Vitajte,
začínate čítať 91. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Vo väčšine prípadov trvá tri až päť dní a hoci potrápi päťdesiat až šesťdesiat percent cestovateľov do zahraničia, mnohí nevedia, že ide o skutočnú diagnózu. Reč je o cestovateľskej hnačke.
Vieme jej zabrániť najmä správnymi hygienickými návykmi, vysvetľuje v podcaste Vizita, gastroenterologička Alexandra Dannigerová Molnárová.
„Medzi základné pravidlá patrí používanie balenej vody, a to nielen na pitie, ale aj na umývanie zubov alebo čistenie ovocia. Stačí, keď si spomeniete na populárny film Sex v meste. Charlotte si síce na dovolenku v Mexiku priniesla vlastné jedlo, no pri sprchovaní si glgla z vody a hneď ju poriadne potrápila hnačka,“ upozorňuje s tým, že pri návšteve niektorej z rizikovejších krajín je dôležité dávať si pozor aj na vodu v sprche alebo prehltnutie vody pri plávaní.
„Obozretná by som bola aj pri žoviálnych prejavoch s obyvateľmi danej krajiny. Po podávaní rúk a objímaní sa nie je zlé vyčistiť si ruky dezinfekciou. Aj takto môžeme predchádzať možnému prenosu patogénov,“ dodáva.
Tento týždeň sa v newslettri Vizita okrem cestovateľskej hnačky pozrieme aj na pečeň. Vysvetlíme si, ako je možné, že vie aj to, či fajčíte. Analytik Martin Smatana zase vysvetlí, či sa treba obávať generických liekov a aké problémy má Slovensko pri ich regulácii.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Analytik Smatana: Zaviedol by som povinné kvóty na liečbu generikami
Majú rovnakú účinnú látku, no iný názov. Generické lieky v ľuďoch stále vyvolávajú rozličné pochybnosti. V Európskej únii pritom tvoria väčšinu predpísaných liekov a môžu ovplyvniť napríklad aj celkovú dostupnosť liekov.
„Keď sa pozrieme na to, čo sa deje posledné roky na Slovensku, ale aj v rámci celej Európy, mávame pomerne pravidelné výpadky základných liekov od inzulínov cez antibiotiká, po vakcíny," hovorí pre SME analytik Martin Smatana.
Spoločnosť IQVIA urobila analýzu o tom, koľko výpadkov hlásili jednotlivé štáty medzi januárom 2023 a 2024.
„Veľkých výpadkov bolo 8100. Keď zisťovali, prečo nastali, dve tretiny z nich vznikli preto, že v danej krajine bolo málo dodávateľov. Väčšinou ich nebolo viac ako päť. Bolo ich teda príliš málo na to, aby keď dôjde k výpadku lieku pre logistiku alebo problém s výrobným materiálom, to vedela doplniť alebo nahradiť iná krajina,“ dodáva.
Viac sa dozviete v rozhovore s názvom: Analytik Smatana: Zaviedol by som povinné kvóty na liečbu generikami.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Pečeň je bystrý orgán, vie aj to, či fajčíte. Čo by chcela jesť, keby mala na výber?
Vykonáva stovky funkcií, bez ktorých by sme nemohli žiť. Pečeň udržuje zdravú hladinu cukru v krvi a všetko, čo zjeme, pretvorí na bunky, enzýmy a iné molekuly.
Okrem toho vytvára aj žlč a skladuje látky, ktoré sa neskôr premenia na energiu. Pracuje tiež ako filter, pretože zachytáva liečivá a odpadové látky v krvi, ktoré sa následne vylučujú.
„Pečeň má pozoruhodnú regeneračnú schopnosť. Svoje tkanivo dokáže obnoviť aj po značnom poškodení, pričom niekedy na to stačí aj 25 percent zdravého tkaniva. To jej umožňuje zotaviť sa z poškodenia, ktoré spôsobili toxíny alebo chirurgické odstránenie časti orgánu,“ vysvetľuje pre SME výživová špecialistka Nikoleta Šimonová.
No aj regeneračná schopnosť pečene má svoje limity. Ak sa prekročia, dochádza k jej trvalému poškodeniu.
A práve pečeň je podľa odborníkov orgán, ktorému dávame v 21. storočí poriadne zabrať.
„Keď bol Prometeus pripútaný na skale a orol mu z pečene vždy niečo odzobol, asi nebol vystavený takým cudzorodým a toxickým vplyvom, ako sme dnes my. Pečeň mu cez noc dorástla," hovorí v nedávnom rozhovore pre SME hepatológ Marek Rác, primár Internej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Pečeň je bystrý orgán, vie aj to, či fajčíte. Čo by chcela jesť, keby mala na výber?

Kupované jedlá pre deti majú prísne limity. Nevyhovujúci výrobok sa objaví raz za rok
Kupované jedlá pre deti bývajú pri dlhých cestách autom či lietadlom pre rodičov záchranou. Kapsičky zaženú nielen hlad, ale môžu znížiť šancu na alimentárnu nákazu.
„V tom je ich výhoda a nebránila by som sa im, veď dieťa ich neje každý deň,“ uviedla v rozhovore pre SME odborníčka na stravovanie detí Eva Blaho.
Potraviny pre dojčatá a malé deti majú pritom v porovnaní s tými bežnými niektoré limity stanovené prísnejšie, a to dokonca právnymi predpismi. Pre SME to potvrdzuje Marek Slávik z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
„Nemôžu obsahovať nadlimitné množstvá mikroorganizmov, kontaminantov, rezíduí pesticídov, prídavných látok a podobne,“ približuje vedúci odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov.
ÚVZ a jeho regionálne úrady kontrolujú potraviny pre dojčatá a malé deti priebežne počas celého roka.
„Opatrenie stiahnuť daný výrobok nariaďuje kontrolný orgán ihneď po doručení nevyhovujúceho výsledku,“ hovorí Slávik. Dodáva, že vzhľadom na pomer vyšetrených a nevyhovujúcich vzoriek nie sú obavy rodičov namieste.
Od roku 2020 úrad informoval o stiahnutí nejakej potraviny zhruba štyrikrát. Išlo o rezíduá pesticídov, mikroorganizmy aj ťažké kovy.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Kupované jedlá pre deti majú prísne limity. Nevyhovujúci výrobok sa objaví raz za rok.

Pes vyrieši osamelosť seniora lepšie ako mačka
Nie je žiadne tajomstvo, že domáci miláčikovia prinášajú do života radosť a pohodu. Nie je však jedno, aké zviera si vyberiete.
Nová štúdia zameraná na ľudí vo veku 80 rokov žijúcich v Nemecku totiž ukázala, že pes môže významne znížiť pocit osamelosti. Výsledky ukazujú, že starší ľudia, ktorí vlastnia tohto verného spoločníka, sa cítia menej osamelí v porovnaní s tými, ktorí nemajú žiadne zviera alebo vlastnia mačku či iné zviera.
Zdravotné riziká osamelosti sa pritom prirovnávajú k takým, ktoré súvisia s pitím alkoholu či s fajčením. A starší ľudia môžu byť obzvlášť zraniteľní aj v dôsledku sociálnej izolácie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že ide o pomerne rozšírený jav, ktorý sa týka zhruba jednej zo štyroch starších osôb.
„Nižšia osamelosť najstarších osôb v Nemecku bola spojená najmä so životom po boku psa. Ak je to v súlade s preferenciami a postojmi veľmi starých ľudí, môže to byť efektívny spôsob, ako zmierniť osamelosť v tejto vekovej skupine,“ píše medzinárodný tím štúdie, ktorú viedol André Hajek z Univerzitného lekárskeho centra v Hamburgu.
Viac sa dočítate v texte kolegyne Michaely Džomekovej: Pes vyrieši osamelosť seniora lepšie ako mačka. Experti ponúkli aj vhodné plemená.

Podcast Vizita: Cestovateľskú hnačku má viac ako polovica dovolenkárov. Dá sa jej vyhnúť?
Takmer nič nevie znepríjemniť dovolenku tak ako žalúdočné kŕče a bublanie v črevách, ktoré napovedajú, že treba zrýchliť krok a vyhľadať toaletu.
Možno ste to nevedeli, ale cestovateľská hnačka je skutočná diagnóza, ktorá postihne viac ako polovicu dovolenkárov.
„Štatistiky hovoria, že cestovateľská hnačka trápi 50 až 60 percent cestovateľov. Ide najmä o tých, ktorí sa vydajú do exotických krajín. Predpokladá sa, že na celom svete ide asi o desať miliónov ľudí," hovorí v novej epizóde podcastu Vizita gastroenterologička a hepatologička Alexandra Danningerová Molnárová z polikliniky Váš lekár.
Za približne 70 percent prípadov sú zodpovedné najmä baktérie. Po nich nasledujú vírusy a parazitárne nákazy, ktoré predstavujú desať až dvadsať percent nákaz, a určitú úlohu zohrávajú aj stres a adaptácia na nové prostredie.
„Viac ako 90 percent prípadov tvorí ľahšia cestovateľská hnačka, ktorá trvá približne tri a maximálne päť dní. V desiatich percentách môže mať ochorenie vážnejší priebeh, ide o hnačky, ktoré sú s prímesou krvi a hlienov,“ vysvetľuje lekárka.
Rozprávali sme sa o tom, čo je najčastejšou príčinou cestovateľskej hnačky, na čo by si mali cestovatelia dávať pozor, či im môže pomôcť čierne uhlie a kedy treba vyhľadať lekára.
Podcast Rutina: Ako by mala vyzerať detská skincare?
Zničené testery, pootvárané produkty, špinavé poličky. Aj takúto spúšť po sebe v drogériách a parfumériách nechávajú deti z generácie alfa. Už objavili svet kozmetiky a tiež chcú mať skincare rutiny ako ich obľúbené influencerky a influenceri. V médiách ich už nazývajú aj Sephora kids, podľa populárnej siete drogérií.
Detská koža je však v mnohom úplne iná ako dospelá, neznesie rovnaké ingrediencie, horšie reaguje aj na slnko. S dermatologičkou Zuzanou Kotlasovou sa v novej Rutine rozprávame o tom, ako by mal vyzerať skincare „arzenál“ pre deti a pre pubertiakov.
Z archívu: Ako si poradiť s hnačkou doma a bez liekov
Hnačka môže signalizovať zápal alebo podráždenie čreva v dôsledku nevhodného jedla, vírusovej či bakteriálnej infekcie, môže však byť aj príznakom vážnejšieho ochorenia.
Zvyčajne sa odporúča, aby ste hnačke nechali v prvý deň voľný priebeh a dopĺňali tekutiny a živiny. Ak hnačka trvá dlhšie ako dva dni, vedie k silnej dehydratácii a nezlepšuje sa s domácou liečbou, rozhodne navštívte lekára.
Text sme aktualizovali v roku 2024.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Renáty Zelnej: Ako si poradiť s hnačkou doma a bez liekov.

Odporúčanie: Tretia séria seriálu The Bear (Medveď)
Na Disney+ vyšla pred niekoľkými týždňami dlho očakávaná tretia séria seriálu The Bear. Sprevádzali ju obrovské očakávania, najmä po vyhlásení nominácií na Emmy. Tých má seriál až 23.
A tretia séria je naozaj veľkolepá. Definitívne sa odkláňa od mastných bagiet a rýchleho občerstvenia a otvára dvere do vysokej gastronómie. Tá však nie je len o vynikajúcom jedle, ale aj o obrovskej frustrácii, rýchlom tempe a ak nemáte šťastie na výnimočného šéfa, aj o šikane a traumách. Keď ich raz získate, je len veľmi ťažké neprenášať ich aj na iných.
Netrvalo nám to ani týždeň a videli sme všetky diely. Doteraz však poriadne neviem, čo si mám o tejto sérii myslieť. Ale pozrela by som si ju znovu? Určite áno.
