Bolesti chrbta: prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť

V dnešných časoch bolesti chrbta nie sú nič výnimočné. Vďaka sedavému spôsobu života a nedostatku pohybu nimi trpí čoraz viac ľudí, mladých pribúda.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Príčin bolestí chrbta môže byť viacero a sú aj pomerne rôznorodé. Za niektoré si občas môžeme sami. Príkladom je úraz či nefyziologické správanie, trebárs nesprávna poloha pri sedení. Iné súvisia so starnutím či rôznymi degeneratívnymi ochoreniami.

Chrbát môže bolieť od poranenia a preťaženia svalov, väzov, medzistavcových kĺbov a krížovo-bedrových kĺbov, ale aj v dôsledku tlaku na nervové korene v miechovom kanáli, osteoartrózy, kvôli posunu stavcov, ich zlomeninám či zúženiu miechového kanála. Príčinou bolestí však môžu byť aj deformity chrbtice – napríklad skolióza alebo kyfóza.

Rehabilitačná lekárka Monika Klenková dopĺňa, že bolesti v chrbte môžu spôsobovať dokonca aj problémy s vnútornými orgánmi v malej panve alebo bruchu. „Málokto si dá do súvislosti ochorenie vnútrobrušných orgánov s bolesťami v chrbtici. Prepojené sú cez viscerovertebrálne vzťahy a navzájom sa ovplyvňujú,“ hovorí lekárka.

K výskytu bolestí chrbta významne prispieva nedostatok pohybu a popri ňom často aj nezdravá strava. Aj Monika Klenková potvrdzuje, že tento vzorec správania potom vedie k preťažovaniu jednotlivých štruktúr – svalov, väzov, medzistavcových kĺbov či krížovo-bedrových kĺbov, ktoré sa následne bránia bolestivými signálmi.

Bolia aj opotrebované kĺby

Ďalšou z príčin bolestí chrbta je tlak na nervové korene v miechovom kanáli. Lekárka vysvetľuje, že tu sa zvyšuje mechanický tlak kvôli poškodeniu platničky. Tá sa môže poškodzovať pri opakovanej vibrácii, pohybe, pri športovaní, ale aj pri nesprávnom dvíhaní ťažkých bremien alebo pri náhlom zvýšení vnútrobrušného tlaku. V takomto prípade sa bolesť prenáša do nohy.

Ďalšou príčinou býva osteoartróza. Tohto ochorenia pribúda so zvyšujúcim sa vekom. Dôsledkom je opotrebovávanie kĺbov, čo sa prejavuje bolestivosťou. Lekárka zdôrazňuje, že dochádza aj k degenerácii váhonosných kĺbov, v dôsledku čoho sa mení stereotyp chôdze, čo tiež môže prispievať k bolestivým prejavom.

Pri niektorých činnostiach môže bolesti spôsobovať napríklad posun stavca. „Práca v predklone, nepripravené telo a fyzická námaha bez regenerácie idú ruka v ruke s nepríjemnou a ťažko zvládnuteľnou bolesťou v krížoch,“ hovorí lekárka.

Ako starneme, začnú pribúdať rôzne neduhy. Patrí k nim aj zužovanie miechového kanála, ktoré je podľa lekárky tiež jednou z možných príčin bolestí v chrbte.

Pozor pri športovaní

Neopatrnosť pri rekreačnom športovaní, môže byť takisto zdroj bolestí. Napríklad pri páde z bicykla sa môže poraniť kostná štruktúra stavca. „Stlačením chrbtice pri páde na zadok alebo hlavu sa zníži výška stavca, čo okrem bolestivosti v krížoch vyvolá rozšírenie bolestivého signálu do nohy,“ hovorí Monika Klenková.

Prečítajte si tiež: Ako spať pri bolestiach krížov. Štyri tipy na vhodné polohy

Z ďalších príčin boľavého chrbta sme spomínali deformity chrbtice, ako je napríklad skolióza alebo kyfóza.

Pri skolióze ide o vykrivenie chrbtice doboku a môžeme ho pozorovať, ak sa na pacienta pozeráme odzadu. Ak vám lekár povie, že máte kyfózu, znamená to zasa, že vaša chrbtica je oblúkovito zakrivená smerom dozadu. Naopak, ak ide o oblúkovité zakrivenie chrbtice smerom dopredu, hovoríme o lordóze.

Takéto zmeny na chrbtici môžeme podľa lekárky najčastejšie vidieť u mladých ľudí. Hovorí, že „asymetricky zaťažované oblasti deformovanej chrbtice môžu dať najavo nevôľu pri dlhodobom sedení alebo nadmernej pohybovej aktivite.“

Okrem spomínaných príčin môže byť bolesť chrbta aj jedným z prejavov mnohých závažných ochorení. Môžu to byť vrodené chyby, neurologické ochorenia, reumatizmus, tumory alebo poúrazové stavy.

Liečba a samoliečba

Liečba bolesti sa odvíja od konkrétnej príčiny a k presnému diagnostikovaniu slúžia aj moderné zobrazovacie metódy ako je röntgen, počítačová tomografia či magnetická rezonancia.

Na bežnú liečbu bolesti sa zvyknú využívať rôzne prípravky, ktoré voľne kúpite v lekárni. Sú to lieky proti bolesti, rôzne gély, masti alebo hrejivé náplasti.

Monika Klenková upozorňuje, že v prípade lokálnych antireumatík v podobe mastí či gélov treba dávať pozor na precitlivenosť na liečivú zložku.

Zvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy, najmä ak si takéto prípravky natierajú na veľkú plochu kože.

Zvýšená miera opatrnosti platí aj v prípade, ak takým prípravkom ošetrujete dieťa. Bylinkové gély môžu mať podľa lekárky navyše síce príjemnú, ale prenikavú vôňu, takže opatrnosť je namieste aj kvôli alergiám.

Teplo nie vždy pomáha

Pri samoliečbe však buďte opatrní, lekárka upozorňuje, že ak nevieme určiť príčinu bolesti, tak nevieme použiť ani adekvátny samoliečebný prostriedok. Ľudia si bežne liečia bolesti chrbta teplom. Ak je však príčinou zápal – napríklad svalu, nervu a pod., bolesť sa môže neprimeraným prehriatím zhoršiť.

Príkladom nevhodnej samoliečby je podľa lekárky aj snaha športovcov prekonať a zvládnuť bolesť ďalšou námahou a pohybom. „Nie je to správne, takto si môžu ublížiť a svoje problémy znásobiť. Na druhej strane ani príliš dlhé obdobie kľudu neprináša žiadaný efekt. Svalstvo ochabne a prestane byť aktívnou oporou pre pohybový systém,“ hovorí Klenková.

Nedostatok fyzickej aktivity vo všeobecnosti spôsobuje oslabenie a ochabnutie svalového korzetu trupu, čo sa môže prejaviť aj väčšou náchylnosťou k bolestivým stavom.

Cvičte, ale správne

Pri bolestiach v chrbte pomáha vhodné cvičenie alebo rehabilitácia, ktoré vám po zvážení zdravotného stavu odporučí lekár.

Nesprávnym cvičením si môžete aj ublížiť a problém zhoršiť. Rehabilitačná lekárka vysvetľuje, že „príjemné sú tzv. ‚mäkké techniky‘, čiže cielené uvoľnenie bolestivých miest vo svaloch, šľachách i fasciách – väzivových obaloch svalov a svalových skupín.

Prečítajte si tiež: Ako si pri cvičení udržať správne držanie tela

Ak hovoríme o aktívnom cvičení, vhodné sú polohy bez záťaže chrbta a cviky na jeho segmentálne uvoľnenie i jemné natiahnutie.“ Lekárka dodáva, že nesmieme zabudnúť na posilnenie vnútorných brušných svalov.

Vhodným cvičením pri bolestiach chrbta je progresívna metóda Pilates Medical, alebo plávanie. Mali by ste však cvičiť pod dohľadom odborníka.

Lekári varujú pred rôznymi kurzmi, kde sa cvičí vo veľkých skupinách. Ľahko sa môže stať, že inštruktor nemá dostatok odborných vedomostí a ak aj áno, nemusí mať čas kontrolovať každého jednotlivca. Ak totiž nebudete cvičiť správne, môžete svojmu boľavému chrbtu ešte viac uškodiť.

Nie na všetko existuje jednoznačný recept, vždy je potrebné k pacientovi pristupovať individuálne a podľa toho zvoliť aj vhodný druh liečby alebo cvičenia.

Naprávať či nenaprávať?

Určite ste sa stretli s pojmami ako hexenšus alebo lumbago. Ak len vo verbálnej podobe, máte šťastie. Tí, ktorí majú reálnu skúsenosť, vedia, že ide o veľmi bolestivé stavy, ktoré súvisia s medzistavcovou platničkou. „Seknutie“ v krížoch je nečakaná, náhla a prudká bolesť a je dôsledkom nadmerného preťažovania platničiek.

Platnička je väzivový prstenec s pružným rôsolovitým jadrom. Toto jadro je akýmsi tlmičom nárazov a extrémnych pohybov. Keď je platnička namáhaná či opakovane dochádza k neopatrným rotačným pohybom v driekovej chrbtici, jej vlastnosti sa menia.

Rôsolovité jadro vnútri platničky môže vytláčať väzivový prstenec, ktorý sa následne vysunie do vonkajšieho priestoru. Ľudovo povedané, platnička „vyskočí“ a bolesti sú na svete. Tento stav si vyžaduje pokoj na lôžku. Ako samoliečbu lekárka odporúča úľavovú polohu, suché teplo, prípadne bežné antireumatikum.

Ak bolesť počas niekoľkých dní neustupuje a nereaguje na samoliečbu, mali by ste navštíviť odborníka. „Ak naprávať, tak nie vyskočenú platničku, ale blokádu medzistavcového kĺbu, a to u kvalifikovaného osteopata, prípadne lekára – odborníka na manuálnu medicínu,“ zdôrazňuje Monika Klenková.

Bolesti chrbta v tehotenstve

Bolesti chrbta – najmä krížov, trápia väčšinu budúcich mamičiek. Obvykle ich začnú obťažovať zhruba od polovice tehotenstva.

Lekárka vysvetľuje, že sa to deje v dôsledku hormonálnych zmien v tele budúcej matky.

Prečítajte si tiež: Cvičenie v tehotenstve. Ktoré cviky sú vhodné?

„Väzivový aparát panvy aj bedrových kĺbov sa napína. Rastom plodu sa mení statika chrbtice, drieková oblasť je viac zaťažovaná. Mnohé ženy v tehotenstve navyše priberú viac ako je žiaduce a vtedy trpia aj váhonosné kĺby.“ Hovorí, že najlepšou prevenciou je špeciálny pohybový program pre tehotné ženy.

Vhodné cvičenie pomáha udržať flexibilitu driekového úseku chrbtice a spevní sa aj svalstvo. Podľa lekárky je pre budúce mamičky vhodné cvičenie v malých skupinách, tak sa k pohybu vzájomne motivujú.

Veľmi pomáha plávanie, pri ktorom je telo nadľahčované, takže kĺby si oddýchnu a uvoľňuje sa aj svalové napätie. Cvičenie je dôležité aj po pôrode, pretože popri starostlivosti o dieťa si chrbtica opäť neoddýchne. Masti, gély či náplasti sú len doplnkovou metódou, treba však dávať pozor pri ich aplikácii na veľkú plochu kože. O liečbe bolesti sa určite poraďte s lekárom.

Keď lieky nepomáhajú

Základom liečby stredne silnej a silnej bolesti sú obvykle lieky s obsahom opioidov (morfium, kodeín, fentanyl, oxykodón). Najnovšie máme k dispozícii lieky, u ktorých sa opiáty uvoľňujú postupne a vedľajšie účinky, ktoré sa najčastejšie prejavujú v tráviacom trakte, sa znižujú.

Prečítajte si tiež: Odborník na bolesť: Platničky bolia už osemnásťročných

Komplikované bolesti chrbta, ktoré nie je možné zvládať iným spôsobom, možno liečiť aj miešnou stimuláciou.

Anesteziológ a algeziológ Róbert Rapčan vysvetľuje, že pri tomto spôsobe liečby sa pacientovi implantuje do epidurálneho priestoru do blízkosti miechy kovová elektróda.

Pripojená je na zdroj elektrickej energie, ktorý sa zasa implantuje pod reberný oblúk. „Elektrické pole následne určitým spôsobom ovplyvní vedenie bolestivých impulzov miešnymi dráhami, a to vedie k výraznej úľave od bolesti,“ hovorí lekár. Implantovaná elektróda síce pacientovi chrbticu nevylieči, odstráni však bolesť, ktorá ho často diskvalifikuje z bežného života.

Nová technológia

Doteraz používané technológie majú veľmi dobré výsledky najmä pri liečbe bolestí vyžarujúcich do končatín. Menej úspešné sú však pri komplikovaných bolestiach chrbta.

Nová technológia, ktorú vyvinuli experti z Mayo Clinic v USA, je podľa Róberta Rapčana veľmi sľubná práve pri zvládaní komplikovaných bolestí chrbta, ktoré sa inak liečiť nedarí. Aj našim pacientom svitá na lepšie časy. Slovensko je jednou z prvých šiestich krajín v EÚ, ktoré už majú tento produkt registrovaný.

A aký dlhý čas môže mať pacient elektródy implantované? „Pokiaľ nenastane technická komplikácia, môže to byť neobmedzene dlho. Batériový zdroj energie má v prípade novej technológie štandardnú životnosť deväť rokov,“ hovorí lekár.

Kedy máte na implantát nárok?

Nová technológia sa podľa lekára využíva v liečbe pacientov s komplikovanými bolesťami chrbta vtedy, ak nezaberajú iné druhy terapie, napríklad lieky proti bolesti, operačná alebo rehabilitačná liečba.

Pacient však môže túto terapiu odmietnuť a kontraindikáciou môže byť napríklad aj prítomnosť závažnej infekcie alebo určité poruchy zrážania krvi. Pri určitých fyzických aktivitách však musí byť opatrný.

„Zásadné obmedzenia u pacienta s implantovanou elektródou neexistujú, musí si však navyknúť na život s kovovým predmetom v tele. Znamená to, že reaguje napríklad na detektory kovov na letiskách, v supermarketoch. Nemal by sa podrobovať vyšetreniam magnetickou rezonanciou, avšak toto obmedzenie sa pomaly stane minulosťou,“ dodáva Rapčan.

Kam za liečbou

V súčasnosti u nás existujú tri implantačné centrá v rámci neurochirurgických oddelení v Košiciach, Ružomberku a v Bratislave, kde sa táto terapia vykonáva. Ak trpíte komplikovanými bolesťami chrbta, navštívte najbližšiu ambulanciu pre liečbu bolesti, kde získate bližšie informácie. V blízkej budúcnosti by malo fungovať aj internetové poradenstvo.

Ak ste vhodným kandidátom na spomínanú terapiu a máte obavu, že budete musieť hlboko načrieť do peňaženky, nie je to tak. Celý zákrok je plne hradený zdravotnými poisťovňami a hoci nejde o malú sumu, z pohľadu lekára je to vzhľadom na efektivitu liečby dobrá investícia.

„Z dlhodobého hľadiska táto terapia znamená výrazné zníženie nákladov na liečbu a ošetrovanie pacienta a často aj umožní, že sa pacient môže vrátiť do pracovného procesu,“ hovorí Róbert Rapčan.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 6. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 9. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 10. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 1. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 2. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Lídri farmárov? Jeden je spájaný so zločinom. A druhý?
 5. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 8. Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom
 9. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 10. Noerr advised on WebSupport deal
 1. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 14 860
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 13 599
 3. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 12 068
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 10 625
 5. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 8 422
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 382
 7. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 766
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 467
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 3 890
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 547

Téma: Chrbtica


Článok je zaradený aj do ďalších tém Bolesť chrbta, Bolesť

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Farmári prišli opäť protestovať do Bratislavy. Čo ich najviac trápi (anketa)

Premiér dá ministrom domáce úlohy podľa požiadaviek farmárov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico nikam neodchádza. Zatiaľ, asi, možno

Toto nie sú žiadne tri kroky dopredu.

Komentár Zuzany Kepplovej

Prijatie farmárov dáva zmysel

Smer a SNS sa pokúšali protestujúcich poľnohospodárov odsunúť. Nepodarilo sa.

Neprehliadnite tiež

Niektoré typy cvičenia sú vhodnejšie, než iné.
Ilustračná fotografia.
Čiastočný shutdown spôsobil, že väčšina zamestnancov Bieleho domu si musela vziať nútené voľno a futbalistom nemal kto navariť.
Ilustračná fotografia.
Ilustračné foto.