SME

Vizita: Kto nepotrebuje kozmetičku a prečo by ste nemali deťom zakazovať čokoládové vajíčka

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Kto nepotrebuje kozmetičku a prečo by ste nemali deťom zakazovať čokoládové vajíčka
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 73. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Veda nám otvára nové obzory. Vďaka nej dnes vieme, čo sa deje s nádorom po chemoterapii, aký vplyv má spodná bielizeň na naše zdravie, alebo aj to, ktoré príznaky naznačujú, že nemáme správne nastavený vzťah k jedlu.

Tento týždeň sa v newslettri Vizita budeme venovať poruchám príjmu potravy, povieme si, ako naše telo rozoznáva rakovinové bunky alebo načo sa používa preventívna chemoterapia. A pozrieme sa aj na to, čo hovorí nová štúdia o prerušovanom pôste.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strih a materiál spodnej bielizne je dôležitý

Boxerky, slipy, tangá aj brazilky. Na trhu sú dostupné rôzne typy spodnej bielizne. Uvažovali ste však niekedy nad tým, ako môže výber tohto kúska odevu ovplyvniť vaše zdravie?

Nejde pritom len o to, aký štýl si zvolíte, ale aj o materiál, z ktorého je spodná bielizeň vyrobená.

„Prírodné vlákna, napríklad bavlna, sú pre pokožku oveľa lepšie, najmä pre citlivé oblasti okolo genitálií. Dôležité je, aby bola spodná bielizeň priedušná,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation profesor Adam Taylor, riaditeľ Centra na výučbu klinickej anatómie na Lancasterskej univerzite vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva však, že aj keď je vaša zásuvka plná bavlnených nohavičiek a slipov, stále by ste si mali dávať pozor aj na strih, farbivá a rôzne nečistoty.

V texte s názvom Strih a materiál spodnej bielizne je dôležitý. Môže ovplyvniť naše zdravie, zhrnul všetko, čo by ste mali vedieť o súvislostiach medzi spodnou bielizňou a jej vplyvom na zdravie.

Princezná z Walesu podstupuje preventívnu chemoterapiu

Dlhá absencia princeznej z Walesu na verejnosť vzbudila pozornosť a spustila lavínu neoverených informácií. Preto napokon Kate zverejnila video, v ktorom ďakuje ľuďom za ich podporu po vážnej operácii brucha. Tým sa však jej vyjadrenie nekončilo.

Mnohých prekvapila informáciou, že počas pooperačných testov lekári zistili prítomnosť rakoviny.

„V januári som podstúpila operáciu brucha v Londýne. Operácia bola úspešná. Testy po operácii však odhalili onkologické ochorenie. Môj lekársky tím mi preto odporučil, aby som podstúpila preventívnu chemoterapiu a teraz som v počiatočnom štádiu tejto liečby," uviedla vo vyhlásení, ktoré vyvolalo mnoho následných otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z nich je aj to, čo je preventívna chemoterapia a do akej miery môže byť účinná.

Viac sa o nej dozviete v texte s názvom: Princezná z Walesu podstupuje preventívnu chemoterapiu. Čo to znamená?

Boja sa, plánujú a mnohé odmietajú. Pacienti s ortorexiou sú posadnutí zdravou stravou

Hoci dnes už vieme, že existujú viaceré typy porúch príjmu potravy, jedno majú spoločné: z jedla sa stáva nepriateľ.

„Všetky poruchy príjmu potravy spája to, že človek začne vnímať jedenie ako problémové. Už to nie je automatická činnosť, nad ktorou moc nerozmýšľame, postupne sa začneme na stravu príliš zameriavať a začneme sa jej báť,“ hovorí v podcaste Vizita psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce poruchy príjmu potravy patria mentálna anorexia, mentálna bulímia a záchvatové prejedanie.

SkryťVypnúť reklamu

Psychiatrička však upozorňuje, že pribúdajú aj pacienti s diagnózami, ktoré mnohí ľudia nepoznajú. Patrí k nim napríklad ortorexia.

„Ortorexia je nadmerné zameriavanie sa na zdravé potraviny. Strach je v tomto prípade viazaný na jednotlivé potraviny, či náhodou nie sú nebezpečné, nezdravé a v akom množstve ich človek môže prijať,“ vysvetľuje psychiatrička.

Viac sa o ortorexii dozviete v článku s názvom: Boja sa, plánujú a mnohé odmietajú. Pacienti s ortorexiou sú posadnutí zdravou stravou.

A ak vás zaujíma téma porúch príjmu potravy, nevynechajte aj podcast, ktorý sme nahrali nedávno so psychiatričkou Ivanou Fusekovou a influencerkou Nikou Vujisić.

Načítavam... Z jedla sa stáva nepriateľ. Poruchy príjmu potravy trápia mnohých už od detstva
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Čokoládové vajíčka deťom nezakazujte. Odborníčky radia, ako kontrolovať príjem sladkostí

K tradičným chutiam veľkonočných sviatkov nepatria len chren, vajcia, zemiakový šalát, šunka, hrudka a klobásy, ale aj čokoláda.

SkryťVypnúť reklamu

V košíkoch, ktoré si veriaci nesú do kostola na posvätenie, si tí najmenší často nesú aj čokoládového zajka či vajíčka. Aj malí chlapci ich dostanú ako výslužku na Veľkonočný pondelok za oblievanie či vyšibanie namiesto maľovaných vajec. A niektorí rodičia, školy či obce pripravujú pre deti zábavu v podobe vajíčkobrania - pátrania po čokoládových pochúťkach.

Výskumníčky zaoberajúce sa výživou z austrálskej University of Queensland Clare Dixová, Helen Trubyová a Stella Boyd-Fordová hovoria, že aj nákup s deťmi môže byť v tomto období náročnejší ako inokedy. Obchody sú totiž plné pestrofarebne zabalených a lesklých čokolád všetkých tvarov a veľkostí.

Aj keď môže byť pre rodičov toto obdobie zložité pri regulácii toho, koľko čokolády ich potomkovia zjedia, dá sa to zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri plánovaní sladkého pohostenia pre deti môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste príjem čokolády kontrolovali,“ tvrdia v texte na odbornom portáli The Conversation.

Vysvetľujú v ňom, aká čokoláda má prínosy pre zdravie, tiež prečo ju nedávať bábätkám a aj ako ju starším deťom nedémonizovať.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Čokoládové vajíčka deťom nezakazujte. Odborníčky radia, ako kontrolovať príjem sladkostí.

Nová štúdia narúša pozitívne povedomie o prerušovanom pôste. Môže byť rizikový

Pred piatimi rokmi sa prerušovaný pôst stal módnym trendom. V rebríčku od spoločnosti Google sa v roku 2019 umiestnil na prvom mieste najvyhľadávanejších diét.

Počas prerušovaného pôstu sa dobrovoľne na určitý čas vzdáte jedla, aj nápojov okrem vody. Niektorí držia pôst z náboženských dôvodov, pre iných je prostriedkom pre udržanie hmotnosti či chudnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či ide o zdravý spôsob chudnutia, sčasti odpovedá nový výskum nedávno prezentovaný na konferencii American Heart Association's Epidemiology and Prevention v Chicagu.

Ten ukázal, že tí, ktorí sa postili, mali o 91 percent vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Zvýšené riziko mali aj osoby s ochorením srdca alebo s rakovinou. K predĺženiu života neviedlo ani to, keď sa stravovanie obmedzilo na menej ako osem hodín.

Výskumníci výsledky porovnávali s ľuďmi, ktorí jedli 12 až 16 hodín denne.

„Je veľmi dôležité, aby si pacienti, najmä tí so srdcovými ochoreniami alebo s rakovinou, uvedomili súvislosť medzi osemhodinovým stravovacím oknom a zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia,“ uviedol hlavný autor štúdie doktor Victor Wenze Zhong.

SkryťVypnúť reklamu

Registrovaná nutričná terapeutka Pavlína Kosečková z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne pre SME priznáva, že výsledky štúdie ju síce veľmi prekvapili, ale zároveň sa obáva možného rozruchu, ktorý môžu vyvolať.

„U ľudí, u ktorých budú zistenia štúdie v rozpore s ich presvedčením, budú tieto informácie najviac kritizované, naopak ľudia, ktorým výsledky štúdie zodpovedajú ich presvedčeniu, budú zistenia šíriť ako definitívne závery. Aj to je predčasné,“ hovorí.

Dodáva, že ide o prvú štúdiu, ktorá ukazuje vplyv časovo obmedzeného stravovania (time-restricted eating, TRE) na zdravie človeka z dlhodobého hľadiska. Výsledky boli zisťované na veľkej vzorke ľudí. Zároveň si treba uvedomiť, že štúdia identifikovala súvislosť a nie kauzalitu.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Nová štúdia narúša pozitívne povedomie o prerušovanom pôste. Môže byť rizikový.

Podcast Vizita: Škodia tangá vášmu zdraviu? A čo sa deje s nádorom po chemoterapii?

Pravidelne raz za mesiac sa Vizita zmení a odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Budem sa v nej totiž rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte z podcastu Dve baby aj o vede.

Tento týždeň bude reč o tom, ako telo rozpoznáva rakovinové bunky ale aj o tom, čo hovoria výskumy o tangách a boxerkách.

Odporúčanie: Dnešné odporúčanie ste už v podcaste Vizita určite počuli. No opäť sa k nemu vraciame. Je ním seriál Hodiny chémie, ktorý nájdete na Apple TV. Vznikol podľa knižnej predlohy s rovnakým názvom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Špeciál so Simou: Škodia tangá vášmu zdraviu? A čo sa deje s nádorom po chemoterapii?
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Zoom: Ľudia nedokážu stráviť celulózu? Nie je to pravda

Dlho sme si mysleli, že ľudia nedokážu stráviť celulózu. No pravdou skôr je, že túto schopnosť postupne strácame a dôvodmi sú náš životný štýl aj naša strava.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na našu historickú schopnosť tráviť celulózu, dozvieme sa o vplyve oblečenia na naše intímne partie a zistíme, ako sa snažia vyloviť poklad pri brehoch dnešnej Kolumbie.

Načítavam... Ľudia nedokážu stráviť celulózu? Nie je to pravda
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Odporúčanie: Podcast Rutina

Podcastová rodina SME má nový prírastok, ktorý je o kráse, beauty trendoch aj o zákulisí beauty biznisu.

Volá sa Rutina, moderuje ho Timea Krauszová a každú stredu v ňom nájdete rozhovory s dermatologičkami, kaderníkmi, nechtárkami a inými odborníkmi, ktorí vysvetlia, ako sa starať o svoje telo.

SkryťVypnúť reklamu

Rutina vám tiež pomôže zorientovať sa v trendoch na sociálnych sieťach a neprepadnúť marketingovým nástrahám. Nájdete ju v každej podcastovej appke, ako aj na sme.sk.

V druhej epizóde sa dozviete, v čom vám môže pomôcť kozmetička, či by odpustila niekomu domáce vytláčanie vyrážok a prečo si myslí, že sú ľudia, ktorí jednoducho nepotrebujú mať kozmetičku.

Načítavam... Kozmetička: Neodporúčam si doma vytláčať vyrážky, radšej siahnite po náplastiach na akné
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 473
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 941
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 393
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 090
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu