Vitajte,
začínate čítať 94. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
V nedeľu sa oficiálne končia letné prázdniny a od pondelka sa najmä pre rodičov začína jeden z najnáročnejších týždňov v roku.
Preto sa tento týždeň v newslettri Vizita vrátime k staršiemu rozhovoru o tom, ako zvládnuť prvý deň v materskej škole, odborníci poradia, prečo sa zaočkovať proti chrípke, aj čo zaradiť do jedálneho lístka dieťaťa. A pozrieme sa aj na to, prečo by ste nemali prekročiť dennú dávku kofeínového limitu.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Výskum spája ultraspracované potraviny s demenciou
Ak zjete každý týždeň dve porcie spracovaného červeného mäsa, zvyšujete riziko, že sa u vás rozvinie demencia.
Vedci tieto zistenia prezentovali začiatkom augusta na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie vo Philadelphii v USA.
"Výsledky ma neprekvapili," hovorí pre SME doktorka Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. "Už dlhšie sa vie o škodlivosti ultraspracovaných potravín aj v súvislosti s chorobami, ako sú obezita, cukrovka, onkologické a srdcovo-cievne ochorenia alebo depresia."
Teraz odborníci skúmajú súvislosť medzi konzumáciou týchto potravín a zdravím mozgu.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Výskum spája ultraspracované potraviny s demenciou. Najhoršie sú údeniny, hovorí odborníčka.

Bolesť žalúdka nie je fantóm. Môže aj prasknúť?
Mieša potravu a rozkladá ju pomocou svalových kontrakcií. Aj preto je žalúdok kľúčovým orgánom tráviaceho systému. Jeho priemerný objem sa pohybuje od jedného po jeden a pol litra. Ide však o veľmi elastický orgán, dokáže sa roztiahnuť až na štyri litre.
Flexibilita žalúdka má svoje výhody aj nevýhody. Vďaka nej dokáže spracovať rôzne jedlá. Ak jeme väčšie množstvá potravy, prispôsobí sa a roztiahne.
"Ak sa žalúdok často rozťahuje, môže to zvýšiť jeho kapacitu a viesť k tomu, že potrebujeme jesť väčšie porcie jedla, aby sme sa nasýtili," vysvetľuje pre SME výživová špecialistka Nikoleta Šimonová.
Výsledkom je prejedanie a následný nárast hmotnosti.
Či môže dokonca aj prasknúť, to sa dozviete v texte: Bolesť žalúdka nie je žiadny fantóm. Ale môže tento orgán prasknúť?

Pediater: Vegánske deti môžu skončiť na JIS-ke
Čiastkové čísla z viacerých európskych krajín naznačujú, že počet vegetariánov a vegánov rastie. Na Slovensku sa v roku 2016 k vegetariánstvu hlásili dve percentá a k vegánstvu jedno percento obyvateľov.
Za vyradením mäsa a živočíšnych výrobkov z jedálneho lístka môže byť aj starosť o životné prostredie. Ich produkcia je totiž zodpovedná za viac ako tri štvrtiny emisií skleníkových plynov z poľnohospodárstva.
Aj keď môže mať vynechanie mäsa aj mliečnych výrobkov či vajec pozitívny vplyv na prírodu, ľudské telo s tým môže mať problém.
„Vegánske deti, ktoré by nejedli žiadne živočíšne produkty a zároveň by nebrali žiadne vitamíny navyše, by mali určite nedostatok vitamínu B12, vitamínu D. Mali by nižšie zásoby jódu, železa, vápnika a diskutuje sa aj o seléne a zinku,“ upozorňuje v rozhovore pre SME pediater Martin Světnička.
Viac sa o tejto téme dozviete v texte kolegyne Michaely Dúbravka Džomekovej s názvom: Pediater: Vegánske deti môžu skončiť na JIS-ke. Rizikovým je nedostatok vitamínu B12.

Škola prináša aj choroby. "Soplitídy" neberte tragicky, radí rodičom pediatrička
Čochvíľa sa po prázdninách začne nový školský rok. Prvý mesiac v škole je pre deti často plný nových výziev – aj tých zdravotných. Septembrové počasie je totiž chladnejšie, viac prší, svieti menej slnka a žiaci strávia viac času v interiéri.
Pediatrička Tatiana Speváková z malackej detskej ambulancie pre SME hovorí, že deti si v školskom kolektíve povymieňajú baktérie a musia sa s nimi „skamarátiť“. Rodičom odporúča neprežívať tragicky, ak dieťa hneď prvý mesiac v škole ochorie.
„Začiatkom jesene našich školákov potrápia klasické ‚soplitídy‘ - ľahké respiračné infekcie, sprevádzané výtokom z nosa, prípadne miernym kašľom, ktoré sú zväčša ľahko zvládnuteľné,“ približuje detská lekárka.
Rodičia nemusia pri každej odchýlke od zdravia nechávať dieťa doma. Pediatrička vníma sopeľ a pokašliavanie ako bežný spôsob očisťovania dýchacích ciest a s významom pri vytváraní „slizničnej imunity“.
„Cieľom nie je mať sterilný nos a hrdlo, ale zdravý a odolný organizmus,“ dodáva.
V texte kolegyne Michaely Dúbravka Džomekovej s názvom Škola prináša aj choré deti. "Soplitídy" neberte tragicky, radí rodičom pediatrička odborníci radia, prečo je prospešné dať sa zaočkovať proti chrípke, aj čo by ste mali zaradiť do jedálneho lístka dieťaťa.

Pozor na prekročenie kofeínového limitu. Spája sa s vysokým krvným tlakom
Patríte k ľuďom, pre ktorých sú štyri šálky kávy za deň málo, alebo takých, čo nemôžu začať deň bez energetického nápoja? V tom prípade by ste mohli pouvažovať nad zmenou.
Nová štúdia naznačuje, že ľudia, ktorí dlhodobo konzumujú 400 miligramov (mg) alebo viac kofeínu denne, majú vyššie riziko srdcových ochorení.
Lekárske centrum Mayo Clinic uvádza, že 400 mg kofeínu sa zdá bezpečným množstvom pre väčšinu zdravých dospelých. Daná dávka sa rovná približne štyrom šálkam kávy, desiatim plechovkám sýteného sladkého nápoja alebo dvom energetickým drinkom.
„Pravidelná konzumácia kofeínu by mohla narušiť parasympatický systém, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku a srdcovej frekvencie,“ uviedla vo vyhlásení hlavná autorka štúdie Nency Kagatharaová z oddelenia vnútorného lekárstva na Zydus Medical College and Hospital v Indii.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Michaely Dúbravka Džomekovej: Pozor na prekročenie kofeínového limitu. Spája sa s vysokým krvným tlakom.

Podcast Vizita: Na čo by ste mali myslieť vždy, keď používate mobilný telefón
Náš letný experiment znel jednoducho: rozísť sa so svojím telefónom. Snažili sme sa o to spolu s vami a množstvo e-mailov, ktoré ste nám vďaka letnej výzve poslali, nás naozaj prekvapilo.
Ktoré inštrukcie z koučingovej výzvy časopisu The Guardian sa dali splniť bez problémov, ktoré boli naopak trochu problematické a na čo by ste mali myslieť vždy, keď používate mobilný telefón, o tom som sa v poslednej augustovej epizóde Vizity rozprávala s kamarátkou a biologičkou Simonou Schwarzovou.
Podcast Zoom: Kedy by ste mali začať cvičiť po chorobe?
Je chutné, no vieme, že nie je veľmi zdravé. Jedenie červeného a spracovaného mäsa teraz vedci spojili s ďalším zdravotným rizikom - so zvýšením rizika cukrovky.
Tento týždeň v podcaste Zoom spoznáme súvislosť medzi jedením mäsa a cukrovkou, dozvieme sa, koľko kofeínu je pre nás ešte v poriadku a zistíme aj to, ako a kedy cvičiť po chorobe.
Podcast Rutina: Duševné zdravie sa prejaví na koži aj vlasoch, našu krásu ovplyvňujú aj vzťahy
Agentúra pre prieskum trhu Mintel označila „Neuroglow“ za jeden z kľúčových kozmetických trendov na rok 2024. Podľa reportu bude prepojenie mysle a tela čoraz významnejšie a očakávame aj príval nových kozmetických produktov či doplnkov výživy, ktoré budú prepájať práve duševné zdravie a zovňajšok.
Je možné, že sme dokonca na začiatku premeny trhu so skincare, s väčším dôrazom na care.
Aj o tom sa v novej epizóde moderátorka Tímea Krauszová rozpráva s dermatovenerologičkou Barbarou Ivankovou, ktorá pracuje aj ako koordinátorka pracovnej skupiny Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti zameranej na psychodermatológiu, V podcaste hovorí, že nielen fyzické ochorenia, ale aj psychické problémy, sa môžu prejaviť na koži či vlasoch.
Jednoducho, vaša krása úzko súvisí s duševnou pohodou.
Odporúčanie: Ako zvládnuť prvý deň v škôlke
Prvý deň v materskej škole sprevádzajú silné emócie. Tie neprežívajú len deti, ale aj rodičia.
"Mnohokrát som si zažila, ako rodič prosí pedagógov v materskej škole, aby nenútili jeho dieťa jesť, piť, spať, obliekať/vyzliekať sa samo, kresliť, spievať, cvičiť, tancovať a podobne, ak nebude chcieť. Už to, že používame pri tom slovo 'nenútiť' znamená, že sme niečo zásadné vo výchove nepochopili alebo zanedbali," hovorí pre SME školská psychologička Veronika Kevely.
"Tieto a mnohé ďalšie činnosti predsa do škôlky patria. Tam sa dieťa učí samostatnosti a tomu, že existuje pevný režim, ktorý treba dodržať. Doma je režim iný, a to je v poriadku. Prílišným ochraňovaním však berieme deťom možnosť čeliť výzvam a učiť sa z nich," dodáva.
Aj tento mesiac mnohé deti nastúpia do materskej školy po prvýkrát a budú sa zoznamovať s novým prostredím. Preto vám dávam opäť do pozornosti starší rozhovor s titulkom: Psychologička: Ani nám sa nechce ísť každý deň do práce. Rovnaké to majú deti so škôlkou.
Môžete si ho tiež vypočuť ako podcast: