia nemusí byť iba dôsledkom starnutia. Odborníci predpokladajú, že približne štyridsiatim percentám prípadov by sa dalo predísť alebo ich oddialiť.

Dokonca by na to mala stačiť zmena životného štýlu.

"V súčasnosti je známych 12 ovplyvniteľných rizikových faktorov, ktoré sú spojené s vyšším rizikom demencie," upozorňujú v texte na portáli The Conversation Jitka Všetečková, ktorá pôsobí na Open University v Anglicku, a Corrina Grimes z Trinity College Dublin v Írsku.

Ak sa na ne včas zameriate, môžete ovplyvniť zdravie svojho mozgu a aj znížiť riziko vzniku demencie v pokročilejšom veku.

Expertky zhrnuli šesť najdôležitejších zmien v životnom štýle, ktoré môžete urobiť v mladosti, aby bol váš mozog zdravý aj v starobe.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Šesť spôsobov, ako znížiť riziko demencie: Začať treba už v mladosti.

Imunológ Jeseňák: Prvá pomoc po bodnutí včelou? Vybrať žihadlo a chladiť miesto bodnutia

V lete si užívame výlety do prírody aj posedávanie na terasách. No príjemné chvíle sa v okamihu môžu zmeniť na záťažovú situáciu. Stačí na to pichnutie včelou v kombinácii s alergiou na bodavý hmyz.

"Ešte stále nevieme, prečo niekto reaguje alergickou reakciou. Sú ľudia, ktorí majú výraznú lokálnu reakciu, ale u ďalších ľudí ju nenájdeme," hovorí pre SME imunológ MILOŠ JESEŇÁK, primár oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Univerzitnej nemocnice v Martine.

Aj preto tvrdí, že preventívne testovanie na protilátky, ktoré nám má povedať, či budeme alergicky reagovať na včelu, alebo osu, nemá žiadny význam.

SkryťVypnúť reklamu

"V balíčkoch zdravia ho ponúkajú mnohé súkromné laboratóriá a ja som z toho pomerne zúfalý."

V rozhovore s názvom: Imunológ Jeseňák: Prvá pomoc po bodnutí včelou? Vybrať žihadlo a chladiť miesto bodnutia sa dočítate, prečo sú niektorí ľudia alergickí na bodnutie týmto hmyzom a iní nie, ako vyzerá alergická reakcia, a kedy treba vyhľadať lekára.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Pri silnej alergickej reakcii na bodnutie včelou môže byť dôležitá každá minúta
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Starajte sa o zrak a strážte si cholesterol. Možno tak oddialite vznik demencie

Svetová populácia starne a vedci očakávajú, že počet ľudí s demenciou sa do roku 2050 takmer strojnásobí na 153 miliónov. Hoci pravdepodobnosť výskytu demencie sa s vekom zvyšuje, nie je normálnou súčasťou starnutia.

Najnovšia správa komisie časopisu The Lancet hovorí o dvoch nových spôsoboch, ktoré by mohli znížiť riziko jej vzniku. Ide o liečbu slabého zraku a vysokej hladiny cholesterolu.

SkryťVypnúť reklamu

Skupina takmer 30 odborníkov vo svojej správe vychádza z analýzy stoviek štúdií v tejto oblasti. Tvrdí, že až 45 percent rizika vieme sami ovplyvniť, a teda ho môžeme znížiť.

„Nikdy nie je príliš skoro, ani príliš neskoro na to, aby sme začali konať, pričom možnosti ovplyvniť situáciu sú v každom štádiu života,“ hovorí vedúca autorka štúdie profesorka psychiatrie pre seniorov Gill Livingstonová z University College London.

Viac sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej: Starajte sa o zrak a strážte si cholesterol. Možno tak oddialite vznik demencie.

Výskumy sa mýlili. Mierne pitie nepredlžuje život, tvrdia vedci

Je dosť pravdepodobné, že ste už od niekoho počuli či čítali, že pohár vína alebo piva denne môže byť pre vás prospešný. Jedným z príkladov je „francúzsky paradox“, podľa ktorého červené víno pomáha Francúzom tešiť sa relatívne nízkej miere srdcových ochorení napriek bohatej a tučnej strave, ktorú konzumujú.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento názor na alkohol ako elixír je stále zakorenený v predstavivosti verejnosti,“ hovorí vedec Tim Stockwell z Kanadského inštitútu pre výskum užívania látok na University of Victoria.

Nie všetky štúdie však vykresľujú takýto ružový obraz - a nová analýza, ktorú publikoval spolu s kolegami, objasňuje prečo. V časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs ukazujú, že štúdie sú založené na chybnom vedeckom výskume.

Mierne pitie alkoholu pravdepodobne nepredlžuje život ľudí - a v skutočnosti prináša potenciálne zdravotné riziká vrátane niektorých druhov rakoviny.

„Jednoducho neexistuje úplne bezpečná úroveň pitia,“ konštatuje Stockwell.

Viac sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Výskumy sa mýlili. Mierne pitie nepredlžuje život, tvrdia vedci.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast Rutina: Niektorí chalani presne vedia, čo chcú, ale pre mnohých mužov ešte holičstvo nie je prioritou

Ženy by mali chodiť do kaderníctva a muži do holičstva. Týmto otvára nový diel podcastu Rutina Tomáš Cardoso, zakladateľ siete holičstiev Hero Barber a prvý človek, ktorý na Slovensko priniesol e-shop s barberskými potrebami a kozmetikou pre pánov.

S Tímeou Krauszovou sa rozpráva o tom, v čom je zážitok v barbier shope špeciálny. Vysvetľuje, prečo predstava holičstva s cigarami, whisky a starou hudbou nie je úplne presná, o aký štýl majú páni najviac záujem a tiež, čo by mali zvládnuť urobiť doma a ako by mala vyzerať ich rutina.

Načítavam... Tomi Cardoso z Hero Barber: Niektorí chalani presne vedia, čo chcú, ale pre mnohých mužov ešte holičstvo nie je prioritou
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Odporúčanie: Nájdite pre seba to správne cvičenie

Je august, a hovoriť teraz o nových začiatkoch a štartoch, uznávam, môže znieť podivne. Ale pomaly sa blíži september a ten je pre mnohých hektický mesiac, keď sa po prázdninách opäť dostávajú do pracovného tempa.

SkryťVypnúť reklamu

A je to ideálny čas na to, zakomponovať do svojho režimu nejaké skupinové cvičenie. Prečo to píšem v auguste? Mnohé štúdiá štartujú prihlasovanie na septembrové kurzy už v polovici augusta. Preto je práve teraz ideálny čas na to, aby ste sa zamysleli nad tým, aké cvičenie vás láka, ktoré fitnescentrum máte blízko práce alebo či nie je čas vyskúšať niečo nové.

Vaše telo vám bude vďačné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 897
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 787
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 232
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu