Vitajte,
začínate čítať 61. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Severná Čína, Francúzsko a Holandsko hlásia zvýšený výskyt takzvaného studeného zápalu pľúc u detí. Je pravdepodobné, že toto ochorenie neobíde ani Slovensko.
Jedným z faktorov, ktoré prispievajú k závažnosti tejto epidémie je podľa odborníkov "imunitný dlh", ktorý deti nabrali počas pandémie covidu, keď boli v rámci opatrení niekoľko rokov vystavené menšiemu spektru patogénov vrátane mycoplasma pneumoniae.
"Počas jesene a zimy, ale už aj počas minulého roka bol vysoký výskyt respiračných ochorení u detí aj u dospelých vysoký. Je to spôsobené najmä uvoľnením opatrení po pandémii a tým, že cez pandémiu sa populácia menej premorovala," vysvetľuje pre SME infektológ Peter Sabaka z infektologickej kliniky na Kramároch.
Niektorí dokonca špekulujú, že lockdown mohol ohroziť imunitu malých detí, pretože vystavenie sa baktériám v detstve je nevyhnutné pre rozvoj imunitného systému.
Tento týždeň sa v newsletteri Vizita pozrieme na studený zápal pľúc, predstavíme si druhy listovej zeleniny, ktoré by nemali chýbať na jedálnom lístku a reč bude aj o skolióze a neposlušných platničkách.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Zelená na tanieri je zdravá
Na zlepšenie jedálneho lístka často netreba drastické zmeny, na ktoré by ste si museli so škrípajúcimi zubami zvykať. Občas stačí len niečo vynechať alebo, naopak, pridať. Trebárs listovú zeleninu, ktorá obsahuje veľa životne dôležitých živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Nutričný špecialista Swrajit Sarkar z University of London zhrnul v texte na portáli The Conversation, ktoré druhy listovej zeleniny by nemali chýbať v žiadnom jedálnom lístku.
Vybraná listová zelenina môže zlepšiť imunitu aj znížiť riziko chronických ochorení.
Dá sa použiť na mnoho spôsobov. Vychutnať si ju môžete v šalátoch, smoothies, polievkach alebo ako prílohu k obľúbeným jedlám.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Zelená na tanieri je zdravá. Prečo by listová zelenina nemala chýbať v našej strave.

Ochráni pred vírusmi lepšie vetranie alebo čistička vzduchu?
Covidová pandémia otvorila viaceré témy týkajúce sa prevencie, zdravého životného štýlu aj hygieny.
Viedla tiež k mnohým výzvam na zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia, ktoré podporovali tvrdenia, že sa tým zníži riziko šírenia vírusu.
"Skutočné dôkazy na podporu týchto tvrdení však chýbajú a štúdie uskutočnené počas pandémie ešte nie sú zverejnené," vysvetľuje na portáli The Conversation vedec Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia.
S kolegami sa preto rozhodol preskúmať dôkazy, ktoré boli uverejnené ešte pred pandémiou. A dopátrali sa k zaujímavým výsledkom.
Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Ochráni pred vírusmi lepšie vetranie alebo čistička vzduchu? Vedci poznajú odpoveď.

Studený zápal pľúc je už v Európe
Žiadna horúčka a dlhotrvajúci kašeľ. Studený zápal pľúc sa šíri najmä v školách a zamestnaní medzi mladými ľuďmi.
Mesiac po náraste hospitalizácií detí v dôsledku respiračného syncyciálneho vírusu (RSV, pozn. red.) a mycoplasma pneumoniae v severnej Číne hlásia stúpajúci počet zápalov pľúc už aj európske krajiny, konkrétne Francúzsko a Holandsko.
Aj v tomto prípade sa to týka najmä detí vo veku do pätnásť rokov, uviedla rozhlasová stanica Európa 1.
Francúzski lekári hovoria, že v tejto vekovej kategórii evidujú až 36-percentný nárast konzultácií pre tento typ infekcie. Epidemiológovia zase upozorňujú, že takýto trend nevideli v krajine už zhruba desať rokov.
Podľa výskumu Holandského inštitútu pre výskum zdravotníckych služieb (NIVEL) malo minulý týždeň zápal pľúc 80 zo stotisíc detí vo veku od päť do pätnásť rokov.
Viac sa dočítate v texte: Studený zápal pľúc je už v Európe. Šíri sa najmä v školách.

Aké sú príznaky studeného zápalu pľúc a kedy navštíviť lekára? (otázky a odpovede)
Je pravdepodobné, že studený zápal pľúc sa nevyhne ani Slovensku. Slovenskí experti však nepovažujú súčasnú situáciu za vážnu a radia dodržiavať bežné hygienické zásady.
"Počas jesene a v zime je všeobecne vysoký nárast ochorení dýchacích ciest a pľúc. V uplynulých dvoch rokoch dominovala RSV infekcia dojčiat a ťažšie priebehy pneumokokových infekcií," hovorí pre SME lekárka Iveta Neuschlová, ktorá pôsobí na Klinike detskej pneumológie a ftizeológie Národného ústavu detských chorôb.
Dodáva, že na ich klinike evidujú nárast atypických zápalov dýchacích ciest a pľúc, ktoré sa vyskytujú najmä v skupine 3- až 10-ročných detí, ale nezriedka sa s nimi stretávajú aj v skupine adolescentov. U mnohých detí sa potvrdí aj viac bakteriálnych a vírusových organizmov súčasne.
V nasledujúcom texte s názvom: Aké sú príznaky studeného zápalu pľúc a kedy navštíviť lekára? (otázky a odpovede) spolu so Štefanom Laššánom, prednostom Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava, odpovedajú na otázky týkajúce sa studeného/suchého zápalu pľúc.

Ortopéd: Deti sa hýbu menej ako v minulosti, no nielen preto majú krivé chrbty
Skolióza sa netýka len detí, ale aj dospelých. Kým maloletí pacienti bolesti nemajú, tých starších dovedú do ortopedickej ambulancie.
Ortopéd Martin Polóni vysvetľuje, že bolesť je varovným príznakom toho, že dovtedy telo zvládalo ochorenie kompenzovať.
Pacientovi sa liečba nastavuje v závislosti od zakrivenia chrbtice. Jej neoddeliteľnou časťou je aj pohyb. Kľúčom k úspechu pri cvičení je podľa odborníka s 25-ročnými skúsenosťami motivácia. Nie každý totiž vytrvá pri cvičení, aj keď mu pomáha.
„Človek je tvor lenivý, čo nemusí urobiť, to neurobí. Väčšinou to je tak, že pri plánovaní liečby sú všetci plní elánu, sľúbia, že budú cvičiť a postupne sa zápal vytráca,“ pridáva svoju skúsenosť ortopéd zo Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku Bratislava (ŠNOP).
Viac o tejto téme sa dočítate v rozhovore kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Ortopéd: Deti sa hýbu menej ako v minulosti, no nielen preto majú krivé chrbty.

Fyzioterapeutka: Platničkári si môžu ublížiť aj pri plávaní
Až 16 percent zo všetkých vystavených práceneschopností v roku 2022 na Slovensku tvorili choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva. Problémy s chrbticou sú tretím najčastejším dôvodom PN.
Bolesti trápia mnoho ľudí, ale fyzioterapeutka Aneta Hartlová zo súkromnej kliniky Profy upozorňuje, že nie je vhodné hľadať si na sociálnych sieťach všeobecné cviky na boľavý chrbát. Také totiž podľa nej neexistujú a človek by si nimi mohol uškodiť.
„Je síce dôležité hýbať sa, ale rovnako kľúčové je vedieť ako. Neexistuje zázračný cvik na boľavé kríže. Diagnóz, ktoré môžu spôsobovať bolesť v krížovej oblasti, je viacero, liečia sa rozlične, mnohé dokonca protichodne, čo náhodný videonávod zo sociálnej siete nezohľadňuje. Liečenie bolesti spôsobenej hernizáciou platničky trvá dlhšie a je vhodné cvičiť celý život,“ hovorí v rozhovore pre SME.
Viac o tejto téme sa dočítate v rozhovore kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Fyzioterapeutka: Platničkári si môžu ublížiť aj pri plávaní. Investícia do trénera sa oplatí.

Podcast Vizita: Máme pre vás knižné tipy
Zima je ideálnym obdobím na čítanie. Mnohí z nás už netrpezlivo čakajú na to, ako sa počas Vianoc zabalíme do najhrubšej deky, pripravíme si horúci čaj a pustíme sa do objavovania nových príbehov.
Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení. Formálne rozhovory s odborníkmi vystrieda priateľská debata.
Budem sa v nej totiž bude rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte z podcastu Dve baby aj o vede.
V tejto epizóde spolu zaspomíname na knihy, ktoré nás v roku 2023 zaujali. A povieme si aj o tých, ktoré nás ešte len budú čakať pod vianočným stromčekom.
Podcast Zoom: Fyzikov zmiatla zvláštna častica, nevedia ju vysvetliť
Priletela z miesta, kde nemala ako vzniknúť a mala ohromnú energiu, ktorú nevieme poriadne vysvetliť. Zdá sa, že fyzici zachytili neznámu kozmickú časticu, ktorá by mohla byť vstupom k dosiaľ neznámej fyzike.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom znovu vyberieme do vesmíru, zistíme, ktorý šalát je najzdravší a dozvieme sa, čo zanechala čínska raketa na Mesiaci.
Odporúčanie: Bašavel v kuchyni
Hrubá, so zlatými nápismi a receptami, ktoré sami vymysleli a varia.
Takúto kuchársku knihu si vysnívala žiačka na krúžku varenia, ktorý vedie Diana Brocka Jakubíková v Základnej škole na Ščasného ulici v Dražovciach.
"Šak my sme cigáni, dig, my nepíšeme knihy, na to nemáme," zareagoval jeden zo spolužiakov. K chlapcovi sa pridali ďalší a nápad potopili: "Veď takú knihu by nikto nechcel."
Spontánna reakcia sa však učiteľky dotkla. Uvedomila si, že deti si okolo seba postavili múr a o mnohých veciach si nedovolia ani snívať.
"Veľmi ma to zabolelo. Mrzelo ma, že sa nedokázali ani zasnívať. Chcela by som, aby každý z mojich žiakov a žiačok zažil aspoň raz úspech, aby si uverili," hovorí Brocka Jakubíková pre SME.
Na ďalší deň s nimi začala spisovať recepty. Knihu nazvali Bašavel v kuchyni a nájdete v nej viac ako 70 receptov z rôznych kútov sveta, ale aj to, kedy je dobré veci odložiť a ako veľmi príprava jedla zrkadlí život.
Vydanie knihy môžete stále podporiť cez kampaň na Donio.sk.