Pálenie na jazyku alebo sliznici je relatívne vzácna, no veľmi nepríjemná a zaťažujúca senzorická porucha.
Závisí prípad od prípadu, ako a čím sa ťažkosti s pálením jazyka podarí odstrániť. Môže ich totiž spôsobovať viacero iných chorôb. Zmiernenie príznakov však môže pacient dosiahnuť aj sám doma.
Pálenie jazyka - príznaky
Pálenie na jazyku sa môže vyskytovať samostatne alebo v spojitosti s pálením sliznice ústnej dutiny.
Pacienti majú často aj iné poruchy citlivosti, ako mravenčenie, svrbenie, štípanie, pichanie, bolenie. Poruchy chuti nie sú žiadnou zriedkavosťou, a ľudia sa často sťažujú aj na suchosť v ústach.
Ťažkosti vo svojej intenzite a lokalite kolíšu, jazyk je však postihnutý väčšinou po stranách a v oblasti hrotu. Pocit pálenia môže prichádzať a odchádzať, môže sa zhoršovať počas dňa, ale môže byť aj konštantný a niekedy sa zlepší pri jedení a pití.
Syndróm pálenia úst
Príznaky pálenia na jazyku a v celých ústach sa zvyknú označovať aj ako syndróm pálenia úst (burning mouth syndrome). Najčastejšie je diagnostikovaný u žien v strednom veku a starších.
Príznaky syndrómu pálenia úst sú:
- pálenie na jazyku, v ústach a na perách,
- bolesť v ústach,
- mravčenie, brnenie či necitlivosť v ústach a na jazyku,
- zmena chuti (pacient môže cítiť kovovú či horkú pachuť),
- strata chuti,
- pocit sucha v ústach.
Príčina tohto syndrómu „býva často nejasná a teda aj z hľadiska liečby náročná," hovorí pre SME stomatologička Romina Tvrdoňová.
Kedy ísť s pálením jazyka k lekárovi
„Mierne pálenie jazyka môže byť vyvolané dráždením určitého jedla, prípadne ústnej vody či požitím liekov, ako aj spôsobené prehnaným čistením povrchu jazyka, fajčením, alkoholom. Takéto pálenie zväčša pominie spontánne,“ hovorí Tvrdoňová.
Ak pocity bolesti a pálenia pretrvávajú, narúšajú vám život či schopnosť jesť a piť, mali by ste navštíviť všeobecného zubného lekára.
„Vyšetrenie robí pohľadom, pohmatom či použitím zobrazovacieho prístroja Velscope. V prípade nálezu pacienta odporučí a odošle na špecializované parodontologické pracovisko, kde vykonajú aj mikrobiálny ster z jazyka,“ hovorí stomatologička.
Pacient by mal dodržiavať pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára. Pálenie na jazyku alebo sliznici samo o osebe nevyvoláva žiadne komplikácie, môže sa však stať veľkou psychickou záťažou.
Príčiny pálenia jazyka
Zaradiť pálenie na jazyku určitej príčine, a potom ho ešte úspešne liečiť, pripraví aj tomu najschopnejšiemu zubárovi často problémy.
Symptómy sa väčšinou neprejavujú viditeľnými znakmi. Môžu súvisieť s ochoreniami, ktoré sa zistia až po detailnejšej prehliadke. Sú však prípady, keď je pálenie spojené aj so zmenami ako sú škvrny, mapy či ryhy na jazyku. Zubnému lekárovi tak uľahčujú diagnózu.
Toto sú najčastejšie príčiny pálenia jazyka zoradené abecedne:
Alergia a pálenie jazyka
Alergie sú precitlivené reakcie obranného systému proti telu cudzím, v zásade neškodným látkam - alergénom.
V prípade alergie v ústach sa okrem pálenia na jazyku a sliznici objavujú silne červeno sfarbené, ľahko opuchnuté, hladko ohraničené, neforemné oblasti.
Alergiu na jazyku môžu vyvolať:
- určité potraviny,
- ochucovadlá a iné prísady v potravinách, arómy a farbivá,
- zubné materiály,
- zubné prípravky ako ústne vody, zubné pasty, žuvačky,
- ortuť či kovy ako nikel, chróm a zriedkavo zlato, ktoré sa používajú v istých výrobných sférach, pri stomatologických ošetreniach a pri piercingu.
Menší výskum z roku 2014 ukázal, že najčastejšími alergénmi boli síran nikelnatý, benzoylperoxid (používaný v prípravkoch na bielenie zubov) a škoricový alkohol (cinnamylalkohol).
Cukrovka a pálenie jazyka
Cukrovkári, ktorí nepodstupujú účinnú liečbu, majú vyššie riziko vzniku problémov v ústach. Pri nevyhovujúcich hladinách cukru sa totiž častejšie objavujú orálne ťažkosti. Pacientom sa môže v ústach rozšíriť kvasinková infekcia, ktorá môže viesť k syndrómu pálenia úst.
Mnohí pacienti s cukrovkou druhého typu berú aj lieky na vysoký tlak, ktoré môžu taktiež spôsobovať nežiadúci účinok v podobe citlivého jazyka.
Vo vzácnych prípadoch sa môže v ústach u cukrovkárov prejaviť aj neuropatia - poškodenie nervov, ktoré môže viesť k pocitom pálenia a brnenia.
Fajčenie a citlivý jazyk
Fajčenie akýchkoľvek tabakových výrobkov môže dráždiť sliznicu v ústach. V prípade pálenia na jazyku je najlepšie sa vyhýbať fajčeniu, aby sa príznaky oslabili alebo úplne vymizli.
Hunterova atrofická glositída
Hunterova atrofická glositída sa môže prejavovať ako samostatný obraz choroby alebo ako čiastkový symptóm napríklad pri anémii z nedostatku vitamínu B 12 alebo pri endoparazitoch.
Môže sa prejavovať ako klasický symptóm alebo ako skorý symptóm predtým, ako sa vlastná choroba vôbec zistí. Prejavuje sa silným pálením, ktoré takmer znemožňuje hovorenie, žutie a pohyby jazyka. Jazyk ľahko napuchne, má bledú farbu s rozsiatymi ohnivo červenými fľakmi alebo pásikmi a aj predĺženými, zhrubnutými papilami, čo sú drobné výrastky na jazyku, ktoré mu dodávajú charakteristickú drsnú štruktúru.
Okraje týchto oblastí sa javia lesklo, bez papíl a väčšinou ležia na hrote alebo na chrbte jazyka. Ochorenie je chronické a často vzniká na zvráskavenom jazyku.
Hypotyreóza a pálenie jazyka
Hypotyreóza označuje zníženú funkciu štítnej žľazy, ktorá sa môže prejaviť únavou, zimomravosťou, nadváhou či anémiou. Jedným z príznakov môže byť aj pocit popálenia jazyka.
Infekcie a pálenie jazyka
Pálenie jazyka môže sprevádzať aj niektoré infekcie ústne dutiny. Najčastejšie je príznakom orálnej kandidózy, pri ktorej sa v ústach rozmnožia kvasinky. Pri infekcii sa môže objaviť biely alebo žltkastý povlak na jazyku, podnebí alebo sliznici, ktorý sa nedá zotrieť. Pri snahe o zotretie môže jazyk krvácať. Na liečbu musí lekár predpísať antimykotiká.
Pálenie jazyka môžu spôsobiť aj infekcie baktériami entebacter, fusobacterium, helicobacter pylori či klebsiella.

Lieky a pálenie jazyka
Pálenie jazyka a úst môže byť nežiadúcim účinkom niektorých liekov. Najčastejšie sa tento vedľajší účinok prejavuje pri liekoch na liečbu vysokého tlaku (inhibítory ACE).
Tieto liečivá môžu spôsobiť pálenie jazyka:
- enalapril (vysoký tlak),
- fluoxetín (depresia),
- hormonálna subsitutčná liečba (symptómy menopauzy),
- kaptopril (vysoký tlak),
- klonazepam (epilepsia, úzkostná porucha),
- sertralín (depresia),
- topiramát (epilepsia a migréna).
Mapovitý jazyk a pálenie jazyka

Mapovitý jazyk (lingua geographica) vzniká pri miznutí jazykových papíl. Jazyk vtedy vyzerá skutočne ako mapa - na inak bledom chrbte jazyka sa objavujú hladké svetločervené škvrny.
Ide o zápalové ochorenie, ktoré samo o sebe nie je znepokojivé. Môžu ho však sprevádzať pocity brnenia či pálenia, ktoré sa prejavujú najmä pri jedení štipľavých či kyslých jedál a nápojov.
Menopauza a pálenie jazyka
Ženy majú tri- až sedemkrát vyššie riziko, že sa u nich prejaví pálenie jazyka. Zvýšené riziko platí najmä pre ženy po menopauze. Pálenie jazyka v tomto období zrejme súvisí s hormonálnymi zmenami počas klimaktéria. Je dokázané, že estrogén má vplyv na sliznicu úst. Klesanie tohto hormónu preto môže viesť k zmenám v ústach a dráždeniu nervov.
Nedostatok vitamínov a pálenie jazyka
Pocit pálenia na jazyku sa môže objaviť aj pri nedostatku niektorých minerálov a vitamínov:
- železo,
- zinok,
- vitamíny skupiny B ako kyselina listová (B9), tiamín (B1), riboflavín (B2), pyridoxín (B6) a kobalamín (B12).

Podráždenie a pálenie jazyka
Pálivý pocit v ústach môže vzniknúť aj pri mechanickom či chemickom podráždení jazyka.
Bolestivé podráždenie úst môže byť výsledkom príliš silného čistenia jazyka, používania abrazívnych zubných pást či nadmerného používania ústnych vôd. K pocitu pálenia v ústach môže prispieť aj časté hryzenie do špičky jazyka, pravidelné škrípanie zubmi či nosenie zle sediacej zubnej náhrady.
Pocit štípania v ústach sa často objavuje aj po požití príliš kyslých jedál a nápojov.
Protéza a pálenie v ústach
U niektorých ľudí so zubnou protézou sa môže objaviť neznášanlivosť protézy alebo protézová stomatitída. Prejavuje sa vo forme zápalov ústnej sliznice a ťažkostiach po zavedení snímateľnej zubnej protézy.
Symptomatická protézová stomatitída sa prejavuje väčšinou pálením v ústach, pocitom tepla, suchosťou v ústach a ojedinelými poruchami citlivosti.
Aj iné choroby, ako anémia z nedostatku vitamínu B 12 alebo z nedostatku železa, zápal sliznice žalúdka, poruchy pečene alebo poruchy krvného obehu, môžu podmieňovať zápal ústnej sliznice. Tieto treba odlišovať od protézovej stomatitídy, ktorá sa objavuje na oblasti sliznice priamo prináležiacej protéze. Vzniká mechanickým, látkovým alebo tepelným dráždením a sliznicu zmení skôr na suchý, hladký, lesknúci sa, matný, jemne alebo hrubo granulovaný stav.
Reflux a pálenie jazyka
Reflux je stav, keď sa žalúdočné šťavy dostávajú do pažeráka a úst. Okrem pálenia záhy môžete cítiť pálenie aj na jazyku, podnebí či vnútornej strane líc.
Suché ústa a pálenie jazyka
Pocit pálenia na jazyku môže byť spôsobený aj suchom v ústach. Príčinou sucha môžu byť niektoré lieky alebo problémy so slinnými žľazami. Sucho v ústach môže byť tiež vedľajším účinkom liečby rakoviny.
Škvrny a pálenie jazyka
Ak pálenie jazyka sprevádzajú zmeny na jazyku, môže ísť aj o zápalové ochorenie lichen ruber planus, ktoré najčastejšie postihuje pokožku rúk a nôh, ale môže sa objaviť aj v ústnej dutine.
V ústach sa zápal prejavuje často ako nepravidelne tvarovaná škvrna a sprevádza ho svrbenie, pálenie a začervenanie. Na jazyku sa môže objaviť biely povlak. Častá je tiež citlivosť pri jedení.
Štipľavé jedlo a pálenie v ústach
Azda najčastejšou príčinou pocitu pálenia v ústach je konzumácia štipľavého jedla a nápojov. Pálivé papričky obsahujú látku kapsaicín, ktorá reaguje s receptormi bolesti v ústach. Pokiaľ to s jedením čili nepreženiete, tento pocit nie je nebezpečný a pominie.
Uľaviť od pocitu štípania v ústach si môžete tým, že vypijete mliečny alebo kyslý nápoj, ktorý pálenie neutralizuje. Vode sa v tomto prípade vyhnite, olejovú molekulu kapsaicínu iba roznesie ďalej a pocit pálenia znásobí.
Úzkosti, depresia a pálenie jazyka
Pálenie jazyka býva spájané aj s psychickými ochoreniami ako depresiou a úzkosťami. Presný mechanizmus nie je popísaný, no napríklad úzkosť môže iba zhoršovať prejavy pálenia v ústach, ktoré môžu mať inú príčinu.
Pacienti sa okrem orálných problémov často sťažujú na bolesti hlavy, poruchy spánku, ťažkosti s koncentráciou, na stratu chuti do jedla a na strach, napríklad zo zlyhania.
Stres sám môže spôsobovať nielen napätie a chybné pohyby žuvacieho systému, ale aj zlé pocity sliznice ústnej dutiny vrátane syndrómu pálenia úst, čo ukázal výskum v časopise Oral Rehabilitation z roku 2023.
Ryhy na jazyku a pálenie
Zvráskavený jazyk (lingua plicata) je častá anomália, ktorá sa prejavuje ryhami v povrchu jazyka. Nález zvyčajne nevyvoláva žiadne ťažkosti, no vekom sa môže stav meniť k horšiemu.
Pacienti sa sťažujú na striedavé pálenie jazyka, ktoré zhoršujú niektoré potraviny a nápoje. V ryhách na jazyku sa môže zachytávať jedlo a vznikajú v nich bolestivé zápaly, ktoré môžu pocit pálenia zhoršovať.
Čo na pálenie jazyka
Konkrétnu liečbu pálenia alebo pridruženého ochorenia nastaví lekár. Tvrdoňová odporúča v prvom rade vynechať alkohol a cigarety, piť studené nápoje, jesť nedráždivé, nekorenisté a neštipľavé jedlá, žuvať žuvačky bez cukru a cmúľať kocky ľadu.
„Ak však pálenie pretrváva a príznaky nemiznú, treba vyhľadať odborníka,“ dodáva stomatologička.
Pred návštevou lekára si môžete od príznakov pálenia v ústach uľaviť aj sami:
- často popíjajte vodu,
- cmúľajte rozdrvený ľad,
- vyhýbajte sa pálivému a horúcemu jedlu, kyslým potravinám a nápojom ako paradajkám, citrusom, šťavám či káve, dráždiť môžu aj mätové a škoricové príchute,
- používajte zubné prípravky bez príchute pre citlivé zuby,
- nepoužívajte ústnu vodu s alkolom,
- žujte žuvačku bez cukru - žuvanie zvýši produkciu slín, ak máte sucho v ústach,
- nefajčite a nepite alkohol.
Zdroje:
DOI: 10.1016%2Fj.mayocp.2014.05.018
DOI: 10.1111/joor.13536