Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Inkompatibilita znamená rôznosť alebo nezhodu, skratka Rh označuje Rh faktor – antigén, ktorý sa nachádza na červených krvinkách. Konkrétne pod týmto názvom rozumieme stav, keď erytrocyty matky tento antigén na svojom povrchu nemajú /sú Rh negatívne/, otec dieťaťa a potenciálne aj dieťa tento antigén na povrchu červených krviniek majú (sú Rh pozitívni).
Keďže organizmus matky tento antigén nepozná, imunitný systém ho rozoznáva ako niečo cudzie a po vzájomnom stretnutí začína proti nemu produkovať protilátky. Tento jav nazývame izoimunizácia, protilátky môžu prechádzať cez placentu k plodu, cielene poškodzovať jeho červené krvinky proti ktorým boli vyrobené. Toto ochorenie potom nazývame hemolytická choroba novorodenca /hemolýza = rozpad červených krviniek/ a podľa stupňa hemolýzy rozoznávame aj stupne závažnosti tohto ochorenia a jednotlivé klinické obrazy.
Treba zdôrazniť, že len tak jednoducho k stretnutiu medzi Rh pozitívnymi krvinkami plodu a krvou Rh negatívnej matky nedochádza. Krvný obeh plodu a matky sú prísne oddelené. K stretnutiu medzi Rh negatívnou krvou matky a Rh pozitívnymi červenými krvinkami môže dôjsť viacerými cestami. Napríklad, ak takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, počas tehotnosti transplacentárnym prechodom niekoľkých krviniek plodu, počas rôznych invazívnych zákrokoch v tehotnosti ako je napr. amniocentéza, pri problematickom pôrode placenty, keď ju treba vyberať v narkóze operačne, atď.
Imunizácia môže nastať napríklad aj po interupcii, pri mimomaternicovom tehotenstve. Imunizácia – tvorba protilátok proti Rh pozitívnym krvinkám – uplatní v tomto prípade svoj efekt až v nasledujúcej tehotnosti. Tieto protilátky môžu prejsť cez placentárnu bariéru k plodu, naviažu sa na jeho krvinky, a tie sa potom rozpadajú v pečeni a slezine plodu. Plod trpí anémiou, čiže málokrvnosťou, anémia spôsobuje, že jeho orgány sú nedostatočne zásobené kyslíkom. Z rozpadnutých erytrocytov vzniká veľké množstvo bilirubínu – farbiva, ktoré novorodenec nevie po pôrode sám spracovať, toto farbivo je toxické, hromadí sa v mozgu dieťaťa a poškodzuje ho. Navonok sa to prejaví ako výrazný ikterus – žltačka, ktorá vzniká už niekoľko hodín po pôrode.
Toto je teda klinický obraz hemolytickej choroby novorodenca, ktorý sa dnes už v praktickom živote takmer nevyskytuje. Dnes je vypracovaný a v praxi dobre zavedený systém starostlivosti o Rh negatívne matky. Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti trikrát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a samozrejme predpokladáme, že nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemá v krvi žiadne anti Rh protilátky /tieto protilátky sa v literatúre nazývajú aj ako antiD/. Po pôrode sa jej dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa podá mamičke injekcia – Rhega, ktorá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je vychytať Rh pozitívne krvinky plodu a tak zabrániť ich imunizačnému vplyvu. Kritérii na podanie Rhegy je niekoľko, hlavným je, že dieťatko má Rh faktor pozitívny. Rhega sa podáva do 72 hodín po pôrode. Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29. týždni tehotnosti. Takisto by sa mala Rhega podať Rh negatívnej pacientke po spomínaných zákrokoch, ako je napr. amniocentéza. Ďalej po spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve. O podávaní Rhegy – antiD protilátok je vždy dobré poradiť sa a s hematológom.
Príbuzné články:
• Inkompatibilita Rh faktoru (Morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum)
• Krvné skupiny
• Dedičnosť krvnej skupiny
• Zloženie krvi
• Funkcia krvi
• Krvné choroby
• Menštruačné krvácanie, anomálie pri menštruačnom krvácaní
![]() Pokles plodnosti – rastúci vek | Nasledujúca téma |