BRATISLAVA. Skôr než si objednáte hamburger s hranolkami, pomyslite na svoje duševné zdravie. Správne potraviny totiž môžu nielen ovplyvniť náladu, ale zmierniť prejavy depresie a stresu.
Výskumy, ktoré už v minulosti naznačovali súvislosť medzi jedlom a náladou, podporil pokus vedcov na Deakinovej univerzite v Austrálii. Svoje zistenia uverejnili v časopise BMC Medicine.
Stačilo už pár mesiacov
V univerzitnom Centre pre stravu a náladu sa zamerali na ľudí, ktorí sa liečili pomocou antidepresív či psychoterapie.
Na začiatku pokusu sa všetci zo 67 dobrovoľníkov stravovali nezdravo. Jedli málo zeleniny, ovocia a vlákniny. Ich strava namiesto toho zahŕňala sladkosti, spracované mäso a slané pochutiny.

Nasledujúce tri mesiace sa polovica účastníkov začala stravovať zdravšie.
Vedci jedálniček upravili, aby v ňom bol dôraz na extra panenský olivový olej, oriešky, semená, vajíčka, tučné ryby a mäso dobytka kŕmeného trávou.
Zvyšok dobrovoľníkov pokračoval vo svojich bežných stravovacích návykoch.
Na začiatku a konci pokusu účastníci podstúpili hodnotenie symptómov na hodnotiacej stupnici pre depresiu.
Už po troch mesiacoch zdravšej stravy bolo v prípade 32 percent ľudí skóre také nízke, že prestali spĺňať kritériá pre diagnózu depresie. U skupiny, ktorá sa stravovala nezdravo, sa skóre znížilo iba minimálne. Iba 8 percent z nich pocítilo úľavu od príznakov depresie.
Proti stresu a bez vedľajších účinkov
Austrálsky výskum naznačuje, že u pacientov so silnou depresiou môže byť zmena v stravovaní plnohodnotnou súčasťou liečby. Jej najväčšou výhodou je, že zdravá strava nemá vedľajšie negatívne účinky.

Priemyselne nespracované zdravé potraviny zároveň poskytujú živiny, ktoré mozgu pomáhajú lepšie zvládať stres. Pomáha napríklad horčík, ktorý sa nachádza v mandliach, avokáde alebo tmavej listovej zelenine.
Vyhýbať sa treba najmä cukru a rafinovaným spracovaným olejom z repky, kukurice a sóje.
„Čoraz viac si uvedomujeme, že črevo je skutočne vodičom zdravia, vrátane duševného zdravia, takže udržanie vysokého príjmu vlákniny je veľmi dôležité,“ hovorí v tlačovej správe univerzity profesorka Felice Jackaeová.
Hoci štúdia vznikla na relatívne malej vzorke a je potrebný ďalší výskum, na ďalšie vedecké dôkazy nie je nutné čakať. Zdravá strava totiž pomôže nielen v boji proti depresii a stresu, ale prospeje aj celkovému zdraviu.
DOI: 10.1186/s12916-017-0791-y