Hoci tehotenstvo možno ľahko odhaliť z moču už v prvý deň vynechania menštruácie, veľmi skoro po oplodnení sa môžu objaviť aj prvé príznaky, ktoré naznačujú, že v tele ženy začína rásť nový život.
"Niektoré ženy môžu už 6 až 10 dní po oplodnení pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo únavu. Mnohé ženy si však všimnú zmeny až okolo termínu očakávanej menštruácie, čiže dva až tri týždne po oplodnení," hovorí pre SME gynekologička a pôrodníčka Petra Kovarovičová z nemocnice KOCH.
Aké sú najčastejšie príznaky tehotenstva a pri ktorých z nich by ste mali vyhľadať lekára?
Prvé príznaky tehotenstva
V úplne ranom štádiu tehotenstva dochádza v tele ženy k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré môžu spôsobiť rôzne fyzické a psychické prejavy, hovorí odborníčka. Tieto skoré príznaky ako
- bolestivosť prsníkov,
- únava,
- či dokonca nevoľnosť znamenajú, že telo sa začína prispôsobovať novému stavu - tehotenstvu.
Tehotenstvo má podobné príznaky ako predmenštruačný syndróm a aj samotná ovulácia je často sprevádzaná krátkodobou bolesťou v podbrušku, ženy môžu spozorovať zvýšený priehľadný hlien, niekedy sa môže objaviť špinenie. Príznaky zvyčajne ustúpia po začatí menštruácie. Symptómy tehotenstva však pretrvávajú a zosilňujú sa, objavuje sa aj nevoľnosť, častejšie močenie a meškajúca menštruácia.
Je však zároveň úplne normálne, ak žiadne z príznakov v ranom štádiu tehotenstva nemáte. Dôvody môžu byť rôzne - u niektorých žien nastupujú hormonálne zmeny pomaly alebo je na príčine nepravidelný cyklus.
"Často môže mať žena nižší prah vnímania telesných zmien, je zaneprázdnená a nevšíma si ich. Na druhej strane, ženy, ktoré tehotenstvo očakávajú alebo veľmi po ňom túžia, pripisujú význam každej telesnej zmene," dodáva gynekologička.
Medzi najčastejšie prvotné príznaky tehotenstva patrí:
Vymeškanie menštruácie
Najčastejší a najvýraznejší „signál“, že niečo je inak, je práve vymeškanie menštruácie, odborne nazývané amenorea. U žien s pravidelným cyklom býva prvým dôvodom na podozrenie, že môže byť tehotná, hovorí Kovarovičová.
U žien v plodnom období sa však vyskytuje aj mimo tehotenstva pri dojčení, niektorých gynekologických zápaloch, vývinových chybách a hormonálnych poruchách. Vynechanie menštruácie môže byť aj dôsledkom niektorých chorôb, porúch výživy alebo užívania niektorých liekov (napr. psychofarmák).
Nevoľnosť a vracanie
Prvé týždne po otehotnení môžu byť sprevádzané nevoľnosťou. U niektorých žien ide len o rannú nevoľnosť, avšak mnohé ženy ju pociťujú počas celého dňa a môže byť sprevádzaná aj vracaním.
Nevoľnosť sa objavuje v prípade 50 až 90 percentách tehotných žien a vracanie približne pri 30 až 55 percentách, uvádza publikácia Sprievodca tehotenstvom z roku 2015. Príčinou je zvýšená produkcia progesterónu.
"Príznaky sa zhoršujú so stúpajúcou hladinou hormónu hCG. Pokles hCG nastáva koncom prvého trimestra, keď zväčša dochádza k zmiereniu alebo úplnému ústupu ťažkostí," vysvetľuje Kovarovičová.
Medzi tipy, ako bojovať s nevoľnosťami radí napríklad častejšie jedenie menších porcií s vyšším obsahom sacharidov (čerstvé aj sušené ovocie, piškóty, slané tyčinky), dostatok tekutín a konzumáciu zázvoru (napríklad aj vo forme lízaniek či cukríkov z lekárne). Vyšší príjem cukrov však neplatí pre diabetičky, upozorňuje lekárka.
Únava
Pacientky sa vo včasnom tehotenstve sťažujú aj na únavu. Nejde len o bežnú únavu, ale skôr o veľmi intenzívnu až nezvládnuteľnú každodennú únavu, ktorá sa úplne vymyká tomu, na čo je žena zvyknutá.
"Je to pochopiteľné, telo pracuje ,na plné obrátky', aby vytvorilo vhodné podmienky pre vývoj embrya. Zvýšený hormón progesterón navodzuje ospalosť. Únava býva niekedy taká výrazná, že si ju žena všimne skôr ako vynechanie menštruácie," hovorí Kovarovičová.
Napätie a citlivosť prsníkov
Okrem iného medzi časté príznaky patrí zvýšené napätie a citlivosť prsníkov spôsobené zvýšenou hladinou progesterónu.
Kovarovičová opisuje napätie prsníkov podobne ako pred menštruáciou, ale pri tehotenstve neustupuje a zvýrazňuje sa. Prsníky môžu zmeniť svoju veľkosť už na začiatku tehotenstva.
Nutkanie na močenie
Tehotné ženy často vstávajú na WC aj niekoľkokrát počas noci. Nutkanie močiť spôsobujú hormonálne zmeny a prekrvenie panvy, kontinuálne sa zvyšuje aj bazálna vaginálna teplota.
"V neskoršom tehotenstve k tomu prispieva aj tlak rastúcej maternice na močový mechúr, no môže sa objaviť už v 1. trimestri," hovorí Kovarovičová.
Implantačné krvácanie
Skutočná menštruácia sa počas tehotenstva nedostavuje, ale môže sa objaviť slabšie a kratšie krvácanie v čase očakávanej menštruácie.
"Ide o nidačné alebo implantačné krvácanie, teda uhniezďovanie vajíčka. Niekedy dôjde k jeho zámene za skutočnú menštruáciu a k potvrdeniu tehotenstva príde až v neskorších týždňoch," hovorí gynekologička.
V niektorých prípadoch môže byť krvácanie varovným príznakom, napr. hroziaceho potratu, preto treba situáciu vždy konzultovať s lekárom.

Neskoršie príznaky tehotenstva
Tehotenstvo sa spája s množstvom zmien v ženskom tele, ktoré sa neobjavujú všetky naraz. Kým niektoré príznaky sa dajú pozorovať už v ranom štádiu, iné prichádzajú postupne až v neskorších týždňoch. Môžu byť jemné, nejednoznačné alebo naopak veľmi výrazné – od fyzických zmien na koži až po emocionálne výkyvy.
Citlivosť na pachy a chute
Výrazné vône a pachy môžu vyvolávať nepríjemné pocity, pretože tehotná žena ich vníma oveľa intenzívnejšie.
"Niektoré vône alebo jedlá, ktoré predtým neprekážali, môžu náhle vyvolať odpor alebo nevoľnosť. Na druhej strane sa môže objaviť neodolateľná chuť na určité jedlá, nezriedka v nezvyčajných kombináciách," hovorí odborníčka.
Všetko o tehotenstve
Tehotenstvo týždeň po týždni:
Strava v tehotenstve:
- Ranná nevoľnosť
- Základy stravy v tehotenstve. Pozrite si päť základných živín pre matku a dieťa
- Vhodné a nevhodné potraviny pre tehotné ženy
Cvičenie v tehotenstve:
Zdravie matky a dieťaťa:
Kalkulačky:
Výkyvy nálad
Gynekologička ďalej hovorí, že výkyvy nálad môžu byť podobné ako pri predmenštruačnom syndróme, ale často sú intenzívnejšie a môže sa objaviť plačlivosť, podráždenosť alebo naopak prehnaná eufória. Ničím nezvyčajným nie je aj zmena sexuálnej chuti - môže sa zvýšiť ale aj znížiť.
Hyperpigmentácia
Relatívne neskorým príznakom sú zmeny zafarbenia kože, najmä v oblasti prsných dvorcov, v strede brucha (tzv. linea fusca), v oblasti pupka či na vonkajších rodidlách. Aj na tvári môžu vznikať škvrny, ktoré po tehotenstve zvyčajne zmiznú.
Strie
Koža na bruchu môže vplyvom rastu maternice popraskať a vytvoriť strie. Tie sa môžu vyskytnúť aj na stehnách či na prsníkoch. Hlavným dôvodom je stenčenie podkožia vplyvom hormonálnych zmien.
Zmeny na maternici a pošve
Pri gynekologickom vyšetrení možno tehotenstvo zistiť pohmatom okolo 6. týždňa, keďže tehotenstvom dochádza k zväčšeniu a zmene konzistencie maternice, píše Sprievodca tehotenstvom.
Medzi ďalšie príznaky tehotenstva, ktoré sa zväčša dostavia v neskorších týždňoch, môžu patriť aj
- bolesti chrbta,
- dýchavičnosť,
- zápcha,
- hemoroidy,
- bolesti hlavy,
- pálenie záhy,
- svrbenie pokožky,
- kŕče v nohách
- či vaginálny výtok,
- alebo opuchy nôh.
Faktory, ktoré môžu ovplyvniť príznaky tehotenstva
Príznaky tehotenstva môžu byť výrazne ovplyvnené rôznymi fyzickými, psychickými či zdravotnými faktormi. Niektoré z nich môžu príznaky zosilniť, zmierniť, prípadne imitovať aj v prípade, že žena tehotná nie je, hovorí gynekologička.
Medzi najčastejšie z nich patria:
- stres - môže ovplyvniť vnímanie príznakov alebo dokonca oddialiť menštruáciu,
- fyzická záťaž a únava - môžu prehĺbiť únavu a nevoľnosť,
- rôzne zdravotné stavy - napríklad problémy so štítnou žľazou, tráviace ťažkosti alebo cukrovka môžu zmeniť priebeh tehotenstva alebo zamaskovať príznaky,
- lieky a výživa - niektoré lieky môžu ovplyvniť hladiny hormónov alebo tráviace prejavy.
Príznaky, pri ktorých treba vyhľadať lekára
Tehotenstvo a jeho prejavy často privedú ženy skôr či neskôr ku gynekológovi. Vynechanie menštruácie a pozitívny tehotenský test je často prvým dôvodom k návšteve.
"Netreba sa však ponáhľať, prvé vyšetrenie stačí naplánovať až po ôsmom týždni tehotenstva, teda pri meškaní viac ako tri týždne," hovorí Kovarovičová.
Sú však situácie, pri ktorých je vhodné navštíviť lekára skôr:
- silné krvácanie ako pri menštruácii, ale so zrazeninami,
- silné bolesti v podbrušku alebo na jednej strane,
- opakované a silné vracanie - tzv. hyperemesis gravidarum je ťažšia forma vracania, ktorou sú postihnuté asi dve percentá všetkých tehotných žien. Vracanie môže byť až 10-krát denne, spojené je s chudnutím, môže sa pohybovať od mierneho zníženia celkovej pohody až po závažné stavy dehydratácie spojené s metabolickými poruchami a poškodením pečeňových a obličkových funkcií - vtedy je hospitalizácia nevyhnutná,
- závraty, mdloby.
Kedy si spraviť tehotenský test?
Tehotenský test je najrýchlejším spôsobom, ako získať predbežnú odpoveď na otázku, či ste tehotná a potvrdiť tak opodstatnenosť príznakov.
"Testujte najskôr v deň očakávanej menštruácie, ideálne z ranného moču, keď je koncentrácia hCG hormónu najvyššia. Negatívny test v rannom štádiu nevylučuje tehotenstvo – opakujte ho o niekoľko dní, ak sa menštruácia stále nedostaví," radí gynekologička.
Zdroje: Sprievodca tehotenstvom (Fortuna Libri 2015)