SME

Vizita: Ako sa vyhnúť letným nebezpečenstvám, natrhnutiu svalov a nekvalitným parfumom

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Ako sa vyhnúť letným nebezpečenstvám, natrhnutiu svalov a nekvalitným parfumom
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 85. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Nedávno som uverejnila text o tom, že klimatická zmena prináša aj nové výzvy týkajúce sa verejného zdravia. Napríklad nárast ochorení, ktoré prenášajú kliešte.

Počet prípadov kliešťovej encefalitídy u ľudí sa vo všetkých endemických regiónoch Európy za uplynulých 30 rokov zvýšil takmer o 400 percent. Rozšírili sa tiež rizikové oblasti a objavili sa nové ohniská, uvádza Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Aj lymská borelióza patrí medzi bežné ochorenia v Európe. Počet prípadov neustále rastie. Za predchádzajúce dve desaťročia nahlásili vyše 360-tisíc prípadov.

Po kliešťoch sa objavila aj ďalšia znepokojujúca správa. Britská stanica BBC prišla so správou, že v Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Invázny druh sa usadil už v trinástich krajinách.

Preto sa tento týždeň v newslettri Vizita pozrieme na to, ako ho spoznáte a aké ochorenia môže prenášať.

Dozviete sa aj viac o tom, prečo je dýchanie pre pacientov s nervovo-svalovými ochoreniami náročné, ako a prečo dochádza k natrhnutiu svalov alebo o tom, ako sa starať o svoje zdravie počas leta a ako sa vyrába parfum.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Dýchanie s nervovo-svalovým ochorením môže byť náročné ako výstup na Gerlach

Nádych a výdych sú činnosti, ktoré sú pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Neplatí to však pre ľudí, ktorí trpia nervovo-svalovými ochoreniami.

„Dýchanie je pre nich od začiatku náročnejšie,“ hovorí pre SME lekárka Iveta Neuschlová z Národného ústavu detských chorôb.

Skomplikovať ho môžu ďalšie stavy, ktoré považujú zdraví ľudia za bežné: obyčajné infekcie, celková anestézia, ale aj zvýšená teplota alebo horúčka. Na to, aby to všetko zvládli, potrebujú pacienti s nervovo-svalovými ochoreniami veľké množstvo energie.

Sú pacienti s nervovosvalovými ochorenia náchylnejší na infekcie dýchacích ciest? A prečo ich trápia poruchy spánku? Odpovede na tieto otázky nájdete v rozhovore s názvom: Pediatrička: Dýchanie s nervovo-svalovým ochorením môže byť náročné ako výstup na Gerlach.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Dýchanie môže byť s nervovo-svalovým ochorením náročné ako výstup na Gerlachovský štít
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Invázny ázijský komár tigrovaný už objavil aj Slovensko. Ako ho spoznáte?

V Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Invázny druh sa usadil už v trinástich krajinách, informovala o tom pred niekoľkými dňami britská verejnoprávna stanica BBC.

Zaznamenali ho však už aj na Slovensku. Informáciu potvrdili na začiatku roka vedci z Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied.

"Nie je to až také prekvapivé. Stabilné prezimujúce populácie sa vyskytujú aj v našich susedných štátoch ako Rakúsko alebo Maďarsko. Išlo o otázku času, kedy bude spozorovaný aj u nás. Na jeho rapídne šírenie naprieč Európou upozorňujú odborníci už niekoľko rokov," hovorí pre SME vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku podľa SAV zaznamenali odborníci tento druh komára už v roku 2012 v okolí Košíc, vtedy sa mu však nepodarilo usídliť.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Invázny ázijský komár tigrovaný už objavil aj Slovensko. Ako ho spoznáte?

Prečo dochádza k natrhnutiu svalov, a ako tomu môžete zabrániť

Svaly sú schopné neuveriteľných výkonov. Dokazuje to aj výkon najsilnejšieho muža na svete, ktorý zdvihne viac ako 500 kilogramov.

Každé telo má však určité limity. A bez ohľadu na to, či vo voľnom čase zdvíhate ťažké váhy alebo nie, môžete si svaly natrhnúť. Stačí na to rekreačný šport alebo aj každodenné pohyby.

Fyziológ Dan Baumgardt z University of Bristol v texte na portáli The Conversation upozorňuje, že niektoré svaly sú náchylnejšie na natrhnutie ako iné.

SkryťVypnúť reklamu

Preto zhrnul základy, ktoré by mal o bicepsoch, prsných svaloch, stehenných svaloch či Achillovej šľache vedieť každý.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Prečo dochádza k natrhnutiu svalov a ako tomu môžete zabrániť.

Viete, kde na vás v lete číhajú vírusy, baktérie a parazity?

K letu patrí vôňa grilovaného mäsa, chuť čerstvej zeleniny zo záhrady aj objatie chladnej vody na kúpaliskách či v jazerách. Dlhšie a teplejšie dni sú ideálnou zámienkou na trávenie času vonku.

„V lesoch, pôde, vo vode a v jedle však číhajú bandy baktérií a vírusov, ktoré sú pripravené pokaziť vám letnú náladu,“ upozorňuje na odbornom webe The Conversation mikrobiológ Bill Sullivan z Lekárskej fakulty univerzity v Indiane.

Mali by ste preto venovať pozornosť správam, ktoré informujú o výskyte pôvodcov infekčných ochorení vo vašej oblasti alebo v cieľovej destinácii cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Ochorieť môžete aj v lete. Viete, kde na vás číhajú vírusy, baktérie a parazity?

Podcast Vizita: Každé štyri hodiny umrie na Slovensku jeden človek na rakovinu pľúc

Každé štyri hodiny umiera na Slovensku jeden človek na rakovinu pľúc, uvádza na webe organizácia Nie rakovine. Toto ochorenie pritom v počiatočných štádiách nemá žiadne výrazné prejavy. Dôvodom je to, že v pľúcach sa nachádza málo nervových zakončení. A preto zo začiatku nebolí.

"Ak pacient fajčí štyri dekády, väčšinou sa objaví aj rakovina pľúc. Sú aj ľudia, ktorí fajčia od desiateho roka života. Vtedy sa rakovina pľúc spojená s fajčením môže objaviť aj skôr, po štyridsiatke. Väčšina našich pacientov však má okolo šesťdesiat rokov," vysvetľuje v podcaste Vizita pneumológ Michal Urda, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí si myslia, že rakovina pľúc sa týka najmä mužov, dnes to však už neplatí.

"Bolo to spôsobené najmä tým, že muži boli častejšie fajčiari než ženy. Po druhej svetovej vojne nás však začali ženy dobiehať aj vo fajčení tabakových výrobkov. Žiaľ, od sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia začala krivka incidencie rakoviny pľúc u žien stúpať," hovorí pneumológ.

V novej epizóde Vizity sme sa zhovárali o tom, čo sa v našich pľúcach deje, ak v nich máme rakovinu, aké sú jej príznaky, či je náročné ju odhaliť. A čo myslíte, zmizla by, keby neexistovali cigarety?

Načítavam... Rakovina pľúc už dávno nie je len ochorením mužov. A prečo zo začiatku nebolí?
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Mikroplasty sú všade, našli ich aj v spermiách

Zdá sa, že mikroplasty sú úplne všade a dokonale sa nám podarilo zamoriť nimi celú planétu. Teraz ich vedci našli dokonca aj vo všetkých testovaných vzorkách spermií. Otázkou stále je, aký majú vplyv na nárast neplodnosti.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, kde všade sú už mikroplasty, dozvieme sa, ako môže slabnúci čuch naznačovať zdravotné problémy, a pozrieme sa aj na čili a jeho súvislosť s obezitou.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Mikroplasty sú všade, našli ich aj v spermiách
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: Ako sa vyrába parfum a prečo sú niche parfumy také drahé?

Niche parfumy sa v posledných rokoch dostávajú paradoxne viac do stredobodu pozornosti. Aj v našich končinách pribudli viaceré značky, ktoré vyrábajú špeciálne vône, často inšpirované našimi krajinami či konkrétnymi emóciami.

"Parfum je ako umelecké dielo," vraví v podcaste Rutina zakladateľ niche parfumérskej značky Pigmentarium Tomáš Ric, ktorý opísal, ako vyrábajú parfumy a ako sa uisťuje, že ingrediencie sú kvalitné a boli získané etickým spôsobom.

Načítavam... Ako sa vyrába parfum a prečo sú niche parfumy také drahé?
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Z Archívu: Ako spoznať chlamýdie a iné rozšírené pohlavné choroby

Nechránený sex, zlyhanie prezervatívu, ale aj kontakt s pokožkou nakazeného. Stačí okamih a človek si odnesie viac, než len spomienky na partnera.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé sexuálne prenosné choroby majú rozličné inkubačné doby. Preto treba pri podozrivom náleze na tele vyhľadať lekársku pomoc aj v prípade, že od styku uplynul dlhší čas.

V závislosti od pôvodcu ochorenia sa totiž prvé príznaky môžu ukázať nielen dni, ale aj týždne či mesiace po nákaze.

Zároveň mnohé pohlavne prenosné choroby môžu v tele prežívať nepozorovane celé roky. Preto je dôležité nechať sa pravidelne otestovať.

Viac sa dočítate v staršom texte kolegýň Zuzany Matkovskej a Renáty Zelnej s názvom: Ako spoznať chlamýdie a iné rozšírené pohlavné choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 367
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 196
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 527
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 793
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 763
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 737
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 573
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu