Angína a zápal mandlí
Angína je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detstve, no nevyhýba sa ani dospelým. Ide o zápal lymfatického tkaniva v hltane, kam patria okrem iného aj krčné mandle. Angínu môže dostať aj človek, ktorý už krčné mandle nemá. Lymfatické tkanivo má totiž človek aj na iných miestach v hltane, napríklad na koreni jazyka. Takáto angína sa však už obyčajne nekomplikuje.
Chorobu spôsobujú najčastejšie baktérie, menej závažná je angína vírusového pôvodu. Bakteriálnu angínu najčastejšie vyvoláva streptokok, najlepšie na ňu zaberá klasický penicilín. Ak sa však angíny príliš často opakujú, alebo má pacient v krvi vysokú hladinu protilátok proti streptokokovi, tzv. ASLO, treba hľadať zdroj infekcie.
Najčastejším zdrojom infekcie sú krčné mandle, práve preto sa sa chronicky zmenené mandle vyberajú, zvýšené ASLO však môžu spôsobovať aj pokazené zuby, chronický gynekologický zápal či zápal v prínosových dutinách.
Krčné mandle zohrávajú u detí do troch rokov dôležitú funkciu pri budovaní imunitného systému. Ich chirurgické odstránenie sa v tomto veku indikuje veľmi opatrne, skôr výnimočne.