Vitajte,
začínate čítať 93. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Ani v našej domácnosti sme sa nevyhli sledovaniu olympiády, ktorá sa tento rok uskutočnila v Paríži. Neskončili sme len pri úvodnom ceremoniáli. Pozerali sme gymnastiku, basketbalové zápasy aj breaking.
Diskutovali sme o biologických (ne)výhodách, predispozíciách aj vytrvalosti. Otázky som minulý týždeň položila aj docentovi Milanovi Sedliakovi z Fakulty telovýchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho odpovede si môžete prečítať v rozhovore na webe SME, ale aj vypočuť v podcaste Vizita.
Okrem toho sa tento týždeň pozrieme na to, ako odlišne sa môže narcizmus prejavovať u žien, ako začať so silovým tréningom po šesťdesiatke, ale aj na to, čo by ste mali vedieť o opičích kiahňach.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Narcistické ženy sú rovnako nebezpečné ako muži
V spoločnosti pôsobia veľkolepo, hneď ako vojdú do miestnosti, zaplnia ju. Samozrejme, arogantne hovoria iba o sebe. Presne tak si mnohí ľudia predstavujú narcistov.
Aj výskumy potvrdzujú, že osobnostné črty ako grandióznosť, asertivita či nadradenosť sú častejšie previazané s mužským pohlavím.
"Dôvodom je, že tieto črty úzko súvisia s tradičnými mužskými znakmi. V súčasnosti až 75 percent ľudí s diagnózou narcistickej poruchy osobnosti sú muži," hovoria v texte na portáli The Conversation britské odborníčky Eva Green, lektorka forenznej psychológie na University of London, a Claire Hart, profesorka psychológie na University of Southampton.
"V skutočnosti je narcizmus modernou epidémiou, ktorá postihuje rovnako mužov aj ženy," upozorňujú.
Ich nový výskum, ktorý uverejnil odborný časopis Sex Roles, ukazuje, ako odlišne sa narcizmus prejavuje u žien. Odhaľuje tiež, že ženy s narcistickou poruchou osobnosti môžu byť rovnako nebezpečné a násilné ako ich mužské náprotivky.
Odborníčky veria, že ich štúdia môže prispieť k lepšej diagnostike. Mnohé ženy s narcistickou poruchou osobnosti totiž prepadávajú cez diagnostické sito.
Dôvodom je, že špecialisti si ich prejavy narcizmu mýlia s hraničnou poruchou osobnosti.
Viac sa dočítate v texte s názvom: Narcistické ženy sú rovnako nebezpečné ako muži. Nie sú obeťami, hovoria odborníčky.

Ako začať cvičiť s ťažkými váhami po šesťdesiatke?
Viaceré štúdie už ukázali, že cvičenie má pozitívne účinky na naše zdravie. Nedávny výskum, ktorý uverejnil odborný časopis BMJ Open Sport & Exercise Medicine, však upozornil na to, prečo je dôležité cvičiť aj vo vyššom veku.
Výsledky štúdie hovoria, že ak starší ľudia cvičia s ťažkými váhami aspoň trikrát za týždeň, rastie ich sila. A byť silný vo vyššom veku sa vyplatí.
„Práve sila vám môže pomôcť udržať si dlhšie nezávislosť a byť odolnejší voči zraneniam a pádom. Navyše cvičenie prispieva aj k väčšiemu pocitu pohody," vysvetľujú v texte na portáli The Conversation fyzioterapeutky Julie Broderick a Fiona Kennedy z Trinity College Dublin vo Veľkej Británii.
„Zároveň platí, že ak ste v minulosti neboli aktívni, alebo ste ani len neskúšali zdvíhať závažia, začiatky môžu byť náročné,“ dodávajú.
V nasledujúcom texte preto zhrnuli niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť, keď chcete budovať svoju silu.
Viac sa dozviete v texte: Budovanie sily vyžaduje čas. Ako začať cvičiť s ťažkými váhami po šesťdesiatke?

Opičie kiahne: Odkiaľ pochádzajú, čím sa líšia od ovčích a ako sa dajú liečiť
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením ochorenia opičích kiahní v afrických štátoch.
Vysoko nákazlivá choroba zabila počas počiatočného prepuknutia v Konžskej demokratickej republike najmenej 450 ľudí. Teraz sa rozšírila do strednej a východnej Afriky.
Vedci sa obávajú nielen toho, ako rýchlo sa nový variant choroby šíri, ale aj vysokej úmrtnosti, ktorá je s ním spojená.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že potenciál ďalšieho šírenia v rámci Afriky a mimo nej "je veľmi znepokojujúci".
Vo štvrtok (15. 8. 2024) potvrdili odborníci prvý prípad opičích kiahní vo Švédsku. Ide o závažnejší variant, ktorý sa označuje ako Clade I, pričom bol prvýkrát diagnostikovaný mimo afrického kontinentu, uviedli agentúry AFP a Reuters.
Všetko, čo by ste mali vedieť o opičích kiahňach sa dočítate v texte: Opičie kiahne: Odkiaľ pochádzajú, čím sa líšia od ovčích a ako sa dajú liečiť.

Docent Sedliak: Život ani šport nie sú fér. Doteraz neviem, v čom bol u Khelifovej problém
Tohtoročná olympiáda v Paríži vyvolávala rozporuplné reakcie. Väčšina z nich sa pritom netýkala športových výkonov. Dominovali najmä debaty o urážke kresťanstva a hádky o pohlaví a génoch.
Terčom útokov sa stala najmä boxerka Iman Khelifová, ktorú v minulosti diskvalifikovali pre vysoké hladiny testosterónu.
Medzinárodná boxerská asociácia tvrdila, že DNA testy boxerky údajne ukázali prítomnosť chromozómov XY. Preto, napriek tomu, že sa narodila a žila ako žena, mali mnohí problém s tým, aby súťažila v ženskej kategórii.
„Vedenie boxerskej federácie si dosť protirečilo. Dodnes neviem, v čom bol presne u Khelifovej problém,“ hovorí pre SME docent Milan Sedliak z Fakulty telovýchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.
„Olympijský výbor asi tiež nemal žiadne dôkazy, pretože ju nechal pokračovať a získala zlatú medailu,“ dodáva.
Viac sa dozviete v rozhovore s názvom: Život ani šport nie sú fér. Doteraz neviem, v čom bol u Khelifovej problém.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Menštruačný cyklus odzrkadľuje zdravie. Odborníčky vysvetľujú, čo všetko môže ukázať
„Kedy ste mali poslednú menštruáciu?“ pýtajú sa rutinne lekári pri gynekologickej prehliadke. Primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne Peter Kaščák v podcaste Gyncast približuje, že od odpovede na ňu odvíjajú svoju činnosť, vypočítavajú termín pôrodu alebo kedy bude ovulácia.
Odborníčky na reprodukčné zdravie Evelina Sterlingová a Margaret Louisa Stubbsová poukazujú na to, že málokedy sa však touto otázkou skúma zdravie.
„Menštruačné skúsenosti počas celého reprodukčného obdobia a po ňom môžu poskytnúť kritický pohľad na celkovú pohodu človeka, podobne ako krvný tlak, telesná teplota a srdcová frekvencia,“ vysvetľuje lekárska sociologička a emeritná profesorka psychológie, ktorá skúmala skúsenosti žien s menštruáciou.
Sterlingová a Stubbsová pripomínajú, že sledovanie cyklu môže v každom veku pomôcť identifikovať možné problematické príznaky, fyzické aj psychické.
„Je to obzvlášť dôležité pre ženy, ktoré sa blížia k menopauze a dokonca aj po menopauze,“ vysvetľujú na odbornom webe The Conversation.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Michaely Dúbravky Džomekovej: Menštruačný cyklus odzrkadľuje zdravie. Odborníčky vysvetľujú, čo všetko môže ukázať.

Cvičenie po chorobe: S návratom by ste mali po zotavení počkať aspoň päť dní
Kašeľ vás už nedusí, z nosa prestalo tiecť a hlava a svaly už nebolia. Príznaky nádchy či chrípky sú už naozaj na ústupe, a vy ste pripravení vstať z gauča. Nie je však ešte priskoro na to, aby ste si išli zabehať?
Výskumy ukazujú, že cvičenie znižuje pravdepodobnosť ochorenia na infekcie dýchacích ciest zvyšovaním imunity a schopnosti bojovať proti vírusom.
„Pri intenzívnom vytrvalostnom cvičení sa však môže dočasne zvýšiť vaša náchylnosť na infekcie horných dýchacích ciest, ako je prechladnutie a chrípka, a to cez krátkodobé potlačenie imunitného systému,“ približuje teóriu „otvoreného okna“ odborník Ken Nosaka z austrálskej univerzity Edith Cowanovej.
Zmeny v imunite zachytila aj štúdia z roku 2010 zameraná na cyklistov. Tých sledovali až osem hodín po dvojhodinovej vysokointenzívnej jazde na bicykli.
Výskumníci zistili, že dôležité imunitné funkcie boli potlačené, čo viedlo k zvýšenému výskytu infekcií horných dýchacích ciest po intenzívnom vytrvalostnom cvičení.
Po náročnejších cvičeniach je preto potrebné byť opatrnejší. Odborníci na zdravie a šport ponúkajú ďalšie tipy, ktoré treba zvážiť pri návrate k cvičeniu po chorobe.
Viac sa dočítate v texte kolegyne Michaely Dúbravky Džomekovej s názvom: Cvičenie po chorobe: S návratom by ste mali po zotavení počkať aspoň päť dní.

Podcast Zoom: Alkohol je škodlivý v akomkoľvek množstve
Máme ich za sebou. Letné olympijské hry sa skončili, medaily rozdali a od vrcholových výkonov športovcov môžeme mať na chvíľku oddych.
No ak chcete na olympiáde vyhrávať, potrebujete nielen tréning, ale aj psychické predispozície. A práve na ne sa teraz pozreli vedci.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom lepšie pozrieme na psychiku vrcholových športovcov, zistíme, že alkohol je škodlivý v akomkoľvek množstve, a dozvieme sa, ako si poradiť s osamelosťou.
Podcast Rutina: Overujeme overené, a zbytočne
Inci Beauty a ďalšie aplikácie ťa len zavádzajú, hovorí v novej epizóde podcastu Rutina biochemik Fipah Hausleitner, ktorého možno poznáš ako @fipahskin na sociálnych sieťach.
Už aj slovenské influencerky hovoria o rôznych aplikáciách, v ktorých si môžeš naskenovať a „overiť“ zloženie kozmetických produktov. Výsledkom skenovania je číselné hodnotenie produktu, pričom platí: čím vyššie číslo, tým je produkt údajne bezpečnejší.
Nefungujú však ani zďaleka tak kvalitne ako odborné tímy, ktoré zisťujú napríklad aj bezpečnú koncentráciu jednotlivých ingrediencií, a predovšetkým sú podľa slov biochemika zbytočné. Kozmetika v Európskej únii je totiž bezpečná a prísne regulovaná, a tak si z apiek neodnesieš viac ako polopravdy a pocit strachu.
Na konkrétnych a známych produktoch si s moderátorkou Tímeou Krauszovou rozobrali, čo ti aplikácie WeWell, Inci Beauty a EWG Skin Deep (ne)povedia, ako fungujú a prečo preferujú niektoré látky pred inými.