Väčšinu infekcií močových ciest spôsobuje prítomnosť baktérie E.coli. Do traktu sa dostáva najmä pri utieraní po použití toalety, nesprávnej hygiene alebo pri pohlavnom styku.
Infekcie najčastejšie trápia ženy, ktoré majú vyústenie močového traktu bližšie ku konečníku a zároveň majú močové cesty kratšie ako muži.
Liečba zápalu močových ciest patrí do rúk lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká.
Antibiotiká na liečbu infekcie močových ciest
Pri vyšetrení možné zápalu močových ciest vám lekárka najskôr vyšetrí moč na prítomnosť leukocytov, ktoré značia bakteriálnu infekciu.
Pri pozitívnom náleze predpíše antibiotiká. Najčastejšie ide o liečivá:
- trimetoprim/sulfametoxazol,
- ciprofloxacín,
- fosfomycín,
- amoxicilín,
- cefalexín,
- levofloxacín,
- zriedkavejšie ampicilin.
D-manóza proti E-coli v moči
D-manóza je výživový doplnok, ktorý sa môže používať pri zápaloch močových ciest. Jeho účinky sú však zatiaľ podložené iba čiastočne.
D-manóza je v skutočnosti jednoduchý cukor. Po skonzumovaní ho telo vylúči cez obličky do močového mechúra. Tu sa D-manóza prichytáva na E.coli a zabraňuje tak baktérii v prichytení na bunky močových ciest, čo je základom pre vznik infekcie.
Tento účinok preukázala napríklad štúdia z roku 2022 vo vedeckom časopise Antibiotics. Podľa autorov môže byť D-manóza sľubnou alternatívou k antibiotikám pri liečbe nekomplikovaných zápalov močových ciest u žien. Denná dávka v štúdii sa pohybovala okolo troch gramov pri liečbe.
Na preskúmanie účinkov je však treba viac výskumov. Novšia štúdia z roku 2024 v časopise JAMA napríklad ukázala, že D-manózu nemá zmysel užívať v rámci prevencie.
Brusnice a infekcie močových ciest
Pri zápaloch močových ciest mnohé ženy dávajú na babskú radu o užívaní brusnicových prípravkov či džúsoch.
Ich účinok na prebiehajúcu infekciu močových sa však nepotvrdil.
Jedna z najnovších štúdii ukázala, že brusnice majú čiastočný význam iba pri prevencii opakovaných zápalov u žien, detí a ľudí po operáciách.
Dostupné dôkazy však nepodporujú používanie brusnicových produktov u starších ľudí, pacientov s problémami s vyprázdňovaním močového mechúra či u tehotných žien. Konzumáciou brusnicových produktov si neublížia, ale pravdepodobne ani nepomôžu.
Ako predchádzať E.coli v moči
Niektoré osoby majú vyššie riziko, že sa im dostanú E.coli do močových ciest a spôsobia infekciu. Infekcie sú častejšie u žien, tehotných žien a pri používaní spermicídnych prípravkoch na zabránenie počatia.
Riziko vzniku infekcie močových ciest však môžu náchylné osoby výrazne znížiť:
- utieraním konečníka vždy spredu smerom dozadu, takto zabránite, aby sa baktérie z čriev dostali do pošvy aj močovej rúry,
- pravidelným umývaním genitálnej oblasti, platí to aj po sexe a najmä análnom sexe,
- močením po pohlavnom styku,
- prijímaním dostatočného množstva tekutín počas dňa,
- nezadržiavaním moču,
- nosením bavlnenej bielizne.
Kedy ísť k lekárovi
Chronicky neliečené infekcie močových ciest môžu spôsobiť veľmi závažné zdravotné komplikácie. Opakované zápaly obličiek môžu viesť k trvalému a nenapraviteľnému poškodeniu obličiek, až k ich zlyhaniu.
Návštevu lekárskej ambulancie nedokladajte, ak máte krv v moči, ak máte bolesť v spodnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti a ak máte súčasne zvýšenú teplotu, pocity nevoľnosti a vracanie.