SME

Vizita: Čo dokáže jedna nahnevaná žena a prečo majú pneumológovia stále prácu

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Čo dokáže jedna nahnevaná žena a prečo majú pneumológovia stále prácu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 86. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Vandu Chovanovú, primárku oddelenia jednotky intenzívnej neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, som začala registrovať až po tom, ako na sociálnych sieťach upozornila ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, že si mala obliecť ochranný oblek a dať si dole hodinky a šperky, keď brala na ruky predčasne narodené dieťa a fotila sa s ním.

Neskôr som čítala text, v ktorom opisovala katastrofálne podmienky na oddelení intenzívnej neonatológie. Po prečítaní niekoľkých jej reakcií na sociálnych sieťach som si vytvorila obraz férovej, no prísnej ženy. Hovorila som si, že musí byť neuveriteľne nahnevaná na všetkých, ktorí dopustili, že oddelenie, na ktorom pracuje, je v takom stave. A preto, keď som s ňou mala robiť rozhovor, mala som trochu obavy.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, čo sa Vanda Chovanová zjavila na monitore počítača, uvedomila som si, ako veľmi som sa mýlila. Na monitore bola energická žena, ktorá žartovala, usmievala sa a mala v očiach iskry.

Veľmi rýchlo som pochopila, že to, čo robí nie je žiadna križiacka výprava. Nechce hľadať vinníka, hovoriť o nekonečnej nefunkčnosti systému, ani útočiť na ľudí vo vláde. Chce hľadať riešenie, vďaka ktorému budú dostávať jej pacientky s deťmi lepšiu zdravotnú starostlivosť, v prostredí, ktoré nevyzerá ako z roku 1971.

Tento týždeň sa preto v newslettri Vizita dočítate, ako vznikla zbierka pre oddelenie intenzívnej neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Pozrieme sa však aj na to, čo hovoria nové štúdie o vláknine a pneumológ Ján Urda vám pripomenie, prečo je fajčenie prežitok a dá vám dôvody, pre ktoré by ste sa mali tohto zlozvyku zbaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci prišli s novými poznatkami o vláknine

Nájdete ju v celozrnných výrobkoch - v múke a vo vločkách, v semienkach, orechoch, ale aj v ovocí a zelenine.

Vláknina je pre naše telo prínosná z viacerých dôvodov - je zdrojom energie, reguluje hladiny cukru v krvi, niektoré jej druhy ovplyvňujú aj hladinu cholesterolu a predlžuje pocit sýtosti.

A práve mechanizmus, ktorý súvisí s pocitom sýtosti, zaujímal aj vedcov z prestížnej univerzity Imperial College London vo Veľkej Británii.

V novej štúdii sa zamerali na to, ako je možné, že po zjedení stravy s vysokým obsahom vlákniny dlho necítime hlad. Štúdiu uverejnil odborný časopis Science Translational Medicine.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tejto téme sa dočítate v článku: Spôsobuje sýtosť aj mení mikrobióm. Vedci prišli s novými poznatkami o vláknine.

Z dovolenky si nemusíte priniesť len magnetku

Leto je tradičný čas dovoleniek a mnohí volia za miesto oddychu zahraničie. Niektorí cestujú na osvedčené miesta, iní hľadajú stále nové destinácie a s nimi aj nové kulinárske dobroty či zážitky. Aj dáta Štatistického úradu potvrdzujú, že Slováci a Slovenky cestujú čoraz viac.

Radi navštevujú „slovenské“ more v Chorvátsku, no na prvom mieste je stále Turecko. Veľkú päťku najpopulárnejších letných dovolenkových destinácii dopĺňa Grécko, Egypt a Tunisko. Narastá aj záujem o exotickejšie domicily, ako sú Tunisko, Vietnam, Kuba, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán.

Stačí však málo a príjemná dovolenka sa môže predĺžiť o nečakanú péenku. Vlani bolo hlásených takmer štyritisíc prípadov importovaných nákaz zo 71 krajín sveta. Išlo o naozaj pestrú paletu – tvorilo ju až 67 rôznych diagnóz.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Bakoss z odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že riziko infekcie závisí od viacerých faktorov: destinácie, dĺžky pobytu, ale aj toho, či sa rozhodnete tráviť čas v meste, na vidieku alebo v prírode, aj od aktivít, ktoré sa rozhodnete absolvovať.

Medzi ochorenia, s ktorými sa môžete často stretnúť v dovolenkových letoviskách, patria osýpky, vírusová hepatitída typu A, brušný týfus, horúčka dengue a malária.

Ako sa nimi ľudia najčastejšie nakazia, ako vyzerá priebeh ochorenia a či sa dá pred nimi účinne chrániť, sme sa pýtali nielen Ivana Bakossa, ale aj pediatričky Kristíny Visolajskej a parazitológa Jana Votýpku z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.

Viac sa dozviete v texte, ktorý sme pre vás pripravili s kolegyňou Michaelou Džomekovou: Z dovolenky si nemusíte priniesť len magnetku. Ako sa vyhnúť horúčke dengue či brušnému týfusu?

SkryťVypnúť reklamu

Z hnevu a vzbury vznikla úspešná zbierka

Na počiatku každého dobrého skutku je zvyčajne nejaký príbeh, ktorý sa snažíme prostredníctvom článkov dostať k čo najširšiemu publiku. A občas sa stane, že je všetko opačne.

To je prípad zbierky pre oddelenie jednotky intenzívnej neonatológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Tento príbeh sa začal práve článkom v novinách. Napísala ho vo februári tohto roka Veronika Folentová z Denníka N. Úprimné odpovede primárky oddelenia Vandy Chovanovej o realite, v ktorej musia zdravotníci, ale aj pacientky a ich deti každý deň fungovať, mnohých prekvapili.

Upozornila na to, že podmienky, v ktorých predčasne narodené deti bojujú o prežitie, sú po mnohých stránkach nedôstojné. K inkubátorom sa bežne dostanú holuby, netopiere alebo hmyz. Na pomoc od štátu čakajú márne.

SkryťVypnúť reklamu

No po zverejnení článku sa našli ľudia, ktorí si povedali, že ak pomoc neprichádza zhora, musí prísť zdola.

"Zostala som veľmi zaskočená a pobúrená. Článok som si musela prečítať dvakrát. Nemusíme si robiť ilúzie, je všeobecne známy fakt, v akom stave naše nemocnice sú. No v prípade novorodeniatok, predčasne narodených detí alebo novorodencov, ktorí sú v kritickom stave, mi to pripadalo cez čiaru," opisuje svoje pocity pre SME podnikateľka Milena Bobeková.

Čo nasledovalo ďalej sa dočítate v texte: Z hnevu a vzbury vznikla úspešná zbierka. Ľudia opäť nahradili štát.

Pneumológ o rakovine pľúc: Väčšina pacientov fajčila aj počas liečby

Každé štyri hodiny umiera na Slovensku jeden človek na rakovinu pľúc, uvádza na webe organizácia Nie rakovine. Toto ochorenie pritom v počiatočných štádiách nemá žiadne výrazné prejavy. Dôvodom je to, že v pľúcach sa nachádza málo nervových zakončení. A preto zo začiatku nebolí.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak pacient fajčí štyri dekády, väčšinou sa objaví aj rakovina pľúc. Sú aj ľudia, ktorí fajčia od desiateho roka života. Vtedy sa rakovina pľúc spojená s fajčením môže objaviť aj skôr, po štyridsiatke. Väčšina našich pacientov však má okolo šesťdesiat rokov," vysvetľuje v podcaste Vizita pneumológ Michal Urda, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.

S tým súvisí aj fakt, že sa už netýka najmä mužov.

Či by mal robotu, keby neexistovali cigarety, sa dočítate v rozhovore s názvom: Pneumológ o rakovine pľúc: Z tých, ktorých som liečil, väčšina fajčila aj počas celej liečby.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Rakovina pľúc už dávno nie je len ochorením mužov. A prečo zo začiatku nebolí?
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Vizita: Čo odhalil výskum o mikroplastoch v ejakuláte a ako sa rozísť s telefónom

Žijeme v plastovej ére. Nová štúdia z Číny hlási, že mikroplasty objavili v každej testovanej vzorke ejakulátu. Čo to znamená a aký vplyv to môže mať na plodnosť?

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelne raz za mesiac sa Vizita zmení. Odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Rozprávam so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarzovou.

V novej epizóde sme sa pozreli nielen na mikroplasty, ale vrátili sme sa aj k téme sociálnych sietí. Rozhodli sme sa totiž zapojiť do letného experimentu, v ktorom sa pokúsime rozísť so svojím telefónom. A vy sa k nám môžete pridať.

Odporúčanie: Ak sa chcete absolvovať letnú výzvu časopisu The Guardian, môžete sa zaregistrovať na tomto odkaze. A ak by ste sa do výzvy radi zapojili, ale odrádza vás angličtina, napíšte nám na e-mail vizita@sme.sk a my vám zašleme inštrukcie v slovenčine. Okrem toho vám Sima odporučí aj knihy, ktoré ju v poslednom období zaujali. Konkrétne Digitálny minimalizmus od Cala Newporta a Deti, náš poklad od Delphine de Viganovej.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Špeciál so Simou: Čo odhalil výskum o mikroplastoch v ejakuláte a ako sa rozísť s telefónom
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Rutina: Prečo je svadobný mejkap drahší a ako zabezpečiť, že vydrží až do rána?

Svadobný mejkap je špeciálny, pretože ho nevesta má na tvári od skorého rána a musí vydržať až do ďalšieho rána. Zároveň by mal podčiarknuť jej osobnosť, vyzerať dobre na dennom svetle, umelom svetle aj vo svetle bleskov fotoaparátov, vysvetľuje v podcaste Rutina makeup artistka Lucia "Lussi" Šenková, ktorá líči desiatky neviest ročne.

Keďže sme uprostred svadobnej sezóny, s moderátorkou Tímeou Krauszovou sa porozprávali o tom, ako si vybrať štýl mejkapu a účesu na svadobný deň a tiež, čo môžu makeup artistky a artisti urobiť, aby vizáž neveste vydržala celých 24 hodín.

Načítavam... Prečo je svadobný mejkap drahší a ako zabezpečiť, že vydrží až do rána?
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Odporúčanie: Kniha Tajný kód

Je negramotný, nevie poriadne čítať ani písať, no správami, ktoré nahrá na starý iPhone, vám dokonale zamotá hlavu. Až tak, že pri detektívke Tajný kód do poslednej kapitoly nebudete vedieť, čo sa vlastne v knihe deje.

SkryťVypnúť reklamu

Ak hľadáte na leto oddychové čítanie a máte radi záhady, hlavolamy a hádanky, Tajný kód je správna kniha pre vás. Ručím vám za to, že na 50. strane nebudete vedieť, aký bude koniec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 755
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 624
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 780
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 725
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 617
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 142
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu