Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Na ochorenie Covid-19 zatiaľ neexistuje liek. To však neznamená, že nemá zmysel testovať ľudí, ktorí sa mohli nakaziť vírusom.

Testovanie lekárom pomáha identifikovať ľudí, ktorí namiesto dobrovoľnej izolácie musia ostať v prísnej karanténe. Touto cestou možno spomaliť šírenie vírusu v populácii.
Testy zároveň poskytujú objektívnejší a presnejší pohľad na to, aká vážna je epidemiologická situácia v krajine.
Umožňujú takisto nájsť cestičky, ktorými sa vírus šíri aj napriek preventívnym opatreniam.
Koho testujú na koronavírus
Testovanie sa robí v prvom rade u ľudí, ktorí spĺňajú aspoň jedno z dvoch kritérií: boli v kontakte s osobou, u ktorej sa potvrdila nákaza Covid-19, alebo majú príznaky spojené s infekciou.
Všímať si treba horúčku, suchý kašeľ a ťažkosti s dýchaním.
"Biologický materiál od pacientov je najvhodnejšie odoberať v prvých dňoch po nástupe klinických príznakov respiračného ochorenia, v tomto období je najväčšia pravdepodobnosť záchytu vírusu," vysvetlila hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
Bez príznakov ešte nemusia byť hladiny vírusu v tele dostatočné vysoké a testovanie nákazu nemusí zachytiť.
Ak ste prišli do kontaktu s chorým, boli ste v oblasti, kde sa vyskytovala nákaza, alebo sa u vás objavili príznaky, ostaňte doma a vyhýbajte sa kontaktu s inými ľuďmi.
Telefonicky kontaktujte svojho lekára aj infolinku príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Váš lekár, respektíve hygienik rozhodnú o tom, či vôbec, ako a kde bude prebiehať odber vašej vzorky.
"Vyzývame pacientov, aby svoj zdravotný stav opisovali objektívne, bez zveličovania závažnosti, alebo, naopak, bez zamlčovania dôležitých anamnestických údajov, napríklad údajov o pobyte v zahraničí," apeluje prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák.
V žiadnom prípade neohrozujte ostatných pacientov a lekárov tým, že bez telefonickej konzultácie vycestujete na centrálny príjem nemocnice alebo sa posadíte do čakárne všeobecného lekára.
Ak máte podstúpiť test, čakajte v izolácii na príchod záchranárov a medzičasom dodržiavajte zásady prevencie a inštrukcie lekárov.
Musíte rešpektovať, že zdravotníci majú obmedzené kapacity. Lekári, sestry, posádky sanitiek, ako aj laboranti, ktorí vyhodnocujú odobrané vzorky, čelia obrovskému náporu.
Technicky nie je možné okamžite a bezpečne odobrať vzorku každému, kto sa v danej chvíli obáva nákazy. Sanitky tiež musia pred testovaním uprednostniť pacientov s vážnymi zraneniami a v ohrození života.
Ako prebieha odber vzorky?
Testovanie ľudí na nový koronavírus v prvom rade zabezpečujú záchranári.
Svoje posádky vybavujú špeciálnymi ochrannými pomôckami, prevážajú podozrivých pacientov na vyšetrenia a špecializované tímy robia odbery a transport vzoriek na diagnostiku.
Ministerstvo zdravotníctva zaviedlo aj testy na koronavírus v domácom prostredí. V každom kraji na Slovensku je k dispozícii jedna mobilná jednotka.
Odber vzorky nemôže robiť hocikto, z bezpečnostných dôvodov ho vykonávajú iba riadne zaškolení zdravotníci. Pri odbere na sebe musia mať bezpečnostné prvky, ako sú ochranný oblek, okuliare, rukavice a respirátor.
Testovanie na koronavírus sa robí výterom z úst a nosa. Pacient musí pred odberom vzorky zakašľať, celý odber je rýchly a jednoduchý.
"Prvým vatovým tampónom sa krúživým pohybom zotrú podnebné oblúky bez dotyku mandlí," vysvetľuje hovorkyňa hygienikov Dáša Račková.
Druhým vatovým tampónom sa vytrie sliznica zadnej časti nosnej klenby cez obe nosné dierky.
Obidva tampóny, na ktorých sú zachytené bunky z dýchacích ciest pacienta, sa vložia do skúmavky a ponoria sa do odberovej tekutiny. Ich konce sa zalomia o okraj skúmavky tak, aby sa dala uzavrieť zátkou.
Ako funguje test?
Analýza vzorky je podstatne komplikovanejšia, než jej odber. V laboratóriu sa snažia v bunkách, ktoré sterom odobrali pacientom, nájsť stopy po genetickom materiáli vírusu.
V prípade SARS-CoV-2 laboranti pátrajú v pacientovej vzorke po RNA a využívajú test zvaný spätná polymerázová reťazová reakcia (PCR).

Ako prvé musia v laboratóriu akúkoľvek vírusovú RNA premeniť na DNA. Získané DNA potom musia množiť až do chvíle, kým ho nedokážu zachytiť a analyzovať špeciálnym prístrojom.
Kompletný genóm nového koronavírusu bol zverejnený ešte 10. januára.
Prítomnosť vírusu v jednotlivých vzorkách sa vo väčšine krajín najskôr určuje na základe jedného špecifického génu, ktorý okrem iného nesie informácie o vonkajšom obale vírusu.
Ak takýto genetický materiál z vírusu objavia aj v odobranej vzorke, pacient je zrejme infikovaný vírusom. Následne sa robí ďalší, o niečo hĺbkovejší kontrolný test, ktorý už hľadá aj ďalšie časti vírusového genómu.
Genetické testovanie je mimoriadne presné, no kým sú definitívne jasné výsledky, trvá to spravidla 24 až 72 hodín.
Ostatné diagnostické metódy, ako sú sérologické testy z krvi a rôzne rýchlotesty, síce nie sú až také presné, no ich výsledky sú známe v priebehu niekoľkých hodín, či dokonca desiatok minút.
Ich výhodou je, že kým sa potvrdí výsledok zdĺhavejšou metódou, zdravotníci môžu medzičasom pátrať po kontaktoch chorého pacienta.
Možno sa dať otestovať súkromne?
Je pochopiteľné, že by ste chceli čo najskôr poznať odpoveď na otázku, či ste sa nakazili vírusom. V súčasnej situácii však nie je vhodné a ani technicky možné dať sa otestovať po vlastnej línii, akýmsi domácim testom.
Testovanie prebieha výlučne v úzkej koordinácii s Úradom verejného zdravotníctva. Je to dôležité aj preto, aby mal štát absolútny prehľad o výskyte chorých a tiež záruku, že testovanie spĺňa štandardy a výsledky sú hodnoverné.
S analýzou vzoriek majú Národnému referenčnému centru pre chrípku pomôcť aj Virologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) či Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Testovacia kapacita by s ich pomocou mohla v nasledujúcich dňoch podstatne narásť, z 90 vzoriek až na niekoľko stoviek otestovaných pacientov denne.
Najväčšia sieť laboratórií na Slovensku Medirex chce v najbližších dňoch umožniť preventívne testovanie pre samoplatcov. Hľadajú tiež spôsob, ako túto možnosť ponúknuť okrem jednotlivcov aj firmám či samosprávam.
"Zároveň, v prípade požiadania kompetentných úradov vieme svoje kapacity vyčleniť aj na testovanie osôb, ktoré už majú príznaky," povedala pre SME hovorkyňa spoločnosti Diana Madarászová. Laboratóriá Medirexu majú kapacitu na 500 až tisíc testov denne.
Aj v tomto prípade platí, že stery musí vždy robiť špeciálne vyškolený personál a musia sa do laboratórií dostať oficiálnou cestou, z odberných pracovísk alebo od lekárov. Verejnosť inštitúciám nesmie individuálne posielať neodborne odobraté vzorky.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Ako ochorenie Covid-19 popisujú pacienti
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Mýty o novom koronavíruse
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu