SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Pálenie na jazyku

Prehľad Pálenie na jazyku alebo sliznici je sčasti veľmi nepríjemná a zaťažujúca senzorická porucha. Postihnuté oblasti sa vo svojej štruktúre menia len čiastočne. Pre zubného lekára je preto stanovenie diagnózy často veľmi ťažké. Všeobecné

Prehľad

Pálenie na jazyku alebo sliznici je sčasti veľmi nepríjemná a zaťažujúca senzorická porucha. Postihnuté oblasti sa vo svojej štruktúre menia len čiastočne. Pre zubného lekára je preto stanovenie diagnózy často veľmi ťažké.

Všeobecné chorobné obrazy môžu, rovnako ako lokálne faktory, vyvolávať pálnenie. Rozhodujúcu úlohu často zohrávajú aj psychické komponenty, čiastočne aj denný stres. Ak existujú štrukturálne zmeny bolestivých oblastí, dá sa diagnóza stanoviť ľahšie.

Terapia týkajúca sa existujúceho chorobného obrazu alebo lokálneho zmiernenia bolestí sa prispôsobí príčine. Často je to veľmi ťažké a vyžaduje to viaceré medikácie a veľa trpezlivosti, kým sa pacient od pálenia na jazyku a sliznici oslobodí.

SkryťVypnúť reklamu

 

Všeobecné informácie 

Zaradiť pálenie na jazyku určitej príčine, a potom ho ešte úspešne liečiť, pripraví aj tomu najschopnejšiemu stomatológovi často problémy. Tento súhrn príznakov sa môže prejavovať vo veľkom počte a príčinnosti.

Pálenie na jazyku sa môže vyskytovať samostatne alebo v spojitosti s pálením sliznice ústnej dutiny. Pacient často výlučne neprejavuje len pálenie, ale aj iné poruchy citlivosti, ako mravenčenie, svrbenie, pichanie, bolenie. Poruchy chuti nie sú žiadnou zriedkavosťou, a pacienti sa často sťažujú aj na suchosť v ústach.

Ťažkosti vo svojej intenzite a svojej lokalite kolíšu, predovšetkým čo sa týka sliznice ústnej dutiny. Jazyk je postihnutý väčšinou po stranách a v oblasti svojho hrotu, pričom však neexistujú žiadne spojitosti s tamojšími nervami. V priebehu dňa sa zlý pocit často zväčšuje; ráno tak väčšinou môže začínať slabo a večer môže byť sotva znesiteľný.

SkryťVypnúť reklamu

Častejšie sa objavujú malé zápaly jednotlivých jazykových bradaviek spôsobené mechanickými alebo chemickými dráždeniami. Pacient ich pociťuje maximálne ako špendlíková hlavička veľké, biele, vyvýšené hrbolčeky a môže ich rozoznať v zrkadle. Napriek ich rušivému a nepríjemnému charakteru nevyvolávajú žiadne pálenie.

 

Príčina - diagnóza

Organické, okom rozoznateľné zmeny sa objavujú zriedkavo.

Najprv sa musí zistiť, či lokálne dráždenie traumatizuje jazyk alebo sliznicu ústnej dutiny resp. či vyvoláva alergiu. Tu sa pozorujú ostré zubné hrany, karies, zubný kameň, vyčnievajúce okraje výplní, odstávajúce okraje koruniek, čelustno-ortopedické aparatúry, galvanické prúdy spôsobené rôznymi kovmi v ústnej dutine a určité zápaly ústnej dutiny, takzvané gingivitídy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spúšťač je rovnako možný nadmerný priamy kontakt ústnej dutiny s ostrými a/alebo horúcimi jedlami, alkoholom, nikotínom, tabakom, mätovým čajom a sladkosťami.

Často sa hneď nemyslieva na kontaktné alergie spôsobované ústnymi vodami, zubnými pastami, žuvačkami, ortuťou, kovmi ako nikel, chróm a zriedkavo zlato, aké sa používajú v istých výrobných sférach, pri stomatologických ošetreniach a pri piercingu.

Aj neskoro diagnostikovaná chybná výška zhryzu môže vyvolávať nielen napätia a problémy s čelustným kĺbom ale aj zmeny na sliznici ústnej dutiny.

Príčina sa žiaľ rýchlo určí po chirurgických zákrokoch, pri ktorých sa poškodili tamojšie nervy. Pričom treba ešte raz spomenúť, že sa tieto nervové poškodenia síce zaraďujú ako príčina, ale priame spojenie ešte nemohlo byť lekársky dokázané. Zásobovacia oblasť týchto poranených nervov resp. ich kvality a ťažkosti sa väčšinou nezhodujú!

Pri objasňovaní príčiny treba zohľadniť aj všeobecné ochorenia. Pálenie na jazyku alebo na sliznici ústej dutiny môže vyvolávať aj nedostatok vitamínu B a železa, diabetes, pečeň obmedzená vo svojej funkcii a chudokrvnosť, pričom je významná najmä takzvaná anémia z nedostatuku vitamínu B 12 s Moeller-Hunterovým jazykom (pozri dolu).

Dôležitou a veľmi častou príčinou sú psychické faktory. Depresie môžu telesné ťažkosti posunúť tak ďaleko do popredia, že základné psychické problémy sa dajú ťažko zistiť. Pacienti sa okrem orálnej problematiky často sťažujú na bolesti hlavy, poruchy spánku, ťažkosti s koncentráciou, na stratu chuti do jedla, na nedostatok chuti do jedla a na strach, napr. pred zlyhaním resp. pred hroziacimi ťažkými chorobami. V extrémnom prípade treba pálenie na jazyku stanoviť u pacientov so schizofréniou.

Ale aj stres sám môže spôsobovať nielen napätia a chybné pohyby žuvacieho systému, ale aj zlé pocity sliznice ústnej dutiny. Rovnako to platí aj pre hormonálne zmeny počas klimaktéria u ženy.

Pre zubného lekára je pre určenie diagnózy ľahšie, ak sa jazyk vo svojej forme, farbe alebo celkovom charaktere zmenil. Pálenie môže korelovať s nasledovnými zmenami jazyka:

  • mapovitý jazyk, takzvaná lingua geographica,
  • zvráskavený jazyk, takzvaná lingua plicata, alebo
  • lichen ruber planus.

 

V prvom rade zmeny sliznice, ktoré spočívajú v nedostatočnom sedení protézy, v hromadení tepla pod protézou alebo v neznášanlivosti protézy, takzvanej protézovej stomatitíde, sa diagnostikujú rovnako rýchlo.

Niektoré chorobné obrazy, pri ktorých sa môže objaviť pálenie jazyka, budú následne predstavené ešte raz a o niečo presnejšie:

 

Mapovitý jazyk = lingua geographica

Mapovitý jazyk je charakterizovaný hladkými svetločervenými škvrnami, ktoré sa na inak červenom chrbáte jazyka väčšinou premiestňujú zo spodiny na hrot jazyka. Ich výzor skutočne pripomína vzhľad mapy. Separátne alebo spojené svetlejšie škvrny vznikajú miznutím resp. odieraním papíl. Každý jazyk má vždy rôzne druhy papíl, ktorými sa sprostredkovávajú rôzne pocity chuti. Premiestňovanie týchto svetlejších oblasti s ich pravidelnými alebo nepravidelnými ohraničeniami na jednej strane vyplýva z odierania papíl a na druhej strane z regenerácie. Jedná sa pritom o chronický proces, ktorý síce môže vyvolávať pálenie, ale v zásade nie je znepokojujúci.

 

Zvráskavený jazyk = lingua plicata

Zvráskavený jazyk sa prejavuje symetrickými ryhami a vyvýšeninami v prednej a strednej časti. Tie sú spôsobené prenikajúcimi svalovými ťahmi, a preto sú v ich prejavoch často odlišné – od jemných po veľmi hlboké. Zvráskavený jazyk žiaľ ponúka vynikajúcu živnú pôdu pre bakteriálne infekcie. Často sa tak dá nájsť pri syfilise, tuberkulóze, ale aj pri lichen ruber planus a Hunterovej atrofickej glositíde. Často sa vyskytuje častejšie v jednej rodine, avšak až od 4. roku života, pričom sa stále vyvíja až do 2. desaťročie života. Preto sa pacienti nemusia podrobovať liečbe. Môže sa žiaľ vyskytnúť len nepríjemné pálenie jazyka.

 

Lichen ruber planus

Lichen ruber planus je kompletným chorobným obrazom, ktorý je pravdepodobne vyvolávaný autoimunitnou reakciou. Diskutuje sa však aj o iných príčinách, ako napríklad vírusová infekcia lebo lokálna imunitná obrana. Konečné zaradenie vzniku nemohlo byť doteraz ešte stanovené. Na sliznici líc, na spodnej strane jazyka, chrbáte jazyka, na spodku ústnej dutiny, gingve, podnebí a perách sa často môžu vyskytovať malé, sivobiele, sčasti sieťované, nestierateľné, vredovité zmeny. Častejšie sú napádané ženy než muži. Lichen ruber planus sa často zjavuje medzi 4. a 6. desaťročím života. Musí sa kontrolovať každé tri mesiace, pretože sa javí veľmi variabilne a je možný zhubný rozpad.

 

Alergie

Alergie sú precitlivené reakcie telu vlastného celulárneho obranného systému proti telu cudzím, vlastne neškodným látkam, takzvaným alergénom. Alergie môžu byť vrodené alebo získané v priebehu života. Najrôznejšie alergény spôsobujú najrozličnejšie alergie. Akým spôsobom a po akej dobe sa klinický obraz ukáže, závisí od citlivosti, príjmacom mechanizme a mechanizme vzniku v tele.

Zmeny na sliznici ústnej dutiny sa väčšinou prejavujú pri takzvanom oneskorenom type. To okrem iného znamená, že musí uplynúť 12 až 72 hodín, kým sa alergická reakcia vôbec prejaví. Zmeny, ktoré so sebou prinášajú pálenie, sú väčšinou silne červeno sfarbené, ľahko opuchnuté, hladko ohraničené, neforemné oblasti.

 

Neznášanlivosť protézy = protézová stomatitída

Pod protézovou stomatitídou rozumieme prejavy neznášanlivosti vo forme zápalov ústnej sliznice a subjektívnych, symptomatických ťažkostí po začlenení snímateľnej zubnej protézy. Symptomatická protézová stomatitída sa prejavuje väčšinou pálením v ústach, pocitom tepla, suchosťou v ústach a ojedinelými poruchami citlivosti.

Aj iné choroby, ako anémia z nedostatku vitamínu B 12 alebo z nedostatku železa, zápal sliznice žalúdka, poruchy pečene alebo poruchy krvného obehu, môžu podmieňovať stomatitídu. Od toho treba odlišovať autonómnu protézovú stomatitídu, ktorá sa lokalizuje na oblasti sliznice priamo prináležiacej protéze. Vzniká mechanickým, látkovým alebo tepelným dráždením a sliznicu zmení skôr na suchý, hladký, lesknúci, matný, jemne alebo hrubo granulovaný stav.

 

Hunterova atrofická glositída

Hunteova atrofická glositída sa môže prejavovať ako samostatný obraz choroby alebo ako čiastkový symptóm jedného alebo viacerých obrazov choroby, ako napr. pri anémii z nedostatku vítamínu B 12 alebo pri endoparazitoch.

Môže sa prezentovať ako klasický symptóm alebo ako skorý symptóm pred tým, ako sa vlastná choroba vôbec zistí. Prejavuje sa silným, najprv náporným pálením, ktoré takmer znemožňuje hovorenie, žutie a pohyby jazyka. Jazyk ľahko napuchne, prejavuje bledú farbu s rozsiatymi ohnivo červenými fľakmi alebo pásikmi a aj predĺženými, zhrubnutými papilami.

Okraje týchto oblastí sa javia lesklo, bez papíl a väčšinou ležia na hrote alebo na chrbáte jazyka. Ochorenie je chronické a rado vzniká na zvráskavenom jazyku.

 

Sexuálne kontakty

Ochorenia, ktoré sa šíria sliznicovými kontaktami, sa môžu prenášať orálnymi sexuálnymi praktikami. Baktérie, vírusy, plesne atď. sa do tela ústami nielen prijímajú, ale v ústnej dutine sa ako prvé sčasti aj zjavujú priamo. Pálenie na jazyku alebo sliznici sa u postihnutých pacientov však primárne neprejavuje pri žiadnej chorobe.

 

Terapia

Ako snáď bolo objasnené na mnohých rôznych možných príčinách, je stanovenie jednoznačnej diagnózy ťažké. Rovnako tak nie je jednoduché aplikovanie vhodnej terapie. Ak rozsiahle skúmanie príčin ukáže všeobecný obraz choroby, ako napr. chudokrvnosť alebo psychosomatické záťaže, tak sa najprv musí liečiť tento obraz choroby.

Ak sa po vylúčení lokálnych rušivých faktorov stále nedajú urobiť objektívne nálezy, môže sa začať s liečbou postihnutých oblastí. Kyselina pantoténová, adstringenciá, ako napr. šalviový čaj, kamilky, myrha, povrchové narkotiká alebo antibiotiká môžu pre pacienta dosiahnuť zmiernenie.

 

Komplikácie – profylaxia

Pálenie na jazyku alebo sliznici samo o osebe nevyvoláva žiadne komplikácie, môže sa však stať skutočne veľkou psychickou záťažou. Inak to vyzerá v kombinácii s nápadnými zmenami povrchu. Stála návšteva u zubného lekára na prevenciu proti zhubnému rozpadu by sa mala dodržiavať naozaj konzekventne.

 

Prognóza

Pre všetkých postihnutých by istotne bolo utešujúce, keby medicína mohla urobiť pozitívne predpovede vďaka skúsenostiam v súvislosti s krátkou dobou zotrvania pálenia na jazyku. Takto to žiaľ nie je. Kedy a za akých okolností resp. s akou medikamentóznou pomocou sa tento obraz choroby dá odstrániť, závisí od individuálnych okolností. Zmiernenie sa však dá dosiahnuť s istotou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Super zábava, super deň
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  4. Čo priznali rodičia?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 277
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 016
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 223
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 614
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 590
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 695
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 947
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 752
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu